Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zbarnait nasol la o anumita turatie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
floryyn
Problema ar fi ca de la o vreme, la o anumita turatie intra ceva in rezonanta pe dedesubt si zdrangane ca tambalul...
Azi m-am bagat pe sub ea pentru o verificare la frane, ocazie cu care am constatat ca scutul motorului nu e prins in suruburile din spate. De asemenea scutul rezervorului nu-i prins in toate suruburile (faza tare e ca rezervorul nu pare a fi prins in nici un surub ohmy.gif ). Toba de esapament e ok la prima vedere...
Are cineva idee de cat sunt suruburile alea de la scut?Idem cele de la scutul rezervorului...Scutul de la motor e prins aiurea in suruburile alea, intre partea din spate unde lipsesc suruburile si punctele de prindere e spatiu cam de 2 degete si e montat tensionat, imping in el si nu reusesc sa-l aduc in pozitia normala de prindere...ma gandesc ca poate acolo vibreaza.
In fine, as incerca sa pun toate suruburile lipsa, dar fiind eu cam "blond" in ale surubarelilor icon_mrgreen.gif si vanzatoarele alea de la magazinele de piese auto si mai "blonde", nu stiu ce natie de suruburi sa cer...
razvan_3asy
La mine atingea saxofonu de scut si se auzea zbarnaitu ala, dar eu il schimbasem cu cateva ore in urma, nu stiu la tine ce ar putea fi.
Tossi
Mai mult ca sigur e de la uzura culbutorilor, care se rezolva prin pilire fin, sau de la uzura axului culbutorilor, care se rezolva prin inlocuire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.