Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bate ceva in dreapta..la mijlocul masinii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kruger
Salut,

Din seria intrebari tampite (doh). Ca sa n-o lungesc, bate ceva neidetificabil. Si anume, la gropane bate ceva exact sub scaunul din dreapta. Nu e nimic de la articulatiile spate sau fata, e exact sub pragul din dreapta. Ce pana calului poa' sa bata acolo ? M-am bagat pe sub ea, are mititica ceva rugina pe acolo, dar de bun simt. Lonjeroanele sunt ok, tocmai ce-am schimbat si suportii de la cutie. Se aude si cu geamul deschis, si cu el inchis. A mai avut cineva problema asta ?
tabek
verifica tamponul de la toba intermediara...
Kruger
Am verificat....e in ordine. Ce naiba altceva troncane ? Imi vine sa ma bag sub ea in mers smile.gif))))
Minel
Sa nu mai fac alt topic ,tot din aceiasi serie de sunete ciudate ale daciei la mine la o viteza mai mare de 100,incepe sa tacane ceva in partea dreapta a bordului,bord CN masina este din '95 si este enervant chiar iritant wacko.gif ar fi parca un sunet intre arcurile de la un ceas din acela vechi desteptator cu arcuri si arculete ,offfffffff huh.gif
Kruger
Da....dar la mine trancane urat. Ca si cum ai bate cu ciocanul in caroserie....
mircea.a
Bataia se aude la gropi sau se aude ritmic, cam la turatia rotii?
Kruger
Se aude numai la gropi, si numai daca le iau doar cu rotile din dreapta. Ca sa ma fac clar, o groapa de genul santz perpendiculara pe directia masinii, in care intra si rotile din stanga si cele din dreata, nu prea provoaca zgomotul. Daca in schimb groapa o iau doar cu rotile dreapta, se aude ingrozitor.
mircea.a
In zona de care spui tu nu are ce sa bata decat daca tamponul de la jug este rupt, jugul este rupt sau slab, suruburile care tin cutia s-au slabit sau tamponul esapamentului rupt. Daca toate astea le-ai verificat inseamna ca zgomotul se transmite din alta parte si te inseala. E posibil sa ai amortizorul dus (fata ulei), caz in care la gropi arcul se destinde brusc amplificand eventualele jocuri. Iti propun sa faci urmatorul test. Urca masina cu roata din dreapta fata pe o bordura mai inalta, intra sub masina si pune pe cineva mai puternic sa faca balans la caroserie pe dreapta-fata.
Multa bafta!!
Kruger
Am inteles. Am sa fac testul asta asap...cu toate ca nu prea ma simt comod sa stau sub masina si cineva s-o balangane cat mai puternic deasupra mea. Totodata, sambata ma voi duce la o diagnosticare completa de tabla si vopsitorie, si ma gandesc ca poate mai bine ii las pe oameni sa-mi spuna ce naiba e rupt pe acolo...
mircea.a
Sincer, nu stiu ce poate sa fie, pentru ca din fata se pot transmite zgomote din multe locuri. Trebuie un pic de tavaleala sa le depistezi.
In rest, numai bine!
Gheorghedracu
bara de torsiune sta bine in suporti?

16 Jul 2007, 15:17:
bara de torsiune sta bine in suporti?
Kruger
La asta nu m-am uitat. Acum o luna cand am facut articulatiile, statea. Poate o fi sarit intre timp ? In felul asta s-ar explica si zgomotul ce apare doar la ruliul masinii, si nicidecum la tangaj. Dar sa se propage atat de ciudat zgomotul incat sa ajunga sub scaunul dreapta ?
nelu_1985
si io am patit o chestie de egnu asta si ghiciti ce era......sa rupt suportul de la tirant ala sudat de lonjeron si batea la gropi de ziceai ca se rupe in 2 noroc ca m-am dat jos si am vazut-o la timp. doar ce am ajuns cu ea acasa si am si sudat suportul. tin sa va precizez ca lonjeronul era nou - schimbat de 6 luni, deci va dati seama. Alta cauza ar putea fi o bieleta antiruliu desfacuta, rupta ca la cate facaturi se gasesc pe piata nu m-as mira. mai baga-te inca odata sub ea si uita-te. mult noroc
v_razvan_c
Minel o sa razi putin... si eu am zgomotul descris de tine, al meu provine de la capacul ala cu gratii de langa capota, nu stiu cum ii zice, asa ca am pus o poza. radmasa.gif
Minel
La mine ii altfel de capac ca ii din '95 masina ,dar de fapt doar la viteze mari peste 100 km se aude huh.gif ,cu cat accelerez tot mai tare se aude ,si habar nu am ce blink.gif ,cablu ii nou bordu cu ceasurile recent date jos si schimbat turometru si niste becuri pe acolo , biggrin.gif ,oricum eu o sa desfac capacul ala sa vad mai atent cei pe acolo,ca ii de-a dreptul enervant mad.gif !!!
Uncle-Sam
Daciile sunt ca femeile: daca incerci sa le interpretezi (zgomotele) nu mai ajungi sa te bucuri de ele biggrin.gif

Mie de curand mi se aude un zornait puternic la relanti de undeva de sub masina. Ghiciti ce: zornaie scaunu de la sofer. Daca ma ridic de pe el sau imi schimb pozitia nu mai face.
Si acum sa-mi expun si eu o problema: cateodata cand pun frana se aude un zomot asemanator ca a lui Kruger (bate ceva in caroserie). La gropi nu face, doar la frane. Am verificat totul sub masina si nu mi se pare nimic suspect. Mentionez ca la daciile 1100 motorul e in spate
v_razvan_c
Minel, nu-l desface degeaba, doar apasa tare pe el, eu asa am reusit sa-mi dau seama, credeam ca vine de sub bord zgomotul. smile.gif Stiam ca ai masina mai noua, dar capacul este asemanator biggrin.gif
Minel
Uncle-Sam sa nu ai probleme cu port-etrierii, verifica sa nu joace ,sau penele de la etrieri sa nu fie uzate ,daca numai la frana face asa si doar pe fata verifica si mai vorbim!!! biggrin.gif
Razvan ,oricum tre sa il desfac ca cine stie cate lopeti de frunze si depuneri mai sunt pe acolo ca eu am masina de vreo 4 luni biggrin.gif si sunetul ii tare nasol dupa ce depasesc vreo 100 km/h se aude ca un zgomat de folie de arc zanganandu-se de metal ,oare ce m-o stresa asa ??? biggrin.gif o fi limitator de viteza la dacia mea cu functie sonora LolLolLo.gif
sddragos
Un zgomot similar aveam si eu. Tampoane, suruburi, juguri si alte chestii - toate OK. Era rupta urechea la prima toba (cea dinspre saxofon) si permitea amplitudini mari, iar la gropi si deccelerari era groaznic!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.