Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare...?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SSilent
ce se intampla daca in loc de lichid de frana ....sa zicem ca am incurcat bidoanele si ma pus ulei de motor?
ca miam rezolvat cu cilindru de la frana ....acu am facut o prostie :| si am infundat conductele cu ulei de motor....se rezolva printr-o simpla aerisire a franelor???
aalinte
nu cred ca se intampla nimic grav. goleste borcanasul de la pompa de frana , pune lichid de frana si fa o aerisire pana iese lichid curat. cred ca lichidul de frana va spala uleiul din instalatie.
autom
Scoate tot lichidul, spala cu alcool tehnic........pune lichid frana si aeriseste.

Atentie ca trebuie demontati si cilindrii spate si fata ca sa poti spala bine tot ce e compromis.......prin aerisire nu se scoate lichidul vechi........
SSilent
deci io aerisire am facut .... in fine am incercat ......dupa ce am schimbat pistonu de la tamburu spate dr. am scos uleiu din borcanel si am bagat lichid de frana si am pompat ca disperatu degeaba ...cat pompez se intareste frana ...daca am lasat cateva secunde ...iar nu mai simt nimic la picior...dau in gol ....si se aude de la pompa de frana cum nu trimite presiune....se aude un fasait ....e infundata conducta sau o valva pe undeva?
diaconuliviu
Daca fisiie in gol, garnituri compromise sau supape compromise in pompa.
Va trebui sa demontezi tot, inclusiv pompa, sa speli cum ti s-a spus, cu alcool tehnic, sa inlocuiesti piesele defecte.
daca nu te pricepi si nici nu gasesti un mecanic PRICEPUT, vei schimba pompa. De spalat restul pieselor nu scapi insa.
ionut.tanase
Dat fiind vorba ca este vorba de frane si cu astea nu te joci excl.gif excl.gif eu te sfatuiesc sa mergi la un mecanic sau la un service si sa rezolvi problema!
Acum nu stiu in ce masura te pricepi sa umbli la o masina dar daca esti profan in ale mecanicii si nu ai mai desfacut niciodata pompa de frana sau elementele care formeaza circuitul de franare mai bine ai sta in banca ta!
Repet: CU FRANELE NU ESTE DE JOACA excl.gif
SSilent
am dus-o la service (fara frane smile.gif ) sper sa o repare ca lumea biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.