Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
Andy_ACS
@dr_mKe - dar tu ce parere ai de ele? ca ale tale sigur s-au rodat pana acum

Bafta!
wanderer
of...de ce m-oi fi obosit eu sa scriu tot mesajul ala...

daca eram la primul schimb de cauciucuri, eram de acord cu tine. Dar am facut o paralela intre Kormoran vechi de 2 ani vs Michelin nou nout (si daca eram placeboist as fi descoperit apa calda cu Michelin-urile, nu crezi?), respectiv Michelin vechi vs Continental nou nout. Aceeasi masina. Comportament diferit. Deci am incercat sa fiu pe cat se poate de obiectiv.

nu o sa mai continui o discutie in contradictoriu degeaba (caci nu am argumente logice sau empirice), mai ales atata timp cat sunt de acord ca ai putea avea dreptate cu acea substanta.

Celorlalti neatenti care ar da dismiss la mesajul meu doar pt ca-l darami tu cu un argument care nu sta in picioare in acest caz, le promit ca vin cu impresii dupa inca 500 de km, ca sa elimin atat posibila substanta, cat si cele spuse de einstein.

In rest...deh, pana nu faci teste stiintifice, nu poti fi 100% obiectiv. De aceea accept orice argument logic si nu ma imbat cu apa rece.

apropo de argumente logice: nu mi-ai raspuns la cele 2 intrebari.
dr_mKe
Eu promit ca-ti postez un link de pe ADAC.de ca sa te convingi singur wink.gif

Daca erai atat de convins de ce spui, era asa de greu sa faci un mic film cu franare de la 100 kmh cu Michelin si apoi alta cu Conti ? Presupunand ca masina are ABS, sa eliminam factorul uman.

Dar nah, se pare ca esti tu mai expert decat cei de la ADAC biggrin.gif


@Andy: cum sunt ? Ok, cum sa fie ?
wanderer
pai, dupa cum spuneam, nu, nu am cum sa verific 100% stiintific. Nu de alta, dar nu vreau sa repet figura unui bun coleg de-al nostru (de aplaudat pentru gestul sau), care dupa o astfel de frana a trebuit sa schimbe setul de cauciucuri. tongue.gif Si nu, masina nu are ABS.

Dar eu zic ca pot sa-mi dau seama daca franand absolut similar (caci dupa 60.000 de km cu masina, crede-ma, nu mi-am schimbat stilul brusc in ziua in care mi-am schimbat cauciucurile) ma opresc cu unele cauciucuri la linia alba de la zebra (Kormoran si Michelin), sau cu 2-3 metri inaintea ei (Continental). Zic io in nimicnicia mea.

Apropo: m-am uitat pe ADAC INAINTE de achizitie. Nu am gasit un test direct Kormoran vs Michelin vs Continental. Dar am gasit un test de prin 2003 (parca), de cand au aparut cauciucurile Eco3, si in testul respectiv erau in varful topului. Cum erau si Michelin-urile Alpin, dealtfel, in testul in care le-am regasit pe ele. Dar, cum unele sunt de iarna si altele de vara, iar despre Kormoranuri nici macar nu stiu exact ce model sunt...eu personal n-am fost in stare sa gasesc un test cu toate 3 (sau, si mai bine, unul cu Michelin Energy Saver vs Continental Eco 3).

Si ca final, repet ideea pe care am spus-o prin primele posturi: NU consider ca Michelin-urile sunt mai proaste decat Continentalurile. Este vorba de 2 anotimpuri cu totul diferite, si Michelin-urile nu m-au lasat la greu. De aceea si eram setat initial pe ideea de a lua Michelin Energy Saver. Diferenta de pret si rezultatul testelor ADAC (cele gasite) sunt cele care m-au facut sa iau Continentalurile.

Doar vreau sa spun (deocamdata) ca acele cauciucuri din oferta Dacia sunt f bune din ce am putut eu observa in rulajul a 200 de km, cel putin acum, cat sunt noi noute. M-au suprins placut vs celelalte 2 seturi de cauciucuri, tot asa cum Montana m-au suprins neplacut.

Astept linkul de la tine, chiar sunt curios. smile.gif
dl_dr25
eu am facut cu conti deja 1000km si sunt super multumit asta prin comparatie cu kormoran ( nu cred ca ai cum sa te pacalesti daca cumperi conti de la dacia ). taicamiu face pe taxi si are 70mii km cu ele si vara asta mai merg lejer ( a avut probleme cu ele iarna care a trecut cred de la uzura )
argon
QUOTE(dr_mKe @ 17 Apr 2010, 23:07)
@Andy: cum sunt ? Ok, cum sa fie ?
*



ok zici? dry.gif mie mi-ai zis altceva..ce au zis la garantie?
dr_mKe
Nu fusese montat ca lumea. S-a rezolvat usor. In caz contrat exista Vocea Clientului wink.gif la care am apelat de mai multe ori cu succes.
BZN
Modelul asta de janta[attachmentid=1627614301] a fost singurul care a avut parte de echilibrare cu plumbi lipiti de la prima echipare.
Doar Ambition avea asa ceva. Prestige nu.
dr_mKe
Ale mele sunt echilibrate cu plumbi lipiti [attachmentid=1627614345] dar urmele echilibrarilor anterioare au ramas . . .
tribunul
QUOTE(dr_mKe @ 16 Apr 2010, 16:44)
Astazi am prins un transport de Dacii echipate cu anvelope Motrio.

[attachmentid=1627613426] [attachmentid=1627613428]
*



Ai observat daca aveau sens de rotatie?
einstein1984
Am impresia ca da.
BZN
Eu sunt sigur. wink.gif [attachmentid=1627614401]
Iulikk
Am eu acasa 2 Motrio d-astea. O s le fac poze azi si am va arat tot ce vreti la ele.
einstein1984
Mai ai cumva eticheta cu codul de bare? Poate ne lamurim in privinta tarii de provenienta.
YRX
Made in Romania, scrie pe flanc.
Iulikk
Sunt MADE IN ROMANIA, sunt directionate (nu stiu cum se zice "tehnic", dar are o sageata care arata sensul) si pe ele este o adresa de net motrio.fr .

Oricum, profilul este smecher rau de tot.
SorinXp
Iulikk poti face o poza la tot pneul ... as dori sa vad partea unde scrie Treadwear ... , Traction ..., Temperature ...
riulian
aici detalii.
http://www.dacia.ro/servicii-pentru-client...eul-motrio.html
Iulikk
QUOTE(SorinXp @ 19 Apr 2010, 19:50)
Iulikk poti face o poza la tot pneul ... as dori sa vad partea unde scrie Treadwear ... , Traction ..., Temperature ...
*



Nu scrie nimic despre ce zici tu acolo... am citit in ambele parti...
mykissfm
sad.gif am sunat la dealerii astia si nu mai au continental decit barum ,tigar si motrio blink.gif poate as inclina spre barum ,dar mai astept.
tkx
am vazut si eu azi la un dealer tigar sig©ura. 162 de lei, mai scump decat kormoran care e 150 de lei. ce mi-a placut la tigar e ca erau moi cam ca cele de iarna. absorb bine denivelarile marunte. continental era 209
kamimura
QUOTE(mykissfm @ 21 Apr 2010, 08:35)
sad.gif  am sunat la dealerii astia si nu mai au continental decit barum ,tigar si motrio blink.gif  poate as inclina spre barum ,dar mai astept.
*



La care ai sunat si nu avea? Ca la Adras au, si-a mai luat un prieten ieri...
mykissfm
chiar la adras am sunat si nu mai aveau.

in schimb azi la o vulcanizare de pe drumul sarii cea inspre 13 septembrie, am gasit ecocontact3 la 225 ron /buc ,cu totul a facut 980 ron (toate 4) si am rezolvat problema si scapat de un stres.

par mai bune ca vredestainurile ,dar de acum sunt noi sa le vad dupa citiva km cum se comporta.
sper ca am ales bine ma refer la calitate. biggrin.gif biggrin.gif
YRX
Am schimbat si eu cauciucurile din dotare. Am pus Motrio. Pareri documentate nu prea am, azi le-am pus si dupa aia am fost la cumparaturi cu masina, o sa mai postez dupa cateva sute de km. Ca prima impresie sunt mai silentioase si directia merge mai usor (volanul necesita mai putin efort). O sa vedem cu consumul si cu mersul pe ud.
Ca informatie suplimentara Motrio are 7 kg iar Montana M801 8 kg.
vi_escu
Mai proaste ca montana n-au cum sa fie.
Mucifer
Salut!

Am de ales intre Good Year GT3 99T si Michelin E3A. Nu stiu pe care s ale comand, nu stiu ce caracteristici au (astia pe net numai poze pun si le lauda, dar nu spun nimic de tradeware temperature, etc). La care sa ma opresc?
BZN
Michelin , fara discutie.
undemerg
Mi-am pus si eu Motrio, si la prima impresie par foarte ok. Silentioase (ce-i drept comparate cu pirelli de iarna, care fac infernal), directia merge usor, cu 1.5 dci-ul 65 mi-a fost greu sa le fac sa scartaie la plecare. La franare cu pedala de frana la fund scartaie un pic (de la 60 km/h). Pe ud n-am avut inca ocazia sa le testez, dar profilul imi indica un comportament decent.
Ce e cam ciudat e ca e foarte moale cauciucul si iti creeaza senzatia de dezumflat, desi la presiune indica ok. Consumul a scazut sensibil, cu aprox. 0.7 l/100 fata de cele de iarna.
vi_escu
QUOTE(undemerg @ 9 May 2010, 16:36)
....  cu 1.5 dci-ul 65.....
Consumul a scazut sensibil, cu aprox. 0.7 l/100 fata de cele de iarna.
*



Chiar?
slider2
da, este adevarat:
megane1 1.6 16v - consum pe timp de iarna 7.3% - consum pe timp de vara 6.8%
focus 2 1.6tdci - consum pe timp de iarna 6.2% - consum pe timp de vara 5.5%
IRONICK
Eu sunt curios cum se comporta pe mazga.
Andy_ACS
QUOTE(slider2 @ 10 May 2010, 11:03)
da, este adevarat:
megane1 1.6 16v - consum pe timp de iarna 7.3% - consum pe timp de vara 6.8%
focus 2 1.6tdci - consum pe timp de iarna 6.2% - consum pe timp de vara 5.5%
*



El se referea la un consum scazut in aceeasi perioada a anului, datorat noilor anvelope fata de cele de iarna, nu la diferenta de consum dintre anotimpuri (vara-iarna) datorata temperaturilor si conditiilor meteo.

Bafta!
vijelie
La 120 lei bucata (in retea) nu stiu ce pretentii aveti de la biata anvelopa.
IRONICK
Unde bre 120? Ca parca erau 160?
vijelie
E, pardon, le-am vazut in fuga (tocmai aflasem cat imi cereau pe o piesa...)
slider2
QUOTE(Andy_ACS @ 10 May 2010, 10:28)
El se referea la un consum scazut in aceeasi perioada a anului, datorat noilor anvelope fata de cele de iarna, nu la diferenta de consum dintre anotimpuri (vara-iarna) datorata temperaturilor si conditiilor meteo.

Bafta!
*



ups am inteles eu gresit... o oarece diferenta este totusi. cu hankook de iarna consumul la focus n-a scazut sub 5.7, cu michelinurile de vara este 5.5 (le-am schimbat acum maxim 1 luna, cand deja se incalzise afara), dar pana la 0.7l/100km, este diferenta mare....

poate are legatura si cu anvelopa in sine, mai exact este legat de calitatea ei. fiind o anvelope low-cost s-ar putea ca aderenta sa fie redusa, si prin urmare si frecarea cu partea carosabila sa fie mai mica. asta poate duce la o usurare a sarcinii motorului, si la scaderea consumului
IRONICK
QUOTE(vijelie @ 10 May 2010, 11:33)
E, pardon, le-am vazut in fuga (tocmai aflasem cat imi cereau pe o piesa...)
*
Ma gandeam ca cineva de la dealer/dacia vrea cu adevarat sa creasca vanzarile.
vijelie
In cazul meu, pe-ale altora icon_mrgreen.gif
kamimura
Eu am deja vreo 3000 de km de cand mi-am pus Motrio si mi se pare super anvelopa, chiar si pe ploaie.
Ce-i drept, nu stiu cum e cu un Michelin, dar din punctul meu de vedere, isi face treaba cu brio - franeaza bine si pe uscat si pe ud, la consum sincer, nu m-am uitat pana acum.

IRONICK
QUOTE(kamimura @ 10 May 2010, 15:40)
pe ploaie [...] cum e cu un Michelin
*
Dezastru.
slider2
depinde care michelin....
IRONICK
De cate tipuri de Michelin crezi tu ca vb. aici?
vijelie
M Energy E3A si M Energy Saver.
Alege una smile.gif
IRONICK
Saver nu stiu cum sunt. Dar daca as avea de ales intre E3A si Conti, as alege Conti ...
slider2
pai eu pe megane am avut energy saver si o perioada de timp le-am folosit si iarna... si n-am avut probleme.
iar pe focus am michelin primacy hp, care de asemenea nu au probleme pe carosabil ud...
vijelie
ME Saver au 3 santuri longitudinale pt evacuarea apei.
ME E3A numai 2.
Probabil conteaza si asta.
IRONICK
QUOTE(slider2 @ 10 May 2010, 18:38)
le-am folosit si iarna... si n-am avut probleme
Pe zapada sunt mai proaste decat Montana/Kormoran ...
slider2
tinand cont ca nu am ramas intepenit nicaieri, nu am facut nici un accident, cred ca s-au comportat bine...
BZN
Nici eu n-am resimtit in mod negativ acest tip de anvelopa in conditii de iarna...
undemerg
Tin sa precizez ca pirelli-urile de iarna pe care le am sunt exceptionale la aderenta, dar incredibil de proaste la consum si la zgomot. Daca auziti un logan care trece pe langa voi cu un suierat ca de avion la decolare, ala-s eu cu cauciucurile de iarna wink.gif.
Referitor la diferenta de consum, ma refer la consumul in aceeasi saptamana, nu in perioade diferite ale anului (diferenta de temperatura da si diferenta la consum). Prima jumatate cu cele de iarna, a doua cu motrio.

@slider2: Daca ar fi vorba de aderenta scazuta, cred ca ar fi mai mare consumul, pentru ca merg preponderent in oras iar o aderenta scazuta ar insemna multa invarteala in gol la plecarile de pe loc.

Si ce am mai remarcat la motrio, dar nu stiu daca s-a mai spus, este ca scrie "Made in Romania" pe ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.