Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
andreig1982
@ BZN
ce ai marcat tu acolo cu Firestone cred ca mai degraba sunt fulda kristall montero 3
BZN
Ai dreptate.
Despre astea era vorba. Firestone Winterhawk [attachmentid=1627671490]
andreig1982
winterhawk 2
nu m-am putut abtine dry.gif
mesterelu
La RadioRomaniaActualitati, la ora 09.20, inca nu stiau daca hotarirea cu cauciucurile de iarna e definitva sa nu! Ciudat mod de a informa! Si era vorba de un ditamai politistul de la brigada rutiera din Bucuresti.
In fine, am scris mai sus, mi-am pus 4 DEBICA FRIGO, dar cand am fost cu golanul meu la schimbat cauciucurile, baiatul de la service, a dus jentile din spate la spalat. Aveau noroi intarit in interior la greu. La spalatorie nu toti lucratorii de acolo ne spala jentile in interior. Chiar m-a intrebat, ca la viteze mai mari, nu aveam probleme de pastrat directia... ?! Bun, asta ca asta, dar uzura, sa o vedeti! Pe cauciucurile din spate zici ca am mers in frane permanent! La 25000 km sunt chiar prea uzate. Acum, de cate ori merg la spalatorie, ii rog sa spele bine de tot jentile! Cred ca asta a fost cauza.
DMP
Nu cred ca noroiul intarit pe janta sa fie cauza uzurii accentuate. Nu imi explic care ar fi fenomenul responsabil de asta.

Noroiul intarit iti dezechilibreaza roata de unde rezulta vibratii la anumite viteze.
Victorine
Spuneam in postul cu nr. 2398 despre niste gume Riken ca au profil identic cu Tigar Winter 1. Azi am vazut pe masina unei colege niste Kormorane Snowpro cu acelasi profil... Hmm...
Andy_ACS
Aceeasi marfa rebranduita?
C a t a l i n
Acelasi profil reșapat pe diferite anvelope? rolleyes.gif
BZN
QUOTE(Victorine @ 12 Nov 2010, 10:53)
Spuneam in postul cu nr. 2398 despre niste gume Riken ca au profil identic cu Tigar Winter 1. Azi am vazut pe masina unei colege niste Kormorane Snowpro cu acelasi profil... Hmm...
*



O insemna ca e un profil bun. unsure.gif Daca l-au copiat mai multi...
mesterelu
Da, nici eu nu mai sunt sigur ca noroiul ar fi putut sa-mi faca acea uzura la cauciucuri, dar ramane sa vad astea de iarna, cum se vor comporta pana in martie sau aprilie 2011!
Multumesc de parere DMP!!!
M-a intrebat baiatul de la service daca am avut probleme gen vibratii la anumite viteze, da!

QUOTE
DMP
Nu cred ca noroiul intarit pe janta sa fie cauza uzurii accentuate. Nu imi explic care ar fi fenomenul responsabil de asta.    Noroiul intarit iti dezechilibreaza roata de unde rezulta vibratii la anumite viteze
BZN
Nu cumva e puntea stramba? unsure.gif
Ce marca de anvelope? Daca sunt Debica, eu sunt patit.


QUOTE(BZN @ 29 Oct 2009, 17:06)
Nu iti recomand. Eu am pe fata la Tico, Passio, unul are uzura 70% celalalt 30%...uniform. Cele mai slabe anvelope pe care le-am folosit, de departe!
*


george_scala_2004
salut,

am vaztu pe un logan 1.6 16 v anvelope...kelly ! blink.gif la profil aratau promitator...
review-uri aici:
http://www.tyretest.com/pkw_winterreifen/k...5_ms/index.html

despre riken...
http://www.tyretest.com/pkw_winterreifen/r...time/index.html
mesterelu
QUOTE
Nu cumva e puntea stramba?    Ce marca de anvelope? Daca sunt Debica, eu sunt patit.


Nu sunt DEBICA! Sunt Continental eco 3!
Acum am luat Debica Frigo! Urmaresc atent modificarile ce apar, dar nu am habar de cauze.
tribunul
QUOTE(need_alex @ 8 Nov 2010, 21:42)
Si eu zic la fel, grabiti-va sa cumparati acum, ca apoi nu se vor mai gasii, decat marci premium, destul de scumpe. Mai ales ca se pare ca Ordonata va fi data in cel mult 2 saptamani
*


Se pare ca se amana.
djasu82
da dar e valabila din 2011 si deci intra din ianoarie in actiune tongue.gif te-a prins te-a ars , ai facut accident esti bun de plata din buzunarul propriu nu cu asigurarea indiferent cum s-a produs - pare aiurea e si asta o afacere pdl cred.
tribunul
ianuarie sau noiembrie?
cristio_79
Noiembrie 2011. Chestia e ca amenzile raman valabile daca blochezi drumurile sau faci diverse accidente.
danutsb
De trei ierni folosesc pe fata anvelope Nokian WR [attachmentid=1627672877] (au costat 400lei in 2007), iar acum astept sa-mi vina inca 2 anvelope ptr spate, Continental 810 [attachmentid=1627672879] (au costat 459lei cu tot cu TVA - direct de la TM).
PS. Cica nu se mai fac Nokian WR.
dutzu
salut
am gasit la oferta anvelope de iarna :
tigar winter 1 - 169ron
motrio winter far away - 175 ron
ce ma sfatuiti sa iau intre cele 2?
BZN
Motrio.
Daca mai pui 25 ron, poti cumpara Barum Polaris2.
vet
Ce se intampla rau daca pun pe tractorul din semnatura niste caucioace 195/55/15 ? Sunt mai late....mai multa stabilitatea, mai mare eficienta la franare, sunt mai joase....coboara centrul de greutate....deci, din nou mai multa stabiltate. Intreb doar ipotetic, pentru ca desi am 4 caucioace de genul asta nu o sa le pun pentru ca am nevoie de o masina mai inaltuta.
dutzu
QUOTE(BZN @ 15 Nov 2010, 13:31)
Motrio.
Daca mai pui 25 ron, poti cumpara Barum Polaris2.
*



ai putea sa-mi argumentezi opinia ta , ai vazut la cineva motrio (desi nu cred ca le-ai vazut la treaba ca nu ai fi avut unde avand in vedere ca e primul lor an de viata)
multumesc

fiind produse de continental pt renault m-am gandit sa nu fie altele low-cost gen america facute de continental la timisoara si apoi rebranduite in motrio...;dar nu stiu exact povestea
de tigar am auzit cate ceva si de bine dar si de rau ...si...de aici dubiile
IRONICK
Sunt persoane pe forum care au Motrio ...
YRX
Au fost niste fraieri.... puteau sa-si ia ceva mult mai bun cu cativa lei in plus.... radmasa.gif
Andy_ACS
QUOTE(IRONICK @ 15 Nov 2010, 15:11)
Sunt persoane pe forum care au Motrio ...
*



...De o luna, in care a fost si cald de maneca scurta
c0rneliu
am pus si eu motrio vineri la dacia service.
176 lei buc., montat si echilibrat gratis (am mai platit doar plumbii).
astept niste zapada sa vad cum se comporta.
tkx
QUOTE(vet @ 15 Nov 2010, 15:31)
Ce se intampla rau daca pun pe tractorul din semnatura niste caucioace 195/55/15 ? Sunt mai late....mai multa stabilitatea, mai mare eficienta la franare, sunt mai joase....coboara centrul de greutate....deci, din nou mai multa stabiltate. Intreb doar ipotetic, pentru ca desi am 4 caucioace de genul asta nu o sa le pun pentru ca am nevoie de o masina mai inaltuta.
*


o sa ai ditamai eroarea la vitezometru si o sa creasca consumul
andreig1982
la 1.4 mpi poate tongue.gif
lasand gluma la o parte, eroare pe care o da e ceva de genu mai putin cu 4%
need_alex
Mai exact va fi de -4,18 %. Atunci cand vitezometrul arata 100 km/h, vei circula defapt cu 95,82 km/h
bobo77
QUOTE(IRONICK @ 15 Nov 2010, 15:11)
Sunt persoane pe forum care au Motrio ...
*


da sunt, dar afara este cald si nu prea au ce sa spuna despre ele inca.
klax
Vineri am pus si eu dunlop sp sport m3 pe masina pentru a 3 a iarna si a trebuit sa le schimb fata cu spatele. Sunt destul de tocite(cam la jumate cele care au fost pe fata), si pot sa spun ca au maxim 30k. Inca 2 ierni si sunt gata. Oricum sunt multumit de ele si daca ma gandesc ca am dat 205 ron pe bucata in 2 ani s-au scumpit cauciucurile nu gluma.
dr_mKe
Vad ca toti vor sa vada cum este in zapada. Lucru bine stiut, chiar si gumele extrem de ieftine au prestatii multumitoare in zapada afanata, problemele apar pe carosabil ud tongue.gif
tribunul
Pai de ce bre? Arunci bomba si fugi, de ce nu ne explici si noua de ce nu e bune.

Eu cred ca diferenta dintre un caucic pe asfalt uscat fata de ud o face profilul, santurile respective care dirijaza apa sa iasa dintre cauciuc si asfalt sa nu se produca acvaplanarea.
Iar cum cauciucurile de iarna au din belsug acele santuri, le vad bune si pe ploaie.
einstein1984
Tine si de compozita anvelopei. Si aia e greu/scump de perfectionat.
ydaniel
am vazut la o baraca de vulcanizare,motrio de iarna cu 239lei...
mi se pare enorm.
iullym
Initial am vrut sa iau Motrio, pana in momentul cand am ajuns in reprezentata. Desi ieri pe la pranz mi-am facut programare pt 4 anvelope de iarna motrio, azi dimineata la prima ora nu mai aveau death.gif . Singurul model disponibil era Michelin Alpin A3, au costat 286x4 +12lei plumbii = 1156lei. Desi imi planificasem ca de banii astia sa imi 4 motrio si 3 jante, multumita "profesionalismului" 052.gif tipic intalnit la dacia a trebuit sa aman jantele pt la primavara. Nu pricep cum intr-o jumatate de zi au epuizat TOT stocul de anvelope de iarna, ieri cand mi-am facut programare mi-au spus ca tocmai le primisera, si probabil au primit 2 seturi.

Cel putin michelin au avut un pret bun pt ca in alte locuri nu am gasit sub 340 lei.
Spre deosebire de michelin de vara pe care le-am avut pana acum astea de iarna parca sunt putin mai zgomotoase.

einstein1984
QUOTE(ydaniel @ 16 Nov 2010, 12:51)
am vazut la o baraca de vulcanizare,motrio de iarna cu 239lei...
mi se pare enorm.
*


Si ei tot de la concesionar le cumpara, poate tot cu 175 de lei.
YRX
QUOTE(iullym @ 16 Nov 2010, 13:12)
Nu pricep cum intr-o jumatate de zi au epuizat TOT stocul de anvelope de iarna, ieri cand mi-am facut programare mi-au spus ca tocmai le primisera, si probabil au primit 2 seturi.
*


Pai multumeste-i ministrei transporturilor pentru celebra initiativa legislativa.
Daca nu faceau astia valuri stateau cauciucurile de iarna pe rafturi bine mersi, daca luam in calcul si vremea de afara probabil mai bagau si promotii.
iullym
Se stia deja de vineri ca s-a renuntat la actiunea heirupista death.gif , eu am vb cu ei luni. De-asta m-am si dus luni pt ca ma asteptam ca gloata iscata din ideea geniala sa fi renuntat.

Nu m-a deranjat faptul ca s-a vandut tot (asta e, instinctul de turma trece greu la romani). M-a deranjat ca nu m-au anuntat, de obicei la revizii ma sunau in ziua anterioara la sfarsitul programului, sa confirme programarea.

oricum pana la urma m-am consolat cu gandul ca macar michelinurile pe care le-am luat au avut pretul destul de bun.
Acum trebuie sa vad cum gasesc niste jante de tabla second ca vad ca si astea au devenit scumpe la vedere.
Ion_R5
QUOTE(klax @ 15 Nov 2010, 23:24)
Vineri am pus si eu dunlop sp sport m3 pe masina pentru a 3 a iarna si a trebuit sa le schimb fata cu spatele. Sunt destul de tocite(cam la jumate cele care au fost pe fata), si pot sa spun ca au maxim 30k. Inca 2 ierni si sunt gata. Oricum sunt multumit de ele si daca ma gandesc ca am dat 205 ron pe bucata in 2 ani s-au scumpit cauciucurile nu gluma.
*



Anvelopele de iarna au o in compozitie un cauciuc mai moale decat cele de vara. Asta inseamna ca au aderenta mult mai buna la temperaturi scazute, dar se si uzeaza mai repede. In conditiilile in care mergi cu ele pe vreme "calda" (peste +7 grade Celsius) se uzeaza si mai repede.
Uzura depinde foarte mult si de modul in care exploatezi masina - daca ai un stil mai dinamic, cu demaraje sustinute si utilizezi frana foarte des si apesi pedala "pana la prasele" - se uzeaza mult mai repede anvelopele oricare ar fi ele, si in special cele de iarna.
Anvelopele de iarna desi se utilizeaza cam 3 luni pe ani se uzeaza foarte rapid, datorita compozitiei cauciucului care este mai moale.
nemo2006
Eu am luat de la Reprezentantul Dacia din Braila anvelope de iarna Point S Winterstar , la pretul de 223 lei bucata , montajul si centratul gratuit . A mai auzit cineva de marca asta de anvelope ?
einstein1984
Facute de Continental pentru brandul PointS (o retea de vulcanizari). Gaseai Barum sau Sava de banii aia.
zanzie
Anvelope ieftine pentru Logan mai au astia:
http://www.norauto.ro/data/other/oferta_Norauto.pdf

Tigar 185/65R15 de iarna - 170 RON bucata
dutzu
TIGAR MI-AM LUAR SI EU DE LA DEDEMAN 169RON
SPER SA FIE OK
YRX
QUOTE(einstein1984 @ 20 Nov 2010, 16:48)
Facute de Continental pentru brandul PointS (o retea de vulcanizari). Gaseai Barum sau Sava de banii aia.
*


Point S nu sunt ai lui Pneurom? Care era/este reprezentant Pirelli? Deci nu cumva sunt facute de Pirelli? - nu stiu, intreb.
Bulldog
Intrebare:
Merg pe jantele de tabla ale Loganului anvelope cu dimensiunea 195/65/R15?
Andy_ACS
Da, merg fara nicio problema.
ageana
Merge in principiu orice anvelopa R15.
O sa ai o mica eroare la vitezometru, si consum putin mai mare.
Bulldog
Multumesc mult. La ce oferta am primit pentru 4 bridgesone de iarna la dimensiunea asta...
einstein1984
QUOTE(YRX @ 24 Nov 2010, 22:26)
Point S nu sunt ai lui Pneurom? Care era/este reprezentant Pirelli? Deci nu cumva sunt facute de Pirelli? - nu stiu, intreb.
*


PointS sunt ca forneti. Eu pe google am gasit ca sunt facute de Conti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.