Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roti Dacia 1410 '98 carburatie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
constantin_stan78
salutare baieti....
o intrebare......
am pus pe fata doua roti noi de 165/70/13 (exact ca in cartea tehnica) iar pe spate am 165/65/13, si vreau sa stiu daca afecteaza cu ceva masina (diferenta de inaltine a pneului de pe spate).
multumesc anticipat!
argon
diferenta taloanelor adica dist. de la janta la partea de rulare, e numai de vreo 8 mm, deci nu are nimic.
constantin_stan78
si daca le pun pe cele de 65 pe fata ? imi va creste consumul sau va afecta directia? asa pt cunostintele mele generale:)
argon
nu va afecta nimic, atata timp cat sunt la fel si pe stanga si pe dreapta. De fapt va afecta doar viteza de pe bord, adica va arata cu 3-4 km/h mai mult decat inainte, dar la precizia Daciei nu vei remarca nimic.

constantin_stan78
ok daca afecteaza viteza sigur si consumul, nu f tare dar afecteaza....
mersi argon you are the best in the house:)))
argon
daca gasesti un gabor carcotas va afecta si buzunarul biggrin.gif
Muttley
QUOTE(constantin_stan78 @ 24 Jul 2007, 11:55)
si daca le pun pe cele de 65 pe fata ? imi va creste consumul sau va afecta directia?
*



Iti va scadea consumul in oras, vei avea demaraj mai bun, frane mai eficiente, stabilitate mai buna.

In extraurban iti va creste consumul.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.