Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cumparaturi - Budapesta sau Viena?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
jimmy
Salut la toata lumea,

Peste o luna as vrea sa merg la cumparaturi (haine, papuci si alte cele) si nu stiu unde sa ma duc in Budapesta sau Viena. Ce ma sfatuiti sa aleg, unde sunt reduceri de sezon mai mari si mai multe? Unde sunt Mall-uri mai diversificate etc.?

Mersi

Robert SLZ
La Pandorf, langa Viena
horiajam
Exact, Pandorf si nu-ti mai trebuie nimic rolleyes.gif
jimmy
cam cat timp faci pana acolo din oradea? (ma gandesc pe ruta szolnok, budapesta - m5, m0, m1)
dragos01
salut,

Am descoperit un outlet in Budapesta, iata link-ul:
outlet budapest

a fost cineva acolo?, cum sunt preturile fata de parndorf?, si desigur ce se gaseste in plus sau in minus...
DSA
Salut, am fost si la Parndorf si la Premier Outlet;
Preturile la Premier Outlet-ul din Budapesta sunt sensibil mai mici decat la Parnodorf. Produsele - cam aceleasi.
Ca distanta : pana la Parndorf mai faci o ora si ceva de la Budapesta.

jimmy
dar la parndorf par sa fie mai multe magazine si de mai multe tipuri decat la premier... dry.gif deci..mai asteptam pareri smile.gif
PAM
eu am fost doar la parndorf si mi s-a parut super ok. suna interesant si asta din ungaria dar vad ca nu au miss sixty si energie (am si eu niste probleme laugh.gif ). unsure.gif
ca si cumparaturi in viena eu zic ca merita sa ajungi si in shopping center sud (parca sunt 40 km de la parndorf). Site: http://www.scs.at/
jimmy
Nu am decat o zi la dispozitie...ma indoiesc ca pot sa le fac pe amandoua in aceeasi zi.
area51
va rog f. mult poate cineva sa-mi dea vreun link (shortcut) cu locatia supermarketului(sau cum s-o chema) de la Parndorf pe viamichelin sau pe maps.google sau pe google earth sau sa-mi explice cum ajung direct la el sau adresa??? Pot plati cu cardul?
thx ! wub.gif
LucVer
Este foarte simplu de ajuns la Outlet-ul din Parndorf. Este chiar langa autostrada (A4). De pe autostrada se vad cladirile magazinelor care sunt colorate in culori foarte vesele smile.gif . Se iese la iesirea 43 (pe directia Budapesta-Viena).

Poate iti este de folos asta !
area51
Got it smile.gif Multumesc!
router
Din cate am citit pe net ideal ar fi sa ne oprim atat la Premier in Ungaria cat si la Parndorf si SCS in Austria
DSA
Daca ai timp ...
In Budapesta pe langa Premier mai este GL Outlet GL Outlet
Iar SCS e enorm... iti trebuie cel putin o zi sa vezi tot ce este pe acolo.
jimmy
La parndorf sunt si electronice, sau numai toale si papuci?
dragos01
uite planul magazinelor de la parndorf, vezi daca gasesti ce iti trebuie, eu unul nu am vazut si electronice
center plan parndorf
Bob
jimmy> de la oradea pina la Budapesta aprox 3 ore. Eu am facut pina la Campona Buda de pe Bd. Dacia din Oradea (in ianuarie) 3 ore si 1/2 pe drumul 4 adica oradea- Bors-Beretyoujfalu- Szolnok- Budapesta . De la Budapesta pe M1 mai faci aprox 250 km (2,5 ore) pina la Vienna. La Vienna trebuie sa ajungi la SCS care e pe iesire spre Graz, linga autostrada. Daca ai doar o zii la dipozitie... cred ca e mai bine sa ajungi la Parndorf pentru toale. Electronice nu prea au acolo.

Drum bun.
jimmy
Mersi mult.
pedrovl
Am cautat cate ceva despre renumitul Parndorf si nu gasesc mare lucru. Desi am trecut de zeci de ori pe acolo nu am fost niciodata la cumparaturi. Vreau sa ma duc in wikendul asta. Am auzit ceva despre un alt mare centru comercial - Excalibur in Cehia. Ce stiti despre Parndorf? Merita? Sunt preturi bune? Scuze daca exista deja un topic dar eu nu l-am gasit.
cj666
parndorf-ul asta parca e mecca romanilor. Preturile erau bune acum citiva ani, mai ales daca prindeai perioada de ieftiniri, dar acum sint maricele, chiar mari. Cred ca s-au prins tipii ca dau esticii navala. Nu merita. Si in Viena preturile sint mai mici. Mai bine Budapesta.
bashtalu
deci, cand sunt perioade de reduri in toate magazinele despre care s-a discutat mai sus?

multumesc,
Mutzunache
Parndorf are tot anul.
SCS - incepand din august incep reducerile, ultima etapa este ianuarie, cand scad preturile ingrozitor exemplu, geaca iarna de la 80 eur la 8 eur si exemplele sunt prea multe. Am fost in ianuarie am facut cumparaturi de 2000 de eur si aveam masina plina ochi pana la nivelul tetierelor, deh familie mare.
Alt exemplu 2 treninguri adidasi + 2 perechi incaltaminte sport Adidas 143 de eur, Sport Experts langa SCS...
michirec
In Budapesta unde?
adi_ar
GL Outlet
Premier Outlet
oly1x2
stiti cumva daca in perioada septembrie-octombrie sunt reduceri bune la parndorf sau in Ungaria?
inca una: Din aeroportul Viena la Parndorf cu ce se poate ajunge?

Multumesc anticipat!!!
bossake
Putin probabil sa fie in perioada aia. Reducerile cele mai semnificative sunt prin februarie si prin iulie-august.

Oricum, cel putin teoretic reduceri sunt tot timpului anului la Parndorf.

Despre transportul din Viena nu stiu ce sa zic, insa cred ca e destul de complicata treaba. Outletul este chiar la marginea autostrazii la 1-2 km (aprox)de localitatea propriu-zisa Parndorf. Posibil sa existe vreun autocar pana in Parndorf, insa oricum tre sa mergi ceva pe jos, cred.
sqryn
exista s-bahn
adi_ar
Desi nu-ti pot da indicatii precise referitor la transport in comun, stiu doar ca exista tren cu statie in apropiere, de ce nu te orientezi spre SCS ? Este mai aproape !
OAP
SCS mai bine decat Parndorf, mai ales daca nu mergi cu masina. Am fost in Parndorf acum o luna si erau preturi maricele...de, produse de firma...in schimb magazinele destinate femeilor (imi scapa numele)...aveau super preturi si era o aglomeratie de nedescris...iar barbatii stateau pe bancile din fata magazinului si fumau resemnati...

In SCS gasiti si magazine cu preturi mici mici, gen C&A, Vogele, etc...
driverx
Astea numa haine si kkt-uri dinastea au (pantofi, accesorii and shit) ?
sqryn
Apai puteti sa mergeti si in SCS dar acolo sunt magazine normale, pe care le gasesti si in centru , pe Mariahilferstrasse. Asa ca puteti sa va luati inima in dinti, mergeti in oras si dupa shopping mai puteti bea o cafea si vizita un pic orasul. Preturile din SCS sunt la fel cu cele din oras.
OAP
Da, in special haine, pantofi...etc...dar daca vrei altceva gasesti cu siguranta, mai toate firmele mari au magazine acolo...electronice la Niedelmeyer...IKEA, XXXLUntz, Leiner..mobilier end stuff...sport la magazine dedicate gen Northland..

25 Jul 2008, 11:50:
QUOTE(sqryn @ 25 Jul 2008, 11:36)
magazine normale, pe care le gasesti si in centru , pe Mariahilferstrasse.

Total de acord, dar pe 'Mariahilfer..' trebuie sa iesi mereu in strada si sa intrii in alt magazi. Strada are cca 2km si e indicat sa mergi pe o parte mai intai si sa intorci pe ceqlalta...daca mai ai chef tongue.gif . daca nu ai masina pe aproape, vizitarea orasului nu mai e o placere cu pungile de cumparaturi in brate....In SCS parcarile sunt 'strategice', adica in 5 minute dai o fuga la masina lasi cumparaturile si mergi la o cafea...sau inghetata...etc biggrin.gif
boggy_03
salutare,


in ungaria la PREMIER, se plateste in euro sau in forinti ?? blink.gif
oly1x2
multumesc pentru indicatii!!! Cred ca o sa merg cu masina si poate o sa mai astept pana in februarie, daca sa sta treaba. Multumesc inca o data!!
bashtalu
salut,

o intrebare scurta si cu raspuns imediat: la unguri in ce moneda platesc taxele de autostrada? forinti sau euro? sa stiu ce sa am cu mine ca la noapte plec si sa nu am surprize acolo

multumesc,
alecsz99
Taxa de autostrada este de fapt o vigneta si o poti cumpara in euro, forinti sau poti plati cu cardul. Daca alegi plata in euro o sa iti faca ei paritatea euro/forint insa un pic in avantajul lor.

Atentie, nu se mai da sticker pentru parbriz, doar o chitanta!

Drum bun!
bashtalu
si cu siguranta gasesc forinti la vama si la un curs acceptabil, nu?

cat e vigneta la unguri?


multumesc,

22 Aug 2008, 10:32:
m-a lamurit, se poate plati in euro, forinti si chiar lei, aproximativ 40 ron la gheretele de la granita si se da doar chitanta(cum spunea si alecsz-multumesc mult), anul trecut se dadea si sticker de pus in parbriz.


bafta la toti si drum drept-fir intins!
wink.gif
Deshteptu
In concluzie, pentru reduceri la SCS, Viena si Pandorf, luna februarie e ideala, da?
ice cube
In Parndorf, chiar la reduceri, preturile sunt mai mari decat in centrul Vienei. Cine vrea sa se sparga in figuri, sa se duca la Parndorf. Cine munceste pentru bani, sa se duca in Viena, sau oriunde altundeva.
OAP
QUOTE(ice cube @ 22 Aug 2008, 22:12)
In Parndorf, chiar la reduceri, preturile sunt mai mari decat in centrul Vienei.

Da si nu. La magazinele pentru femei preturile sunt mult mai accesibile decat la magazinele pentru barbati wink.gif ...aviti grija daca sotiile sau prietenele citesc postul asta...eu nu sunt raspunzator tongue.gif ...acum serios chiar asa era cand am fost eu acum o luna si ceva
UXE
a mai fost careva recent? as vrea sa ma duc si eu pe la sf lui ianuarie.... unde e mai bine pana la urma? SCS, Mariahilferstrasse sau Pamdorf?
Duyu
La SCS si Parndorf sunt reduceri, dar nu cine stie ce... cam 15-20%. Oricum preturile mi s-au parut destul de mari (ma refer la sfarsitul lunii decembrie). Adevarate reduceri am gasit in mall-ul "AuPark" din Bratislava, daca ai timp sa dai o fuga pana acolo (~60 km de Viena). wink.gif
catalin_tm81mis
Aupark Bratislava si anul trecut si anul acesta de sarbatori am prins preturi mai bune decat in Parndorf.
UXE
de preturile de pe Mariahilferstrasee stiti ceva? .. totusi e ianuarie si am auzit ca ar trebui sa fie reduceri 50%-70%
Mutzunache
Sunt mari, acolo nu iti recomand.
b76bgaarh
uxe vrei preturi de preturi te duci la metzingen langa stuttgart sau cum pisici se scrie. nu sa sa iti vina sa crezi ce gasesti acolo.
aleksanders
a uitat sa zica barfi ca mai faci inca 500km in plus doar dus dar in rest e ok drumul smile.gif)
b76bgaarh
sau te duci cu german wings si e si rapid, la timp si f ieftin....
adi_ar
Ia cititi concluzie de-acum 2 ani:
QUOTE(ice cube @ 22 Aug 2008, 21:12)
In Parndorf, chiar la reduceri, preturile sunt mai mari decat in centrul Vienei. Cine vrea sa se sparga in figuri, sa se duca la Parndorf. Cine munceste pentru bani, sa se duca in Viena, sau oriunde altundeva.
*


Este dupa noroc si cu preturile astea! Cel putin, aceasta este concluzia mea.
Poti gasi si pe Mariahilfe unele chestii la preturi debordante. Acum, depinde si despre ce categorii de produse si firme/noname vorbim.

Yutcaru
Din cate se stie,in apropierea Pastelui sunt ceva reduceri in Parndorf sau la AuPark Bratislava?

Ma bate gandul sa ma duc anul acesta,cu ceva prieteni,si nu vrem sa luam tzeapa,sa nu fie nici o reducere biggrin.gif de asta intreb la cei care sunt abonati la asa ceva........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.