Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
BAD_MF
Ce presiune sa aiba pneurile..195/60 r15. E buna cea recomandata din fabrica sau sa fie alta pt ca au alta dimensiune?
VeNoM386
De astea stiti ceva http://www.kleber.fr/KleberFR/front/affich...5114511&lang=FR
99AIM

Ce parere aveti de astea?
SEMPERIT Van Life---merg montate pe Lgn?
195/75 R 16 N
Manuel
Pe roti de 15? Nu merg.
In plus, au indice de viteza N, ceea ce inseamna maxim 140 km/h.
_hash_
QUOTE(13nov @ 5 Nov 2004, 10:07)
Cand o sa scada temperatura sub 0 grade o sa se intareasca Montanele de o sa ziceti ca sunt facute din plastic si sa vezi atunci aderenta!
*




Recomandare dintr-o brosurica Michelin: puneti anvelope de iarna atunci cand temperatura scade frecvent sub 7 grade. Deci nu cred ca tre sa asteptam sa dea inghetul si zapada cu vajnicele M801.... icon_mrgreen.gif

Am schimbat acum gumele Montana (aveau 20 000 km) cu 4 Dunlop Winter Sport M3, si la primul drum facut in ext (Brasov- Cluj, temperaturi de max 4-5 grade afara) s-a simtit f tare diferenta (mai ales la frane si in curbe).

Cum in Brasov (si in jur), temperaturi sub 7 grade sunt de pe la sf lui oct pana pe la sf lui aprilie...se cam justifica investitia...

tarzy
am facut si eu schimbarea de gume

am pus Debica Frigo 2, cumparate din vitan cu 150 / bucata

au un profil des5ul de interesant si la pipait par de calitate

deocamdata nu am mers decat in oras vre-o 30 Km si in afafa de faptul ca zgomotul este "alfel" nu am observat alta diferenta fata de M801
IRONICK
Asta este profilul ?

user posted image
tarzy
yeap ..
WAR
Am si eu o problema cu pneurile loganului,de fapt e cam singura pana acum.S-au tocit disproportionat,adica mai mult pe o parte decat pe alta,iar acum merg de parca sunt calare pe cal.Cei de la service mi-au spus ca ASTA E PNEURILE SUNT PROASTE,CE SA-I FACI?
klaus
Sa-ti faca geometria... Daca pot
IRONICK
QUOTE(WAR @ 11 Nov 2005, 12:57)
Am si eu o problema cu pneurile loganului,de fapt e cam singura pana acum.S-au tocit disproportionat,adica mai mult pe o parte decat pe alta,iar acum merg de parca sunt calare pe cal.
*



Bai ma lesi, ce sensibilos esti ! ! ! Ai resusit tu sa simti diferenta aia de cativa mm. Dute si macane in alta parte ca nu te cred. Sigur nu ai ridicat scaunul cu o treapta mai sus ? Asa din greseala . .. ca sa nu zic altfel.

Iar de restu nu mai comentez . . . ca a raspuns Klaus.
tarzy
QUOTE(WAR @ 11 Nov 2005, 12:57)
Am si eu o problema cu pneurile loganului,de fapt e cam singura pana acum.S-au tocit disproportionat,adica mai mult pe o parte decat pe alta,iar acum merg de parca sunt calare pe cal.Cei de la service mi-au spus ca ASTA E PNEURILE SUNT PROASTE,CE SA-I FACI?
*




pai ... sa-i faci cam asa

1. nu mai calci pe la acel service
2. mergi la alt service si ceri sa-ti faca geometria
3. in cazul in care gumele sunt deformate foarte tare iti cumperi un nou set de cauciucuri

nu stiu cam care-i situatia la tine, dar ... cred ca nu ar strica sa faci ce am spus mai sus "pe garantie" a lui dacia sau a producatorului de cauciucuri
VeNoM386
Eu mi-am luat niste Sava Eskimo S3 dupa o discutie de 30 min cu un tip de la Polyinvest. Eu m-am dus acolo cu gandul sa iau Toyo Snowproxes S950 dar dupa aceasta discutie am ajuns la concluzia ca mai bine iau Sava Eskimo (mi-au fost si recomandate), care au un raport pret/calitate mai bun si la primavara sa le schimb cu pneuri de vara.
mromantan
QUOTE(RamboX @ 6 Nov 2005, 11:36)
Ce parere aveti de astea?
SEMPERIT Van Life---merg montate pe Lgn?
195/75 R 16 N
*



Am si eu o intrebare ghicitoare pentru cei cu pneuri diferite de standardul 185/65/15 (195/60,195/65,etc...).Eu stiu ca in caz de accident se face o expertiza tehnica la masina.

Ei, Casco despagubeste daca ai rotile de dimensiuni "ne-omologate" ??

Stie cineva ceva ?
ICET

Din "experientele" mele,foarte putine de altfel,cu politia si cei de la asigurari,nu am vazut sa dea si un ochi la pneuri sa vada daca sunt cele normale sau altele,dar in caz de altceva mai grav(doamne fereste)e posibil sa dea o geana si la ele.
dexter1973
QUOTE(VeNoM386 @ 12 Nov 2005, 21:29)
Eu mi-am luat niste Sava Eskimo S3 dupa o discutie de 30 min cu un tip de la Polyinvest. Eu m-am dus acolo cu gandul sa iau Toyo Snowproxes S950 dar dupa aceasta discutie am ajuns la concluzia ca mai bine iau Sava Eskimo (mi-au fost si recomandate), care au un raport pret/calitate mai bun si la primavara sa le schimb cu pneuri de vara.
*



Si eu mi-am luat azi sava eskimo S3... la 320 ron 2 buc... arata bine si is si ieftine...
ache2
QUOTE(tarzy @ 10 Nov 2005, 19:51)
deocamdata nu am mers decat in oras vre-o 30 Km si in afafa de faptul ca zgomotul este "alfel" nu am observat alta diferenta fata de M801
*


ce inseamna "zgomot altfel", sunt mai zgomotoase ?
cauciucurile de iarna sunt in general mai zgomotoase, ca asa imi explica un vinzator de pneuri care ma indemna sa cumpar allseason (de care avea el blush.gif ) !
hash
Mi-am schimbat Michelin-urile cu care-a venit obectu', 185/65R15 cu Dunlop Winter Sport M3, tot 185/65. Am observat pentru roata din fata, ca distanta de la anvelopa pana la farfuria care tine arcul (de la suspensia fata) este de vreo 2 degete - 4-5 cm sa zic.

Daca vreodata iarna imi mai pun si lanturi peste anvelopa asta, nu ajung sa 'bata' in farfurie, mai ales daca dau in vreo groapa ceva ? Mi se pare tare mica distanta aia. A mai observat cineva ?
tonyX
QUOTE(VeNoM386 @ 2 Nov 2005, 22:40)

Am avut pe Berlina ( luate Second Hand ). Anul asta la inceputul lunii Decembrie implinesc 2 ani de cind sunt pe masina ( i-am lasat Berlina socrului meu ) si au fost folosite si iarna si vara. IMPECABIL!!! Nu stiu cit costa noi dar la banii pe care i-am dat pe Second-uri s-a meritat cu virf.
andrei_77
pai daca ti-ai pus gume de iarna ce rost mai are sa folosesti lanturi??? lasa lanturile pentru camioane ca doar nu o sa mergi pe unde e zapada mai mare, si in plus nu sunt prea indicate lanturile pentru directia masinii precum nici pentru cauciucuri.
hash
Pai, in caz de Doamne-fereste .. Daca ma prinde vrun politist si ma obliga sa mi le pun ? Cica o sa devina obligatorii daca iesi din oras, si e zapada pe carosabil. Macar sa stiu la ce sa ma astept.
andrei_77
imi vine cam greu sa cred ca te obliga sa faci asa ceva, dar... cine stie... orice e posibil...
Ii spui si tu: "Bai nea sapcalie uite e incaltata cu gume de iarna ce mai vrei???" .
Oricum la noi era lumea invatata cu lanturile ca nu prea se gaseau cauciucuri de iarna dar acum s-a desteptat si romanu si-si cumpara d'astea.

Sa speram ca o sa avem o iarna blanda!
mariachi
Mi-am luat si eu cauciucuri de iarna. Am cumparat din Auchan din Ungaria, 4 buc. SPORTIVA 185/65/15 (cica sunt licenta Continental). Ieri le-am montat, si diferenta este EXTRAORDINARA, fata de montanele originale. Si zgomotul este mai redus, nu mai vorbesc de directie, care merge mult mai usor (am Ambiance, deci nu am servodirectie). Pot sa va spun in schimb , ca cel de la vulcanizare a ramas tampit cand i-am zis ca am 95.000 km cu montanele. El spune ca arata de parca as avea cu ele doar 20-25.000 km. Adevarul este ca in tara am doar vreo 15-20.000 km, restul sunt facuti in afara, doar pe autostrada. Montanele arata chiar bine, profilul este inca destul de gros, la primavara le pun la loc, dar cand se uzeaza de tot, cu siguranta nu-mi iau tot montana.

p.s. : am uitat sa va spun pretul la SPORTIVA. 10.990 forint = aprox. 1.600.000 lei (160 ron) pentru 1 bucata.

drum bun!
einstein1984
Hash, pisica aia de pe anvelopa e de iarna sau de vara?
sinaxis
radmasa.gif
alecs_dorel
Salutare, as avea si eu o intrebare in legarura cu anvelopele de iarna exista vreo problema daca le montezi de pe acuma de cand afara nu e inca zapada, pr ca ieri am fost cu un prieten sa-si schimbe anvelopele, sa-si puna d-astea de iarna, iar dupa ce le-a montat am vorbit cu cineva care nu era deloc de acord cu faptul ca montase anvelopele de iarna deja de pe vremea asta, ca ar fi trebuit sa le montrze cand da prima ninsoare. Problema e de ce ce se intimpla se tocesc, nu sunt lafel de performante ca celelalte, sau care e treaba ca nu am reusit sa-l intrleg pe omul ala si ma chinuie gangul.
Poate aveti vre-o parere sau idee asa ii pot da replica respectivului.
anvelopele sunt cam asa la 200RON/buc 205/60/15 de la marangoni italia
tarzy
nu prea are ce sa se intample rau daca pui anvelope de iarna de acum, nu prea mai sunt +15 grade afara ca sa zici ca se tocesc

in schimb dimineata mai poti da peste asfalt cu chiciura, iar de nis poate sa ninga din orice moment. sa nu uitam ca am trecut de 1/2 noiembrie


alecs_dorel
Am cam inteles si oricum si eu esam cam de aceeasi parere pentru ca mi se pare absurd sa nu fi fost asa insemnand sa stai su anvelopele de vara dupa tine in porbagaj si cum iesi cu masina pe un drum cu sau fara zapada sa stai sa le tot schimbi. Pai s-ar fi imbogatit astia de la vulcanizari si serviceuri.
As avea si o alta intrebare unde defapt vroiam sa azung dimensiunile respective adica 205/60/15 s-ar potrivi si pe logan s-au omori masinuta cu ele, ce parere aveti.
tarzy
din cate stiu eu pe Logan sunt accepate "oficial" doar 2 dimensiuni:
185/....
si
165/...

ce-i in afara cred ca duce automat la pbe, fie macar cele legate de neacordarearea asigurarii in caz de acident si de pierdere a garantiei
hash
QUOTE(einstein1984 @ 15 Nov 2005, 18:33)
Hash, pisica aia de pe anvelopa e de iarna sau de vara?
*



Pisica masoara uzura pneurilor ... biggrin.gif
VeNoM386
QUOTE(alecs_dorel @ 16 Nov 2005, 10:10)
Salutare, as avea si eu o intrebare in legarura cu anvelopele de iarna exista vreo problema daca le montezi de pe acuma de cand afara nu e inca zapada, pr ca ieri am fost cu un prieten sa-si schimbe anvelopele, sa-si puna d-astea de iarna, iar dupa ce le-a montat am vorbit cu cineva care nu era deloc de acord cu faptul ca montase anvelopele de iarna deja de pe vremea asta, ca ar fi trebuit sa le montrze cand da prima ninsoare. Problema e de ce ce se intimpla se tocesc, nu sunt lafel de performante ca celelalte, sau care e treaba ca nu am reusit sa-l intrleg pe omul ala si ma chinuie gangul.
Poate aveti vre-o parere sau idee asa ii pot da replica respectivului.
anvelopele sunt cam asa la 200RON/buc  205/60/15  de la marangoni  italia
*



Eu le-am pus deja de o saptamana. Zicea cineva ca Michelin recomanda montarea anvelopelor de iarna cand se ajunge aproape zilnic la temperatura de 7 grade celsius sau mai putin. Acum, hai sa fim seriosi, cat vrei sa te tina anvelopele astea de zici ca se tocesc. Eu ma multumesc sa ma tina 2 ierni, la primavara imi pun altele de vara.
Cand le-am pus eu se mira unu de la vulcanizarea aia ca de ce le pun de acum. Stii cum e romanul, lasa totul pana in ultima clipa. Eu sincer nu am chef sa stau la coada sa-mi montez anvelopele.
Danco
Azi mi-am schimbat si eu pneurile. Am cautat Sava Eskimo S3, dar negasind pe unde am cautat am luat Matador MP 56 la 155 ron/buc. Dimensiune standard 185/65/R15.
Prima impresie este ca rupe aderenta mult mai repede decat Michelin-urile de vara pe care le-am dat jos. Asta pe asfalt uscat la cca 10*C cat au fost azi.

O mare bila neagra pentru Com Nico Serv din militari unde, desi au o gramada de oameni care misuna inauntru, m-au lasat sa astept 1/2 h ca sa-mi faca o oferta de pret la un singur model cerut. Asa ca am renuntat si am plecat la altii, asta ca nu aveam chef de scandal ca alte dati.
bassfreak
Stie cineva cum se procedeaza ca sa iti treci in talon "ANVELOPE OPTIONALE" pe alte dimensiuni decat cele 2 date de producator?
hash
Eu am avut matadoare pe masina veche si dupa 2 ani au inceput sa faca 'gurguie'.
@Danco: ai verificat presiunea ? vezi ca se mai 'lasa' dupa ce le-ai montat. Mie matadoarele ca aderenta mi s-au parut ok.
andreic
QUOTE(bassfreak @ 16 Nov 2005, 20:15)
Stie cineva cum se procedeaza ca sa iti treci in talon "ANVELOPE OPTIONALE" pe alte dimensiuni decat cele 2 date de producator?
*


E chestie de RAR. Intreaba acolo.
ache2
mi-am pus 2 buc anvelope de iarna MARIX GLACIAL resapate de marangoni, 175/70 R14 ... 120 RON pe bucata, 4 ani garantie, cu gaurele pt ghinturi si profil directional ... am pus unele cu index de incarcare mai mic ( 500 kg pe bucata) si cu index de viteza mai mare (T) dar n-o sa incarc masina asa ca n-am sa ajung sa-i depasesc limita ca daca nu 017.gif !
prima senzatie e ca volanul se misca incredibil de usor (poate ca or fi mai tare umflate) si ca par ceva mai putin zgomotoase ...
sa le vedem pe zapada acuma !
einstein1984
Ghinturile alea se numesc clute. Eu nu as merge cu anvelope de turism resapate. Poate doar ca taxi...........
ache2
ok, clute sa le ramina numele !

si de ce ma rog n-ai merge cu cauciucuri resapate decit ca taxi ?
einstein1984
Mi-ar fi cam frica de o explozie la viteze mari. In europa (UE) e interzisa vanzarea de anvelope resapate la vehicule mai mici de 3.5 Tone. Si eu cred ca au dreptate. Anvelopa e singura piesa a masini care face contatct cu solul si transmite toate fortele de franare , accelerare, virare. Trebuie sa fie de caliate.
Cel mai sanatos e sa cumperi cele mai scumpe anvelope pe care ti le poti permite si sa fie 4 la fel. Si eu nu vand cauciucuri (inca) ca sa am ceva de castigat di asta.
ache2
e de discutat dar cred ca nu merita ... crezi ca daca eram dispus sa dau bani mai multi nu cumparam noi !? cu astea o sa merg 4 luni ... prefer sa-mi iau de vara mai bune ...
oricum, am auzit lucruri bune despre marangoni ... se va vedea !
Danco
OK, am sa verific din nou presiunea dupa cateva zile. Am de gand sa le tin 2 ierni, deci se vor incadra in cei 2 ani de garantie. Profilul pare OK, abia astept sa le simt pe zapada.
einstein1984
Kleber sau Kormoran sunt marci ale grupului michelin si au preturi mai mici ca Michelin sau Dunlop. Sunt gume decente pentru dacii dar ceva mai scumpe ca montana.
BAD_MF
Am facut primul drum in afara cu noile anvelope Debica Furio 195/60 r15! Sunt foarte multumit, o fi si putin efect placebo in priviinta stabilitatii care mi se pare mai buna dar la aderenta se vede clar diferenta. La franare nu mi-am dat seama exact pt din fericire nu a trebuit sa franez niciodata brusc. S-au descurcat si la temperaturi f scazute, aprox 2-3 grade cu +.
jimbo
As vrea sa-i rog pe cei din timisoara sa-mi spuna daca stiu vreun centru specializat de cauciucuri, unde sa mergi ca omu, sa intrebi ce au, sa-ti arate diferite variante, la diferite preturi, si sa ti le monteze pe loc, sa faca echilibrarea etc. stiu ca sunt tot felul de firme de astea care vand cauciucuri second-hand, dar e vreuna care vinde pneuri noi, si ca lumea?
repet, caut servire de calitate, indiferent daca pretul este un pic mai mare.
sau la noi nu au aparut inca centrle din astea specializate ?
Va rog sa-mi raspundeti daca stiti, fara glume, pentru ca stiu ca e mai ieftin sa le iei de la metro, sa mergi la vulcanizare, bla, bla, dar nu asta vreau sa stiu.

Va multumesc
Sony
Azi am avut surpriza neplacuta sa gasesc in anvelopa de pe stanga fata o crapatura. Am masina de 11 luni si am facut 23.000 de km cu ea.
ursul-alb
QUOTE(Sony @ 21 Nov 2005, 21:14)
Azi am avut surpriza neplacuta sa gasesc in anvelopa de pe stanga fata o crapatura. Am masina de 11 luni si am facut 23.000 de km cu ea.
*


Sony, um se pare ca avem acelasi profil smile.gif (11 luni, 22.800 km), o sa ma uit si eu dupa crapaturi... Sincer, eu iarna (spre deosebire de vara) am fost multumit de Montane (bine, stiu ca sunt Montane, nu va ganditi la altceva smile.gif ); totul e sa stii cat te poti intinde cu ele!
All the best!
bunicu
QUOTE(Sony @ 21 Nov 2005, 21:14)
Azi am avut surpriza neplacuta sa gasesc in anvelopa de pe stanga fata o crapatura. Am masina de 11 luni si am facut 23.000 de km cu ea.
*



e crapatura sau taietura ? daca e taietura, ai mers cumva pe strada cu linie de tramvai ? eu pur si simplu mi-am taiat cauciucul mergind pe (linga) o sina de tramvai. partea proasta ca s-a taiat in lateral, nu pe calea de rulare si nu mai putea fi vulcanizat. solutia ar fi fost sa-i pun camera dar am zis pas si am luat un caucic nou.
Sony
Este o crapatura in lateral. Inca mai tine aer, dar nu as risca sa-i bag camera, ci as schimba anvelopa cu totul.
tonyX
QUOTE(jimbo @ 21 Nov 2005, 16:00)
As vrea sa-i rog pe cei din timisoara sa-mi spuna daca stiu vreun centru specializat de cauciucuri, unde sa mergi ca omu, sa intrebi ce au, sa-ti arate diferite variante, la diferite preturi, si sa ti le monteze pe loc, sa faca echilibrarea etc. stiu ca sunt tot felul de firme de astea care vand cauciucuri second-hand, dar e vreuna care vinde pneuri noi, si ca lumea?
repet, caut servire de calitate, indiferent daca pretul este un pic mai mare.
sau la noi nu au aparut inca centrle din astea specializate ?
Va rog sa-mi raspundeti daca stiti, fara glume, pentru ca stiu ca e mai ieftin sa le iei de la metro, sa mergi la vulcanizare, bla, bla, dar nu asta vreau sa stiu.

Va multumesc
*


Incearca la Franck pe calea Sagului ( depozit ). Au Michelin, Continental, Barum. Preturi in functie de marca.
tonyX
Stie cineva cit de bune sunt anvelopele Barum Polaris? Foloseste cineva acest tip de anvelopa de iarna? 1zhelp00.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.