Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierde apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SiloS
Consuma apa la fel cum consum eu bere...


Dupa ce dispare apa din vasul de expansiune imediat incepe "sa creasca apa" aproape de prima liniuta ... Niciodata nu imi fierbe motorul pentru ca de fiecare data se opreste la liniuta. O singura data mi-a trecut de liniuta in oras... aglomeratie... dar tot nu a ajuns la a 2a liniuta.

In vasul de expansiune nu exista ulei. ph34r.gif

Colierele cred ca sunt bune... si nu stiu cum sa le verific daca nu cumva ele sunt de vina.

Daca nici colierele nu sunt de vina... o fi radiatorul spart si nu stiu eu ?

ps: nu face asa decat de cand au inceput caldurile ... asta iarna nu consuma decat benzina, ulei si sirop d'ala de stropit parbrizul.
vis-a-vis
Se evapora wink.gif
SiloS
Unde ? Ca doar nu e intr-un lighean... Teoretic trebuie sa se condenseze daca se evapora si sa ramana permanent aceeasi cantitate...
vis-a-vis
Din vasul de expansiune, care nu este etans. Uita-te la garnitura, banuiesc ca e crapata.
nambanidealtceva
Exact... chiar se evapora daca circuitul nu e etans (lasat sub presiune adica, cu capacul vasului de expansiune strans). Prin evaporare pierzi cam un litru la o mie de km... in oras poate chiar mai mult, aici depinde mai mult de timp... Daca tu zici ca ai verificat furtunele si colierele, mai exista niste posibilitati: sa curga pe la capacul pompei de apa (pe la rulment); remediul ar fi schimbarea capacului; si ar mai fi radiatorul, dar din proprie experienta iti spun ca ala ori curge tare ( de obicei pe la suduri cel mai frecvent, conductele, chiar foarte fine, nu prea se sparg) ori nu este el vinovatul..
PH-06-BOA
Ia furtunul de la vas in gura ,sufla in el si vei vedea pe unde curge. Cu pompa ai putea sa spargi ceva(mai ales radiatorul) daca nu ai oarece simt la mana. E posibil sa fie si garnitura impuscata.
mihaitza2006
verifica T-ul ....in primul rand! Am patit-o si eu ! Daca este plastic pune unul din metal ...e 4 sau 5 lei ! De obicei cele de plastic se crapa la inceput ! nu ai sa iti dai seama oricat ai cauta !
SiloS
Am gasit azi ! Pierde de undeva dinspre calorifer... am ridicat azi capota si am vazut ca lonjeronul era umectat laugh.gif . Maine o sa o pun la punct !
SiloS
Am anulat circuitul de la radiator. Nu mi-am dat seama daca mai consuma sau nu... dar tin minte sa ma uit maine. biggrin.gif
adifrigotehnist
Noroc,
Am si eu o problema cu pierderea de apa la radiator.Am auzit ca se poate folosi pentru etansiezare praf de in,care se introduce in apa si el circula prin instalatie si astupa porii.Stiti cumva daca este adevarat si unde gasesc asa ceva? blink.gif
maho
Prin APA ?
Exista ceva (nu stiu daca "praf de in"- n-am auzit), dar, in functie de marimea porului (porilor), nu te astepta sa faca minuni. Oricum indicat ar fi sa-l dai intai jos si sa-l cureti, si vezi atunci exact care-i treaba.
Citeste si aici:
http://www.reno.ro/Probleme-Radiator-Scurg...id-t128344.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.