Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
delfinu02
am vazut ca au aparut pe piata pneus reesapate, stie cineva ceva de aceste cauciucuri, pretul este destul de atragator
michaelthefirst
reesapat = bomba care mai devreme sau mai tarziu va exploda!

Nu e recomandata folosirea pneurilor reesapate!!
radian
M-am hotarat sa schimb anvelopele la masina. Dupa o scurta cercetare a ofertei locale (Petrosani) as avea de ales intre urmatorele:

1. EUROSTONE Rapida (mixte, fabricate in Belgia de Continental, 88T, 180 RON / buc, cu montat si echilibrat roata cu tot)

2. MATADOR MP56 (iarna, 88T, 185 RON / buc, cu montat cu tot)

3. TIGAR TG 621 (mixte, sarbesti dupa licenta canadiana, zice dealerul... , 165 RON / buc, cu montat cu tot)

4. PIRELLI P400A 1856515 (mixte, oferta gasita pe internet, 194,4 RON / buc + 50 RON transportul la domiciliu)

M-ar interesa opiniile celor care folosesc astfel de anvelope. Recomandari de genul: " Astea, toate-s pocnitori, mai pune 4 -5 milioane si iti cumperi ceva marfa" nu ma ajuta cu nimic. Bugetul alocat este de cca. 800 RON. Si, cu astea va trebui sa ma descurc urmatorii doi ani, adica vreo 50k km. De aceea as opta pt. o varianta four seasons, si as inclina catre EUROSTONE.

Cu anvelopele cu care a iesit masina din fabrica, MONTANA, asa proaste cum sunt, am rulat peste 63k km, fara niciun incident major.

Am gasit si o superoferta: KORMORAN la 225 RON... Unii comercianti sunt rupti de realitate tare de tot...
madhorsefuzzy
Mai e si varianta sa cumperi alte montane cu vreo 50ron bucata de la vre-un coforumist.
adip
radian, daca ai vreun hypermarket in zona Petrosani incearca si acolo, poti prinde oferte bune. Eu am vazut in Metro Sava Eskimo S3 MS la vreo 170RON bucata si Debica Frigo la vreo 148RON parca. Parca tot in Metro (sau Carrefour, nu mai stiu) erau preturi bune si la Barum, Dunlop si Michelin. Poate ar fi bine, daca poti, sa iti iei de iarna acum, urmand ca pe parcurs, in functie de banii disponibili, sa schimbi si montanele.
testike
Stie cineva sa imi spuna daca si la Logan cauciucurile trebuie schimbate intre ele (fata - spate) pentru o uzura uniforma?
In cazul in care trebuie, as vrea sa aflu si la cati km se face treaba asta, si daca mai trebuie facuta o echilibrare a rotilor sau altceva. smile.gif

Cauciucurile mele au acum 25 mii km, si nu par uzate, si nici nu am vreo problema ( nu bateau deloc nici pe autostrada la viteze mari).
vasile82
@testike si loganul este masina asa ca este bine sa se schimbe rotile fata/spate. Mai mult roata de rezerva ar trebui sa inlocuiasca fiecare roata a masinii cam trei mii de km (eu asa stiu).

bafta
valiaviator
Daca va uitati bine in "Instructiunile de utilizare" la pag 5.08 se spune(despre permutarea rotilor): "Aceasta practica este nerecomandata"!
acordeon
Ca bine le-ai zis-o valiaviatorule...
ThunderRa
- Daca vreti sa aflati ceva despe anvelope cititi aici: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html#TPMS
- Una din conditiile pentru garantarea unui anumit numar de km este si schimbarea anvelopelor la un anumit numar de km, pentru a asigura o uzura uniforma.
- Daca bugetul iti permite doar all weather eu iti recomand Goodyear Vector sau ce am eu pe masina Dunlop SP 4All Seasons (2,4 mil bucata cu tot cu montat). Sunt produse in Germania pentru Germania si nu se gasesc pe Dunlop Europe ci doar pe Dunlop.de.
tribunul
QUOTE(valiaviator @ 27 Oct 2006, 14:32)
Daca va uitati bine in "Instructiunile de utilizare" la pag 5.08 se spune(despre permutarea rotilor): "Aceasta practica este nerecomandata"!
*




Poate nu e recomandat sa le schimbi in x fara sa intorci cauciucul pe janta, daca le schimbi in x nu se mai pastreaza sensul de mers.
Dar daca le schimbi pe aceiasi parte si modifici si preasiunea nu vad care ar fi problema.
Cei de la dacia, au scris asa ceva, ca sa nu inceapa romanasul cu tot felul de improvizatii.
ice cube
Si in concluzie, e bine sa se faca permutarea, sau nu e bine? M-am intrebat si eu, oare de ce Dacia recomanda sa nu se faca permutarea? Eu n-am gasit nici o explicatie.
testike
Poate cineva sa imi spuna daca este diferenta asa mare de uzura intre cauciucuri si la masinile cu ABS?
Intreb pentru ca ma gandesc ca la astea nu se uzeaza asa tare cauciucurile la frana pentru ca nu apuca sa se blocheze. :/
MoneyTalks
QUOTE(radian @ 23 Oct 2006, 20:13)
M-am hotarat sa schimb anvelopele la masina.
*


Vezi ca cel mai bine ar fi Dunlop (am vazut la Selgros parca), nu sint asa scumpe.
radian
QUOTE(testike @ 30 Oct 2006, 21:50)
Poate cineva sa imi spuna daca este diferenta asa mare de uzura intre cauciucuri si la masinile cu ABS?
Intreb pentru ca ma gandesc ca la astea nu se uzeaza asa tare cauciucurile la frana pentru ca nu apuca sa se blocheze. :/
*



Adica, diferenta dintre cauciucurile de pe fata si cele de pe spate sau diferenta dintre cauciucurile de la masinile cu ABS si cele fara ABS? La ce anume te referi, de fapt, cand zici diferenta?


QUOTE(MoneyTalks @ 30 Oct 2006, 22:51)
Vezi ca cel mai bine ar fi Dunlop (am vazut la Selgros parca), nu sint asa scumpe.
*



Multumesc de sugestie. Cand am cautat eu, inclusiv la un Selgros, nu am gasit nimic interesant. In final am optat pentru Eurostone Rapido (belgiene, fabricate de Continental). Si, dupa primele cateva sute de km, par OK.
avathan
QUOTE(dragos.avramescu @ 24 Aug 2005, 11:29)
Anvelopele radiale au un efect de memorie. In perioada de rodaj (cateva sute de km, dar e mai putin important decat la motor etc.), firele din structura se deformeaza putin. In principiu, poti sa le pui pe spate, dar nu e bine sa le pui pe partea opusa. De-asta sunt sagetile.
BTW, pneurile Michelin Energy de pe ambition sunt asimetrice...
*


E valabil si pentru Montane ?
talex007
Foloseste cineva anvelope de iarna Dayton?Sunt bune sau mai bine ma orientez catre alte marci?
kodrix
Care cauciucuri de iarna sunt mai bune: Debica Frigo 2 sau Sava Eskimo 3?
Diferenta de pret dintre ele la metro e de vreo 2-300 mii lei.
Cineva mi-a recomandat sava pt. ca ar avea silica in compozitie.
madhorsefuzzy
Eu am Sava Eskimo S3, dar nu pot face o comparatie intre cele 2 pentru ca nu am avut Debica Frigo 2. Din testele de pe ADAC Sava pare peste Debica.

Cele Sava pe care le am s-au comportat bine iarna trecuta. Nu prea patinau desi uneori chiar incercam. Din pacate nu am condus si masini cu alte anvelope de iarna sa pot face o comparatie cu alte marci.
zvic
Salutari,

Ma gandesc si eu sa iau anvelope de iarna pentru loganelul meu si am o ocazie cu urmatoarele optiuni (toate sunt 185/65 R15 88 T):

1. Kormoran Snowpro la 133ron/buc
2. BFGoodrich Winter GO la 160ron/buc
3. Michelin Alpin A3 sau Pilot Alpin PA2 la 244ron/buc

Cele Michelin sunt totusi putin cam scumpe dar primele 2 mi se par rezonabile ca si pret. Ce parere aveti, care ar fi cele mai recomandate ?
madhorsefuzzy
2.
kodrix
Dar dintre Firestone si Matador ce ati alege?

Sau mai bine spus asa: pana in 1.800.000 pe anvelopa ce imi recomandati?
tarzy
eu am Debica frigo II, nu stiu daca se mai incadreza in bugetul tau (eu am dat anul trecut pe vremea asta mai putin de 160 roni/bucata)

am mers zi de zi asta iarna fara nici cea mai mica problema sau emotie

deabia astept sa trec pe gume de iarna, ca marangoni astea de le am de vara nu prea-mi plac
kodrix
Se incadreaza sigur, pret metro: aprox. 1.500.000 per anvelopa. Faza naspa e ca s-a terminat stocul si astept sa vina alt transport. Pana atunci am timp sa ma gandesc care marca ar fi mai buna.
MoneyTalks
QUOTE(kodrix @ 31 Oct 2006, 14:45)
Sau mai bine spus asa: pana in 1.800.000 pe anvelopa ce imi recomandati?
*


Scrie ce variante ai in pretul asta, ca sa putem sa spunem ce sa alegi
egox
QUOTE(talex007 @ 31 Oct 2006, 12:51)
Foloseste cineva anvelope de iarna Dayton?Sunt bune sau mai bine ma orientez catre alte marci?
*


Eu mi-am cumpărat Dayton DW500 anul trecut la sfârșitul lui noiembrie, din Carrefour. Cu promoție "4 la preț de 3" - care expirase de o zi (conform afișului tipărit) dar încă în vigoare (conform casei de marcat) - au fost vreo 650 RON.

Nu prea am termen de comparație decât Kormoran-urile (care, după profil, nu s-ar zice că-s tocmai de vară). Am prins și șosele "albe" (Valea Prahovei de 3 ori în plină ninsoare, Poiana Brașov, Păltiniș - umblu mult la ski) și nu am fost deloc dezamăgit. Pe de altă parte în aprilie am urcat - cu tupeu - de la la Moroieni la Peștera (forestier, 30 de km din care jumătate pe zăpadă) cu cauciucurile Kormoran (de "vară") și diferența n-a fost chiar de la cer la pământ.
tarzy
QUOTE(kodrix @ 31 Oct 2006, 17:41)
Se incadreaza sigur, pret metro: aprox. 1.500.000 per anvelopa. Faza naspa e ca s-a terminat stocul si astept sa vina alt transport. Pana atunci am timp sa ma gandesc care marca ar fi mai buna.
*




incearca sa-i Vitan, eu de acolo le-am luat - pretul se mai negociaza, daca vii cu oferta lu' metro sigur le scoti mai ieftin

PS: ai grija la data fabricatiei, trebuie sa fie cat mai "proaspete"

PPS: renunta la montajul gratuit (nu include echilibrarea, iar echilibrarea la montatorii agreati e mai scumpa decat montajul + echilibrarea la "terti")
rooster
Matador MP55+ de iarna cu "silika" sunt jeguri ... erau rele cand le-am cumparat iarna trecuta, dar acum sunt proaste de-a dreptul ... intr-un an de stat in garaj a imbatranit cauciucul de zici ca-i plastic pe banda de rulare si scartaie ingrozitor la demaraj (imi aduc aminte de pocnitorile Montana).
Daca aveti de unde alege in magazin luati-le pe cele cu banda de rulare cat mai moale - cand o sa fie ger doar anvelopele alea o sa se comporte bine la tractiune/franare.
Fara resapate, sunt prea tari din fabricatie ... si puse doar pe puntea nemotoare sau remorcute.
ice cube
QUOTE(avathan @ 31 Oct 2006, 11:46)
E valabil si pentru Montane ?
*


Montane am si eu. Cred ca noi nu trebuie sa ne batem capul, nu e cazul.
GoGu
Mi-am luat si eu ieri Debica Frigo 2. O sa vad ce-i de capul lor.
M-am bazat pe faptul ca pe DSN am avut Frigo Directional si am fost mai mult decat multumit...

Pret: 165 ron/buc. Erau si in Metro cu ~150 ron dar, la a doua promotie consecutiv, nu au la raft... Pai daca fac 10 drumuri pana la Metro sa vad daca au primit se duce draq promotia, ies mai scump cu cata benzina consum pana acolo...
semit
eu am Kormoran Snow Pro..made in France.. excelente asta iarna pe zapada... trag de rup wink.gif
Alecs_TGA
QUOTE(delfinu02 @ 16 Oct 2006, 11:42)
am vazut ca au aparut pe piata pneus reesapate, stie cineva ceva de aceste cauciucuri, pretul este destul de atragator
*




am eu 2 pneus nu le-am pus pe masina mi le-a dat cineva care le-a cumparat iarna trecuta si au fost cadou ca a vandut masina si el mi-a zs ca s-au comportat foarte bine acum nu stiu ce sa zic inca mai au "flocii" pe ele nu stiu cat de bune or fi dar sigur sunt mai bune decat cauciucurile de vara cel putin ale mele care nu au nici o treaba cu zapada .........
zvic
Eu am intrebat la o firma care monteaza/echilibreaza pneuri si astia mi-au spus ca intotdeauna se pune set complet de anvelope de iarna, niciodata doar pe fata, mi-au explicat ca daca se pun numai pe fata e mai riscant si masina poate deveni mai instabila in special in curbe si la franare, din cauza aderentelor diferite se poate pierde controlul.

Am avut si eu iarna trecuta pe supernova Kormoran Snowpro, sunt ok dar am condus cateva zile solenza unui amic care avea Kleber Krisalp (marca a grupului Michelin la fel ca si Kormoran, BFGoodrich) si comportamentul era mult mai bun decat la a mea, in special pe sosea alunecoasa/polei sau sosea acoperita de un strat subtire de zapada. Diferenta am vazut-o pe o panta pe care o urc in fiecare zi, eu am reusit relativ greu sa urc dar am reusit, cu solenza am urcat fara probleme. pe aceeasi panta, cu cateva zile inainte si cu anvelope de vara nu am reusit sa urc nici eu si nici amicul cu Solenza. Nu stiu in ce masura conteaza materialul, banuiesc ca nu era foarte mare diferenta intre Kormoran si Kleber fiind produse ale aceluiasi grup dar amprenta (striatiile alea sau cum se numesc) benzii de rulare era diferita.



Alecs_TGA
kormoran nu ai cum sa le compari cu BFGoodrich .........kormoranurile sunt montane cu alta denumire........la fel si kleber cred ca sunt mai bine ca kormoran dar mai slabe ca BF smile.gif
mafiosso_LODAN
Alecs_TGA am impresia ca faza cu alta denumire este valabila doar pentru astea produse aici si mai ales M801. Kormoran produse pe afara este posibil sa aiba alta calitate.
charly
Salut. Dispun de 700 ron pentru un set complet de caucicuri de iarna. Ce variante ar exista la acesti bani? Am gasit o firma in sibiu pe www.sigemo.ro care are marca Eurostone in doua variante-Sirius 2 la 172 ron si winguard la 169 ron cu transportul gratuit. Ce stiti de aceasta marca?

In oferta la metro sunt firestone winterhawk la 179 ron. Care ar fi mai bune din cele tri variante enumerate?
Alecs_TGA
firestone parerea mea firma mai cunoscuta.........
si sa va arat o poza cu profilul la pneus..... arata bine zic eu, acum sa vad cum se intelege cu asfaltul/zapada......pare sa aiba multe striatii pentru polei(alea fine)
charly
Asa am zis si eu. Dar nu pot sa nu remarc profilurile foarte interesante ale celor 2 de la eurostone.
adip
@charly: de cateva saptamani sunt promotii pe la multe hypermarket-uri. Cel putin in Buc, dar probabil si in tara e la fel. Eu asa m-am aprovizionat pt. iarna.
VeNoM386
Eu am Sava Eskimo S3 si sunt foarte multumit. Am dat pe un set anul trecut 720 RON.
tribunul
Luni la Sama aveau Pirelli winter carving (sau cam asa ceva, daca vrei denumirea exacta ma duc pana la masina) 185/65/15 la ~430 ron - 2 buc, de fapt oferta era "cumperi unul primesti gratis unul"
Am mai auzit o oferta pe la radio, cred ca era pe kiss fm, e posibil sa fie aceiasi.

Eu am avut pana acum montana, cele din fabrica si o spun cu mare parere de rau ca pe asfalt ud sunt foarte proaste, daca ti se blocheaza rotile la frana, fuge masina ca o saniuta.

www.samaservice.ro
gorjeanul
QUOTE(semit @ 31 Oct 2006, 22:54)
eu am Kormoran Snow Pro..made in France.. excelente asta iarna pe zapada... trag de rup wink.gif
*




Am avut si eu de-astea. Trebuie sa zic ca aderenta este extraordinara; in schimb, lateralele sunt f. moi si fac galme urgent. Din aceasta cauza nu pot fi tinute mai mult de un sezon.

Mi-am luat dupa aceea din Carrefour altele - DAYTON. Au aderenta buna si sunt si rezistente - acu' le-am bagat la treaba al treilea sezon.
mark70
Dupa o atenta examinare a ofertei locale, Suceava, mi-am cumparat 4 bucati Sava Esckimo S3. Argumentele pt alegere au fost rezultatele de pe ADAC, plus referinte de la cateva cunostinte care parcurg foarte multi km, inclusiv faptul ca au silica in compozitie.
In Metro era o oferta interesanta, Dunlop Wintersport la 250 RON/buc, insa pretul pe care l-am obtinut pentru Sava Eschimo mi se pare extraordinar, final 150,2 RON / bucata, la 4 bucati cumparate si sunt fabricate in 2006.

Abia astept iarna adevarata pentru a le verifica potentialul.
tuneam
Salut

Imi vine si mie Prestige-ul cam in 2-3 saptamani. O sa fie incaltat cu Michelin sau Continental. As vrea sa-i pun pneuri de iarna. La DSN am avut Sava Eschimo 3, s-au comportat ff bine, da intreb eu, nu e vreo pb sa scot cauciucurile astea noi dupa nici 50 km si sa le pun pe cele de iarna? Sau pt ca sunt noi ar merge iarna asta..... M-am gandit si la solutia cu un set de jante special pt iarna, dar sunt deastul de scumpe si vreau sa pastrez jantele de aliaj si iarna(atata destul de bine).
prody
QUOTE(argon @ 4 Nov 2006, 12:14)
La unele masini intradevar nu deranjeaza, dar sunt putine...in schimb la Logan/SLZ/Matiz/etc sunt criminale..la Matiz si farurile bat pe cer...conceptie de cacao..
*


Avand in vedere ca sunt noi nu va fi o asa mare diferenta intre ele si unele de iarna, dar totusi va fi!
Acum depinde de tine : daca mergi prudent, nu iti pune, dar daca o mai calci sau preconizezi ca vei face si niste drumuri mai grele in afara orasului atunci pune-ti. Cauciucurile de iarna cresc aderenta si reduc spatiul de franare considerabil.
kodrix
De unde ti-ai luat din suceava sava cu 1.5 mil cauciucul ca vreau si eu!
Cumva de la magazinul de peste drum de metro?
Stie cineva prin Iasi magazine care au cauciucuri la preturi bune?
mark70
Nu, acolo erau aproape 170 RON/bucata si la 4 faceau reducere pana la 160. Am luat de la magazinul de pe Marasesti, viv a vis de Pedagogic. la ei erau 160 si am obtinut pt 4 bucati pretul de 608 roni. Sunt fabricate in Slovenia, in 2006. Sa soliciti discount, altfel nu se grabesc sa ti-l ofere. Succes
kodrix
Mersi pt. raspuns. Pana la urma mi-am luat de la metro Iasi 2 cauciucuri Firestone Winterhawk cu 4 mil. (cu tot cu montaj+echilibrat). Sper sa nu regret decizia luata si sa se comporte bine.
blabla
QUOTE(michaelthefirst @ 18 Oct 2006, 10:47)
reesapat = bomba care mai devreme sau mai tarziu va exploda!

Nu e recomandata folosirea pneurilor reesapate!!
*



Inainte de a emite o parere documenteaza-te.

Iata linkuri:
http://en.wikipedia.org/wiki/Retread
http://www.bandag.com/
de unde am extras urmatorul stiati ca...

,,Did you know ……..

* that every second commercial truck tyre used in Europe and the USA is a retreaded tyre?
* that airlines use tyres retreaded up to 15 times on commercial aircraft?
* that inspection technology today detects every little defect in a used tyre down to small separations and deformations invisible to the naked eye?
* that truck tyres can often be retreaded several times?
* that you save up to 75% energy and raw material consumption when producing a retreaded truck tyre compared to a new tyre, and you drastically limit the disposal of tyres?
* that within the EU, retreaded tyres are submitted to equal performance tests as new tyres?
* that tyre debris seen on the roadside originates equally from new tyres as well as retreads and that the main reason for a tyre to fail in service is maintenance-related?
* that retreads can run for equal or more kilometres than new tyres at a fraction of the cost?
* that Europe’s biggest trailer fleets run on Bandag retreads? "
charly
Vineri am comandat Nexen Winguard la Sigemo in sibiu si culmea seara mi le-au si livrat(la tel mi-au zis ca dureaza 24h). Am gasit si pagina producatorului http://www.nexentire.co.kr/english/main/index.asp, cu greu e adevarat. Maine am sa merg sa le montez ca in perioada asta e mare aglomeratie la vulcanizari. Sunt curios cum se vor comporta. Pretul si designul sunt interesante. Parerea mea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.