Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
tribunul
QUOTE(IRONICK @ 11 Oct 2011, 11:43)
Chiar nu stiu cum de au reusit sa faca superoferta asta. 60RON pentru schimbul cauciucurilor si cazarea lor timp de 6 luni mi se pare foarte tare.
*


Probabil un gram de plumb e mai scump ca un gram de aur.
IRONICK
Asta este o oferta promo din ce vad "19 și 22 octombrie". Probabil un fel de porti deschise pentru cauciucuri. Nu cred ca se platesc plumbii, dar chiar si asa, tot este oferta. Avand in vedere ca pana si o amarata de vulcanizare de cartier te scapa de 70-80RON cel putin dar pentru schimb.
annem
QUOTE(http://www.dacia.ro/oferte-speciale/promotii-piese-si-accesorii/cazare-de-iarna-pentru-pneuri-de-vara.html)
Cazare de iarnă pentru pneuri de vară!

Pentru doar 15 lei per pneu cu TVA inclus, ți-l schimbăm cu cel de iarnă și îl echilibrăm, iar pe cel de vară îl păstrăm în condiții excelente la noi, timp de 6 luni! Profită de prețul promoțional, doar între 19 și 22 octombrie!


Am fost eu la Dacoserv Salaj. Au montat interiorul pe exterior, nici n-au stiut ce treaba are unidirectionalul cu montajul. Si asta pentru vreo 120 lei toate. Mai merg la ei numai dupa ce imi dau 200% din valoarea comenzii, oricare ar fi ea, minim 1000 lei. La ce oameni de mare valoare si caracter au, sigur voi avea probleme oricare ar fi interventia. Nici macar sa stringa corect un surub sau sa apese pe butonul corect nu sint in stare. In schimb au tupeul specific prostului si incompetentului. Se mai si bat intre ei.
bloodem
QUOTE(gabylzr @ 11 Oct 2011, 09:12)
Incearca sa intelegi ce citesti domnule care te dai cult si poliglot si faci analfabeti si in stanga si in dreapta , limba romana pe care tu pretinzi ca o intelegi si o stapanesti are mai multe intelesuri . Nu trebuie sa fii mecanic auto sau inginer ca sa ai cunostinte in domeniul auto daca tu asta ai inteles iti recomand si eu sa incerci sa intelegi ce citesti si eu iti spun ca ai lacune mari in acest domeniu , vezi topicul ci itp-ul deschis de tine . Sa fim mai modesti pe viitor ca nu suntem ceea ce parem si sa nu ne mai laudam singuri .
*




Pai eu sunt exact ceea ce par si niciodata nu am vrut sa par altceva. Da, nu sunt prea priceput in ale domeniului auto (desi ma consider un sofer foarte bun, si nu doar eu ci si altii). Din acest motiv nu am voie sa intru pe un forum sa cer sfaturi si sa dau sfaturi (mai rar) acolo unde ma pricep? Ei nu zau? Nu inteleg de ce folosesti termenul poliglot cu sens peiorativ. Da, ma consider cult si poliglot si... Felicitari, m-ai lezat psihic cu aceasta afirmatie... Te provoc sa demonstrezi ca n-as fi.

PS: cultul din mine nu se poate abtine - incearca sa folosesti virgula mai des, ca sa poata intelege tot omul ce scrii mai usor fara a-si strofoca cortexul cerebral.
djasu82
Mai baietiterminati-va cu ceara nu are rost sa ne agitam pentru nimic ... si asa viata nu e roz !
gabylzr
Cultul din tine ar trebuii sa stie ca punctele de suspensie nu se folosesc asa des si chiar ar fi culmea sa primim sfaturi in domeniul auto , de la un om care nu demult , intreba ce semnifica ITP-ul . Multumim poliglotule ca existi ! esti liderul nostru si ca fapt divers am rasfoit postarile tale mai vechi si ai greseli destule pentru un om asa cult .
Pentru Mangalioti , au adus motrio la reprezentanta la pretul de mai sus pus de mine .
bloodem
QUOTE(gabylzr @ 12 Oct 2011, 05:59)
ca fapt divers am rasfoit postarile tale mai vechi si ai greseli destule pentru un om asa cult .
*



Si trebuie sa te cred pe cuvant? Te rog sa aduci si dovezi, caci cine stie, s-ar putea sa realizezi ca nu sunt greseli ci doar tu le consideri greseli wink.gif
IRONICK
QUOTE(BZN @ 7 Jul 2011, 11:17)
In cazul tau, nu prea merita anvelopele de iarna.
*
QUOTE(DR.M @ 7 Jul 2011, 18:15)
La un rulaj de sub 10.000km/an (4-5000km in cazul tau) se recomanda folosirea anvelopelor all-season din mai multe rationamente
*
cateva sfaturi minunate pentru legile noastre
leinad
QUOTE(gabylzr @ 12 Oct 2011, 05:59)
Pentru Mangalioti , au adus motrio la reprezentanta la pretul de mai sus pus de mine .
*



Motrio Winter Far Away? Sunt inscriptionate M+S? Zice unu' pe site-ul capital.ro ca nu au decat un varf de munte si un fulg de zapada. Asa o fi?
Ampt
Am vazut astazi Motrio Winter Far Away la un concesionar Dacia din Alexandria si pe langa fulgul de zapada si varful de munte aveau si inscriptionarea M+S ! smile.gif
Pretul in schimb era de 220 Ron/buc, fara montaj inclus ! sad.gif
bloodem
Am comandat azi 4 pneuri Continental ContiWinterContact TS810 cu 320 RON/buc cu montaj/echilibrare incluse. Au si varful de munte, fulgul si inscriptionarea M+S smile.gif
IRONICK
QUOTE(leinad @ 13 Oct 2011, 20:52)
Motrio Winter Far Away? Sunt inscriptionate M+S? Zice unu' pe site-ul capital.ro ca nu au decat un varf de munte si un fulg de zapada. Asa o fi?
*
Ai link catre articol?
teleii07
QUOTE(leinad @ 13 Oct 2011, 19:52)
Motrio Winter Far Away? Sunt inscriptionate M+S? Zice unu' pe site-ul capital.ro ca nu au decat un varf de munte si un fulg de zapada. Asa o fi?
*




QUOTE(Ampt @ 13 Oct 2011, 20:31)
Am vazut astazi Motrio Winter Far Away la un concesionar Dacia din Alexandria si pe langa fulgul de zapada si varful de munte aveau si inscriptionarea M+S !  smile.gif
Pretul in schimb era de 220 Ron/buc, fara montaj inclus ! sad.gif
*



Are inscriptionat cu litere destul de mici M . S . si fulgul de zapada si varful de munte..
(nu am vazut nici unde pe cauciuc M+S)
La Dedeman am vazut cauciucuri Motrio pe care scria Made in Germany..
Saptamana asta am cumparat un set de la Reprezentanta Dacia pe care scrie Made in Romania!
Dupa multe cautari reprezentata Dacia are cauciucuri la cel mai mic pret 200 ron + 15 ron montajul care e la oferta.. 28 ron era cand nu e la oferta..!
Gentile de tabla tot la reprezentata erau cel mai ieftin..160 ron

Motrio arata mai bine si au profil mai adanc decat cauciucurile Good Ride care erau 210 la Dedeman..
Pe certificat scrie ca Motrio sunt facute de Continental! blink.gif

acum sunt in cautare de prezone roti cu antifurt .. biggrin.gif

vic24
mi-am montat noile roti, echipate cu debica frigo 2, noi. ce se vehiculeaza, cu lipsa aderenta pe uscat, etc nu e adevarat. decat poate pentru cine stie ce vitezomani. la mers normal sunt foarte bune. opresc la fel de bine ca si continentalurile, poate mai bine (probabil pt ca sunt noi). vorbesc de carosabil uscat, la 4 grade (testat azi).
Ampt
Anvelopele de iarna isi fac cel mai bine treaba sub 7 grade Celsius !
Si cum tu spui ca astazi au fost 4 grade, ti-ai dat singur raspunsul referitor la aderenta lor pe uscat !
iulic'
Am si eu o nedumerire.Nu stiu ce model de anvelopa de iarna sa-mi iau, am deja de anul trecut 2 Sava Eskimo S3+ care nu m-au dezamagit deloc si as vrea sa mai iau inca 2 sa fie toate 4 la fel, dar am vazut si Motrio la un pret bun (200 lei).Sunt in dubii, dati-mi va rog niste sfaturi, poate ma hotarasc.Dealtfel Savele le gasesc foarte greu si la preturi intre 250-300 lei.
Mersi de ajutor!!!
Ampt
Daca esti in dubii, cumpara 2 anvelope Motrio, le montezi pe fata, treci anvelopele de anul trecut pe spate si ai rezolvat dilema ! smile.gif
Bafta de cauciucuri bune ! smile.gif

16 Oct 2011, 10:21:
QUOTE(teleii07 @ 15 Oct 2011, 00:00)
Dupa multe cautari reprezentata Dacia are cauciucuri la cel mai mic pret 200 ron + 15 ron montajul care e la oferta.. 28 ron era cand nu e la oferta..!
*


La ce reprezentanta Dacia este montajul de 15 Ron la oferta ?
Trebuie musai sa ai anvelopele cumparate de la ei ca sa beneficiezi de pretul acesta ?
robert1991
da sunt si eu curios de raspunsul la intrebarea pusa de ampt !

o sa mai iau si eu saptamana asta inca 2 anvelope Motrio noi ! am achizitionat acum vreo 2 luni 2 noi la pretul de 174 lei pe bucata ! sunt curios cat vor fii acum ! o sa iau si 2 jante de tabla cred ! vedem cum stam cu bugetul biggrin.gif
tribunul
QUOTE(Ampt @ 16 Oct 2011, 10:16)
La ce reprezentanta Dacia este montajul de 15 Ron la oferta ?
Trebuie musai sa ai anvelopele cumparate de la ei ca sa beneficiezi de pretul acesta ?
*


La 79 de Reparatori Dacia.
http://www.dacia.ro/oferte-speciale/promot...otel_Pneuri.pdf

Nu, poti sa vii cu cauciuciurile de acasa, adica achizitionate din alta parte.
http://www.dacia.ro/oferte-speciale/promot...articipanti.pdf
BZN
QUOTE(robert1991 @ 16 Oct 2011, 15:09)

...
o sa mai iau si eu saptamana asta inca 2 anvelope Motrio noi ! am achizitionat acum vreo 2 luni 2 noi la pretul de 174 lei pe bucata ! sunt curios cat vor fii acum ...
*


199 lei in reteaua Dacia.
Ampt
Schimbat anvelopele BF Goodrich, cu Anvelope Motrio Winter Far Away din doua considerente : pretul ( 199 Ron fata de 250 Ron ) si comentariile favorabile despre performantele lor pe zapada (userul IRONICK a fost cel care m-a influentat cel mai mult in acest sens ) ! blush.gif
darthmaul
Am la loganul din semnatura jante de magneziu (aliaj), asa am cumparat-o de la dealer.
Acum am cumparat gume de iarna si jante de tabla, dar am observat ca prezoanele au niste saibe conice, care intra perfect in jantele de magneziu si nu prea s-ar potrivi cu jantele de tabla.
Imi puteti spune ce tip de prezoane sa cumpar si cam cat ar costa 16 bucati pentru cele 4 roti ?
Multumesc.
user123
Salut ....si eu am la prestige jante de aliaj si de cand il am ( 4 ani ) iarna folosesc jante de tabla cu prezoanele obisnuite ale masinii fara probleme- gandeste-te ca desi ai jante de aliaj , rezerva la masina este de tabla ( deci au anticipat si treaba asta cand au ales prezoanele wink.gif ).....prezoane gasesti , din cate stiam la 4-5 lei bucata ( nu stiu exact )....
bobo77
@Ampt nu vei fi dezamagit de aceste cauciucuri iti garantez.
florinvfd
QUOTE(Ampt @ 17 Oct 2011, 18:17)
Schimbat anvelopele BF Goodrich, cu Anvelope Motrio Winter Far Away din doua considerente : pretul ( 199 Ron fata de 250 Ron ) si comentariile favorabile despre performantele lor pe zapada (userul IRONICK a fost cel care m-a influentat cel mai mult in acest sens ) ! blush.gif
*



cum ti se par Motrio in comparatie cu BF Goodrich? (eu mi-am luat BF)
Ampt
La iarna o sa ne dam seama cel mai bine ! wink.gif
CGDBZ
Motrio sunt si mixte ? Si alte dimensiuni ?
gabylzr
Sunt si de vara eu am avut si erau bune , dar in Romania in afara de dimensiunea de logan eu nu am vazut alte dimensiuni .
andreig1982
motrio de iarna mai exista la dealeri reno pe 195/65/R15 91T la 255 ron si 205/55/R16 91T la 349 ron
tribunul
QUOTE(bobo77 @ 17 Oct 2011, 23:10)
@Ampt nu vei fi dezamagit de aceste cauciucuri iti garantez.
*


Poate ar trebui sa-l atentionezi ca daca-i gheata pe jos poti sa ai mama cauciucurilor de iarna.
Ampt
Asta se subintelege, indiferent de producator ! smile.gif
Sunt importante pentru o utilizare normala, la polei sau gheata mai bine lasi masina acasa sau adopti o conduita mai mult decat preventiva ! wink.gif
DMP
QUOTE(darthmaul @ 17 Oct 2011, 22:09)
...
Acum am cumparat gume de iarna si jante de tabla, dar am observat ca prezoanele au niste saibe conice, care intra perfect in jantele de magneziu si nu prea s-ar potrivi cu jantele de tabla.
Imi puteti spune ce tip de prezoane sa cumpar si cam cat ar costa 16 bucati pentru cele 4 roti ?
....
*



Iti trebuie prezoane pentru jante de tabla. Cele cu saiba conica sunt pentru jante de aliaj. Cele pentru jante de tabla nu au saiba respectiva.
tribunul
QUOTE(Ampt @ 18 Oct 2011, 08:56)
Asta se subintelege, indiferent de producator ! smile.gif
Sunt importante pentru o utilizare normala, la polei sau gheata mai bine lasi masina acasa sau adopti o conduita mai mult decat preventiva !  wink.gif
*


Pe naiba, sa vezi accidente la primul ghetus, cei care n-au avut de iarna acum o sa se creada meseriasi, ca de' ei au de iarna.
darthmaul
@user123, @DMP va multumesc pentru raspunsuri.
Am sa schimb si eu pneurile pe la inceputul lui decembrie. In ordonanta 5/2011 nu scrie nicaieri de cand si in ce perioada sunt obligatoriu. http://www.legex.ro/ORDONANTA-5-26-01-2011-109936.aspx
Probabil, o data cu trecerea la ora de iarna. biggrin.gif
DMP
Citeste si topicul despre prezoane.
http://www.daciaclub.ro/Prezoane-t129769.html

Ca un rezumat, de prin 2007 Dacia a trecut la prezoane cu saiba conica pentru jantele de aliaj si la prezoane fara saiba conica pentru cele de tabla.

Anterior si la jantele de aliaj veneau cu prezoane fara saiba conica care, evident, mergeau si pe jantele de tabla. Este si cazul meu: masina din 2006, jante de aliaj, prezoane fara saiba.
b24gfi
am gasit sa imi iau un set de BF Goodrich G-force 185/65R16 ce parere aveti de ele sunt ok? pretul 245 lei
vi_escu
sunt ok, vezi la dot.
bogdan10
QUOTE(darthmaul @ 18 Oct 2011, 08:29)
@user123, @DMP va multumesc pentru raspunsuri.
Am sa schimb si eu pneurile pe la inceputul lui decembrie. In ordonanta 5/2011 nu scrie nicaieri de cand si in ce perioada sunt obligatoriu. http://www.legex.ro/ORDONANTA-5-26-01-2011-109936.aspx
Probabil, o data cu trecerea la ora de iarna.  biggrin.gif
*




Legea intra in vigoare incepand cu data de 01.11.2011. Legea are o valabilitate permanenta, atat timp ca va fi in vigoare. De exemplu, la vara daca te prinde zapada pe Transfagarasan sau Transalpina cu cauciucuri de vara iar tu vei face accident, intri sub incidenta acestei legi. Legea nu te obliga sa ai tot timpul cauciucuri de iarna ci doar atunci cand e cazul! Daca nu ai cauciucuri de iarna, ori nu pleci de acasa ori te intorci din drum daca vezi in drumul tau ca incep sa apara conditii de iarna la un moment dat!
CGDBZ
Sau iti dotezi masina cu anvelope mixte si nu mai ai nici o grija.
bogdan10
Atat timp cat anvelopele indeplinesc conditiile cerute de lege, nu e nicio problema!
mk2
Intrebare:

Care sunt simptomele cand jantele trebuiesc roluite?
user123
QUOTE(mk2 @ 18 Oct 2011, 20:06)
Intrebare:

Care sunt simptomele cand jantele trebuiesc roluite?
*



Dupa lovituri ( destul de puternice ) jantele ( tabla sau aluminiu ) se deformeaza ducand la dezechilibrarea rotii....asta se "simte" sub forma de trepidatii , vibratii in volan si uneori daca se insista ( dupa perioade lungi evident ) chiar uzura inegala a pneurilor ......se simte identic ca atunci cand se monteaza un cauciuc nou fara ca janta sa fie echilibrata insa spre deosebire de aceasta se simte inclusiv la viteze mici ( o anvelopa buna se "simte" la viteze mai mari )......trebuie avut grija ca , uneori se greseste si in loc sa se indrepte ( roluiasca ) mai intai janta ,se "echilibreaza" cu plumbi asta necompensand decat partial neajunsul....
tribunul
Cele de pe fata dau vibratii in volan, cele de pe spate in caroserie.
Vibratiile incep sa se simta, de obicei, dupa ce treci de 80 km/h, pe la 110-120 le simti sigur ... daca este.
mk2
Aha, deci probabil asta e problema.

Ca sa elaborez, mi-am luat 2 cauciucuri noi, pe care le-am montat pe jantele din spate si le-am mutat pe fata.

In urma acestei operatiuni, intre 100-120 km/h am unele trepidatii in volan/toata masina, dar destul de diferite fata de dezechilibratul normal: amplitudine mica, frecventa mare, si parca ar fi mai mult pe verticala, ca si cum as avea roti ovale.

Initial m-am gandit ca o fi masina de echilibrat stricata a celor de la vulcanizare, dar cealalta masina am facut-o tot la ei si n-are nici o problema.

Totusi, nu inteleg de ce nu a facut si inainte (chiar daca erau pe spate).

In fine, o sa ma duc sa le roluiesc si sper sa scap de probleme. Multumesc de raspunsuri.
tribunul
Iti recomand auto-soft.ro, vezi ca au site unde poti sa cauti o locatie mai apropiata.
Nu te duce la vulcanizarile de cartier, au masinile decalibrate.
robert1991
pentru cei din Pitesti este oferta la reprezentanta Honda ! 39 lei Oferta include:

•Verificare anvelope
•Înlocuire 4 anvelope
•Verificare și ajustare presiune
•Echilibrare roți
•Etanșare
•Verificare jante
•Schimbat valve (se folosesc cele existente)

pentru cei interesati www.ofertezidezi.ro
Cr3ativ3
Acum imi spui ..... sad.gif( si eu am dat 68 de lei sa schimb gumele azi de dimineata!
robert1991
si eu am vrut sa merg tot azi de dimineata la dacia 15 lei pe roata ! dar nu am fost.. am gasit oferta asta si am achizitionat un voucher biggrin.gif
madalosu_hunter
Pai si cum fac cu voucher-ul asta? trebuie sa dau comanda dupa internet de voucher care costa 39 Ron si apoi ma duc la reprezentanta Honda cu el nu? si cum platesc pentru voucher, ma duc la banca?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.