Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
vladpc
de ce ai avea alta presiune pt pneuri pe autostrada? ce faci te opresti la intrarea pe autostrada si pui compresorul pe roti? si la iesire le desumfli? radmasa.gif si de ce ai avea alta presiune pt pneuri iarna? ca sa ai consum mai mare?
anpop
QUOTE(bobo77 @ 22 Nov 2008, 18:24)
Pe noua masina am BARUM BRILLANTIS, ma interesau niste pareri am citit pe aici si pe google dar nu sunt inca lamurit de compotamentul lor.Nu am mers decit 100 km si nu am inca o parere, oricum peste montane sunt si ca aderenta si ca zgomot, cel putin in conditiile meteo de acum.
*


Am 3 ani cu ele si testate la greu.
Vara: uscat si umed excelente!!! Chiar si pe ploaie torentiala franeaza aproape ca pe uscat.
Iarna: nu am putut sa merg cu ele! plastic...sanie...pe uscat la -2 grade esti ca pe gheata!
Steel Tormentor
QUOTE(bobo77 @ 22 Nov 2008, 18:24)
Pe noua masina am BARUM BRILLANTIS, ma interesau niste pareri am citit pe aici si pe google dar nu sunt inca lamurit de compotamentul lor.Nu am mers decit 100 km si nu am inca o parere, oricum peste montane sunt si ca aderenta si ca zgomot, cel putin in conditiile meteo de acum.
*



Bobo, spre deosebire de colegul care ti-a raspuns mai sus, pe mine cauciucurile astea nu m-au impresionat deloc pe ploaie. Mi se pare ca pierd foarte repede aderenta, am avut cateva experiente neplacute si acum prefer sa stau linistit pe ploaie. Pe uscat vara sunt bune, isi fac treaba. Iarna trecuta m-au dus cu bine si pe drumurile de munte cu zapada si in oras cu troienele alea de la inceputul anului. Chiar am iesit in fiecare zi cu masina pe zapezile alea. Atat timp cat au carne se comporta onorabil pentru un pneu de vara. Acum...trebuie sa tii cont alaturi de constatarile mele si de faptul ca masina mea nu are ABS wink.gif
Numai bine.
crising
QUOTE(anpop @ 22 Nov 2008, 12:07)
Barum Brillantis. Km facuti cca. 100 cu BF.
*


Eu zic ca 100 km sunt putini pentru a-ti da seama de comportamentul celor de iarna. Mai ruleaza-le putin si ai sa vezi ca vei fi multumit mai tarziu. Oricum sunt net superioare pe timp de iarna decat Barum.
anpop
@ Steel Tormentor:
nici eu nu am abs, dar chiar nu am avut probleme pe ploaie! mentionez ca ale mele sunt facute in cehia...sa fie vreo diferenta?! dar iarna trecuta tu zici ca ai mers fara probleme, la mine a fost cosmar....poate sa depinda si de lot etc etc..
PS: dimineata am parcat mai repejor si a trebuie sa intorc caruta pe o bucata de gheata....ma asteptam sa-mi plece kuru' un pic (barum mostenire) dar a fost excelent....intra-adevar se simte diferenta!
einstein1984
Anvelopele au si ele nevoie de un rodaj de cateva sute de km.
vi_escu
Ieri am probat dunloapele 3d de iarna. Alta viata!
Shush
Ce sa aleg intre Dunlop Winter Sport 3D (210 Lei) si Pirelli Winter Carving (am primi o oferta cu 180 Lei ) ?
ice cube
Vezi ca Pirelli au fabrica si in Turcia. Am avut eu unele de alea si dupa 20.000km le-am aruncat.
Shush
Nu fac 20.000 km cu ele. Le tin 2 ierni maxim. Le-am luat in considerare datorita pretului. Mai astept pareri.
tribunul
QUOTE(Shush @ 27 Nov 2008, 17:03)
Ce sa aleg intre Dunlop Winter Sport 3D (210 Lei) si Pirelli Winter Carving (am primi o oferta cu 180 Lei ) ?
*




QUOTE(vi_escu @ 24 Nov 2008, 22:15)
Ieri am probat dunloapele 3d de iarna. Alta viata!
*

ice cube
Ia vezi aici:
Promotie Pirelli - jumatate din bani raman la tine [Archive ...40 postări - Ultima postare: 5 Iun 2007
Stie cineva cam ce pot aceste Winter Carving, pentru ca am intrat pe site-ul Pirelli si par cele mai slabe cauciucuri de iarna din tot ce au ...
forum.4tuning.ro/archive/index.php/t-26358.html
Shush
Asa tot acolo mai scrie

QUOTE
sunt foarte bune carvingurile..daca sunteti carcotasi mai puneti banuti si luati michelin alpin 2 .. evident puneti ceva bani in plus :-)


Nu stiu ce sa fac. Merita economia de 120 lei ? Dupa cum am spus le tin 2 ierni si nu o sa fac foarte multi km.
ice cube
Vezi ca vinde unu la anunturi Dunlop wintersport 3 M cu 200 lei bucata si la membrii forumului face reducere 10% si ajungi la pretul lui Pirelli. Daca iei 4, poate chiar mai negociezi ceva.
crising
Sunt eu posesor de Pirelli Winter Carving. Fabricate in Spania. Sunt deja la a doua iarna si sunt multumit de ele. Le-am comparat si cu Dunlop-urile unui coleg. Pirelli sunt ceva mai galagioase pe astfalt dar la o iesire pe zapada Pirelli parca sapa mai bine in stratul de zapada batatorita si au si un profil care avantajeaza mai bine degajarea apei de pe suprafata de rulare.
Eu zica ca la pretul asta se merita.
tribunul
Pune si tu 2 poze cu profilele celor 2 tipuri de anvelope, ca se ne facem si noi o idee.
Serje
user posted image user posted image
johnnybegoode
De unde ai dedus tu ca Pirelli Edge sunt cele mai nasoale? Sunt NORRDICE, ceea ce e alta mancare de peste, sunt facute special pentru zapada multa, nu neaparat pentru polei, gheata si frig ca in cazul climei noastre...Eu am Carving Edge de 2 ani si sunt f. multumit de ele...Iar la 180 de lei mi-as mai lua si eu 2 de rezerva...
bobo77
@Shush Pirelli Winter Carving au un pret ok, am si eu un prieten care este foarte multumit de ele, este a 2 iarna, dar in dobrogea nu este prea multa zapada...
Shush
Mi-am montat azi Dunlop WinterSport 3D, prima oara am crezut ca imi aduc M3, dar cand am ajuns acolo am vazut ca erau 3D. 200 lei bucata. Revin peste cateva sute de km cu impresii.
c1p0
Azi am montat pe masina MasterSteel Winter+. Nu stiu nimic despre ele, daca or fi bune, daca nu. Am facut rost de ele foarte ieftin si m-am decis sa le pun. Am schimbat jentile, am pus de metal (tabla). Aveam de aliaj ca am Ambition. Sper sa mearga OK. Stie cineva ceva despre gumele astea?
JCV
"Mi-am montat azi Dunlop WinterSport 3D, prima oara am crezut ca imi aduc M3, dar cand am ajuns acolo am vazut ca erau 3D. 200 lei bucata. Revin peste cateva sute de km cu impresii."

Poti sa-mi spui si mie de unde le-ai achizitionat?
Multumesc frumos.
icriss79
Mi-am montat si eu 4 buc. Dunlop Wintersport M3 si am facut cativa km cu ele pe un drum plin de mizerie (pamant, ca doar traim in Romania) si mazga.

Inainte de a-mi monta cauciucurile, consideram totusi ca un stil de condus prudent si anticipativ este suficient pentru a pastra niste cauciucuri Montana (f.dure, aderenta satisfacatoare pe drum uscat, rulate 55.000 km - mai au "carne") pe perioada iernii (a 4-a iarna). Consideram ca in general nu prea se merita investita in cauciucuri de iarna. Este drept ca motivul schimbarii a fost si un drum mai lung pe care urmeaza sa-l fac in Germania, in decembrie.

Dupa ce am montat cauciucurile mai sus mentionate si am sesizat modul in care stau pe asflatul mizerabil si umed, mi-am dat seama ca m-am inselat. Efectiv, nu se poate face comparatie intre controlul pe care il ai asupra masinii cu cauciucuri all-season/vara mai mult sau mai putin de calitate si cele de iarna. Este altceva! Iti ofera o siguranta sporita, timp de franare mult imbunatatit si masina chiar se duce la dreapta cand tragi volan dreapta tongue.gif

Astea sunt tipurile de cauciucuri intre care am putut face comparatie. Desi am dat aproape 9 mil. in total, sunt absolut incantat de noile gume. Acum am o alta dilema... oare la primavara o incalt cu aceleasi Montana cu care m-am obisnuit si care cred ca mai duc inca 25k sau imi iau cauciucuri de vara? icon_mrgreen.gif
einstein1984
Ia niste anvelope decente si vinde montanele. O anvelopa care tine atat de multi km e clar prea dura ca sa ofere aderenta si siguranta satisfacatoare.
ice cube
N-as mai pune Montana nici dac-ar fi noi.
tuneam
einstein1984, eu am Micheli Energy din fabrica, au mers pana acum cam 40000 Km si sunt aproape noi. Deci nu e o regula ce ai spus tu.
einstein1984
Si cine a zis ca michelin Energy ar fi vreun super pneu? Si ce adncime de profil au de sunt "ca noi"?
Colegul de mai sus zicea de vreo 80 000 km potentiali cu montanele alea. Si daca nu face pneul km, face anii necesari pentru a fi schimbat.
bobo77
@icriss79 orice ai fi pus erai tot asa de incintat pentru ca sunt noi si orice cauciucuri sunt mai bune ca Montana.Nici eu nu le-as mai pune pe cele Montana la primavara, daca as fi in locul tau.
gogota_69
Pt doritori: oferta Dunlop WS M3 185/65/15 DOT 4508 Made in Germany. Pret 205ron=>Metro Voluntari
bendix
Mi-am pus Michelin Energy 185/65/R15 88T fabricate in Romania.
Din pacate am avut bani sa-mi pun doar pe fata.
Oricum, cand am intrat in masina am avut impresia ca cineva mi-a pus servo-directie fara sa stiu smile.gif Inclin sa cred ca acea reclama de pe youtube in care o masina "incaltata" cu Michelin Energy merge cu 18 secunde mai mult, nu e farsa.
De Pasti imi voi pune si pe spate si atunci voi veni cu amanunte despre economia de consum.
florinvfd
QUOTE(bendix @ 15 Dec 2008, 09:37)
Mi-am pus Michelin Energy 185/65/R15 88T fabricate in Romania.
Din pacate am avut bani sa-mi pun doar pe fata.
Oricum, cand am intrat in masina am avut impresia ca cineva mi-a pus servo-directie fara sa stiu smile.gif Inclin sa cred ca acea reclama de pe youtube in care o masina "incaltata" cu Michelin Energy merge cu 18 secunde mai mult, nu e farsa.
De Pasti imi voi pune si pe spate si atunci voi veni cu amanunte despre economia de consum.
*



Confirm ca Michelin sunt cauciucuri bune! Aveam Kormoran...care oricum se cam tocisera, iar cand am pus Michelin Energy s-a schimbat total masina. La un demaraj mai in forta...nu mai patineaza rotile asa tare, pe ploaie am MAI MULTA siguranta si bineinteles in curbe se comporta altfel, nu mai imi da senzatia ca s-ar duce in lateral.

Merita din plin banii! si simti de la primul km diferenta.
La consum nu am avut cum sa imi dau seama daca s-a schimbat ceva pt ca nu am avut curiozitatea si nu vreau sa spun prostii.
klax
Am eu Michelin Energy din fabrica. Dupa 1,5 ani si 36000 km sunt super bune. Trebe la vara cand le montez din nou sa le schimb de pe fata pe spate. Cred ca duc cu ele 60-70 mii km.
Ca si grip sunt super ok vara sau pe ploaie. Iarna sunt praf pe zapada sau chiar pe frig. Se intaresc atat de tare incat zici ca sunt din plastic. Asta e mptivul pentru care merita cauciucurile de iarna.
vladpc
Eu am lucrat la Michelin ca responsabil pentru cresterea productivitatii masinilor care produc anvelopele Michelin E3A (la Floresti unde sunt produse anvelopele Energy made in Romania) si garantez ca sunt mai bune decat Kormoran (care sunt produse tot la Floresti). Si intradevar sub 10 grade incep sa isi piarda proprietatiile iar la temperaturi negative sunt ca si plasticul. Teoretic reduc si consumul masinii cu 10% - 15% dar nu am vazut nici o data oficiala (nici nu am cautat sincer).
fnp
4 x Dunlop SP4 All Season au inlocuit Debica Passio care aveau 40k km.

Impresii: wow! New car!

Pana acum nu am mai mers cu altceva decat din gama "entry level" (debica , barum, montana) asa ca nu va pot spune niste pareri avizate fata de noua achizitie. Pot spune doar ca nu sunt mai zgomotoase decat vechile Passio.
dl_dr25
kormoram praf tandari, nu cumparati
Mich@el
pai nu cumparam, dar eu asa le-am primit cu masina si la 31k km inca arata prea bine ca sa le schimb.
la un stil de condus preventiv merg si astea.
dl_dr25
eu am uitat sa mai merg preventiv si acum schimb bara biggrin.gif
Victorine
Maine am de gand sa trec la gumele de iarna, ca am auzit ca se ingroasa gluma. Va fi probabil ultimul sezon pentru resapatele mele Marix Glacial. Am inceput sa caut gume pentru vara si am gasit o oferta aparent foarte buna aici:GOODRIDE. Ce stiti despre marca asta? A folosit cineva asa ceva pana acum? Mi se par suspect de ieftine... la 139 lei/buc pret incluzand TVA si ecovaloare + transport gratuit de la 4 bucati in sus, daca si DOT este recent (max cateva luni), rezultatele in teste fiind medii, eu zic ca merita.

LE - am gasit pe un site canadian: "Tires are made in China and inner tubes are made in South Korea. The tires are sold by container loads and are manufactured according to market requirements."

sau aici: goodride.de

Si MAMA! ce review-uri nasoale am gasit aici reviews... cred ca mai bine pass... dar ziceti-mi unde mai gasesc anvelope la un pret comparabil... nicaieri!
vi_escu
Gasesti aici
http://www.shopmania.ro/magazin~online-anv...or-matador.html
niste gume mai ieftine, nu chinezareturi.

Mai bine strangi bani si cumperi ceva mai de soi.
slider2
pe masina din semnatura am niste semperit winter sport grip, si se simte foarte bine, le-am luat sh (rulate maxim 3000km) de pe bursa. pana acum nu obisnuiam sa pun cauciuri de iarna, dar acum recomand.
cineva mai sus a spus de michelin energy. cand am luat masina in 2004 era abia incaltata cu 4 bucati din acest model. cele de pe spate le-am tinut pana acum 1 luna, aveau un pic peste 80.000km si pot spune ca mai duceau 10.000km ca si "carne", dar imbatranise cauciucul si incepuse sa se crape. cei 80.000km facuti in 4ani, cauciurile fiind permanent pe masina, inclusiv iarna, iar cu masina se cara ceva greutate in mod regulat. pacat ca pt dimensiunea de megane1 (185/60/r15) sunt destul de scumpe michelin-urile, dar si asa isi merita toti banii.
tkx
dataorita stilului de condus m-am descurcat bine iarna trecuta cu kormoranele de vara. aveam ~8000km atunci. acum am aproape 30000km si nu-s prea tocite. problema e trebuie sa fac un drum in afara si cum amenzile pt anvelome neconforme cu anotimpul se ridica la 2000E, m-am hotarat sa-mi iau cauciucuri de iarna. ma gandeam sa iau ceva ieftin gen trayal sau kormoran snow pro.
tkx
cumparat azi cauciucuri tigar winter 145ron/buc si 4 jenti 105 ron/buc.
tarzy
de unde ai luat jantele?
tkx
de la un magazin de piese auto din pitesti. preturile variau intre 100ron si 130 ron
vijelie
Bai ce teapa am luat cu Debica Frigo, par mai proaste decat ce am de vara (Michelin)! Sau si gumele de iarna se mai "lasa" putin?
tarzy
eu sunt pe Frigo 2 la al 3-lea sezon .... si chiar nu am a ma plange de nimic
tuneam
QUOTE(vijelie @ 5 Jan 2009, 18:12)
Bai ce teapa am luat cu Debica Frigo, par mai proaste decat ce am de vara (Michelin)! Sau si gumele de iarna se mai "lasa" putin?
*



Salut

De care Debica Frigo ai? Eu am "Directional". Nu am deocamdata nici o parere despre ele. N-am avut nevoie serios pana acum de calitatea "iarna" a lor. Sunt mai moi, mai placut de condus cu ele decat cele de vara(michelin).
Ce te-a nemultmit la ele? La o prima impresie sunt mai putin zgomotose ca Sava, dar arata mai urat.
vijelie
Tot Directional sunt.
Eu inteleg ca trebuie sa fie mai zgomotoase, dar nu pot pricepe de ce se rupe aderenta la plecarea de pe loc. Cu alea de vara nu am patit asta pana ieri.
Ce-i drept, inca nu am mers prin zapada, dar pe asfalt cum a fost azi prin Bucuresti nu imi plac deloc.
tarzy
pe asfalt umed si semiinghetat si ale mele rup aderenta, mai ales "la rece" adica in primii km-tri, apoi isi intra in ritm
AMZ
Fac a doua iarna cu cel 4 anvelope Nokian 185/65/15...se comporta superb...am urcat fara lanturi pana la Stana de Vale in 26.12.2008.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.