Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum sCHimb amortizoarele de la cutie?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
W3f
aud cutia jos cu bate si sunt sigur cas amortizoarele de la cutie!!!!!
cum schimb amortizoarele de la cutie de cati prieteni am nevoie sa ma ajute sa dau jos cutia si cum pt ca nu am elevator si nu am mai facut asta nici o data!!!!
a si inca ceva as putea urca masina pe rampa pt acesta operatiune?
daca se poate niste poze sau ceva de genul!!!! sau macar o indrumare catre un link orice ar de ajutor!!!!!! pls smile.gif

a si inca ceva cam manca ulei ce ulei ar trebui sa adaug? {1310 carburatie model 1082} sau as putea pune pt completare solutie tratament motor?

EDIT MODERATOR: evita sh, tz, k...
mircea.a
Pentru asta nu este nevoie sa dai cutia jos. Daca nu ai unde sa o ridici poti sa lucrezi de culcat pentru ca este nevoie sa te folosesti de cric ca sa sustii cutia si de a o manevra la inaltimea de care ai nevoie la prins suruburile. Pentru asta iti trebuie niste capre sigure si destul de inalte sau sa incaleci masina peste un sant. Operatia poti sa o faci si singur, prietenii ii pui sa-ti tina de urat sau sa-ti dea scule la mana. 04.gif
Este nevoie sa demontezi in primul rand axul de comanda (parca asa ii zice), apoi tamponul de la esapament, suruburile de prindere a cutiei si suruburile tampoanelor.
La montaj ordinea operatiilor este exact inversa.

Daca consuma ulei incearca aditivul ala 2+2. Se pune o cutie la fiecare schimb de ulei. Stiu pe cineva care a mai dus-o mult asa. Dar pana la urma nu scapi. Pune bani deoparte pentru set motor.
W3f
Multumesc o sa trag peste o rampa sau ceva macar sa ma uit si apoi sa incerc, oricum multumesc pt ideii si mai ales ca trebuie sa fac ceva si cu motorul asta!!!! ca da semne de slabiciune!! sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.