Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: baga aer cald in zona picioarelor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
nairpic18
am o supernova clima din 2002 si recent am observat ca baga aer cald pe gurile de ventilatie de jos si rece pe al de sus. care o fi treaba? si inca ceva cand dau pe recilculare din interior in loc sa fie mai rece e mai cald. ce-o fi?? sunt tentat sa desfac bordu sa vad cum circula aeru poate nu se mai inchide bine circuitu cu radiatoru din bord. cine stie. daca stiti ceva sau daca ati mai facut treaba asta putin ajutor. cum se desface bordu si mai ales cutia aia neagra de la motor. efectiv racirea unde se face in interiorul bordului sau in cutia neagra de la motor? multumesc pt sfaturi.
cosmin_2300
Asa face si a mea ....
Rezolvare : ma gandesc sa-i anulez caloriferul smile.gif
DragosP
Prin caloriferul din bord circulă tot timpul, indiferent de poziția pârghiei de selecție cald/rece.
Dacă-ți bagă aer cald e din cauză că s-au deranjat voleții de dirijare a aerului.
cosmin_2300
Dragos ... dar daca anulez caloriferul ( furtunele alea 2 sa le "unesc" ) se poate intampla ceva ? unsure.gif huh.gif
C a t a l i n
Dacă unești furtunele, scurtcircuitând astfel caloriferul, nu se întâmplă nimic.
Iar la iarnă faci operațiunea inversă.

Însă varianta cu robinet pe unul din furtune mie nu îmi pare "sănătoasă". Se perturbă circuitul apei prin motor...

Pentru rezolvarea problemei, trebuie dată jos cutia aerotermei, și reglați voleții.
nairpic18
chestia cu furtunele pt anularea caloriferului chiar e buna??? ca ma zapaceste mai ales pe caldurile astea . pt dat aeroterma jos e cam mult de munca
Potri
postez si eu aici sa nu mai deschid alt topic.. si mie imi baga aer cald in zona picioarelor.. chiar prea caldut.. ma incing la picioare iar sus baga aer sa zic mai rece.. ce e de facut? eu iarna tineam doar pe cald nu am dat pe rece niciodata.. iar freon nu am mai pus de vre-o 4 ani.. sa merg sa ii fac o incarcare ? help... mor de cald sad.gif
Potri
am si eu o intrebare tot legata de aer.. unde se afla.. nici nu stiu cum sa ii zic mecanismul de inchidere - deschidere cald\rece..? atunci cand actionez butonul de cald\rece cred ca nu mai inchide bine pe cald si cand dau drumul la AC baga si aer cald.. cumva daca dau torpedoul jos ? acolo se afla sau unde ? :|
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.