Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane Sedan Manager
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
argon
de wagon de ce nu bagi detalii?
dr_mKe
Problema vine de la arcurile de pe disc presupun, nu de la garniturile de frictiune.
cosmin_2300
QUOTE(argon @ 23 Jul 2009, 20:20)
da' de Nubira nu ne spui/faci topic? poate o sa ai mai mai mare audienta blush.gif
*




QUOTE(DragosP @ 24 Jul 2009, 07:12)
Spre deosebire de tine, nu mă interesează audiența. wink.gif
Cât despre Nubira: am spus-o de nenumărate ori: consumă cât o Raba (încărcată!) în oraș, altceva n-am ce spune despre ea. O mașină destul de corectă, prea scumpă, zic eu, de nouă, dar care în 60.000 km nu a cerut nimic altceva decât revizii periodice. Care revizii sunt de mare porc: 10.000km sau juma' de an! wacko.gif De parcă s-ar împuți uleiul în ea după juma' de an.
*




QUOTE(argon @ 7 May 2010, 12:25)
de wagon de ce nu bagi detalii?
*



Cred ca a zis si mai sus de ce ! E un DAEWOO , nu se strica niciodata laugh.gif radmasa.gif
spy_oh_joy1389
QUOTE(DragosP @ 7 May 2010, 10:12)
A adormit.
*



da-i-o lu taica-miu, sa vezi ca se trezeste in 2km. mi-e mila de masina aia ca nu prea mi-o mai lasa mie.
DragosP
Azi am programată revizia de 45kkm pe care o s-o pupe mașinuța la 41kkm din motive legate de plecare în concediu și nu vreau să plec cu ea cu filtre și fluide vechi de un an.
Tot azi se împlinește și anul de la precedenta revizie așa că...


9 Jun 2010, 14:26:
Gata, am comis revizia.
Ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, manoperă: 608 lei cu tva.
Bonus, set plăcuțe față, manoperă: 360 lei cu tva.
Total 968 lei cu tva.
Chilipir! wacko.gif
Maskatu
Sa vezi cand o veni revizia de bucsi, pivoti si alte piese de pe la roti. biggrin.gif Spor la condus si revizii cat mai ieftine. tongue.gif
DragosP
La alea stau bine.
La ce nu stau bine: la bieletele de direcție care cică au un început de joc. Adică, cu tot cu manoperă, încă vreo 1000 de lei. Da' nu-i o problemă încă.
Să vedem ce-o fi până la anu' când vine revizia aia cu schimbat de curelușe. smile.gif
vijelie
Placutele erau uzate sau le-ai schimbat preventiv?
DragosP
Mai țineau, după spusele "meșterului" și după ochiu' meu de vultur, maxim 5000km. Da' pentru că am în plan o excursie la rudele lu' Markos am zis să le schimb să fiu cu inima împăcată.
Markos
niciun bec de far? mellow.gif
DragosP
Nici, dă-le dreaq!
M i h a i
QUOTE(DragosP @ 9 Jun 2010, 10:07)
1.Ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, manoperă: 608 lei cu tva.
2.Bonus, set plăcuțe față, manoperă: 360 lei cu tva.
3.Total 968 lei cu tva.
Chilipir! wacko.gif
*


1.eu am schimbat la ami auto treburile astea...ulei 180 lei 5 litri ..elf 5w40 , filtru ulei 30 lei mann, filtru habitaclu 60 lei mann (schimbat de mine ca sa fac treaba calumea) filtru aer 80 parca... manopera gratis pentru ca am luat de la ei ulei si filtre...asa ca..mi se par nesimtite preturile...
2.bonus...150 lei..atat sunt unele trw...ce placute au pus la tine?
3.cu tot cu bonus..tot mi se pare nesimtit totalul...

Reviziile simple nu le fac la ei..pur si simplu nu se merita...ce ai faccut tu este o revizie super simpla...
DragosP
Tot ce s-a pus era în cutie pe care scria "Renault".
În afară de ulei, elf competition 5w40. Evident că prețurile sunt umflate, da' asta e...
vijelie
O data merge omu' la greci tongue.gif
DragosP
Ba chiar de mai multe ori, da' n-are nici o legătură. Decât să mă duc la cine știe ce pârâți, mă duc măcar la pârâții pe care-i știu (e vorba de service). smile.gif
Markos
pârâții fiind grecii sau aia de la servis? mad.gif
DragosP
Ejti chior?
Da' dacă tot întrebi, stând și gândindu-mă mai bine: și unii și alții! radmasa.gif
Markos
du-te baaa, ca ai editat în timp ce scriam tongue.gif
DragosP
QUOTE(M i h a i @ 9 Jun 2010, 15:06)
Reviziile simple nu le fac la ei..pur si simplu nu se merita...ce ai faccut tu este o revizie super simpla...
*


Mai e un motiv pentru care accept golănia lor: istoricul mașinii. În eventualitatea unei vânzări, cel puțin pot arăta unde, ce, când și cum s-a intervenit asupra ei.
C a t a l i n
Nu ca el n-ar putea arata cu dejtu bordura pe care a schimbat uleiul...
DragosP
Care "el" bre? nedumerire.gif
C a t a l i n
Cel cu "nu se merita"...
DragosP
Am înțeles...

10 Jun 2010, 12:35:
Dacă tot m-am apucat de revizii, azi am prestat și la Nubira, da' revizia de 70kkm.
Fix aceleași repere, ba chiar unul în plus (filtru de benzină, că eu la sărăcia de Megane n-am, e în pompă) iar costul a fost de 340,40 lei cu tot cu tva, față de 608 echivalentul la Megane! wacko.gif
argon
adica astea 340 ron?
QUOTE
Ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, manoperă


mi se pare enorm(manopera?), piesele ies max 200 ron la magazin.
DragosP
"Enorm" la Nubira, la Megane sau la amândouă?
argon
la cazul 2, 340 ron, am editat mai sus.
DragosP
Manopera a fost 120 + tva. Buei, obrazu' subțire cu cheltuială se ține!
argon
lasa ca si-a scos banu, daca circulai in timpu cat a stat la revizie ieseai mai scump cu benzina.
DragosP
'Te 'reacu d'aci! radmasa.gif
M i h a i
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Jun 2010, 08:21)
Nu ca el n-ar putea arata cu dejtu bordura pe care a schimbat uleiul...
*



Recomandarea mea pentru DragosP era sa faca aceste revizii simple intr un service normal..nici gand sa schimbe uleiul in parcare.pe borduri....etc...cum insinuezi tu....am recomandat ami auto..nu pt ca am actiuni acolo ..pentru ca au manopera 0 daca o sa cumperi consumabilele de le ei..consumabile bune (mann..etc..ulei efl..etc)... asta pentru o revizie simpla gen ulei si filtre...

DragosP..am inteles treaba cu reviziile..multam...la mai multi km... wink.gif

DragosP edit: am șters ce era de șters! wink.gif
DragosP
A, am uitat ce era mai important...
Am primit bonus (sanchi) un spălat de motor. Arată țâță de mâță, muc și sfârc! smile.gif Nici nouă n-a fost așa de frumos...
Hack
Mai bine refuzai bonusul ala...
DragosP
Uai?
Hack
Pentru ca s-ar putea sa ai probleme pe viitor, mai ales la partea electrica daca a ajuns apa pe unde nu trebuie.
C a t a l i n
Mda, bobinele alea sunt cam sensibile...
sorin_f39
QUOTE(DragosP @ 14 Jun 2010, 10:40)
A, am uitat ce era mai important...
Am primit bonus (sanchi) un spălat de motor. Arată țâță de mâță, muc și sfârc! smile.gif Nici nouă n-a fost așa de frumos...
*


Spalatul asta bonus, s-a facut cumva cu o solutie imprastiata pe motor, dupa care au folosit aer comprimat?
DragosP
Nope.
DragosP
Am revenit și eu azi noapte pe la 0:30 dintr-un mic ocncediu petrecut prin țara lu' nea Țikițakis măslinakis.
În total am prestat 2.981,6km, cu o viteză medie de 71km/h, am consumat 198,3l de benzină și a rezultat (conform cu CB-ul căruței din dotare) un consum de 6,6 l/100km.
Mașina a fost "cuminte", doar a tăvălit pe la bulgari o pisică sinucigașă pe care n-am reușit decât s-o iau printre roți în speranța că scapă, doar că amicul care era în spatele meu în Nubira din semnătură mi-a spus că am "rezolvat-o" din păcate! sad.gif
Mașina a fost destul de încărcată. doi adulți, doi copii, bagaje "la greu" în portbagaj.
C a t a l i n
Si cand te gandesti ca multi inca mai cumpara tractoare...
DragosP
Te gândești la consumul meu relativ mic versus cel al unui dizelache? Că n-am prea înțeles remarca.
Maskatu
Cu un 1.5 de 105 cai poate ca ai fi scos 5-5,5. Oricum, 6.6 este un consum foarte bun, tinand cont de faptul ca masina a fost plina, si banuiesc ca te-ai mai si dat la ea.... bafta
DragosP
Normal că m-am dat la ea. Nu prea mult însă pentru că am avut ca partener de drum colegul cu Nubira care doar până-n 120 consumă cât de cât decent la drum întins.
Maskatu
Ati avut statii cb/pmr? ph34r.gif
DragosP
Am avut niște amărăciuni gen ochi-tochi care bat (cu bateriile noi) cam juma de km.
Maskatu
Gasesti prin magazinele gen altex/domo/media galaxy, statii pmr la 150-200 setul si bat 3-4 km. Majoritatea insa nu au acumulatori si trebuie sa cumperi, deci inca 100 ron pe 6-8 acumulatori (depinde cat au nevoie). Dar se merita pentru iesiri in genul celei pe care ai facut-o.
C a t a l i n
Am eu unele de bat 10 Km, au si acumulatori si handsfree, Uniden parca e firma, numai ca-s pe frecventa de US, deci sunt ilegale in Europa. tongue.gif
DragosP
Te-am întrebat ceva o țâră mai sus...
C a t a l i n
Am vazut, dar pare ca ai priceput, d-aia n-am mai revenit... La un tractor ai fi avut 1 litru in minus la 100 Km, probabil jumatate de rezervor la toata excursia... Cum preturile difera, si la achizitie si la carburant, nu e mai deloc economie, se completeaza cu reviziile. Si e mai liniste.
DragosP
Așa e. În plus, aveau grecoteii niște prețuri la combustibili (mai ales motorina), mamă-mamă! Noroc că n-am fost prea departe de graniță (Halkidiki, aprox 200km) și am făcut plinul chiar înainte de a trece la ei, din BG.
De pus oricum am mai pus benzină de la ei, da' am minimizat cât am putut costurile.
C a t a l i n
Pai din cate stiu in Grecia ca persoana fizica nu poti cumpara masina diesel. Prin urmare pretul motorinei e doar pentru firme / taxi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.