Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valea Rea - Fagaras
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
gibonu
Hia noroc la toata lumea.
Are cineva idee daca pe Valea Rea in Fagaras se poate merge pe tot drumul forestier, adica pana la stana?
Anul trecut se ajungea cu masina la aproximativ 8 km de stana, drumul fiiind blocat de o avalansa imensa de zapada, busteni, pietre si noroi.
Or fi dat-o la o parte?
gibonu
Aseara m-am intors de pe Valea Rea. Se circula pe tooata lungimea drumului forestier pana la stana (adica 39 km) fara prea mari probleme, avalansa de care vorbeam a fost inlaturata.
ursul-alb
Poti da vreo imagine/harta? cu drumul asta? sau macar ceva detalii... 39 de km de forestier e aventura, nu gluma....
gibonu
39 km de drum forestier nu sunt deloc o aventura, cel putin pe Valea Rea, unde drumul e bun.
Majoritatea drumului am mers cu a 2-a, pe unele portiuni extrem de scurte cu a intaia, iar pe unele portiuni mai mari cu a 3-a.
Drumul asta duce undeva sub VF. Moldoveanu, adica de unde se termina drumul eu am facut 4 ore pana in varf.
Drumul nu ridica absolut nici o problema, nu exista deloc riscul de a iesi din drum, cel mai aventuros este cand te intalnesti bot in bot cu un camion forestier si trebuie sa-l lasi sa treaca.
Lacaru
Si cam ce garda la sol trebuie sa ai ca sa nu fie probleme? Banuiesc ca nu e un drum forestier ca in palma si sunt si zone cu urme de tractor sau cu denivelari mai mari, daca spui ca te-ai intalnit cu camioane cu busteni. Garda de 10cm ar fi suficienta? Stana de care vorbesti este populata sau parasita? Da-ne te rog mai multe detalii cum se ajunge pe valea Rea?
gibonu
Garda la sol nu stiu cat trebuie sa fie, asta depinde cum merge fiecare. Eu am fost cu Logan-ul si n-am avut probleme, adica n-am atins nicodata drumul cu scutul sau pragul. Este adevarat ca am avut rabdare si am mers incet.
Stana este parasita, mai e doar o casa.
De ajuns: din comuna Domenesti care se afla la jumatatea distantei intre Campulung si Curtea de Arges, se merge spre Nucsoara. Nu se ajunge in satul Nucsoara, ci, dupa satul Zboghitesti, se face dreapta, spre Tabara de copii Nucsoara. La Tabara se termina asfaltul (care pana acolo este excelent) si incepe drumul forestier, care are o lungime totala de 39 km pana la stana.
De la Tabara se merge numai inainte, se trece un pod, dupa pod, raul este pe dreapta si o tineti numai asa pana la stana: tot inainte si raul pe dreapta.
Pana la stana, sunt cateva poieni unde se poate pune cortul, apa fiind in apropiere, insa asteptati-va sa le gasiti pline de corturi.
Am fost socat sa constat ca absolut toate poienile sunt pline, deoarece, pana anul trecut, Valea Rea era un loc extrem de izolat, unde nu prea vedeai oameni. Noi mergem anual pe Valea Rea, incepand cu 2003 si avem prostul obiecei de a lasa zona bec dupa noi, adica de a baga gunoiul in saci si de a-l arunca la tomberon.
Poate faceti si voi la fel.
Lacaru
Mersi de informatii. As mai avea niste intrebari daca nu e cu suparare. Cam in cat timp ai parcurs cei 39 Km? Zici ca ai fost cu Loganul, te intreb daca pe parcursul drumului ai avut vreodata senzatia ca vei atinge masina pe dedesupt? Drumul forestier este aproximativ orizontal sau are si zone cu pante mai pronuntate sau zone cu bolovanis mai mare? Punctul terminus cam la ce altitudine se afla? Ma intereseaza cam care ar fi diferenta de nivel dintre capatul vaii si Vf Moldoveanu? Ati campat la capatul drumului?
gibonu
Nu e nici o suparare.
Referitor la cei 39 km, asta este lungimea totala a drumului, adica de la Tabara Nucsoara la Stana. Noi stam intr-o poiana mare, la 12 km de tabara si la 27 km de stana (deci n-am campat la capatul drumului). Asadar am parcurs 54 km, dus intors, in aceiasi zi, poate spre mirarea lui ursul-alb.
Timpul de parcurgere al celor 54 km a fost cam 3-4 ore. Stiu ca unora li se poata parea mult, insa eu am avut rabdare si am parcurs drumul fara probeleme si nici n-am avut niciodata senzatia ca as putea atinge masina pe dedesupt.
Drumul, in proportie de 90 % este pe plat, in urcare usoara. Sunt cateva portiuni scurte unde se urca, adica portiuni de maxim 2-300 m lungime. Asadar, drumul nu are pante pronuntate si nici bolovanis mai mare.
La stana (unde se termina drumul) altitudinea cred ca este in jurul a 1300 m, dar nu garantez.
Important de mentionat: am fost singur in masina pe cei 54 km de drum forestier.
mmihaim
Sorry, m-am inselat crezand ca post-urile sunt din 2006.
Vroiam totusi sa aflu o estimare a duratei drumului din bucuresti.


Salut,
A mai folosit cineva drumul asta in ultimul timp? Mai e practicabil?
band1tu
pe 1 mai as face o tura spre valea rea.
stie cineva cum se mai prezinta drumul si cam care ar fi conditiile intalnite? ...de genul daca mai gasesc zapada in perioada asta, sau sanse mari ca drumul sa fie blocat, noroios sau alte asemenea.
planuiesc parcurgerea drumului cu masina din semnatura. sper sa fie in regula.
din ce am citit portiunea de 39 km se parcurge in 3-4 ore blink.gif

daca poate sa ma ajute cineva cu ceva detalii, va rog. smile.gif
gibonu
@ band1tu
Ai fost pe Valea Rea de 01.05.2008?
Ryco1
Si eu vreau informatii despre acest traseu ohmy.gif
1shad0w
Salut,
Am fost in weekendul 21-22 iunie 2008 pe Valea Rea cu masina din semnatura.

Am ajuns pana in capat la stana din Valea Rea.
Drumul este practicabil pentru orice masina, sunt vreo 2-3 zone pe ultimi 10 km unde trebuie trecut cu atentie(scurgeri de pe versant de noroi si crengi), dar se vedea ca drumul a fost curatat totusi.
gibonu
In week-end-ul asta am fost pe Valea Rea. Drumul este practicabil pe toata lungimea lui, insa la un moment dat apare un damb, formati din pietre, crengi, radacini si noroi. La dus, am trecut cu masina harsita pe dedesubt, insa la intoarcere a trebuit sa pun serios mana pe lopata, sa-l egalizez cat de cat, ca altfel nu aveam nici o sansa sa trec.
Asadar, daca va duceti, luati-va o lopata cu voi, e suficienta un mica, pliabila.
band1tu
Ai avut si bicicleta cu tine? tongue.gif
gibonu
@ band1tu
Da.
BZN
QUOTE(gibonu @ 25 Jul 2007, 14:07)

De la Tabara se merge numai inainte, se trece un pod, dupa pod, raul este pe dreapta si o tineti numai asa pana la stana: tot inainte si raul pe dreapta.

*


Utile informatiile, ma bate gandu' sa trag o fuga.Din cate vad pe harta, raul este pe stanga blink.gif , in zona Nucsoara sunt doua rauri... , care-i drumul, spre Slatina sau cel care duce spre L. Vidraru?

Am fost in tabara la Nucsoara acum exact 20 de ani...,la Forum . biggrin.gif , ma gandesc sa trec si pe acolo, poate chiar intru in apa, de dragul amintirilor.
gibonu
@ BZN
Ca sa mergi pe Valea Rea nu ajungi in Nucsoara.
Inainte de Nucsoara, in satul Sboghitesti, la un moment dat de face un drum la dreapta (mergand spre Nucsoara) spre Slatina. Ai indicator cu tabara Nucsoara, iar ca punct de reper, este o intersectie in T, unde se afla si un oficiu postal.
Apoi, dupa tabara (unde se termina si asfaltul) incepe drumul forestier propriu zis de pe Valea Rea.
Bafta
St
Niste poze nu ne aratati si noua? sad.gif
silviu_catalin73
Oameni buni Valea Rea o e un loc de vis ! nu ratati !!!
BZN
Da, noaptea se viseaza... biggrin.gif , incearca sa faci ceva cu fotografia.
Acu' ne-ai si starnit!
silviu_catalin73
o sa mai incerc sa vad de ce nu se vede
Ryco1
QUOTE(silviu_catalin73 @ 22 Aug 2008, 20:32)
Oameni buni Valea Rea o e un loc de vis ! nu ratati !!!
*


radmasa.gif Este cea mai infecta zona de munte din cate mi-a fost dat sa vad.La tot pasul troneaza munti de gunoaie,vegetatia este alba de praful imens care se produce pe drumul forestier,cocalari si manele la tot pasul.Da pentru cocalari e de vis. radmasa.gif
gibonu
@ Ryco1
Cand ai fost ultima data?
dil
Am fost week-end-ul trecut. Drumul mi s-a parut dificil (partea de dupa baraj). Am atins de cateva ori cu scutul insa nu foarte tare. Drumul se mai schimba datorita precipitatiilor si traficului masinilor cu busteni.

Intradevar mizerie multa, praf (a trecut o masina de teren pe langa mine si a trebuit sa opresc, nu se mai vedea nimic). Grataristi cu muzica specifica am gasit pana la baraj. Mai erau la capat de drum cativa montaniarzi. Am oprit de doua ori ca sa treaca turma de oi.

Inainte cu 2km de terminarea drumului o masina care incarca lemne a blocat drumul si a trebuit sa las masina acolo. Din Bucuresti pana acolo am facut 5 ore. De la masina pana pe Vf. Moldoveanu am facut tot 5 ore. Am mers mai incet decat gibonu, am mers la consum tongue.gif. La intoarcere am facut 3 ore si jumatate (cu tot cu o pauza de masa). In zona Vistea Mare - Moldoveanu era ceva lume.
gibonu
@ dil
5 ore de la sfarsitul drumului pana pe Moldoveau mi se pare un timp foarte bun.
Eu am facut 4 ore acum 4 ani, cand aveam alta conditie fizica, mult mai buna decat cea de acum. Ca sa nu ma vorbesc de niste kg. in plus.
Asta ca sa nu creada lumea ca oi fi vreun mare alpinist.
Oricum, ma bucur ca ti-a placut.
andreipana
Salut,

am facut pe 25-26 aprilie drumul asta. Pana la baraj e relativ ok, se poate ajunge cu o masina cu garda mai joasa. Duminica era plin de grataristi, cu tot felu de masini. Dupa baraj e distractiv, nu e nevoie de 4x4 dar e nevoie de o garda inalta. Sunt multe gropi si sleauri si ceva bolovani cazuti. Unii bolovani a trebuit sa ii dau la o parte.

Mai sunt ceva brazi cazuti. Unii au fost taiati, cat sa poata trece o masina, altii am trecut peste ei efectiv, iar unii a trebuit sa-i trag din drum, ca sa pot trece.

In multe locuri, curge apa de pe versant in cantitati destul de mari, formand mici rauletze de-a latul drumului, care cam adancesc zonele respective.

Am ajuns pana la 4-5 km inainte de stana (sfarsitul drumului) unde era cazuta o avalansa de mari proportii (acoperea drumul pe o lungime de 30 de metri si o inaltime de 3 metri). Dupa asta, pana la stana au mai fost inca 5 astfel de avalanse, mai mari sau mai mici. Astea in mod sigur nu se vor topi prea devreme.

In total am facut cam 1,5 ore dus, cu rabdare si fara sa ii dau prea tare.

Pe kilometraj, de la podul unde raul trece pe dreapta, pana unde nu am mai putut avansa din cauza avalanselor, au fost 33 de km.

Sper sa fie de folos informatiile astea, cum m-au ajutat si pe mine cele pe care le-am gasit aici.
calimani
A mai fost cineva recent pe drumul asta?
gibonu
Am fost eu, dar nu recent, ci in iulie anul asta. Drumul am reusit sa-l fac cu Lancer-ul pana la vreo 4 km inainte de stana. De acolo nu am mai putut merge pentru ca fortam aiurea masina, incepuse si ambreiajul sa puta putin, asa ca am dat cu spatele vreo 600 m, am gasit un loc de intors, dupa care am gasit un loc de parcat masina si de acolo pe jos pana la stana.
Asta e Lancer-ul nu mai stie (pe drumul forestier) ceea ce stia Loganul.
Acum, oricum s-a rezolvat problema, ca mi-am luat motocicleta.
catal1n2000
@gibonu
Sa inteleg ca in principiu se poate merge si cu Megane sedan, daca ai putut merge cu Lancer-ul. Este mai rau decat pe Transalpina?
Sper ca si la anu o sa fie OK drumul.
Spre rusinea mea , desi sunt din Arges, nu stiam de el.
Se poate urca pe Moldoveanu si cobori in aceeasi zi?
Traseul de la stana pana pe Moldoveanu-Vistea este dificil?

gibonu
@ catal1n2000
Pe Transalpina am fost cu un Jeep Wrangler, asa ca nu ma pot proonunta, insa cred ca este OK sa mergi si cu Megan-ul.
Da, de la stana (sfarsitul drumului forestier) se poate ajunge pe Moldoveanu si cobora in aceiasi zi.
De la stana pana in Portita Vistei traseul nu ridica probleme deosebite, doar o bucata destul de lunga de urcus sustinut. Din Portita Vistei spre Vf. Viste Mare si apoi pe Moldoveanu este destul de dificil in sensul ca trebuie sa fi foarte atent, sunt bucati cand mergi pe marginea prapastiei iar lanturi care sa te ajute nu sunt. Eu am fost pe Moldoveanu in 2004, poate s-a mai schimbat ceva de atunci.
catal1n2000
A fost cineva prin zona anul asta?
Banuiesc ca zapada este inca destula in zona.
supremeon
In 5 Aprilie era multa zapada...
catal1n2000
Am facut azi o mica excursie in zona. Se pare ca drumul a iesit bine din iarna.
De la baraj am mai mers cam 6 km dupa care m-am intors.
Se mai putea inainta, dar am zis ca o sa revin cand o sa incerc si o ascensiune pe Moldoveanu, probabil prin iulie.
Pana la baraj era o gramada de lume, in special cu gratarele.
Drumul este accesibil pentru orice tip de masina cel putin pana unde am mers eu, nu stiu ce este mai departe, am inteles ca de acolo ar mai fi cam 12 km pana la stana Valea Rea, deci in total vreo 18-20 km de la baraj.
Din pacate sunt o gramada de exploatari forestiere in zona.
o sa revin si cu ceva poze.

LE:Poze. Primele 3 sunt din portiunea de pana la baraj. Ultimele 2 sunt de dupa baraj.
[attachmentid=1627618633] [attachmentid=1627618634] [attachmentid=1627618635] [attachmentid=1627618636]
[attachmentid=1627618637]

P.S: A ajuns cineva pana la stana anul asta?
catal1n2000
Are cineva idee cum se prezinta drumul dupa ploile de luna trecuta.
As vrea sa-l incerc la sfarsitul lunii sau inceputul lui iulie si m-ar ajuta daca aveti informatii, sa nu fac drumul degeaba.

1shad0w
Am fost weekendul trecut 12-13 pana la stana .Dupa baraj drumul mai prost fata de acum 2 ani , multe exploatari forestiere, in dreptul uneia era ceva mai mult noroi.
Cu loganul nu am avut probleme decat in zona cu noroi unde a atins putin.Probabil dupa ce se topeste toata zapada, inca curgea destul de multa apa de pe versanti, drumul va fi mai uscat.
In capat la stana am vazut vreo 6 masini diferite in cele 2 zile .
catal1n2000
A fost cineva anul asta pana la Stana din Valea Rea? M-ar interesa starea drumului.
Se poate parcurge cu masini normale? De ex: Toyota Auris
ursul-alb
Sincer (conduc una) Auris nu e masina normala pentru .ro... Mult prea joasa...
csaladenes
Am fost in ultimele zile pe Moldoveanu, prin Valea Rea. Peisajul este minunat.
Traseul Stana Valea Rea – spre Moldoveanu (Portita Vistei), triunghiul rosu este de 3-3 1/2 ore, daca esti in forma, urcus incontinuu – OK! Celalalt traseu, crucea albastra este foarte lunga,6+ ore si este prin padure.
Drumul… aici sunt probleme. Valea care incepe din satul Slatina este 45 km. La prima portiune (Raul Doamnei) drum nemodernizat, dar nu forestier, circulabil cu masina mica. Dupa cative kilometri buni, (inainte de lac cu vreo 10 km) este o “intersectie” si drumul se imparte in doua (Cernat - stanga, V. Rea - dreapta). Cel din stanga are o bariera verde si cel din dreapta are o bariera rosie. Pe aici este Valea Rea, pe stanca scrie “spre Vf. Moldoveanu”. De aici este drum forestier, plina de camioane cu lemne, dar este destul de bine pana lac. De la lac mai sunt 18 km pana la stana (adica sfarsitul drumului) dar din cauza lucrarilor forestiere drumul este foarte naspa. Cu Volkswagen Caddy am mai putut merge in prima treapta vrea 10 km, dupa aia am lasat acolo masina. Cu Dacia Papuc sau 4×4 este practicabil inca vreo 5 km, pana locul unde se intorc camioanele cu lemne si este un noroi neimaginabil. Daca resusesti sa treci peste noroiul acela, drumul este foarte bun, chiar mai bun decat drumurile de asfalt din majoritatea judetului Arges. Aproximativ 1 km de stana drumul este in construire din cauza miscarii de teren (si a defisarii).
Sunt ursi langa stana. Am stat o noapte in cort langa rau, la cateva sute de metri mai la aval de la stana. Nu ne-a vizitat dar a luat o oaie de la stana Petardele si focul le alunga. Sunt oprotunitati mai bune de campare sus pe platou, langa Lacul Vestic Valea Rea, sau langa (in) refigiul Vistea Mare.
Pana aici este partea mai grea, dar Vistea si Moldoveanul sint recompensa pe masura! Vreamea este de obicei senin in sud si innorat in Ardeal si vantul aduce norii dinspre nord, care dupa aia dispar repede.
Cer senin si noroc pentru toata lumea!
Denes, jud. Harghita
accent
[attachmentid=1627735568] [attachmentid=1627735569] [attachmentid=1627735570] [attachmentid=1627735571] [attachmentid=1627735572] Am urcat pe Vf Moldoveanu sambata 09.07.2011 dinspre sud.Va dau detaliile importante:Din Nucsoara luand pe drumul forestier veti face exact 38,5 km de la prima bariera pana la stana urmand firul apei.....asta in conditiile in care pe ultimii 12 km nu va impotmoliti in drumul desfundat pe alocuri!Sfat:Nu va opriti sub nici o forma dupa ce ati intrat pe portiunea noroioasa chiar daca v-i se pare interminabila!Daca totusi v-ati impotmolit apelati la tractoristul de langa drum!La capat de drum e bine sa si intoarceti dupa care sa parcati in caz contrar puteti fi blocati de altii.E bine sa ajungeti aici macar la 9 dim.Drumul forestier va va fura din timp 2,5-3 ore. Treceti podul,acordati atentie ciobanilor-va veti imprieteni si veti mai afla informatii utile/ex despre vipere/Urcati pe triunghiul rosu in dreapta cascadelor pana pe platou.Nu e nevoie sa carati apa,doar flacon,acesta existand la orice pas/adica apa/.Platoul parcurgeti-l prin zona centrala/marcaj rarefiat/astfel incat refugiul Vistea s-o vedeti dreapta sus/cladire mica rosie pe versant.Odata ajunsi pe creasta luati stanga catre Vf Vistea Mare 2527m respectiv la 30 min Vf Moldoveanu/2544m/.Total timp parcurs de la stana 4,5 ore cu pauze foto si de odihna!La coborare puteti opta si la varianta triunghi albastru concomitent cu cerc galben/traseul lacul Galbena/dar la un moment dat acestea dispar.Veti improviza un traseu tinand firul apei care coboara pe stanga catre stana,dupa care ajunsi pe un platou veti descoperi un marcaj cruce albastra pe fond alb care va coboara prin padure exact la masina!durata 4 ore.E bine sa fiti aici la 8 seara.Apa in sticla e suficient sa luati la urcare doar la capatul platoului.Urs nu am intalnit doar capra neagra!Drum bun,Iosif Cluj.
whizzy
Weekend-ul asta ma duc si eu intr-o expeditie de o zi ... sa vedem daca reusesc sa ajung pana la Stana, va tin la curent smile.gif
munty1986
hai prietene ne spui si noua cum a fost aventura ta pe valea rea si cum ai reusit sa parcurgi traseul? sau nu ai mai ajuns acasa saptamana asta vreau sa ajung si eu acolo
whizzy
Salutare,

Am fost si am reusit sa facem ce ne-am propus.

Drumul se strica de la baraj, sunt fix 20.1 KM pana la stana valea rea ! Este un drum groaznic am atins cu masina destul de mult, mult noroi, multe santuri, busteni aruncati pe acolo !

Masina mea are 19cm garda dar tot degeaba, punctul culminant cred ca este pe 10-11km de la baraj spre stana ... avem o groapa mare (~2m) plina de noroi si apa ... problema este ca in groapa sunt busteni, copaci si naiba stie ce mai e pe acolo .. eu am trecut dar am atins ce era pe acolo destul de urat.

Noi am plecat la 5:35 din Bucuresti -> am inceput traseul pe jos (adica de la stana) pe la 11:30 -> la 18:30 eram jos la masini -> 21:00 eram in slatina !!

NU recomand acest traseu pentru o singura zi, mi se pare destul de greu si obositor!

Pe traseu se intampla sa gasiti o masina de lemne care incarca .. si trebuie sa asteptati, de aici problema cu timpul ... daca prindeti noapte pe valea rea ....... nu stiu cat de usor se poate face !

Succes !

10 Aug 2011, 11:04:
nu stiu daca am voie cu link-uri pe acest forum, dar va pun un link catre blog-ul meu despre moldoveanu

poate va ajuta

http://www.de-weekend.com/2011/08/ascensiu...eanu-valea.html
munty1986
in dimineata asta la ora 4 plec pe valea rea ca sa urc pe moldoveanu impreuna cu o mana de prieteni cu un matiz si un opel astra o sa revin cu informatii dupa ce ma intorc
corbex
Succesuri! Daca ploua, o sa aveti nevoie de talent, ca Dorel. Ma refer la drum.
munty1986
vremea a fost foarte buna doar ca durmul e impracticabil cu o masina normala. am lasat masinile la 7 km dupa ce am trecut de baraj mai erau ink 21 pana la stana am vb cu un sofer care transporta lemne ni sa spus ca mai sunt 21 de km pana la stana si ca e o portiune la 9 km de stana unde nu se trece nici cu 4x4 mi sa recomandat sa incercam pe valea budei urcarea pt ca e mai practicabil am vrut sa mergem pe jos acei 21 km pt ca aveam la dospozitie 2 zile si dupa ce am pleacat la drum am mers 6 km apoi ne-am introst deoarece era mult prea mult noroi si ne-am inorait pana la genunchi
nu recomand traseul daca vretzi urcati spre moldoveanu atacatil de pe transfagarasan la trecerea peste un pod a unui parau pe nume Buda se face un drum la dreapta si de acolo se merge cu masina cat se poate si apoi pe jos circa 4 ore

19 Aug 2011, 09:31:
am pus 3 poze cu starea durmului la intoarcere a fost mai rau de atat dar din cauza agitatiei si nervilor nu am reusit sa facem nici o poza unde era mai rau
gibonu
Intr-adevar, noroiul ala ridica probeleme mari.
Am fost pe acolo la inceputul lui iulie, cu motocicleta.
Am reusit sa ajung la 4 km de stana.
La un moment dat pe una dintre bucatile pline de noroi (pe plat), desi mergeam incet si eram foarte atent, mi-a derapat motocicleta.
Adica roata spate a inceput sa danseze.
Noroc ca sunt animal mare si am reusit sa o tin din picioare.

Dupa asta, m-am intors.
Mi-a cam intrat morcovu-n dos, plus ca urma o panta plina de noroi.

Este posibil ca dupa o bucata mai lunga de soare sa se mai usuce drumul.
Insa, oricum vor ramane niste portiuni mai nasoale, portiuni care sunt in padure si la care soarele nu prea ajunge ca sa usuce noroiul.
VladG
Mda, vroiam sa fac traseul asta la anul, pe bicicleta...
Dupa ce am citit aici, m-am linistit, mai ales ca nu sunt fan innoroiala pe MTB.
Speedy
Mai are cineva informatii despre drumul acesta?
As vrea sa ajung in weekend pe vf Moldoveanu si acesta mi se pare cel mai abordabil traseu, in cazul in care drumul forestier este practicabil (pentru logan nu pentru jeepuri blush.gif )
corbex
Anul asta n-am fost inca, am fost cam in toti anii trecuti. Daca nu rupe vreo furtuna drumul, poti ajunge pina la stina Valea Rea. Cu loganul e lux. Daca nu te temi sa-i murdaresti rotile si nu faci infarct cind hirjiie ceva pe dedesubt. Dar loganul e un obiect destinat sa-l serveasca pe om. Primii 25 km sint chiar buni icon_mrgreen.gif Restul de 15 pot fi parcursi.

Prima data am facut drumul asta cu un Lastun.
Deci da! Se poate!

Nu te lasa speriat de oricine. in realitate drumul arata asa:[attachmentid=1627821895] si e perfect practicabil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.