Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait ambreiaj/cutie viteze la plecare de pe loc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cannavaro
Cand plec de pe loc se aude un "scartait" la directie / cutia de viteze, nu-mi dau seama exact. Daca tin mai mult ambreiajul apasat sau ii dau drumul imediat acesta nu mai apare. La fel acesta se aude, dar mai putin, cand bag in viteza a 2-a. Am inteles ca ar fi de la cutia de viteze dar desfacerea ei este o operatiune complicata si necesita mult timp.
Alte solutii?
O zi buna!
PaulT
Sa nu fie rulmentul de presiune de la ambreiaj.
ag02cws
Face si la mine... ceva pe la ambreiaj e sigur.
PaulT
Rulmentul....Si daca tot desfaceti voi tot,mai bine si o placa de preiune si un disc.Bafta
brigada_diverse
eu am avut si iar a aparut o problema asemanatoare...face un zgomot(scartait) la demaraj, rar se intampla sa se auda si la viteza a 2-a..am mai patit-o si era discu de ambreiaj prea strans si in final s-a spart...
cosm!n
sal. am si io o problema care banuiesc ca tine tot de ambreiaj, azi mergeam pe A2 cu 110km/h si mergea perfect si ce miam zis sa incerc mai sus , am ajuns pe la 125 iar dupa vro 3-4 min de mers la viteza asta a inceput sa se auda un zgomot (probabil de la ambreiaj ) un fel de harait iar in masina sa se simpta miros de ars...dupa care am revenit pe la 90 si totu mergea "bine"...ce credeti ca ar putea fi?
brigada_diverse
daca mai ai ocazia de "experimente" ...vezi sa nu fie incinse rotile(sa fie blocate placutele de frana si sa mearga franat) temperatura motorului era in limitele normale?
cosm!n
da, temperatura era in conditi normale, la 110 aveam aproape 3000 de ture, banuiesc ca daca era mergea infranat imi trebuiau mai multe ture ca sa ajung la viteza asta...
mircea.a
Daca erau rotile infranate se incingeau pana sa ajungi pe A2.
Cati km ai cu discul asta? S-ar putea sa dea semne de oboseala. Nu merge cu el uzat ca te costa mai mult. Risti sa strici si placa si volanta.
In mod normal cand mergi la drum intins rotile trebuie sa fie reci. Daca opreai pe A2 imediat ce ai simtit mirosul si verificai jentile sa nu fie calde, te lamureai de unde poate sa fie. dupa parerea mea este discul de ambreaj.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.