Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
MrGabOne
Lamuriti-ma si pe mine, va rog, cat de bune sunt "Barum -Brilliantum" ca eu cu asa ceva am cumparat masina anul trecut si vreau sa stiu daca trebuie sa le schimb sau pot merge cu ele.
bulan
domnule madhorsefuzzy!primele 10 borduri le.am abordat asa precum zici.ca de era masina mea era noua si ma durea burta.DAR sa vezi si sa nu crezi.opresc si urc bordura usor ca sa nu sufere anvelopele si nu numai dar in urma mea se si facuse o coloana de masini care din prima secunda a inceput sa clacsoneze in disperare+ca mi s.au adus la cunostinta o gramada de injurii care de care mai sofisticate.asa ca sfaturile sunt bune doar sa le dai altora care pot sa le aplice pe undeva prin paradis ca in jungla noastra de zi cu zi nu mai sunt valabile.si eu am dat multe sfaturi la viata mea dar in ziua de azi nu mai au aplicare.si pana la urma tot emigrez in congo.barul ala din ferentari.
B-19-WYU
Salut!

Loganu' mi-a venit cu cauciucuri Continental de vara. Sunt foarte multumit de ele dar imi fac griji cam voi circula la iarna cu ele dat fiind ca suprafata de contact este destul de neteda.

Imi puteti recomanda o marca si un model de pneuri de iarna va rog? La ce trebuie sa ma uit cand aleg pneurile de iarna? La pneurile de vara am constatat ca e bine sa aiba suprafata mai neteda. Cam pe la ce pret voi gasi un pneu de iarna de calitate medie?

Mlutumesc anticipat!!
asybo2002
DUNLOP SP WINTER S3...superbe...undeva pe la 10-12 mil....
Como
Vredestein Snowtrac 2 (vreo 280 lei bucata) cred ca sunt anvelopele de top cele mai ieftine. N-ai la ce sa te uiti la ele, decat sa fie anvelope speciale de iarna. Dar asteapta sa apara ofertele, probabil pe la sfarsitul lui noiembrie si inceputul lui decembrie; sunt oferte de genul cumperi 4 si platesti 3, reduceri de pret si alte promotii.

Ca sa vezi ce marci/tipuri exista si cam cat ar trebui sa coste, intra pe www.cauciucuridirect.ro.
B-19-WYU
asybo2002, adica 3 milioane si ceva bucata!?

Eu ma gandeam la ceva mai ieftin smile.gif

Are ceva daca folesesc aceleasi jenti si dupa aia la primavara le scot din nou sa pun cauciucurile de vara la loc?
asybo2002
adica 300 ron maxim bucata....poti folosi aceleasi jante...e mai mare deranjul dar nu e o problema...
razvancimpeanu
QUOTE(lukis @ 25 Apr 2006, 11:35)
Anvelopele Montana cu care au venit echipate la un moment dat Logan-urile au camera sau nu ? Cum poti sa-ti dai seama de asta ?
*


ai genti de alumiNiu de vanzare?
sau de unde fac rost?
cosmindavid
QUOTE(B-19-WYU @ 9 Jun 2006, 14:14)
asybo2002, adica 3 milioane si ceva bucata!?

Eu ma gandeam la ceva mai ieftin smile.gif

Are ceva daca folesesc aceleasi jenti si dupa aia la primavara le scot din nou sa pun cauciucurile de vara la loc?
*


Incearca aici sau aici.
Gasesti de la Matador si Debica pana la Dunlop, Goodyear sau Michelin.
Poti macar sa iti faci o idee asupra pretului.
tazzz
Nu se mai folosesc camere in cauciucuri de multi ani...pentru ca riscul de explozie era mai mare...Asa ca se foloseste solutia tubeless...

Nici supernova, nici solenza si in nici un caz loganul nu au camere in cauciucuri...banui ca nici berlinele nu mai aveau...
Octav
La cat se "alearga" iarna cu masina , eu mi-am pus anvelope resapate pe structura de Continental facute in Franta , 195/60 R 15 ! Asta iarna au mers super bine si sunt foarte multumit de ele (insa nu am depasit 120 km/h in afara localitatii ). Si ca pret , 100RON/buc......
leinad
QUOTE(tazzz @ 11 Jun 2006, 14:38)
...banui ca nici berlinele nu mai aveau...
*


fosta mea berlina din '98 n-avea
alinakes
Pentru cei care sunt interesati de tot ceea ce inseamna cauciucuri si problemele lor - dar si schimbarea lor -mai jos sper sa va ajute link-ul oferit.

Singura problema - este in engleza !

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html#TPMS


Si am atasat si un fisier excel cu un calculator pentru schimbarea cauciucurilor !

Daca am gresit postul le cer scuze moderatorilor si sa il mute unde cred ei de cuvinta !

Bafta multa tuturor !
gabriel_TMF
Eu am Loganul incaltat cu Kormoran si pe ele scrie "made in Romania". Astea sunt facute tot la noi?. Inseamna ca sunt un fel de Montana.
BAD_MF
Aceasi marie cu alta palarie wink.gif
nickey
Eu am pe masina Kormoran 801, a venit cu ele. Stie cineva daca sunt de iarna, vara, all season? Astept un raspuns de la cine stie. Multumesc.
mafiosso_LODAN
Categoric all season, in sensul ca sunt proaste in orice sezon.
Profilul aduce un pic cu profilele mai vechi pentru iarna motiv pentru care sunt si asa de zgomotoase.
Dupa ce am mers cca. 13.000 km cu Montana si apoi inca atat cu aceeasi masina dar cu Bridgestone am jurat ca nu mai pun niciodata anvelope proaste si ieftine pe nici un obiect cu roti pe care il voi mai avea.
nickey
QUOTE(mafiosso_LODAN @ 17 Jun 2006, 13:11)
Categoric all season, in sensul ca sunt proaste in orice sezon.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Super tare.
valiaviator
Am o intrebare pentru Loganisti: a apelat cineva la garantie pentru schimbarea cauciucurilor originale ale masinii?
coxmobil
eu am barum brilliantis. nu stiu de ce dar pe suprafete ude mi se pare ca se comporta mult mai bine decat pe suprafete uscate. pe asfalt uscat am pus o data o frana mai violenta pe la 70 km/h si s-au blocat rotile. noroc ca am "abs bun la picior" si le-am deblocat pe moment. am mers o data pe o ploaie de zici ca eram in acvariu si depaseam tot ce prindeam in fata, 120/130 (eram singur in masina, nu fac din astea cand am pasageri) nu am avut nici cea mai vaga senzatie de instabilitate, si stropea apa in jurul meu de zici ca era fantana arteziana. in rest frane excelente, nu stiu de ce se plang unii. si in plus la barum am observat ca zgomotul de rulare este mai mic ca la montana si kormaran. eu sunt multumit cu ele.
maidanezu
panaramele astea de montana le am din septembrie de cand am masina si pe suprafete umede in curbe destul de stanse scartaie de inebunesti
Alecs_TGA
vindele sunt praf cauciucurile daca nu mergi mai sportiv si franezi din timp sunt bune daca ai vre-o tenta de mers mai agresiv sa te gandesti sa pui frana cu mult inainte, cand iti e lumea mai draga atunci se duce taras nu te mai poti opri cu montannele
mafiosso_LODAN
Mai nou mi-am luat si doua Dunlop (deoarece am reusit sa tai un Bridgestone si inca unul sa il ciupesc) si vad ca se comporta foate bine.
O sa revin cu date comparativ cu Bridgestone.
Ambele marci le-am pe 195/65/15.
stanila
stiti cumva cu ce tip si dimensiune de cauciucuri vin acum echipate loganurile laureate (nu plus) 1.4?
bobo77
Pai cine ti-a zis ca nu vin tot asa ca pina acum? tot 185\65 R15
coxmobil
QUOTE(stanila @ 28 Jun 2006, 10:16)
stiti cumva cu ce tip si dimensiune de cauciucuri vin acum echipate loganurile laureate (nu plus) 1.4?
*


mie mi-a venit masina echipata cu barum brilliantis 185\65 R15, drept sa spun m-am uitat la toate loganele care le-am vazut dar nu am vazut numai montana, kormoran si michelin.
stanila
QUOTE(coxmobil @ 28 Jun 2006, 13:39)
mie mi-a venit masina echipata cu barum brilliantis 185\65 R15, drept sa spun m-am uitat la toate loganele care le-am vazut dar nu am vazut numai montana, kormoran si michelin.
*


pe laureat plus au pus acum continental
mafiosso_LODAN
La AMG am vazut de mai multe ori Barum pe Ambiance ce asteptau sa fie ridicate/livrate.
vijelie
Intr-o vreme erau si Pirelli (sau pi buni)
GoGu
Pe cele fara ABS se monteaza Kormoran si Barum (cum ti-e norocul) iar pe cele cu ABS se monteaza Michelin sau Continental.
ADRIAN68
QUOTE(maidanezu @ 26 Jun 2006, 15:57)
panaramele astea de montana le am din septembrie de cand am masina si pe suprafete umede in curbe destul de stanse  scartaie de inebunesti
*



Ai mare dreptate frate, eu am schimbat Montanele cu FIRESTONE F590 din Carrefour ( 4 la pret de 3) si am senzatia ca am alta masina: nu tu scartaieli, frana prompta, stabilitate, belea nu alta !
Kostica
Din pacate, din motive financiare sint nevoit sa pastrez inca Montanele 185x65x15 - deja am rulat 25.000 km, in conditii normale.
1. exista vreo limita de km pentru utilizarea acestora, limita pina la care pot fi folosite in conditii decente de siguranta? - moderatorii vor recomanda consultarea manualului, la pag.X, scrie despre inaltimea martorului de control - au zic de o limita stabilita empiric in exploatare, cam cit mai pot merge cu ele ?
2. am reusit sa tai doua Montane, asa ca acum am pe rezerva o anvelopa vulcanizata pe interior, avea o taietura verticala de 2-3 cm - o pot folosi la nevoie, pot avea baza in ea si cum ar trebui circulat ?
3. are careva in Iasi o Montana noua (putin rulata) de vinzare la un pret minim ?
N-as vrea sa-mi ruinez banii de concediu, dar nici plec in conditii de nesiguranta.
Multumesc
dragos.avramescu
Eu am vazut taxi care avea montanele de 93000 km, cel putin asa zicea taximetristul.
Totusi, si montane, si taiate...
mafiosso_LODAN
Culmea e ca mie mi se pare ca Montana se taie mai greu cred ca din cauza cauciucului (a se citi plastic) mai dur. Sau poate a fost doar o conincidenta.
adiya
QUOTE(ADRIAN68 @ 29 Jun 2006, 08:45)
FIRESTONE F590 din Carrefour  ( 4 la pret de 3)
*




radmasa.gif
Prietene fii sigur ca ai platit 4
Kramer
Ofertele Carrefour cu 4 la pret de 3 sunt destul de bune. Am observat si eu asta cand mi-am luat anvelope de iarna, tot Firestone. Nu e chiar 25% discount-ul dar tot se simte.
einstein1984
Sa nu patesti ca baietii cu Explorer-uri, ca tot Firestone aveau.
Kostica
Deci nu are nimeni o Montana nerulata sau sa vad pe la vulcanizari?
ga!nusha
cauta pe la bursa poate gasesti pe cineva...eu am acu 205/55/R15 da kormoranele(a se citi montanele) le pastrez pentru la iarna...ca nu stiu daca o sa am bani atunci de cauciuce...ca-ti donam io 1...
Daxx
Am 22.000 km si ma gindeam sa fac o rocada intre pneurile fata-spate (Montana originale). Planuiesc o iesire in concediu (aprox 1500-2000 km) si, dat fiind faptul ca profilul la anvelopele de pe fata a inceput incet-incet sa dispara, le-as inlocui cu cele de pe spate. A mai facut cineva operatiunea asta?..e ok (in sensul ca ar trebui sau nu sa fac echilibrare samd..)?? Multumesc!
Mich@el
e ok ceea ce vrei sa faci si nu trebuie neaparat sa le reechilibrezi,teoretic toate cele 4 roti ale masinii sunt echilibrate.faci rocada si daca simti in mers ca e necesara echilibrare te duci si le echilibrezi pe cele care au ajuns din spate in fata.
Daxx
Multumesc pentru raspunsul prompt, Mich@el!..cred ca asa voi proceda. Nu pot spune ca pe fata am ramas cu slick-uri, dar tot s-a mai dus din ele..Nu e nici iarna, sa zic ca pierd aderenta usor, dar ma gindeam ca asa ar fi mai bine.. smile.gif De fapt, o frina violenta astazi, pe ploaie..parca m-a facut sa iau tot mai serios in calcul aceasta idee..pina la viitorul (cu) ABS. tongue.gif
valiaviator
QUOTE(Daxx @ 23 Jul 2006, 19:15)
, le-as inlocui cu cele de pe spate. A mai facut cineva operatiunea asta?..
*


Poti sa-ti spun ca am facut aceasta operatiune chiar la sugestia unui mecanic de la Meridian. De ce? Aveam niste zgomote la rulare(indiferent de calitatea asfaltului), am mers cu masina in service(fiind in garantie), au ridicat-o pe elevator, au studiat toata bucsaraia,planetarele,strangerea rotilor,etc., totul era OK. Un baiat mai aerisit la creier a avut inspiratia sa treaca cu palma peste circumferinta cauciucurilor fata si apare surpriza: denivelari destul de proeminente pe o lungime de cca. 20cm.(la ambele cauciucuri). Cauza n-a stiut sa mi-o spuna(a dat-o pe calitatea slaba a cauciucurilor-Kormoran), iar solutia a fost mutarea rotilor. Rezultat: zgomotul nu a disparut dar s-a redus in intensitate( sau poate asa il percep eu). Cu aceasta ocazie as pune o intrebare pentru toti posesorii de Logan: a schimbat cineva cauciucurile originale ale masinii pe garantie?
klaus
Da, stiu cel putin 2 cazuri, unul pe DSn si unul pe SLZ.
Pe logan, nu stiu
valiaviator
Am fost la Meridian si am intrebat in ce conditii se schimba cauciucurile originale in perioada de garantie. Dupa ce mi-a fost prezentata o intreaga prelegere despre compromisurile facute in realizarea Loganului la un pret cat mai mic, concluzia a fost ca nu se pot inlocui gumele decat daca apar celebrele galme(umflaturi) pe circumferinta lor(interioara sau exterioara). Aparitia zonelor de uzura neuniforma este cauzata fie de calitatea proasta a cauciucului, fie de calitatea drumului, fie este urmarea unei frane mai serioase(asa au justificat ei starea in care se afla cauciucurile mele). Recomandarea finala: nu este nicio o problema, dar daca doriti puteti pune cauciucuri mai bune!
gorjeanul
M-am lamurit si eu cat de jalnice sunt Kormoranele...

Am pus o frana brusca pe autostrada (viteza ~130 km/h) , s-au blocat rotile...Din cauciucuri a iesit un nor negru...
Partea buna este ca am scapat neatins, partea proata este ca ca dupa ce m-am asezat iar la drum am constatat o bataie in volan groaznica: Kormoranele de pe fata se uzasera pana la limita pe o distanta de vreo 15 cm, profilele erau deformate groaznic.

Asa ca le-am shimbat cu 2 bucati DEBICA FURIO. Bune, fac zgomot mai mic in rulaj (acum simt ca zgomotul in masina vine preponderent din spate). Cand mai strang niste bani, le voi schimba si pe cele din spate.

Nu fac reclama, dar cred ca am gasit un pret f. bun la Autosoft (undeva pe Fundeni) - 158 RON (fara montaj si echilibrare - alea mai costa max 10 RON / roata).
semit
Mie Kormoranele mi se par bune spre foarte bune.. in 15k km nici cea mai mica problema.. mers pe ploaie.. vant.. soare , ninsoare, eu tind sa cred ca sunteti prea sensibili.. si ar trebui sa va scormoniti un pic in buzunar... asa pentru impresii, sa scrie si la voi pe gume Dunlop sau Bridgestone... no offence
stargsm_ro
Dupa ce am pus frana de vreo 10m pe asfalt uscat la 50-60 km/h si vedem cum nu se opreste am niste cuvinte pentru Kormoran pe care nu le pot posta aici dar va dati voi seama ce leam zis atunci. Abia astept sa le schimb !
Daca imi recomanda cineva niste cauciucuri care sa ma faca sa musc din volan cand pun frana brusc ar fi super. Nu e cumva recomandata si reglarea repartirolui de franare pe spate (Cam tot timpul suntem 2 persoane in masina ambele in fata normal.) ?
trax2k06
Salutare,

Am tot cautat un topic aici unde sa gasesc ce dimensiuni de cauciucuri se potrivesc pe jantele sinaia care vin pe ambition. Eu am in prezent 185-65-R15 si as vrea sa pun in viitor un 195 sau 205. A pus cineva pe aceste jenti cauciucuri mai late?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.