Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tremurat la frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kruger
De cand am masina asta, numai ghinioane am avut cu discurile de frana. Toate s-au facut praf, in conditii de exploatare normala, si placute schimbate la timp.

Acum 2 saptamani am facut toata articulatia fata si spate, si inca cate ceva pe langa. Am postat la momentul respectiv. Din nefericire, in aceeasi zi nu am avut cum sa mai schimb si discurile de frana. Cum unul era foarte uzat, am pus altul (dar tot vechi). Am facut si geometria dupa. Toate bune si frumoase, masina merge perfect pana calc frana. Daca o calc la 50 la ora sau mai mult (ca oricum am mers foarte incet pe perioada asta) volanul incepe sa tremure stanga-dreapta si masina vibreaza, si la oprirea pe loc se opreste in valuri.

Am facut rost de doua discuri de frana frantuzesti de la un mosulet care le-a tinut 30 de ani in debara (au inca vaselina aia pe ele) si maine ma duc sa le schimb.

Intrebarea mea e in felul urmator. Vibratia mai poate fi cauzata si de altceva ? A mai avut cineva probleme atat de mari cu discuri deformate ? Saptamana asta nu am mai mers deloc cu ea, de frica sa nu imi stric altceva cu vibratia aia, am lasat-o in parcare la servici.
PaulT
Discul pe care l-ai pus era probabil deformat destul de mult.Nu ai alta problema,stai linistit.Dupa ce le pui pe cele noi va fi ok.Succes biggrin.gif
mircea.a
Ai schimbat discul si ai pus aceleasi placute. E oarecum "normal" sa se intample asa. Daca cumva discul care l-ai pus avea si vre-o lovitura mai rau face. Daca iti schimbi discurile schimba si placutele cu unele noi. Merita.
Kruger
Placutele le-am schimbat atunci, dar le-am pus pe discuri naspa. Dat fiind faptul ca am mers maxim 100 km cu placute noi pe discuri praf, sper ca nu le-am paradit astfel incat sa le schimb iarasi acum.
PaulT
Niciodata nu vei avea franare in trepte daca schimbi discurile si pastrezi placutele!!!Franarea in valuri e de la disc intotdeauna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.