Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu demarajaul si mersul la turatii mici
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
kojakk1984
Salut baieti, am si eu o nova GT pe care am cumparat-o de o saptamana si am descoperit probleme la ea.

1) Pana ieri a mers f. bine motorul, dar acum a inceput sa se innece la turatii mici, adica la demarari si cand schimb vitezele si automat scade turatia. Peste 3500-4000 rpm nu mai face asa si merge bine. Pe loc pare sa se tureze din prima, fara intreruperi dar in sarcina... sad.gif

2) Am descoperit ca instalatia electrica ii luase foc (ma miram eu de ce pusese omul bord de super nova pe ea), si cand am desfacut bordul sa ma uit de ce nu merg unele chestii, am desoperit f multe fire arse, topite si lipite intre ele - ceva f grav! Daca stie cineva si poate sa ma ajute cu o schema a instalatiei electrice sau o carte tehnica a masinii as fii f.f. recunoscator

Pt. prima mea problema, ce credeti are carburatorul infundat, sau filtru de benzina? Ce ma sfatuiti sa fac, sa schimb filtru si sa curat rezervorul?
Chestia e ca nu stiu cum sa-i curat carburatorul...sau sa il "suflu" cum zic unii.

P.S. Am auzit niste zvonuri cum ca daca ai probleme cu cutia ai pus-o! Cica nu se mai gasesc de nici un fel si sub nici o forma, nici la dezmembrari. Asa este?

Merci mult
C a t a l i n
Pentru manual și schema electrică, caută-mă la pe yahoo messenger la ID: xxx
Există Nove cu bord SN din fabrică, nu cred că a fost schimbat de fostul proprietar...
Mi se pare normal să schimbi filtrul...
Georginho
Daca nu se rezolva dupa ce schimbi filtrul... e de mers la carbotest. Au un carburator f pretentios. Asta e cel mai mare dezavantaj.
Mircea977
Problema ta este si de la filtrul de benzina dar poate fi si de la platina nu iti arde benzina cum trebuie si merge intrerupt. Si problema cu cutia, mie mi s-a spart si abia am gasit.Si am avut mare noroc.
mihai0070
Nu inteleg cum ai spart cutia blink.gif ...
cris2dum
Ptr mine e simplu : fa carbotestul , e si ieftin si ai si garantie , iar daca nu da rezultate cred ca ai problema pe electric ! popa.gif desi daca ma gandesc mai bine fale pe amandoua odata .Marefer la partea electrica a aprinderi (de parca mai e alta ) radmasa.gif death.gif drunksinging.gif
kojakk1984
pai unde se pot regla carburatoarele? si in ce masura poate umbla un mecanic normal la carburator, adica unul care nu a mai lucrat cu dinastea duble? ca sa il curat sau sa-i suflu jiglerele de vreo gunoaie, cam ce ar trebuii sa fac fratilor ca ma dispera masinutza asta!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.