Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
DArtagnan
Eu am pus Vredstein, Snowtrac 2 (anvelope de iarna) si sunt foarte multumit, galagia la rulare a scazut, stabilitatea a crescut, distanta de franare a scazut...inca n-am reusit sa alunec cu ele.

[attachmentid=18928]

...m-au costat 70 de euroi bucata
paul-cristian
Unde pot sa-mi incalt masina cu cauciucuri de iarna pe jante separat,sa folosesc 2 randuri de jante (vara, iarna) .Caut cauciucuri la preturi mai rezonabile,dar totusi sa nu fie montana si jante din tabla,ceva de genul cumpar 4 bucati si am montajul si echilibratul gratis,stie cineva pentru Bucuresti?
Chia citeam oferta celor de la nico serv,la trei bucati cumparate primesti patru,dar facand socoteala defapt platesti patru,ca pret,poate stie cineva oferte reale si mai bune,fac cinste drunksinging.gif
DArtagnan
QUOTE(paul-cristian @ 27 Nov 2005, 20:37)
Unde pot sa-mi incalt masina cu cauciucuri de iarna pe jante separat,sa folosesc 2 randuri de jante (vara, iarna) .Caut cauciucuri la preturi mai rezonabile,dar totusi sa nu fie montana si jante din tabla,ceva de genul cumpar 4 bucati si am montajul si echilibratul gratis,stie cineva pentru Bucuresti?
Chia citeam oferta celor de la nico serv,la trei bucati cumparate primesti patru,dar facand socoteala defapt platesti patru,ca pret,poate stie cineva oferte reale si mai bune,fac cinste drunksinging.gif
*



www.apco.ro

acolo poti gasii Vredstein de unde am luat si eu...insa poate ti se par scumpe, 70 euro bucata

Mi-au dat ai o trusa de iarna echipa compet si montaj+echilibrare gratuita
DArtagnan
QUOTE(andreic @ 18 Feb 2005, 01:01)
Pentru sorel. Anvelopele Vredestein se comporta foarte bine pe zapada si pe gheata. Dar tot mai bine ar fi sa sa ai anvaleope de iarna- astea sunt all season.
Si sa stii ca si cu aste la o franare mai ''tare'' masina scartie rau, pacat ca nu am ABS. Apropo cineva zicea ca are Matador si este multumit de ele. Eu am si o SLZ echipata cu aceste pneuri si sunt dezastru pe gheata. Pe uscat merg bine.
Daca vrea cineva anvelope Vredestein este un magazin in incinta Pavilionului Expozitional. Nu va speriati de preturile afisate de obicei mai fac reduceri. Eu le-am achizitionat la 2,3 mil lei.
*




eu am luat 4 "snowtrack 2" firma Vredstein icon_mrgreen.gif si sunt beton!
andreic
De acord cu tine. Dar eu din motive de comoditate am vrut all season.
maxiK
Rugaminte adresata celor care si-au pus anvelope 195/65R15.
Spuneti-mi va rog daca ati observat modificari in privinta consumului, directiei etc.
Intreb pentru ca nu pot sa ma hotarasc ce sa aleg: SAVA S3 185/65R15 -150 ron(cartuning.ro) sau SAVA 195/65R15 -125 ron (Metro) .... cu diferenta de 100 ron as putea sa mai cumpar cate ceva pentru golan.
gonty
Ieri mi-am luat 4 caucioace de iarna, Firestone Winterhawk, 185/65. Oferta la Com Nico Serv (la Iasi) 3 + 1 gratis . Pret total 10 milioane. (sunt 3.3 milioane bucata). Am sa va tin la curent cu comportamentul lor.
bunicu
scuze daca s-a mai discutat, eu trecind in viteza prin topic nu am gasit.

vreau sa-mi pun cauciucuri de iarna, cu tot cu janta si pot sa iau doar 2 ptr. ca mos craciun nu e asa bogat. in cazul asta la o frinare e adevarat ca spatele "fuge" mai repede intr-o parte, avind in vedere ca pe fata sint cele de iarna ?
klaus
da
Manuel
Cu doar 2 cauciucuri pe fata, ai sanse mari sa te rotesti in vreo curba. Daca-ti plac sporturile extreme, e ok. Daca nu, renunta la jante si ia-ti 4 cauciucuri.
alx
am luat si eu 2 buc Debica Frigo la 1.5mil bucata de la forexim (www.forexim.ro).
Nu mai speriati poporul ca se invart daca au doar 2 roti de iarna... ca astia n-o sa-si mai ia deloc...
Ideea este sa incercati sa luati 4 cauciucuri de iarna dar daca nu se poate si nu se poate asta estem, luati 2. Ideea este in curbe sa mergeti cu moderatie, ca fata va avea aderenta mai buna decat spatele...
VeNoM386
Am si eu o intrebare legata de montanele vechi. Pot sa te tin iarna asta pe balcon ? smile.gif Se strica ... ?
Eu ma gandesc sa le bag in garaj la tata, dar tre sa le car 200 KM. As prefera sa le tin pe balcon pana la primavara cand o sa le pun pe masina.
DArtagnan
Eu am 4 Montana folosite cam 5000 Km, cine le cumpara ca le dau ieftin de tot!
Stavreschi
Cer si eu un sfat!!

Am cautat astazi prin Galati anvelope de iarna si nu am gasit (la preturi mici !!) decat Matador la 170 RON, Kormornan la 150 RON si nu stiu cum le spune.... in Metro, resapate-Italia la 100 RON. Nu ma pot intinde finanaciar la mai mult. Cum sa fac mai bine ?????

P.S.Am descoperot ca chiar este o problema cu dimensiunile 185/65/15.... parca cine stie ce mare filozofie ar fi cuciucurile pentru Logan... ca alte dimensiuni, aveau, sa incalt sute de masini. smile.gif
asybo2002
e destul de greu de gasit la un pret bun o marca buna si pe dimensiunile de logan..din ce ai mentionat eu as zice sa mergi pe Kormoran...
mitzaciobanu
@alx:

Cauciucurile pe care le-ai cumparat tu sunt Debica Frigo sau Frigo 2 (modelul nou)?

Mersi
einstein1984
QUOTE(asybo2002 @ 3 Dec 2005, 21:00)
e destul de greu de gasit la un pret bun o marca buna si pe dimensiunile de logan..din ce ai mentionat eu as zice sa mergi pe Kormoran...
*



Pai si calitate si bani putini mai greu in lume asta.Viata ta depinde de cauciucuri de fiecare data cand te urci la volan. Ar trebui sa-ti iei cele mai scumpe gume pe care ti le poti permite, si sa ai cauciucuri de iarna si de vara. Un cauciuc de vara franeaza chiar si pe afalt uscat cu pana la 30% mai prost decat unul de iarna (sub 7 grade celsius cauciucul de vara i-si pierde elasticitatea).
susu
eu am logan-ul invaltzat din fabrica cu michelin !
Codrin
Felicitari! Tu si restul tarii cu Ambition de cateva luni bune incoace. MIRC
Victorine
Ce parere aveti despre cauciucurile Kleber Krisalp HP, daca le-a incercat cineva? Am primit un mail de la Dacia cu noutatile oferite, printre altele cauciucuri de iarna pentru Solenza si Logan. Se pot gasi la dealerii autorizati Dacia. A cumparat cineva, ca sa spuna cat costa si cum se comporta?
dragos.avramescu
QUOTE(susu @ 6 Dec 2005, 22:03)
eu am logan-ul invaltzat din fabrica cu michelin !
*


Si eu la fel, dar nu am de gand sa mai merg iarna cu ele (deocamdata merg putin, pana fac rost de bani), pentru ca sunt de vara !
http://www.michelin.co.uk/uk/auto/auto_produit_energy.jsp
Vezi ca sunt trecute la categoria 'summer'...
dragos.avramescu
Am fost ieri pe la Meridian, o anvelopa Kleber de iarna e putin peste 4 (patru) milioane, o fi facuta din cauciuc natural adus de pe Marte ohmy.gif
Pana la urma i-am blagoslovit in gand si m-am dus pe Fundeni si mi-am luat Pirelli Winter (profil carving), 260 lei bucata.
Bobocel
Salut...colegilor...de logan. AM si eu o probelma. Vreau sa imi iau niste anvelope Pirelli 185/65 R 15 88T WINTER 190 SNOWSPORT. Aveti aici un link. Imi puteti da un sfat?

http://www.pirelli.com/en_42/tyres/catalog...16&catid=WW_WSI

Vreau sa le cumpar de la Comnicoserv (www.comnicoserv.ro) Investitie 1014 lei noi (3 cauciucuri + 1 gratis). Ce ziceti?
DArtagnan
QUOTE(Bobocel @ 18 Dec 2005, 15:24)
Salut...colegilor...de logan. AM si eu o probelma. Vreau sa imi iau niste anvelope Pirelli 185/65 R 15 88T WINTER 190 SNOWSPORT. Aveti aici un link. Imi puteti da un sfat?

http://www.pirelli.com/en_42/tyres/catalog...16&catid=WW_WSI

Vreau sa le cumpar de la Comnicoserv (www.comnicoserv.ro)  Investitie 1014 lei noi (3 cauciucuri + 1 gratis). Ce ziceti?
*




La acelas link am fost si eu si am vazut anvelope Dunlop pentru vara (caci pentru iarna deja am.

Ce ziceti de alegere?
DannyC
Ambitionul meu ( l-am ridicat saptamana trecuta) e incaltat cu gume Continental! blink.gif
Astea-s mai bune sau mai proaste decat Michelinurile??
Oricum fiind de vara - si pe la noi ninge fara jena - le asteapta o lunga hibernare biggrin.gif
Como
Conform cu

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Somme...PageID=8772%230

si

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Somme...PageID=8772%230

pare ca ar fi mai bune Conti EcoContact3, daca din astea sunt pe Logan.

Dar e ciudat ca Dacia echipeaza masinile noi cu pneuri de vara pe vremea asta.
einstein1984
Au luat si ei o lichidare de stoc la un pret mai mic. Romanului ii poti vinde orice.
DannyC
da nu mi se pare normal sa dea masini noi cu pneuri de vara in miezul iernii!!! e adevarat ca-s noi si au aderanta buna, mai e si ABS-ul, da sub 7 grade cica nu le prea place. m-am uitat urat la ei cand am ridicat masina si ...au ridicat si ei din umeri ca n-au ce face.... sad.gif
DannyC
a ridicat careva masina cu pneuri de iarna sau mixte?
(cand am luat DSN acu 5 ani avea mixte din fabrica)
DFA
QUOTE(DannyC @ 20 Dec 2005, 19:28)
a ridicat careva masina cu pneuri de iarna sau mixte?
*


Nu este problema lor faptul că mașina este echipată cu anvelope de un alt tip decât cel recomandat pentru anotimpul în care se face livrarea. Clientul este obligat să se echipeze corespunzător condițiilor de rulare.
Dacă veneau iarna cu anvelope de iarnă tot nu era bine, că vara tot trebuia să vă cumpărați de vară, iar cum în România este sărăcie mare și ei știu foarte bine că iarna se circulă aproape în exclusivitate cu anvelope de vară..., pun și ei tot de vară...
Mich@el
QUOTE(DannyC @ 20 Dec 2005, 18:28)
a ridicat careva masina cu pneuri de iarna sau mixte?
(cand am luat DSN acu 5 ani avea mixte din fabrica)
*


Laureat-ul meu a venit cu Kormoran All Season,adica mixte.
semit
am si eu o intrebare, am niste cauciucuri de iarna 195/65/15, merg pe Golan? mi-au ramas de la alta masina si ar fi aiurea sa le arunc...
Manuel
Merg.
DannyC
QUOTE(DFA @ 20 Dec 2005, 19:11)
Nu este problema lor faptul că mașina este echipată cu anvelope de un alt tip decât cel recomandat pentru anotimpul în care se face livrarea. Clientul este obligat să se echipeze corespunzător condițiilor de rulare.
Dacă veneau iarna cu anvelope de iarnă tot nu era bine, că vara tot trebuia să vă cumpărați de vară, iar cum în România este sărăcie mare și ei știu foarte bine că iarna se circulă aproape în exclusivitate cu anvelope de vară..., pun și ei tot de vară...
*



Ai drepatate, asa este! smile.gif Da mai am o nelamurire: daca nu reusesc sa pun mana pe cauciuce de iarna (lipsa fonduri etc.), lasand la o parte faptul ca n-o sa am eficienta maxima, cat de rau se uzeaza cele de vara? ca presupun ca frigu nu le face prea bine in timp...
alecs_dorel
Sall am ridicat si eu masinuta 1.5 dci Laureate pe 20.12 avand din dotare Kormoranele iar azi din cauza zapezi care se arata amenintatoare daca ar fi continuat am fost nevoit sa schimb anvelopele cu unele de iarne Matador 205/60/15 ce parere aveti o sa influenteze cu ceva consumul sau ori ce altceva la masina apropo le-am platit 190 RON/buc din vitan + echilibrat 50 RON
Ca si diferenta sa stiti ca se obserfa destul de mult nu se mai blocheaza asa usor rotile si ies destul de repede din zapada cu el, nu patineaza asta daca pleci linistit de pe loc, la viteza nu am reusi t sa le testez inca dar maine dimineata am sa o fac si mai vorbim atunci V-am salutat si sarbatori fericite

---
Mirc! mad.gif
dragos.avramescu
Mai baga si tu niste virgule prin 'codul' tau smile.gif
O sa-ti creasca putin consumul. In afara de faptul ca sunt mai late, desenul da o frecare mai mare la rostogolire.
Azi am testat si eu pirelli snowcontrol. In combinatie cu ABS-ul fac treaba excelenta. Am mers pe niste stradute mai putin circulate, cu gheata pe jos, am pus frane, a intrat ABS-ul, insa s-a oprit destul de repede. Totusi, nu sunt solutia magica, si 'iarna nu-i ca vara' biggrin.gif
DFA
QUOTE(DannyC @ 22 Dec 2005, 23:02)
Ai drepatate, asa este!  smile.gif  Da mai am o nelamurire: daca nu reusesc sa pun mana pe cauciuce de iarna (lipsa fonduri etc.),  lasand la o parte faptul ca n-o sa am eficienta maxima, cat de rau se uzeaza cele de vara? ca presupun ca frigu nu le face prea bine in timp...
*


Anvelopele de vară își pierd elasticitatea când e frig, posibil ca în timp să dezvolte crăpături, sau alte defecte din cauza faptului că cauciucul se întărește când stă, apoi se încălzește când rulează, ș.a.m.d.
Danco
Zilele trecute a dat prima zapada in Bucuresti. Bucuria mea, de cand o astept ca sa testez gumele de iarna cu care mi-am incaltat LGN-ul inca din noiembrie! Asa ca de dimineata da-i acceleratie, frane, slalom, pe zapada, ghiata, zapada peste ghiata, zapada peste ud, etc. Gumele: Matador MP 56, deci fara mari pretentii.
Concluzii: EXTRAORDINAR! ce diferenta enorma fata de iernile cand mergeam cu gume de vara si fugea cu_ul la orice miscare! Abia am reusit sa rup aderenta la o curba mai stransa pe zapada, unde a fugit de spate, dar am redresat-o usor calcand acceleratia.
Deci recomandare: dati toti banii pe anvelope de iarna ca fac diferenta! S-ar putea sa traiti mai mult si mai sanatosi!

Pentru toti, indiferent de cauciucurile pe care le poarta:
LA MULTI ANI CU SANATATE SI FARA PROBLEME LA MASINI!
cosmin_m
M-am facut mos si mi-am facut cadou 4 bucati din asa ceva.
Mosu a avut timp numai ieri dupa-amiaza sa caute, asa ca alegerea a fost facuta dintr-o multime limitata.
Pe ele am dat 10 bulioane. Va tin la curent cu impresiile...
mitzaciobanu
eu caut acum pe internet, si am mai cautat de ceva vreme, si se pare ca Goodyear UltraGrip 7 ar fi foarte bune. Ma bate gandul sa investesc, am gasit pe:
http://www.cauciucuridirect.ro/
cu 286,90x4= 11 milioane si jumatate
Transportul si ambalajul incluse in pret...
einstein1984
Montajul in schimb il platesti tu. Mai bine cauti un dealer care le si monteaza si cred ca iesi mai ieftin decat cu ce iei de pe net, si fara sa mai astepti livrarea.
alx
Ce sa-ti povestesc... Montajul este 200k... unde dai 11 milioane te uiti la 200k?
bassfreak
foarte scumpe mi se par cauciucurile in general..
eu voi ramane cu cauciucurile originale ale masinii (montana) iarna asta..
pur si simplu nu imi permit sa dau atatea milioane..
Octav
Salut! Eu am gasit anvelope de iarna resapate 195/60 R 15 la 1mil bucata! Ce ziceti , merita ? avand in vedere ca iarna nu se alearga cu 150 km/h pe sosea si costa si putin?
cosmin_m
Care iarna ?
hash
QUOTE(Octav @ 29 Dec 2005, 21:41)
Salut! Eu am gasit anvelope de iarna resapate 195/60 R 15 la 1mil bucata! Ce ziceti , merita ? avand in vedere ca iarna nu se alearga cu 150 km/h pe sosea si costa si putin?
*



Daca nu ti se dezlipeste reesaparea aia (si face pleosc-pleosc-pleosc pe contraaripa), se merita ..
einstein1984
Se dezlipeste resaparea, o tai de tot si ai slikuri. NU FOLOSITI ANVELOPE RESAPATE PE AUTOTURISME!
dragos.avramescu
Si eu am evitat instinctiv anvelopele resapate, insa intreb si eu: resaparea asta nu e o reluare a unui proces tehnologic de la fabricare ? ma gandesc ca la fabricare se face intai structura, apoi se adauga material pntru forma; material care se toceste in folosire. Acest material, daca e inlocuit cu altul identic, n-ar trebui sa fie OK ?
Octav
Nu stiu ce sa zic! Dragos are drepatate: resapare inseamna ca structura anvelopei ramane neschimbata si se adauga material (iarna sau vara). Pt iarna eu zic ca sunt destul de bune avand in vedere ca au garantie 2 ani.(orice defect de fabricatie) Eu am luat unele facute in Franta pe strucura de continental cu model de continental ( nu cred ca francezii fac porcarii....) In orice caz pina acum sunt f multumit de ele! o sa revin cu poze
BAD_MF
Gata mi-am luat si eu un set de anvelope pentru iarna KORMORAN snowpro 185/65 r15. Vreau sa ma mai duc si pe la munte si am zis ca e mai bine sa am si set de vara si de iarna. Inca nu le-am testat pe zapada dar pe asfalt umed merg bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.