Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane Estate, 1.6 16V
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Liviu
Jucarioara mi-am luat-o in iunie 2005. Au trecut 2 ani plini de atunci asa ca pot face (cred) un mic istoric al masinii.

Configuratie/nivel de dotari: Confort expression, climatronic, scaune incalzite, esp.

Sa incepem cu lucrurile bune:
- cele 6 airbaguri imi ofera o liniste din punct de vedere al sigurantei
- scaunele incalzite si-au facut treaba cu brio in cele 2 ierni prin care am trecut cu ele
- ESP-ul si-a facut treaba cu varf si indesat o singura data si ma felicit ca l-am ales caci altfel acum eram probabil in alte locuri, unde nu exista masini(a fost o combinatie de neatentie a mea si inconstienta a celui din fata => testul elanului la 80Km/h .. masina a stat perfect pe traiectorie).
- clima este un lucru obligatoriu la orice masina. Te scuteste de reglaje permanente ale aerului conditionat si iti ofera un confort termic OK. Pana si pe caldurile groaznice din Bucuresti din vara asta face fata cu brio.
- fiind o caroserie de tip break ofera un spatiu foarte generos atat pentru pasageri (habitaclul e cu 6 cm mai lung decat versiunea hatch-back de exemplu, prin asta marindu-se confortul pasagerilor din spate) cat si pentru bagaje (nu neaparat trebuie sa intre MULT .. dar ideea e ca poate sa intre VOLUMINOS si aici as da ca exemplu: bicicleta lu' ala micu', patutul lui, bagajele noastre si inca ceva pe langa smile.gif )
- motorul este unul foarte silentios iar cuplul oferit pe o plaja larga de turatii ofera o senzatie foarte placuta la condus.
- sonorizarea stock poate lasa cu o profunda dezamagire un adevarat meloman care asculta acasa muzica la 200W pe boxe Bose sau mai stiu eu ce minuni... dar pentru mine e un nivel excelent in masina (atat ca volum cat si ca(,) calitate).
- perdelutele din geamurile laterale spate sunt extraordinare ca functionalitate. Pe luneta eu nu am nevoie caci soarele nu ajunge decat cel mult pe planseul portbagajului.
- o multime de spatii de depozitare .. sunt extraordinar de utile.
- suspensia este foarte placuta, oferind un confort ridicat in drumurile romanesti.
- servodirectia este un vis in oras si e foarte silentioasa.
- antifonarea e foarte buna oferind un confort acustic placut. in conditii de viteze legale nu am ce sa ii reprosez antifonarii smile.gif.


Si acum lucrurile negative:
- bordul fiind jos ca pozitionare pe verticala da impresia de o pozitie inalta la condus. Dar e doar o impresie .. pozitia fiind suficient de confortabila cat sa nu ridice probleme.
- consumul urban in conditii de Bucuresti este cam mare (eu am ajuns la 14.5% ... altii poate au mai putin).
- pe calduri foarte mari, compresorul de AC se aude clar cum huruie cand intra in regim de compresie ridicata.
- am schimbat la 30.000 Km un set de bielete de directie (pe banii mei) si urmeaza inca unul la urmatoarea revizie, cea de 60.000.
- am schimbat fulia defazoare la revizia de 45.000 Km (garantie).
- am schimbat catalizatorul la 50.000 Km ca se sparsese fagurele si zdranganea (cred la trecerea printr-o balta sau ceva de genul .. schimbarea s-a facut pe garantie)
- tinuta de drum e acceptabila nici prea prea nici foarte foarte. sa nu uitam ca e o masina de familie. In nici un caz nu i se poate cere un comportament sportiv fara un tuning adecvat (si prin tuning adecvat NU ma refer la oua kinder in antena, cd-uri in parbriz si/sau eleron de 2mp).
- din cauza suspensiei moi, stabilitatea in curbe are de suferit dar nu e nimic ingrijorator (doar daca nu vrei sa te iei la intrecere cu masini sport ... smile.gif .. oricum, aici intervine ESP in caz de urgente.
- din aceeasi cauza pentru care servodirectia e un vis in oras, e mai putin un vis in afara localitatii. Multi conducatori de alte masini compacte spun ca directia la megane e suprasistata si la viteze mari e periculoasa. Nu e chiar asa, problema aparand de fapt de la lipsa "feedback-ului" soselei. Servodirectia e variabila si se intareste la viteze mari (adica incepand de pe la 40-60Km/h se simte ca volanul se invarte mai greu).
- zgomotul in habitaclu (adica din nou, antifonarea): desi este placut in oras, avand o antifonare decenta, lipsa unui factor aerodinamic favorabil isi face simtita prezenta la cca 130Km/h si mai sus, zgomotul motorului fiind acoperit de zgomotul aerodinamic al caroseriei si al trenului de rulare (mai ales daca ai niste cauciucuri galagioase). Banuiesc ca asta e pretul platit pentru o compacta ... daca era "premium" s-ar fi putut ridica pretentii de antifonaj mai serios.

Modificari si imbunatatiri aduse:
- I-am schimbat toata iluminarea interioara din portocaliul original in alb-neon (cam cum e la face-lift numai ca eu am facut asta inainte de a apare face-lift-ul smile.gif )
- I-am pus cruise control, un lucru care nu trebuie sa lipseasca nici unei masini cu care te deplasezi la drum lung.
- Am uitat il lista de mai sus sa adaug oglinda electrocrom si lumina de ambianta ... foarte utile.
- De asemenea la momentul scrierii jurnalului aveam montati si senzori de parcare. Este un lucru absolut necesar oricarei masini.
- I-am mai pus de curand un dvd player cu ecran robotizat in fata(cu fata detasabila pe care o iau in casa) si un monitor atasat pe tetiera din dreapta pe care sa poata privi juniorul desene animate in drum spre gradinita (si la drum lung .. dar asta inca nu s-a intamplat de cand i-am pus multimedia pe masina).
- I-am mai adaugat (din cauza ecranului cu multe intrari de la dvd player) un TV tuner digital (DVB-T) cu care prind in Bucuresti 6 programe la o calitate exceptionala (din pacate in zona de est, sud-est si sud nu prea este semnal, emitatorul fiind in piata Chibrit).
- Din aceleasi cauze ca mai sus, doar pentru distractie i-am adaugat o camera de marche-arriere. Camera asta am pus-o doar pentru ca s-a putut .. nu am folosit-o decat o singura data pentru scopul de a parca smile.gif .

Incidente avute:
- un cauciuc sfasiat intr-un T culcat intr-o parcare
- am fost "mangaiat" pe hayon de un Roman diesel umplut cu pamant ... rezultatul: luneta noua, hayon nou, spoiler spate nou, aripa stanga spate usor indreptata.

Concluzii generale:
Mi-a placut masinuta asta din clipa cand am facut testdrive cu ea si, culmea, inca imi place foarte mult. Dupa cei 2 ani si 53.000 Km petrecuti impreuna pot spune ca inca nu am cu ce sa o schimb din clasa compacta de azi, in aceeasi gama de pret (poate doar cu Astra H break ... dar inca nu se merita facut pasul asta avand deja ceva echivalent).

Cam asta e micul meu jurnal de bord ... il voi "updata" dupa cum vor apare informatii sau evenimente noi.

Later edit: adaugiri in alta culoare

Later later edit: adaugiri in verde
andrei_2006
Sa o stapanesti sanatos, multi km fara probleme.
Se pare ca si AC-ul de pe Megane huruie ca cel de Logan, asta e, bine ca tu ai o antifonare mai buna decat a noastra si poate nu te deranjeaza asa tare.
rainbow g
Salut Liviu !
Foarte bine ai facut ca ti-ai pus impresiile despre masinutza si pentru doritorii de estate ! Si eu curtez megane estate de ceva vreme , chiar am inchiriat unul freo 2 zile de la IPSO sa-mi fac o impresie mai exacta... Imi place foarte mult , am fost la un pas sa mi-l cumpar in august dar am optat deocamdata pt un clio pe benzina nou noutz. Pentru aglomeratia din capitala e numai bun ... consuma bine , te strecori , are si un pic de portbagaj. Ca de aia imi place estate cel mai mult , are un portbagaj incredibil (eu am nevoie pentru a cara un robotel de curatenie la clienti).
Sunt topit dupa estate... cad vad cate unul parca intru in "transa". Mi-am propus sa mi-l iau cel tarziu in primavara. Am curtea mare , au loc doua masini.
Tu ce parere ai despre acesta cu face lift ?!
Cruise control e un fel de gps ? Ca tocmai mi-am luat un gps
Ce culoare are masinutza ta ?
Multumiri ! smile.gif
driverx
QUOTE(rainbow g @ 20 Sep 2007, 08:32)
...
Cruise control e un fel de gps ? Ca tocmai mi-am luat un gps
...
*



Cruise Control: http://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_control
rainbow g
Merci Dl Drivex ... m-am lamurit ce inseamna cruise control. Sar'na ! tongue.gif
bulan
Sa o stapaniti sanatos Domnu Liviu!A citit madam bulan prezentarea facuta de dumneavoastra si a ramas impresionata de faza cu ESP-ul.S-a jurat ca urmatoarea masina pe care mi-o va cumpara va avea ESP.
Cu stima familia bulan!
St
Pai aveti tendinte deastea domnu' Bulan?


@Liviu. Cu greierii cum stai?
Liviu
Of, nu am mai intrat de o eternitate pe forum (deh, trebuie sa mai si muncesc smile.gif .. )

rainbow g : culoarea masinii mele e "bej angora" ... sau A19 conform catalogului de culori Renault. De fapt culoarea este un gri murdar .. mascheaza f bine mizeria omniprezenta la noi smile.gif.

ST: am greieri (ca toata lumea de altfel) .. pe unii ii mai linistesc, cu altii am reusit sa ajung la o simbioza ... Cat timp strazile din Romania sunt cum sunt greierii vor exista oriunde.

Am mai adaugat update-uri la dotari (scrise in primul mesaj cu verde) smile.gif.
Liviu
Iata ca dupa o spalatura care i-a dat din nou culoarea pe care o avea din fabrica, am reusit sa ii fac si niste poze.
Mai multe detalii (pe care as fi dorit sa le postez) vor veni cu pozele pe care le voi face diseara.
aphophis
nice liviu. cat te-a costat toata distractia cu cinematograful ala din masina? biggrin.gif
Liviu
Sincer, nu mai stiu ... au fost luate progresiv.
Daca ar fi sa adun pretul pieselor de noi ..
Dvd-player = 450 €
Monitorul din tetiera = 400 RON
Tunerul Tv DVB-T = 400 RON
Camera de marche-arriere = 180 RON
GPS-ul = 1100 RON
Led-urile albe (am schimbat TOATA iluminarea din masina din portocaliu in alb) = vreo 50 RON

In rest .. timp, rabdare si munca (am facut totul personal).

Urmeaza ca GPS-ul sa fie ingropat in consola centrala (in locul afisorului de la RCD-ul original) dar asta cand voi avea timp ...
hellcat
Volanul e de pe un bicorp dinamique, nu? tongue.gif
Liviu
Are vreo importanta ? smile.gif ...
Ideea e ca cel original era din plastic .. asta e imbracat in piele .. si e original Renault (bine, e luat SH dar arata impecabil).
j.d
Foarte tare masinuta lui Liviu!!! wub.gifwub.gifwub.gif Imi place in mod special faptul ca aproape totul a fost modificat, insa totul pare de acolo. smile.gif


btw. LED-urile nu le-ai pozat? wink.gif
Liviu
j.d., led-urile le voi fotografia cand vor fi facute asa cum vreau eu smile.gif.

Doua poze de noapte:
[attachmentid=1627430598][attachmentid=1627430599]
St
In sfarsit si pozele asteptate..smile.gif
Arata mult mai bine cu alb.
j.d
Si mai e ceva diferit la ceasurile lui Liviu...look closely. wink.gif
semit
acele, nesimtit de misto blush.gif wub.gif
coocky
Felicitari pentru masina arata f bine...

cateva intrebari:

firele pentru monitorul din tetiera... pe unde vin?
tetierele sunt tip "virgula"? Se mai poate misca tetiera din dreapta?(sus-jos, si daca e tip "virgula" fata-spate)
In spate am vazut 4 orificii in bara... ai si senzor de parcare?

Mersi
Liviu
1. firele monitorului merg prin piciorul tetierei (picioarele tetierelor sunt de fapt tevi).
2. tetierele sunt modelul "cu protectie marita" .. din alea care se desfac in doua. Ma rog, modelul clasic de tetiere de pe versiunea confort expression. Mobilitatea tetierelor a ramas neatinsa .. se pot misca la fel ca si cand nu ar avea monitorul.
3. da, mi-am montat senzori de parcare.
Liviu
Noutati,

Dupa ceva munca a iesit asta (din pacate nu e conform standardului meu de calitate, dar o sa mai incerc o data):

[attachmentid=1627435899]

[attachmentid=1627435900]
2dor
Felicitados Liviu!
Manuel
Fuarte frumos! smile.gif
Lostboy
frumos......
j.d


wub.gif Foarte foarte frumos... wub.gif
bear_mc
Liviu, ti-ai schimbat acele de la turometru si vitezometru? unsure.gif
j.d
Sunt de 2.2... naughty1.gif
poseidon06
QUOTE(Liviu @ 28 Feb 2008, 14:11)
Noutati,

Dupa ceva munca a iesit asta (din pacate nu e conform standardului meu de calitate, dar o sa mai incerc o data):

[attachmentid=1627435899]

[attachmentid=1627435900]
*



Pfai...m-ai dat in telepatie cu asta biggrin.gif Arata splendid, pe cuvant daca nu zici ca e de acolo....E un concurs intre tine si j.d la modificari ? tongue.gif Oricum, felicitari amandurora, cantitatea, dar mai ales calitatea modificarilor pe care voi doi le faceti, ma impresioneaza de cate ori vad ca apare ceva nou pe masinile voastre, adica cam la 2-3 saptamani laugh.gif
renault_estate
Liviu mai lucrezi la montarea GPS in bordul M2.
Multumesc pentru montajul CC.
La ce nr. de telefon te pot contacta?
Thanatos
Cum ajungi la butonul de oprire/stand by de deasupra GPS-ului?
hellcat
Si eu as dori mai multe informatii despre montajul gps-ului (binenteles daca se poate)...in ce regim e facuta alimentarea? daca se blocheaza sau e nevoie de un reset ce solutii sunt?
Liviu
Am facut niste poze aditionale in dimineata asta.

Cateva capturi noi ale gps-ului montat:
[attachmentid=1627497948][attachmentid=1627497949][attachmentid=1627497954]

Aici se poate vedea clar butonul de stand-by/power-off/reset pe care l-am montat intr-un loc foarte accesibil
[attachmentid=1627497950]

Prelucrarea mastii am facuta taind pe lung lateralele deschizaturii si apoi tensionand "podeaua" pentru a crea spatiul necesar ecranului de mio. Pe laterale am inserat material plastic (ABS) taiat cat mai aproape de forma deschizaturii.
[attachmentid=1627497955]

Pe exteriorul lateralelor largite am adaugat niste piese din plastic pentru ranforsarea structurii (structura care s-a slabit clar prin taiere) pe care le-am lipit cu rasina epoxidica din belsug.
[attachmentid=1627497951][attachmentid=1627497952]

Apoi am finisat cu pila/smirghel/kit apoi spritchit si apoi vopsea.
In functie de efortul depus se pot obtine rezultate mai mult sau mai putin satisfacatoare. Dupa cum se vede (prin comparatie cu primele poze postate acum un an) eu am refacut finisarea lateralelor.
[attachmentid=1627497953]

Daca se blocheaza (desi mie nu mi s-a blocat niciodata) se foloseste singurul buton cu care e dotat device-ul. O apasare scurta il pune/scoate in/din stand-by iar o apasare luuuunga ii face power off care e echivalent cu un reset (caci dupa asta, aparatul booteaza complet, de la 0).
renault_estate
Salut Liviu, vreau sa vorbesc cu tine pentru a afla mai multe amanunte pentru montarea unui gps. Multumesc
Hack
Frumos lucrat wub.gif .
renault_estate
Liviu la ce folosesc cele doua jakuri de la gps? Taietura din carcasa este la baza de jos?Alimentarea este permanenta si unde ai facut-o, iar mufele care sunt scoase din vechiul display afecteaza ceva ?
Liviu
Jackurile alea sunt pentru partea de audio .. am montat niste speakere mai mari , unul in carcasa oglinzii retovizoare si unul in portdocumentul de sub rcd. In felul asta am un sunet clar si puternic care "vine" din zona centrala a bordului.
Alimentarea e facuta pe mufa USB originala.
Mufa displyului original sta bine nersi fara display. Singurul lucru pe care l-am pierdut este afisarea temperaturii exterioare.

Nu stiu la ce taietura te referi.

P.S.: ti-am raspuns la e-mail.
bambu
Imi iau si eu un Mio asemanator azi si as vrea sa fac aceeasi "joaca", dar nu ma simt in stare la partea electrica. Eram curios, cum ai scos butonul ala acolo? Ai umblat in aparat ? Unde se alimenteaza?
Adrian00
Frumoase modificari Liviu! aplauze.gif
bambu
Maine stric si eu masina, am demontat tot din seara asta, planurile sunt gata, sa vedem ce o iesi. Mi-am pregatit tot ce-mi trebuie, o sa pastrez si indicatorul centurii de siguranta, e separat de display. Intrebare, chitul folosit a fost cel de reparat caroseria?
daniel_renault
frumoasa masina wub.gif
Liviu
Bambu : da, kitul este din cel auto.
Daniel&Adrian, multumesc smile.gif.
patronul_alex
Cat ai dat pe cruise control si montat? Buna treaba cu gps-ul.bravo
Liviu
Alex ... raspunsul este ... nimic. La intrebarea "de ce" te las pe tine sa gasesti raspunsul wink.gif.

Later edit:

Nu pot sa fiu rau smile.gif .. eu impreuna cu Romeo montam cruise-uri pe megane smile.gif ... exista si un topic dedicat la imbunatatiri, pe reno.ro.
BimbOOO85
Led-urile albe (am schimbat TOATA iluminarea din masina din portocaliu in alb) = vreo 50 RON
[/quote]
Am o rugaminte la tine.vreau si eu sa imi schimb toate ledurile din masina numai ca nu stiu ce si cum sa cer la magazin?sunt toate peste tot la fel sau difera cele ale display-ului lcd cu cele ale cadranelor etc.ti-as ramane recunoscator!As mai vrea si tempomat dar as opta ca asta sa fie montat de tine dar cum nu prea am drum la Buc eventual in perioada 23-27 decembrie sunt in vacanta la busteni si poate ai si u in drum spre busteni brasov in acea perioada.multumesc tare mult si astept cat de curand un Pm de la tine sau un mail farcas_catalin_si_emma@yahoo.com.
nalodaniel
update?smile.gif
pepene
Vreau si eu sa imi fac o astfel de operatiune, dar nu am gasit inca pe cineva, sper sa ma ajute Liviu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.