Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tabla sau ce?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alex2k4
Azi am aflat si eu cat de maleabila e tabla de la masinuta mea.
Am pupat o supernova in partea dorsala si fiindca eram cu frana la podea m-am bagat sub el putin.
Viteza era mica asa ca Supernova nu a suferit decat o mica crapatura la bara din spate- max 4cm asa ca omul nici nu a vrut Rca de la mine.
Buba e la berlina mea din 2000: bara fata a scapat intacta pentru ca m-am bagat sub el dar restul...radiatorul s-a pliat pe fulie care l-a infundat bine, masca de plastic logic ca s-a rupt, picioarele farurilor si ele s-au dus, toata partea metalica care e deasupra farurilor si-a cam schimbat forma si capota s-a hotarat si ea sa se ridice.
Parca nu era tabla ca a mers destul de usor sa trag de ele ca sa pot sa scot radiatorul din fulie care oricum pe langa infundatura care i-a produs-o a apucat sa si polizeze putin din el.
Am nimerit eu una moale rau sau pe masura ce au inaintat in ani berlinele au devenit mai usoare?Si daca e asa in caz de accidetnt,doamne fereste, la viteza mai mare ce face se muleaza in jurul meu toata masina?
O sa vad maine care sunt exact daunele cand ma duc sa-i fac constatarea la asigurator.
Dacia...continua sa ma uimeasca!
cristi_21us
am un prieten ce sa pus cu fundul pe aripa si i sa infundat aripa rau de tot.ca sa isi mai revina niciatat.asta e dacia.
adostar
eu am tabla originala pe masina, din '82 poti sa stai lejer pe aripi..e tabla..nu gluma!!!
Metalic
Da si eu am tabla destul de sanatoasa, masina este din '81
tase
nu stiu la altii cum e dacia dar la a mea din 90 cind am busit-o in dreapta fata (aripa, contra-aripa, ochelar, capota) am ciocanit si am tras de ea o zi intreaga pina am indreptat-o. ma durea cotul la propriu seara. e tare ca naiba, mai ales contra-aripa. si am ars un flex incercind sa tai jos aripa veche, e drept ca era si el cam obosit si discul cam uzat. in schimb barele de protectie noi sint muci, a intrat una cu scuterul in masina mea (parcata) si a facut praf bara fata.

in alta ordine de idei am vazut ca la megane 2 aripile fata, hayonul, masca fata si busonul sint din plastic. aripile cel putin parca-s de guma, le apesi cu degetul si se deformeaza. elastic totusi.
CiprianPJM
A mea e din `83 si are tabla ok. Cele noi sunt facute din staniol de la "ciucalata". Nu numai Daciile, ci si Daewoo-urile.
Slider
Poate ca asta-i strategia acum la Dacia. Pentru protejarea participantilor la trafic in cazul unui accident tabla sa fie cit mai "plastica"...sa se muleze fara a provoca deformarea celuilalt autoturism.... rolleyes.gif
Alex2k4
Partea buna e ca se indreapta cam la fel de usor.Noroc ca asigurarea a fost draguta si mi-a schimbat cam tot ce se putea desi erau doar indoite asa ca m-am facut si cu capota,radiator,masca fata...
Oameni draguti astia de la Asirom wub.gif
bodel
Imi pare rau ca ti-ai lovit masina dar puteti sa radeti daciile astea mai noi mi-se pare ca de prin 95 96 sunt facute special sa se strambe in caz de accident deaia nu mai au semicontraaripile peste far si bara cu tampoane din fata motorului pana si semi lonjeroanele sunt facute sa fie usor deformabile.Astfel in caz de coliziune frontala se stramba aproape jumate de fata .Apropos ai avut mare noroc ca ti-a sarit capota ca daca nu putea sa impinga in traversa de la parbriz si satpli si sa se strambe chiar plafonul ...si credema ca nu vorbesc tampenii fiindca am vazut asa ceva cand eream cu o masina la tinichigiu unde am stat o vara intreaga si am cam invatat ceva pe acolo:D
Alex2k4
Acum sa vad cum iese din service. Mi-au zis ca 2 zile dureaza tot dar s-a prelungit la 3 ca azi au terminat-o de vopsit. Sper sa fie maine gata si sa vad exact care sunt urmarile.
Cred ca sper 99 au inceput sa nu le mai intareasca ca la una din 97 suportul de faruri nu e chiar maleabil la apasearea cu mana cum era la a mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.