Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
tribunul
QUOTE(fuzzzy @ 7 May 2012, 07:56)
Parere foarte buna. Pe asfalt uscat sta lipita de drum, pe ud cam la fel de bine.
*


Daca ai amortizoarele uzate te kaka pe ele de cauciucuri, poti sa ai si de formula 1 ca la o frana violenta nu mai sta nici tata cauciucului lipt de drum.
Asta cu masina lipita pe drum ca ai cauciucuri x sau y pare de domeniul superglu-ului.
fuzzzy
Amortizoarele sunt intr-adevar relativ aproape de limita lor de uzura... nu foarte, dar aproape... iar pe langa faptul ca inainte de ele am avut niste America pe fata si pe spate Montana (cele din fabrica), am condus totusi si alte loganuri cu "gume" variate, de la michelinurile energy ce vin din fabrica pana la continentalurile ce se uzeaza atat de greu.

Asta dpv al aceleiasi masini cu anvelope diferite ca marca si ca uzura.

Amortizoarele sunt totusi alta mancare de peste cand vorbim de franare, desi conteaza destul de mult. Pot sa am amortizoare B8 pe masina fara nici un efect asupra unor slickuri din care ies sarmele, corect?

Ma refer strict ca opinie personala, subiectiva, la stilul meu de mers si cu gumele acestea (Hankook Optimo K415) pe care le-am achizitionat nu neaparat ca optiune. Nu recomand ca fiind mai bune sau mai slabe ca performante decat Motrio sa zicem, insa mi-am exprimat opinia... sau n-am voie nenilor?
tribunul
QUOTE(fuzzzy @ 7 May 2012, 21:02)
Amortizoarele sunt totusi alta mancare de peste cand vorbim de franare, desi conteaza destul de mult. Pot sa am amortizoare B8 pe masina fara nici un efect asupra unor slickuri din care ies sarmele, corect?
*


NU.
fuzzzy
Adica franez excelent doar daca am amortizoarele tari ca piatra iar gumele nu conteaza deloc?
gabrolio
Salutare, m-ar interesa cine foloseste anvelope motrio impulsion (vara) si cum se comporta la mers normal atat pe uscat cat si pe umed, eventual cat sunt de zgomotoase in comparatie cu alte pneuri. Multumesc.
bufaru
QUOTE(gabrolio @ 23 May 2012, 19:37)
Salutare, m-ar interesa cine foloseste anvelope motrio impulsion (vara) si cum se comporta la mers normal atat pe uscat cat si pe umed, eventual cat sunt de zgomotoase in comparatie cu alte pneuri. Multumesc.
*


Ele sunt frumoase ..ai aderentza cu ele da' se tocesc foarte repede ...si iti spun pt ca asta fac zi de zi ...vand anvelope
daca vrei ieftin ia matador...care e facut de continental
matadoru' e 180 ron
bobo77
Pai si motrio de cine "e facut"...nu tot de continental.
Iulikk
QUOTE(bufaru @ 24 May 2012, 20:17)
Ele sunt frumoase ..ai aderentza cu ele da' se tocesc foarte repede ...si iti spun pt ca asta fac zi de zi ...vand anvelope
daca vrei ieftin ia matador...care e facut de continental
matadoru' e 180 ron
*



Decat o anvelopa de plastic (,) care la 60 000 arata ca noua si aderenta ioc... mai bine motrio sau orice anvelopa care se toceste mai repede dar ai incredere sa pui frana fara sa faci masina sanie.

PS: si dacia e facuta de "reno"... dar nu pot fi comparate. rolleyes.gif
IRONICK
QUOTE(bufaru @ 24 May 2012, 20:17)
Ele sunt frumoase ..ai aderentza cu ele da' se tocesc foarte repede ...si iti spun pt ca asta fac zi de zi ...vand anvelope
daca vrei ieftin ia matador...care e facut de continental
matadoru' e 180 ron
*
Schimba-ti meseria atunci! O faci in totala necunostinta de cauza.
QUOTE(bobo77 @ 24 May 2012, 22:58)
Pai si motrio de cine "e facut"...nu tot de continental.
*
Evident, cunostintele lui vaste in domeniu.
Ca bine a sintetizat Iulikk:
QUOTE(Iulikk @ 24 May 2012, 23:48)
Decat o anvelopa de plastic (gen Michelin, sau alte gunoaie) (,) care la 60 000 arata ca noua si aderenta ioc... mai bine motrio sau orice anvelopa care se toceste mai repede dar ai incredere sa pui frana fara sa faci masina sanie
*
gabrolio
QUOTE(bufaru @ 24 May 2012, 19:17)
Ele sunt frumoase ..ai aderentza cu ele da' se tocesc foarte repede ...si iti spun pt ca asta fac zi de zi ...vand anvelope
daca vrei ieftin ia matador...care e facut de continental
matadoru' e 180 ron
*



Multumesc de informatie, dar in nici un caz matador, mai am in vedere barum brillantis care sunt cam cu 15-16 lei mai mult. Vazusem la dacia motrio si ma gandeam sa mai intreb si eu, ca de aratat arata bine. Am vazut ca mai sunt viking tot in aceeasi categorie de pret cu motrio, dar nu stiu nimic de ele.
bobo77
Mergi pe Motrio.
alindincluj
Am citit aproape tot topicul acesta. Intrebare , intre Firestone Multiwak , Nokian i3 sau Motrio Impulsion , ce sa aleg ?






[attachmentid=1627813483] [attachmentid=1627813484] [attachmentid=1627813485]
bufaru
QUOTE(IRONICK @ 24 May 2012, 23:57)
Schimba-ti meseria atunci! O faci in totala necunostinta de cauza.Evident, cunostintele lui vaste in domeniu.
Ca bine a sintetizat Iulikk:
*



1. Daca citeai cu atentie vedeai ca nu a spus nimeni ca motrio nu ar fi facut de continental,eu am spus doar ca se tocesc mai repede si atat.
2. Matador e o anvelopa optima pt Logan (in conditiile in care nu ai logan de 300 CP) ...raport calitate pret e ok
3. Barum difera foarte putin la profil de matador mp16 si costa 200 ron cu tva inclus.

28 May 2012, 15:58:
QUOTE(Iulikk @ 24 May 2012, 23:48)
Decat o anvelopa de plastic (,) care la 60 000 arata ca noua si aderenta ioc... mai bine motrio sau orice anvelopa care se toceste mai repede dar ai incredere sa pui frana fara sa faci masina sanie.

PS: si dacia e facuta de "reno"... dar nu pot fi comparate. rolleyes.gif
*




QUOTE(IRONICK @ 24 May 2012, 23:57)
Schimba-ti meseria atunci! O faci in totala necunostinta de cauza.Evident, cunostintele lui vaste in domeniu.
Ca bine a sintetizat Iulikk:
*



Nu mereu inseamna ca ce e mai scump e si mai bun...daca vrei anvelopa buna ia michelin,yokohama. (care costa 1/4 din logan)
DR.M
QUOTE(alindincluj @ 28 May 2012, 11:56)
Am citit aproape tot topicul acesta. Intrebare , intre Firestone Multiwak , Nokian i3 sau Motrio Impulsion , ce sa aleg ? 

[attachmentid=1627813483] [attachmentid=1627813484] [attachmentid=1627813485]
*


Motrio sau Nokian I3. Acest Firestone desi e declarat ca anvelopa eco, la un test AutoBild din 2008 a dovedit ca nu este eco, consumul genarat era chiar mai mare ca al anvelopei standard (un Dunlop), si schiopata la unele criterii de siguranta. Nu merita sa dai bani in plus pentru anumite trasaturi lipsa. Cu ce anvelopa de vara a fost echipata masina pana acum? Daca ai fost multumit de ele ia anvelope identice sau din clasa lor de calitate o alta marca.
Iulikk
QUOTE(bufaru @ 28 May 2012, 15:43)
Nu mereu inseamna ca ce e mai scump e si mai bun...
*



Nu... dar ce e ieftin este si prost wink.gif .
alindincluj
Multumesc DR.M Este echipata cu Debica Navigator 2 all season- niste porcarii de altfel, asa ceva nu o sa mai cumpar ever.

La Nokian i3 am citit ca ar fi mai mult recomandate ptr tarile nordice ( daca am inteles eu bine ), dar inca nu sunt iesite din calcul.

A rasarit o noua idee referitoare la Continental PremiumContact 5 sau EcoContact 5, mai astept pareri de la voi.
IRONICK
QUOTE(bufaru @ 28 May 2012, 15:43)
1. Daca citeai cu atentie vedeai ca nu a spus nimeni ca motrio nu ar fi facut de continental,eu am spus doar ca se tocesc mai repede si atat.
*
Daca spuneai "tot de Continental", atunci insemna ca te-ai exprimat corect.
QUOTE(bufaru @ 28 May 2012, 15:43)
2. Matador e o anvelopa optima pt Logan (in conditiile in care nu ai logan de 300 CP)  ...raport calitate pret e ok
*
Sunt ferm convins ca vorbesti in cunostinta de cauza dpdv al pretului. Este mai bun un cauciuc importat, la care se adauga transport si marja intermediari, decat un cauciuc produs in Romania + doar o mica marja de la Dacia.
QUOTE(bufaru @ 28 May 2012, 15:43)
Nu mereu inseamna ca ce e mai scump e si mai bun...daca vrei anvelopa buna ia michelin,yokohama. (care costa 1/4 din logan)
*
Michelin, o anvelopa mai buna pentru dimensiuni Logan? Pai Energy este un gunoi, care dupa 2 ani se intareste si devine plastic. Adio aderenta, creste zgomotul de rulare, scartaie la franare, creste rigiditatea.
Pioul
QUOTE(Pioul @ 2 Apr 2012, 12:51)
foarte bune eco3, le-am tinut pe masina 4 ani si am fost foarte multumit de ele, anul acesta am vrut sa le schimb si eu tot cu eco5, dar cand am ajuns la montaj m-au aburit aia ca nu stiu ce probleme au avut cu trnsportul si nu au ajuns

asa ca mi-au facut o oferta pentru Michelin si am decis sa le iau, acum sa vedem cum se comporta in timp, sper sa nu am probleme cu ele, altfel le dau si tot la eco5 ma intorc
*



o mare prostie am facut cand am pus botul la oferta lor pentru Michelin Energy Saver MO... sunt praf, cum ajung pe o portiune de carosabil ud, gata, s-a dus toata tractiunea, la cum a plouat zilele astea mi-era si frica sa depasesc 60-70km/h, daca eram nevoit sa pun o frana brusca, cu siguranta dadeam de belea...

o sa incerc sa le bag la vanzare si ma orientez spre eco5, daca eco3 au fost excelente, cu siguranta astea o sa fie si mai bune

IRONICK
QUOTE(Pioul @ 30 May 2012, 12:57)
o mare prostie am facut cand am pus botul la oferta lor pentru Michelin Energy Saver MO... sunt praf, cum ajung pe o portiune de carosabil ud, gata, s-a dus toata tractiunea, la cum a plouat zilele astea mi-era si frica sa depasesc 60-70km/h
*
Modelul cu trei canale sau cu doua?

ps. Alta data sa va luati tot dupa ursamajor cu laudatele lui cauciucuri (ca sa nu zic cauciurucuri) Michelin .
mariuscond
"Ma bag" si eu...
- michelin energy e3a
- 80oookm (6 ani)
- arata (profil) "ca noi"
- aderenta tinde la zero...
Dupa cum arata, mai merg inca pe atit (km, ca la ani sint... gata).
O anvelopa care nu "se roade" n-are cum sa fie buna, ce dreaq... happy.gif
bufaru
QUOTE(Pioul @ 30 May 2012, 12:57)
o mare prostie am facut cand am pus botul la oferta lor pentru Michelin Energy Saver MO... sunt praf, cum ajung pe o portiune de carosabil ud, gata, s-a dus toata tractiunea, la cum a plouat zilele astea mi-era si frica sa depasesc 60-70km/h, daca eram nevoit sa pun o frana brusca, cu siguranta dadeam de belea...

o sa incerc sa le bag la vanzare si ma orientez spre eco5, daca eco3 au fost excelente, cu siguranta astea o sa fie si mai bune
*




Exact ce am spus si mai sus ...nu inseamna ca ce e scump e neaparat si bun ...michelin e pt alte masini nu pt logan......,,Michelin Energy Saver MO" unde MO vine de la OMOLOGARE MERCEDES....o sa vezi ca mai exista si AO....(OMOLOGARE AUDI)...ELE SUNT BUNE DAR PT MERCEDES...PENTRU CA UN MERCEDES NU ARE DOAR 1000 KG cat Loganu' ....si in plus are si alt unghi de cadere ...fuga etc...
tuneam
QUOTE(mariuscond @ 30 May 2012, 14:57)
"Ma bag" si eu...
- michelin energy e3a
- 80oookm (6 ani)
- arata (profil) "ca noi"
- aderenta tinde la zero...
Dupa cum arata, mai merg inca pe atit (km, ca la ani sint... gata).
O anvelopa care nu "se roade" n-are cum sa fie buna, ce dreaq... happy.gif
*


Eu am Michelin energy e3e de cam 6 ani si cam 80000 km cu ele. S-au cam uzat, dar aderenta am in continuare foarte buna pe uscat si umed, nu si pe zapada, dar nu acesta e scopul lor. Mie mi se par fff ok. Pacat ca sunt cam scumpe. A trebuit sa schimb unul din cauza unui ciu mai sanatos si am luat tot Michelin, la cam 300 ron, made in Romania. Pare destul de ok si acesta.
IRONICK
Nu sunt singurul care le-a aruncat dupa 4 ani pentru ca se comportau execrabil. Si fabricate in alte tari, nu RO.

QUOTE(bufaru @ 30 May 2012, 14:04)
Michelin Energy Saver MO" unde MO vine de la OMOLOGARE MERCEDES....o sa vezi ca mai exista si AO....(OMOLOGARE AUDI)...
*
Ala este un pact comercial, nu are nici o legatura cu unghiurile.
QUOTE(bufaru @ 30 May 2012, 14:04)
Exact ce am spus si mai sus ...nu inseamna ca ce e scump e neaparat si bun ...michelin e pt alte masini nu pt logan......
*
ai spus altceva
QUOTE(bufaru @ 28 May 2012, 15:43)
daca vrei anvelopa buna ia michelin,yokohama. (care costa 1/4 din logan)
*


Puteai sa te exprimi altfel. O anvelopa mai scumpa nu reflecta proportional calitatea in diferenta de pret. Un cauciuc Michelin nu este de doua ori mai bun decat un Motrio, avand in vedere pretul dublu.
ursamajor
QUOTE(IRONICK @ 30 May 2012, 12:08)
ps. Alta data sa va luati tot dupa ursamajor cu laudatele lui cauciucuri (ca sa nu zic cauciurucuri) Michelin .
*



Nu știam eu de ce mă mânca-n...

Michelin Alpin A4 pe care le am eu nu sunt Energy Saver. Nu mai spun că-s de iarnă, poate nu știai. De vară am BFG. N-am mers cu Energy Saver, ci cu EcoContact3, care-s niște panarame. Mă lasă rece reviewul unui singur individ pe un tip de cauciuc. Ar trebui să te maturizezi și tu și să judeci mai mult înainte de a posta.

Io mă lăsasem de bancuri pe aria asta, da' ți-am zis că am avut o presimțeală.

PS: ca idee, prefer niște reviewuri de la mai mulți, (măcar) cam ca aici:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Energy-Saver.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continen...o-Contact-3.htm
vi_escu
QUOTE(ursamajor @ 30 May 2012, 17:53)
N-am mers cu Energy Saver, ci cu EcoContact3, care-s niște panarame.
*


eu zic ca n-ai mers!
ursamajor
Deși n-am a-ți demonstra nimic, îți fac o poză mâine cu ele pe mașina de serviciu, și scriu cu creta pe ele nickname-ul tău, să nu zici că-i fals.
vi_escu
Ale mele au trecut de 65 de mii efectiv, au intrat in al cincilea an si au o uzura normala pentru perioada de exploatare. Daca vrei îți fac o poză mâine cu ele pe mașina proprietate, și scriu cu creta pe ele nickname-ul tău, să nu zici că-i fals.
ursamajor
Nu ți-am cerut asta. Eu te cred. Că dacă nu ne credem, mâncăm rahat cu polonicul. Plus că eu nu-s troll care face asta, adică să mintă. N-am absolut niciun interes vizavi de vreo marcă de caucioace. Din partea mea, să le facă foarte bune și foarte ieftine. atâtâ îmi doresc.
vi_escu
Am constatat ca pe masinile "de firma" se duc toate mai repede decat pe cea din ograda proprie. De ce ar face pneurile exceptie?
ursamajor
Eu n-am comentat că se duc mai repede, ci alte chestiuni. Nu le repet, am scris deja ce anume.
BZN
Eu am avut pe fostul Logan, Michelin. In viraje masina se comporta foarte bine, insa la o franare mai serioasa, (mai ales pe un drum mai prost/acoperit cu nisip) se simtea imediat actiunea ABS-ului. O mare problema e si imbatranirea prematura, am mai zis, nu-s pentru cei care parcurg putini km pe an.

Acum pe masina am Barum, (au cam tot atatia km rulati cat aveau si vechile Michelin) par mult mai tocite, insa vremea nu le-a marcat intr-o la fel de mare masura.

In concluzie, n-as mai cumpara Michelin. Insa nici Motrio, au aparut de prea putin timp, trebuie sa mai treaca vreme pentru a ma convinge.
bufaru
QUOTE(IRONICK @ 28 May 2012, 20:14)
Daca spuneai "tot de Continental", atunci insemna ca te-ai exprimat corect.Sunt ferm convins ca vorbesti in cunostinta de cauza dpdv al pretului. Este mai bun un cauciuc importat, la care se adauga transport si marja intermediari, decat un cauciuc produs in Romania + doar o mica marja de la Dacia.Michelin, o anvelopa mai buna pentru dimensiuni Logan? Pai Energy este un gunoi, care dupa 2 ani se intareste si devine plastic. Adio aderenta, creste zgomotul de rulare, scartaie la franare, creste rigiditatea.
*




,,IRONICK" nu face decat sa fie contra oricarui comentariu...el e un fel de GOOGLE ...care stie tot ...
Ar trebui sa isi mai citeasca odata statusul :"Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii."
Ampt
QUOTE(ursamajor @ 30 May 2012, 17:53)
N-am mers cu Energy Saver, ci cu EcoContact3, care-s niște panarame. Mă lasă rece reviewul unui singur individ pe un tip de cauciuc.
*


Eu sunt atunci al doilea individ foarte mulțumit de EcoContact3 !
Cauciucurile sunt din echiparea de fabrică a mașinii, au 1 an și 2 luni și cca. 15.000 de kilometri.
Testul suprem pentru ele a fost săptămâna trecută când am venit de la Brașov până la București pe o ploaie torențială și s-au comportat excelent, atât pe serpentine cât și prin șuvoaiele care curgeau de pe versanți, având de asemenea și o foarte bună aderență pe frânare.

Concluzia : Ori nu ai mers cu EcoContact3, ori lucrezi la concurență ! smile.gif

andreig1982
la urma urmei toate parerile sunt subiective, chit ca nu toti ar recunoaste asta
eco contact 3 ar trebui sa descurce ok cat timp nu exagerezi cu viteza
are 3 canale longitudinale care ajuta la evacuarea apei si pe o parte are si crestaturile care pot evacua apa spre exterior
ceea ce la energy saver n-am vazut

PS nu lucrez la concurenta, chiar dc folosesc anvelope din grupul lor radmasa.gif
gabylzr
QUOTE(bufaru @ 31 May 2012, 09:20)
,,IRONICK" nu face decat sa fie contra oricarui comentariu...el e un fel de GOOGLE ...care stie tot ...
Ar trebui sa isi mai citeasca odata statusul :"Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii."
*


Ce dracu spui tu acolo , de parerea ta sa tina lumea seama care esti vanzator de cauciucuri , basca abar nu ai ce vinzi , spui ce-ti convine tie pentru a vinde la taraba ta . Auzi recomandare Matador...ai multe pe stoc prietene ?
DMP
QUOTE(Ampt @ 31 May 2012, 09:49)
Eu sunt atunci al doilea individ foarte mulțumit de EcoContact3 !
...
Testul suprem pentru ele a fost săptămâna trecută când am venit de la Brașov până la București pe o ploaie torențială și s-au comportat excelent
...
*



Si eu am mers cu EcoContact3 din 2006 pana anul trecut cand am pus anvelope all seasons. In total 62.000 km.
Foarte bune pe ud, umed si uscat.

Ma trec pe lista celor foarte multumiti la numarul 3. smile.gif
Pioul
QUOTE(IRONICK @ 30 May 2012, 12:08)
Modelul cu trei canale sau cu doua?

ps. Alta data sa va luati tot dupa ursamajor cu laudatele lui cauciucuri (ca sa nu zic cauciurucuri) Michelin .
*




Modelul cu 3 canale, exact asta

o sa ma ocup in concediu sa le bag la vanzare, poate gasesc un schimb ceva, nu stiu, orice sa scap de ele

probabil o sa merg tot pe Eco3, 5-ul e cam scump inca

eco3 au stat 4 ani pe masina (65k km) vara / iarna, mi-era si mila sa le dau jos, dar erau cam gaurite sad.gif
andreig1982
cum ziceam, energy saverul nu are canale pe laterale pentru evacuarea apei
IRONICK
QUOTE(bufaru @ 31 May 2012, 09:20)
,,IRONICK" nu face decat sa fie contra oricarui comentariu...el e un fel de GOOGLE ...care stie tot ...
*
Nu, doar impotriva celor prosti cu coada pe sus.
QUOTE(bufaru @ 31 May 2012, 09:20)
Ar trebui sa isi mai citeasca odata statusul :"Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii."
*
Iti trebuie ceva capacitati ca sa intelegi expresia aia.
QUOTE(ursamajor @ 30 May 2012, 18:54)
mâncăm rahat cu polonicul
*
Nu, doar tu.
ursamajor
QUOTE(bufaru @ 31 May 2012, 08:20)
,,IRONICK" nu face decat sa fie contra oricarui comentariu...el e un fel de GOOGLE ...care stie tot ...

Câtă dreptate are sărmanul om. Nu e ca Google, e ca un fel de Goagăl, și bolnav de nervi pe deasupra.

Argumente, mai jos:
QUOTE(IRONICK @ 31 May 2012, 19:38)
Nu, doar impotriva celor prosti cu coada pe sus.
Iti trebuie ceva capacitati ca sa intelegi expresia aia.
Nu, doar tu.

Apropo de mâncat rahat cu polonicul: bea mai multă apă, că faci apnee.
YRX
Bai, voi o mai tine-ti mult asa? S-a ales praful de topicul de cauciucuri.
Sectiunile tehnice vad ca au devenit un fel de sat fara caini, nu mai avem moderatori? regulamentul.gif
IRONICK
QUOTE(ursamajor @ 1 Jun 2012, 06:26)
Câtă dreptate are sărmanul om. Nu e ca Google, e ca un fel de Goagăl, și bolnav de nervi pe deasupra.

Argumente, mai jos:

Apropo de mâncat rahat cu polonicul: bea mai multă apă, că faci apnee.
*
Ce sa ii faci, unii ca tine sunt intodeauna frustrati pe viata ca lumea nu da doi bani pe ei si pe parerile lor. Nu ai decat sa mori de ciuda.
bobo77
QUOTE(YRX @ 1 Jun 2012, 08:13)
Bai, voi o mai tine-ti mult asa? S-a ales praful de topicul de cauciucuri.
Sectiunile tehnice vad ca au devenit un fel de sat fara caini, nu mai avem moderatori? regulamentul.gif
*


era praf de mult acest topic, ce mai conteaza ce se scrie cand unii vin si scriu pe acest topic ca montana si kormoran sunt super cauciucuri si continental sunt varza...
tribunul
Ca un off topic, stiti care-i cel mai mare producator de roti (cauciucuri)?
Iulikk
Mișlen. A fost pe neșnăl giografic un documentar despre fabrica.
tribunul
Nici in cele mai erotice vise ale lor nu se pot gandi ca o sa atinga asa vanzari.
Iulikk
Atunci spune-ne 04.gif
tribunul
Ca sa dormi linistit. LEGO. happy.gif
uragan
Michelin (Compagnie Générale des Établissements Michelin) este un fabricant de anvelope din Franța. Michelin este cel mai mare producător de anvelope pe plan mondial, deținând aproximativ 20% din piață. Firma are sediul în Clermont-Ferrand în regiunea Auvergne. Grupul Michelin produce și comercializează anvelope pentru orice tip de vehicul, de la autoturisme până la avioane și de la biciclete și motociclete la utilaje de teren, escavatoare de mare tonaj, camioane și navete spațiale .
gan2ryu
QUOTE(Ampt @ 31 May 2012, 08:49)
Eu sunt atunci al doilea individ foarte mulțumit de EcoContact3 !
Cauciucurile sunt din echiparea de fabrică a mașinii, au 1 an și 2 luni și cca. 15.000 de kilometri.

*


mai discutam peste vreun an,dupa ce imbatranesc si devin tari ca piatra...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.