Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
tkx
diferenta pe raza intre cele doua e vreo 6 mm. nu are cum sa atinga de aripa. iar consumul ar trebui sa scada
Triti
QUOTE(tuneam @ 8 Oct 2009, 08:51)
Salut

Triti, ce inseamna ca s-a comportat mai bine masina? Teoeretic ar trebui sa creasca consumul, sa pierzi din demaraj, sa atinga aripa, sa fie efortul mai mare in incheieturile directiei.
*



E mai stabila(sunt mai late), nu freaca nimic, nu atinge aripa nici la virari nici la urcari pe borduri, am umflat rotile ceva mai tare(2.3) si mi-a scazut consumul(si nu scutura deranjant, sunt elastice). Am putut sa le umflu mai tare fara sa pierd aderenta pentru ca sunt mai de calitate si mai late(Vredestein Sportrack 3), nici efortul nu e mai mare daca sunt la presiunea asta.

Ce m-a uimit, e aderenta la accelerare si franare, aproape nu le poti face sa scartaie.
Am facut un drum de 220 km(Valea Ariesului-Zalau), e drept ca am condus ecologic, dar am scos o medie de 5,1l/100km.

Pentru iarna am luat azi un set de Pirelli Winter carving edge 185/65/15 impreuna cu un set de jante(second) la1300lei cu echilibrare cu tot, de la o vulcanizare locala.
FAN DCI
[quote=Triti,8 Oct 2009, 15:52]
E mai stabila(sunt mai late), nu freaca nimic, nu atinge aripa nici la virari nici la urcari pe borduri, am umflat rotile ceva mai tare(2.3) si mi-a scazut consumul(si nu scutura deranjant, sunt elastice). Am putut sa le umflu mai tare fara sa pierd aderenta pentru ca sunt mai de calitate si mai late(Vredestein Sportrack 3), nici efortul nu e mai mare daca sunt la presiunea asta.

intreaba un mecanic sa nu ai vre-o surpriza neplacuta privind directia din cauza ca sant m-ai late sa nu iti apara uzuri premature la directie.
cosmin_h1982
Nu cred sa fie vro probl pt ca diferenta intre 195 si cele stock este nesemnificativa.
Si eu vreau sa-mi pun de 195
Relu_GTT
Ca sa nu depaseasca diametrul exterior si sa aveti erori la vitezometru la fel la diametru este de 195/60/15
edit:
60 am vrut sa zic nici cum 50 dar am gresit ca era seara tarziu,am apasat 5 in loc de 6 scz
pyngi
La 195\60\15 diferenta e de aproximativ 6 mm, la 195\50\15 este de 45 mm. atunci care e mai aproape?
alphred
45mm sau 4,5mm?
cosmin_h1982
Pt ca eroarea sa fie mai mica atunci trebuie montat 195\60\15 (deoarece 6 mm<45 mm), iar daca este adevarat cu 6 mm inseamna ca dif este absolut nesemnificativa (0.6 cm), iar la 45mm (4.5 cm) este ceva diferenta.
Triti
Dupa montare 195/65/15 eroarea de la vitezometru e mai mica, dar tot arata mai mult cu 2-3 km/ora decat GPS-ul.
cosmin_h1982
Intrebarea este: ce zice RAR-ul si politia daca in talon nu este specificata aceasta dimensiune si te prinde "incaltat" cu ele blush.gif ?
god
"Talonul dumneavoastra va rog" sau "Talonul ramane la noi" smile.gif Cam asta o sa auzi din gura militiei dar stai tu linistit ca pentru diferente de genul celei de mai sus nu se ia nici dracu de tine in halul asta.
Una e de la 185/65/15 la 195/65/15 adica aproape nesesizabil si alta e de la 185/65/15 la 225/40/17 (era doar un exemplu).
bobo77
Dar daca vrea militianul poate, ca este acoperit de lege.
Unitec
QUOTE(cosmin_h1982 @ 22 Oct 2009, 15:20)
Intrebarea este: ce zice RAR-ul si politia daca in talon nu este specificata aceasta dimensiune si te prinde "incaltat" cu ele blush.gif ?
*


In certificatele noi nu mai este trecuta dimensiunea anvelopelor. Cum isi da seama militianul daca am dimensiunea "corecta"?
BZN
Pe mine in 40.000km facuti cu Loganele nu m-a oprit nimeni. E greu de crezut sa patesti ceva in trafic pt atata lucru, cel mult la ITP.
La Tico pe fata am 135/12 (primite), si am trecut ITP-ul fara probleme, fara interventii, cu toate ca in talon este trecuta dimensiunea 155/12...
E drept ca in CIV apare aceasta optiune.
Canto
QUOTE(Unitec @ 22 Oct 2009, 22:05)
In certificatele noi nu mai este trecuta dimensiunea anvelopelor. Cum isi da seama militianul daca am dimensiunea "corecta"?
*




uita-te pe usa stanga (sau dreapta) cam pe unde este gaura pentru cui ... ca iti scrie pana si ce presiune trebuie sa ai in roti ... smile.gif
pyngi
Nu se ocupa nimeni, eu pe Matiz am avut alte dimensiuni si am fost oprit si de RAR in trafic si nu au fost probleme, bine era cauciuc de 7o in loc de 65.
cosmin_h1982
<Canto> ai dreptate, deci daca vrea sa se lege de tine politia, se poate lega absolut legal (sunt scrise si in talon dimensiunile)
fictiv2004
Nu mai dati sfaturi proaste !!! Am dat 2 exemple de necazuri cu anvelope de dimensiuni diferite de cele trecute in taloane: 1. masina nelasata sa treaca prin vama catre exterior, si 2, talon ridicat la filtru RAR la turisti veniti pe litoral... Deci, daca vor, organele abilitate i-si fac traba... nu mai generalizati incompetenta( delasarea ??) mecanicilor - controlorilor de prin servisurile - soselele noastre..
liviu_buc
eu am logan si pe langa dimensiunea 186/65/15 e trecuta si 195/65/15...asa ca toate loganurile ar trebui sa aiba asa talonul asa...
zeus-iulian
Pe langa dimensiunea standard (185/65/R15) am trecuta si dimensiunea 165/80/R14.
Care din acestea 2 este mai bine sa folosim pe timp de iarna?
Pentru drum cu zapada,pentru aderenta mai buna etc

C@talin
gumele mai inguste sunt mai bune pe zapada,adica 165 smile.gif
ice cube
Numai ca, fiind pe 14, trebuie sa schimbi si jentile.
adyprico
....
adyprico
Salutare eu sunt nou pe aici si as dori niste site-uri in care pot gasi niste informatii mai detaliate despre anvelopele goodyear sau michelin. Pe site-urile lor am citit tot dar stiti cum e fiecare vrea sa isi vanda marfa cat mai bine, eu vreau teste , observatii obiective etc.
Multumesc anticipat.
Relu_GTT
C@talin
asa e la wrc vara late si iarna inguste
adyprico
@osmin_h1982 multumesc frumos mi-a fost de fost de folos
misu78
QUOTE(adyprico @ 4 Nov 2009, 19:09)
Salutare eu sunt nou pe aici si as dori niste site-uri in care pot gasi niste informatii mai detaliate despre anvelopele goodyear sau michelin. Pe site-urile lor am citit tot dar stiti cum e fiecare vrea sa isi vanda marfa cat mai bine, eu vreau teste , observatii obiective etc.
Multumesc anticipat.
*



Teste ADAC.
padre
Vezi ultimul numar al revistei "auto motor si sport", acolo este un test al anvelopelor de iarna.
cris06
@ adyprico: dintre cele doua marci iti recomand... Vredestein! Sunt printre cele mai scumpe dar si mai bune, insa, vreo 4-5 ierni nu ai treaba! Oricum depinde de modul de folosire (urban sau extra) si de bugetul tau. Si, inca ceva: anvelopele de iarna se achizitioneaza mult mai devreme!
ice cube
Amandoua marcile sunt superioare Vredestein, nu mai vorbi prostii.
cris06
Asa o fi cum zici tu. Nu contest! Dar mai bine anvelope de la "mama lor" din Olanda (si unde au ierni serioase) decat chinezarii sau cehisme! Degeaba se plateste brandul pt ca, caliatea lasa de dorit. Unde mai gasesti Goodyear fabricate in Germania (de ex.)?
SUPERCAR
Gasesti si Goodyear fabricate in Germania nu doar in tailanda daca dai o cautare de google ai sa vezi ca gasesti.
misu78
Zi-ne si noua niste firme care vand Goodyear fabricate in Germania.
adyprico
Salutare.
Eu in momentul de fata ma documentez pentru "caucioace" de vara (ca la iarna am masina de la serviciu tongue.gif) pana acum ce m-au impresionat au fost Optigrip si Hidragrip ambele de la goodyear. Din ce am vazut pana acum Optigrip este succesorul lui Hidragrip dar spre tristetea mea si a noastra se fabrica numai in dimeniuni mari 205,210 si marimit mari R16,R17 etc cel putin asa apare la ei pe site , iar Hidragrip mi-e frica sa nu iau cauciucuri din loturi vechi uitate prin depozite cu data de productie prin 2005-2006. Pana acum sunt bulversat rau ... nu mai stiu ce sa cumpar.sad.gif , sper sa se produca si optigrip cu R15
Andy_ACS
Cand cumperi te uiti pe cauciucuri sa vezi DOT-ul - adica o marca cu anul si saptamana anului de fabricatie.

Bafta!
esmeron
Eu am Continental echipare din fabrica..au 2 ani si 24000km si sunt foarte multumit,iar de iarna mi-am luat Marangoni..sunt un pic cam zgomotoase pe uscat..pe zapada nu prea am apucat sa le incerc...ca nu prea a nins..o singura data le-am pus la treaba pe la Cheia..s-au comportat foarte bine! cool.gif
Cocojambo
Are cineva idee cat de bune sunt anvelopele astea Kormoran SnowPro?
Tot vad oferte la bursa pe forum 500 lei setul?

Calitativ merita, adica vreau sa imi cumpar ceva de iarna si vreau sa stiu daca sunt bune sau mai bine pun ceva in plus (aproape dublu dry.gif ) si iau dunlop wintersport M3 sau goodyear UG7.

Eu merg mai mult prin oras (Buc) ocazional in afara orasului ori la munte ori la tara (N. moldovei, deci sanse mari sa dau de zapada)

Multumesc
misu78
Daca iti permiti mergi pe UG7.
Cocojambo
Nu neaparat daca imi permit sau nu, insa nu imi place sa platesc firma daca pot sa iau aceeasi calitate sau ceva asemanator la bani mai putini.
Bine nu imi imaginez ca kormoran s-ar apropia de calitatea Goodyear.

Ma rog, voi ce recomandati pt iarna ca find ok raport calitate/pret?
tkx
tigar
einstein1984
CAlitate mica, pret mic.
Bridgestone B250, am evitat o groapa in fata pietei george cosbuc, pe bulevardul Regina Maria parca. Schimbare de banda brusca la 60 km/h si nu au scartait deloc. Frana brusca pe ploaie de la aceiasi viteza pe Trafic Greu, abs-ul a intrat putin insa masina s-a oprit mai repede decat credeam.
dr_mKe
Fulda Kristall Montero 2, pret bun, calitate buna, dovedita in testele efectuate de ADAC si auto motor und sport.
tkx
ce stie sa faca un pneu de "calitate buna"?
Cocojambo
Einstein, bridgestone ala nu e de vara?
Eu vreau de iarna 04.gif
Ideea e ca ma duc pe la Putna Radauti de sarbatori inceputul lui ianuarie si nu vreau sa am surprize din cauza pneurilor, mai ales ca acolo de obicei iarna e IARNA smile.gif

Inca sunt nehotarat, caut oferte si studiez review-uri la pneuri blush.gif
Daca nu plecam in colo luam ce era mai ieftin, oricum orice de iarna e mai bun decat alea pe care le am acum pe masina (conti, de vara)
einstein1984
E de vara, dar nu pentru tine-l recomandam. De iarna dai un google "adac winter reifen test" si cauti preturi pentru ce au testat ei si-ti poti permite. De exemplu Fuldele mentionate de doctoru'.
tkx, stie sa franeze si sa ia viraje mai bine ca unul de nemarca. Sau evacueaza apa, nu face zgomot....
Nu de alta, dar cand Michelin dezvolta un pneu nou, cheltuie pe proiectare suficient cat sa-i cumpere pe Tigar.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 26 Nov 2009, 14:23)
Nu de alta, dar cand Michelin dezvolta un pneu nou, cheltuie pe proiectare suficient cat sa-i cumpere pe Tigar
Cheltuie mult la proiectare si pe urma foloseste material ieftin care imbatraneste mai repede decat la alti producatori. Mai stiu pe pe cineva care face asa ...
einstein1984
Da, si eu mai stiu niste anvelope Montana care dupa 80 000 km si 4 ani de zile aratau ca noi.... dar nici nu prea franau.
Taie mai sus Michelin si scrie Pirelli. Sau Good Year.Sau Bridgestone.
IRONICK
vezi, stiam eu cacontinentalu este bune ...
BZN
Nu trebuie taiat, trebuie subliniat chiar. Cand am avut accidentul ala soldat cu "dauna totala" o astfel de anvelopa Michelin, dupa 3 luni de stat pe janta,(fara aer) era crapata in ultimul hal in zona turtita si era "made in Italy"...
Ai mare dreptate, @IRONICK.
adisan
Am si eu anvelope Montana din 2005. Bineinteles ca doresc sa le schimb cu unele ALLSEASON dar sincer nu gasesc o oferta serioasa, decit fie de vara fie de iarna.
Am gasit un site , NU vreau sa fac reclama, se cheama webtire.eu, ce are super oferte. Intrebare, a comandat cineva de acolo?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.