Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
BZN
QUOTE(einstein1984 @ 29 Mar 2010, 20:36)
Domnu BZN, ce scrie mai sus caracterizeaza gama motrio in general, nu se aplica chiar in intregime pneului Motrio, deoarece nu exista un pneu branduit Renault sau Dacia de prim montaj si care sa tina de 2 ori mai mult. Bujiile si filtrele motrio in schimb..... sunt interzis a fi montate in perioada de garantie si se pot monta si pe alte masini.
*


Adica? Nu imi dau seama cum sa abodez raspunsul...
Raspunsul vreau sa fie sincer, o sa il iau ca atare.
IRONICK
QUOTE(dl_dr25 @ 22 Mar 2010, 20:36)
am achiziționat azi de la meridian 4 anvelope continental ecocontact 3 la 889lei
*
De la care meridian, sud sau vest?

29 Mar 2010, 22:19:
QUOTE(einstein1984 @ 29 Mar 2010, 20:36)
....sunt interzis a fi montate in perioada de garantie si se pot monta si pe alte masini
*
In loc sa pui punctele alea, mai bine ii explica-i si de ce omului. Pentru ca in perioada de garantie de garantie constructorul iti asigura reparatia cu piese de origine, iar in post garantie ti se ofera ca alternativa piesele Motrio. Interzis-ul vine de la "canibalizarea pieselor de origine", na ca am folosit iar termenul minune si nu de la "durabilitate si performante mai reduse".
BZN
Multumesc sincer, @IRONICK.
Pt @einstein,
Face sau nu pneul Motrio parte din gama Motrio?
LE
De unde ai scos masura: "de doua ori mai mult?"
Cum adica: "chiar in intregime"? In ce procent, atunci?
dl_dr25
referitor la pret sa rezolvat am primit diferenta inapoi ( au fost cumparate de la meridian vest)
einstein1984
Un coleg isi facea griji ca pneul asta motrio ar tine intradevar mai putin, ca restul gamei motrio. Eu unul nu cred sa fie cazul de uzura accelerata chiar daca e din gama MOTRIO (mai precis cred ca e MOTRIO pentru ca nu puteau aplica brandul RENAULT sau DCAIA pe o anvelopa, ar fi pierdut clienti cu Peugeot, Citroen etc).
IRONIK/BZN, piesele motrio sunt mai ieftine decat alea de origine. Insa in garantie renault sau dacia nu au voie sa monteze piese motrio pe masina, indiferent daca e pe garantie (constructorul plateste) sau pe banii clientului (aka revizii). Piesele motrio au insa si ele garantie .
E mai clar acum?
BZN
Pai si atunci de ce zic ca apar ca anvelope de prim-montaj?
Asta e si dilema, zici ca nu au voie sa le monteze pe vehicule in garantie dar se pun in schimb pe cele noi. Sau pneul Motrio face exceptie din gama?
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2010, 09:48)
Insa in garantie renault sau dacia nu au voie sa monteze piese motrio pe masina, indiferent daca e pe garantie (constructorul plateste) sau pe banii clientului (aka revizii).
*
Incerca si sa intelegi ce vorbesti, nu doar sa faci copy/paste.
einstein1984
Pneul Motrio face exceptie de la restul regulilor gamei motrio. Ai folosit doar brandul pentru a vinde un produs.
IRONICK
QUOTE(dl_dr25 @ 29 Mar 2010, 23:41)
au fost cumparate de la meridian vest
*


Am citit regulamentul de pe site-ul Dacia si acolo este MeridianVest la pct. 30. Sunt tare curios ce masuri ia Dacia in situatia asta, cand se obliga la o promotie, iar unui dealer din lista i se rupe de regulament si client. Eu as zice ca este incercare de inselaciune.

http://www.dacia.ro/export/sites/default/d...utentificat.pdf
Andy_ACS
Poate l-or mai fi taxat in plus pentru montat+echilibrat.

Bafta!
IRONICK
macar citeste postul #1830
adiya
Meridian vest...
Cand am cumparat masina am dorit sa fac asigurarea RCA pe 6 luni. Raspuns: Nu se poate. Doar pentru o asigurare de 12 luni ne da Politia autorizatie de circulatie provizorie.

P.S. Surprinzator in urma sesizarii tot departamentul vanzari a avut -5% luna respectiva.
L.E. Aici gasiti tot personalul infect de la defuncta Latin Efe.
emilab
Prin promotia de la Dacia mi-am "incaltat" Loganul cu Continental Eco 3..Pt colegii forumisti DOT 1110.
Kormoranele , care au echipat masina (5 ani /71500Km) au ramas la ei.
Toate cele bune
IRONICK
QUOTE(BZN @ 30 Mar 2010, 11:05)
Pai si atunci de ce zic ca apar ca anvelope de prim-montaj?
*
>>>
QUOTE(sweetboy89 @ 31 Mar 2010, 09:30)
primit ieri Dacia Logan 1,6 MPI Laureat,Bleu Navi incaltat cu Motrio Impulsion, pe uscat sunt ok, astept o ploaie sa vad cum se comporta
*

BZN
S-au clarificat lucrurile cand am aflat asta:
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2010, 11:33)
Pneul Motrio face exceptie de la restul regulilor gamei motrio...
*


Nu stiu insa cat de corect este. Raman la parerea ca au gresit cand au anuntat initial un lucru si mai apoi altul. Cand te referi la o intreaga gama de produse ale aceleiasi marci ca fiind neconforme (mai mult sau mai putin) cu standardele tale, risti ca si reperul "preu" sa fie inclus in aceasta categorie, chiar daca e ok.
IRONICK
Eu am mai multa incredere in Motrio decat in after-market. Vb. de piese.
BZN
Si eu. D-aia zic ca undeva s-a gresit, amestecand lucrurile. Trebuiau sa accepte toata gama ,sau macar sa nu se spuna ca toate celelelte repere,(deci mai putin pneul), sunt pentru vehicule "in varsta". huh.gif
vi_escu
Ceata totala! Dacia zice ca motrio este o alternativa la after-market. Da ca n-ar fi chiar asa de grozave, oricum nu ca cele de prima echipare. Sa luam de exemplu distributia. Aia din fabrica (care e mai cu motz) trebuie schimbata la 60mii km/4ani. Motrio zice ca ale lor merg 75mii km/5 ani. Pai cum vine treaba?
YRX
Cred ca treaba sta cam asa:
-pneul Motrio este un cauciuc si atat...ne e mai prost, nu e mai bun decat altele sub marca vreunui producator. La pretul lui eu zic ca merita cu prisosinta. Renault a profitat de ocazie si a mai facut o reducere a costului autoturismelor prin echiparea din fabrica cu aceste anvelope (va dati seama ca ele costa mult mai putin de 159 lei, si-a folosit pe timp de criza toata "puterea de convingere" asupra producatorului Continental).
-piesele Motrio - le-a facut un pic mai ieftine ca cele de origine, le promoveaza totusi cu imaginea sa (ati vazut mai sus cum Ironicku' a prins brusc incredere laugh.gif ) zic ei ca ar fi mai putin durabile, sincer ma indoiesc, eu zic ca sunt aceleasi lucruri ca piesele de origine reduse la pret si cu un alt ambalaj. Aici impusca doi iepuri dintr-o data, dau legitimitate preturilor pieselor de origine (deh, sunt mai bune, multi clienti in service vor opta pentru ele) si totodata musca din piata aftermarket. S-ar putea ca gama Motrio sa o dea la liber tuturor comerciantilor (nu numai dealerilor si magazinelor autorizate) care vor sa distribuie piese, deci vor fi prezenti pe toate gardurile, o sa fie ca la Dacia Berlina sa iei orice din benzinarii si din magazinele satesti.
Eu in locul distribuitorilor de piese aftermarket as fi foarte atent la miscarea asta, e inteligent facuta, piata Logan-ului este consistenta. Chiar ma gandeam, vazand pe forum optiunile multora pentru aftermarket, ce politica proasta are Dacia in materie de piese de lasa asa cascaval la liber. Dar uite ca au corectat problema.


Le: Uau, postul 1.000.... party.gif
bobo77
Mai proaste decit kormoranele sau muntanele nu au cum sa fie, deci e un pas inainte...
einstein1984
YRX, complet de acord. Mai putin insa cu durabilitatea, din ce stiu eu caietul de sarcini e diferit fata de cele de origine, omologarea lor insa e identica. In plus, au si garantie.

2 Apr 2010, 11:47:
QUOTE(vi_escu @ 1 Apr 2010, 19:03)
Ceata totala! Dacia zice ca motrio este o alternativa la after-market. Da ca n-ar fi chiar asa de grozave, oricum nu ca cele de prima echipare. Sa luam de exemplu distributia. Aia din fabrica (care e mai cu motz) trebuie schimbata la 60mii km/4ani. Motrio zice ca ale lor merg 75mii km/5 ani. Pai cum vine treaba?
*


Eu zic sa o compari cu alea din vest, care se schimba la 120 000 km.
YRX
Mai, eu sunt curios de un lucru, pana la urma piesele din gama motrio sunt produse de aceeasi producatori ca cele din gama piese de origine?
De ex:
-filtrul de aer Motrio - filtrul Renault de origine - este sau nu tot Mann?
-placute de frana Motrio - Placute Renault - tot Ferodo?
-amortizoare Motrio - amortizoare de origine - tot Monroe?
einstein1984
Si eu sunt curios. Da n-am chef sa caut referinte de motrio. E perfect posibil ca la Motrio sa fie mai multi furnizori. Si sunt destul de sigur ca si renault cumapara piesele Motrio mai ieftin decat pe alea de origine.
prollix
Meridian Vest
Sunat Marti pentru a cere lamuriri despre promotia la Continental ContactEco3. Raspuns: avem pe stoc, faceti programare pentru montare.
Ca sa fiu sigur am intrebat daca o programare este suficienta pentru a fi sigur ca prind cauciucurile. Raspuns: avem pe stoc, faceti programarea si este suficient.
Am facut programare iar Vineri m-am prezentat sa imi incalt Loganul. Stupefactie: nu mai avem pe stoc!!!!
Totusi in rastelul de la receptie erau 4 anvelope Continental. Le-am cerut sa mi le dea pe acelea. Din nou stupefactie: acelea sunt REZERVATE !!! (normal, pentru altcineva)
Maine o sa sun la vocea clientului, poate poate se misca ceva. Totusi recomandarea mea este sa evitati Meridian Vest pe cat posibil.
dl_dr25
BANDITI
Cum am pățit eu, am plătit pe 4 anvelope continental 889 fără montaj, am scris un mail la vocea clientului și după doua zile ma suna și meridian vest și vocea clintului sa îmi restituie diferența de bani (50,6 lei) care au fost luați în plus.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 2 Apr 2010, 11:45)
din ce stiu eu caietul de sarcini e diferit fata de cele de origine, omologarea lor insa e identica
*
Lasand la o parte cauciucurile, esti sigur ca exista caiet de sarcini pentru piese? Atat timp cat ele sunt destinate masinilor care nu mai sunt in garantie, eu nu bag mana in foc ca da.
Brazilia
QUOTE(prollix @ 2 Apr 2010, 21:28)
Meridian Vest
Sunat Marti pentru a cere lamuriri despre promotia la Continental ContactEco3. Raspuns: avem pe stoc, faceti programare pentru montare.
Ca sa fiu sigur am intrebat daca o programare este suficienta pentru a fi sigur ca prind cauciucurile. Raspuns: avem pe stoc, faceti programarea si este suficient.
Am facut programare iar Vineri m-am prezentat sa imi incalt Loganul. Stupefactie: nu mai avem pe stoc!!!!
Totusi in rastelul de la receptie erau 4 anvelope Continental. Le-am cerut sa mi le dea pe acelea. Din nou stupefactie: acelea sunt REZERVATE !!! (normal, pentru altcineva)
Maine o sa sun la vocea clientului, poate poate se misca ceva. Totusi recomandarea mea este sa evitati Meridian Vest pe cat posibil.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ROMANIA!!!!!!!!!
einstein1984
Ironik, masina nu mai e in garantie, piesa da. Ai vazut cum arata un k9K dupa ce se rupe bujia? Nu sunt chiar piese de srl ca la berlina.
Prollix, aveai la 5 minute distanta serus pe centura si dacoserv pe Preciziei. Sau putin mai departe serus pe timisoara si Adras militari.
IRONICK
Bine, bine si cu garantia cum este? Cine o da? Dacia? Producatorul? Este la fel ca la Landi Renzo? Necesar montajul autorizat la service rar? Piesa se cumpara de la dealer sau exista retea de distributie separata?
einstein1984
Garantia e de la DACIA/REnault pentru piesele Motrio. Montajul cred ca trebuie sa fie la ei (in unele cazuri se accepta si montaj al altii, dar primesti ca despagubire doar piesa, nu si manopera). Vocea clientului cred ca te lamureste mai precis decat mine.
De cumparat se iau de la dealer, ca reteaua de distributie separata tot de la ei iau. Oricum, la noi e noua treaba cu motrio,, mai dureaza pana se aseaza lucrurile in piata.
vijelie
Ce sa se mai aseze?
E doar o amarata de anvelopa, iar reteaua functioneaza de ani de zile.
IRONICK
La wc nu sun, ca sigur nu gasesc raspunsurile.
einstein1984
vijelie, ma refeream si la restul de piese din gama motrio, gen filtre , bujii etc.
Din cate stiu eu, numai concesionarii pot face comenzi la magazia centrala de piese de la Brad. Restul cumpara de la ei.
daciafan
acelasi pret dar echipare cu anvelope motrio?

4 anvelope continental cca 1000 ron
4 anvelope motrio cca 600ron
diferenta de 400 ron adica cca 100 euro in buzunarul cui intra?
vijelie
Cand au pus anvelope BUNE pe Ambition (care veneau initial incaltate cu Montana), cum a fost?
einstein1984
Daciafan, compatra pretul cu care le ia Renault, nu ala de client.
4 continentaluri ecocontact 3 sunt 800 si ceva de lei chiar si la pret client.
Vijelie, bine punctat.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 6 Apr 2010, 11:15)
compara pretul cu care le ia Renault, nu ala de client
Care pret de achizitie? Ala care de multe ori este de zece ori mai mic?
einstein1984
rolleyes.gif rolleyes.gif happy.gif
daciafan
din cate inteleg voua va convine sa platiti in continuare acelasi pret pe un produs ce trebuia in mod evident sa fie comercializat la un pret mai mic
vijelie
Nu, de fapt ne gandim sa iesim in strada...
BZN
QUOTE(einstein1984 @ 6 Apr 2010, 11:15)
Daciafan, compatra pretul cu care le ia Renault, nu ala de client.
  4 continentaluri ecocontact 3 sunt 800 si ceva de lei chiar si la pret client.
...
*


Diferenta cred ca este chiar mai mare. Ai facut pretul pentru Continental, dar cat e un Motrio pt ei? rolleyes.gif
mykissfm
totusi sunt bune ecocontact 3 astea sau oferta de pret este buna,eu am avut michellin din fabrica varianta made in romania,ma gindesc ca si continentalurile facute in romania au o calitate mai putin buna.
cine are conti3 sa ma "linisteasca" si pe mine.
parca nu as vrea sa ratez ocazia cu 209 ronper bucata,oricum sunt nevoit sa le schimb pe actualele fara sa bag multi bani in cauciucuri. huh.gif
dl_dr25
"sculi" spun eu care am avut kormorane ( deja am facut 500km cu ele )
IRONICK
1. A verificat cineva pana acum de unde vine "Impulsion"? Sa fie doar o asemanare cu pct. 2? Ca profilul este destul de apropiat.
2. Kormoran "Impluser" exista de mult pe piata.
3. Sarim din lac in put?
dr_mKe
Eu am cumparat 4 bucati saptamana trecuta, au cam 1200 km deja. Cum sa fie ? Bune, doar traim in Romania si trebuie musai ca o marfa produsa in tara de o firma renumita sa fie "proasta".
Pretul la promotie este foarte convenabil, in banii astia mai gasesti Fulda EcoControl, care au un profil foarte asemanator. Am avut si d-alea si sunt foarte bune.
einstein1984
Ironice, sa mai scriu odata ca sunt facute de continental? Care nu sunt marca a lu Michelin cum sunt kormoran?
Sau vrei doar sa mai afli de la cineva? N-are nimeni o poza cu codul de bare?
In alta ordine de idei, gama motrio va curpinde si anvelope pe 13 inch (135 80 R13 sau 175 70 R13 de exemplu) si pana la 205 55 R16 facute tot de contitech FRANCE.
YRX
Pai banuiesc ca vor sa acopere toata plaja de dimensiuni a masinilor din grup. Sa vedem daca devin echipare de fabrica pe toate modelele Renault. Daca e asa inseamna ca Renault are ganduri mari cu pneurile. M-am tot uitat la desenul profilului sa-i gasesc un frate geaman dar n-am gasit nimic, o fi profil creat special.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 6 Apr 2010, 13:38)
Care nu sunt marca a lu Michelin cum sunt kormoran?
Stiu bre unde sunt facute. Dar poate este liceenta dacia/renault pentru produs si s-a dus sa o faca la ala care cere mai putini bani.
mykissfm
deci sa ma bag la o incaltare cu contiecocontact3.
tumpi
Eu am din fabrica Continental Eco3. Dupa 41k de km facuti in toate conditiile atmosferice pot spune urmatoarele lucruri despre ele:
1. Pana in 10 grade Celsius cu plus se comporta mai mult decat onorabil pe orice suprafata carosabila;
2. Pe ploaie torentiala se comporta la fel de bine (in aceste conditii am mers si 140 de km\h fara sa apara fenomenul de acvaplanare);
3. Cand pe sosea este zapada sau gheata mai bine stai acasa;
4. Dupa 40k de km, cauciucurile de pe fata mai aveau 5mm de "carne" iar cele de pe spate 7mm.
Eu zic ca merita fiecare banut!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.