Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la bord .... cred
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
constantin_stan78
buna dimineata tuturor,
am o dacie din '98 pe carburatie cu bord simplu (nu e CN) si de vreo cateva saptamani in fiecare dimineata incepand de la 20km/h se aude in spatele bordului (asa mi se pare mie) un dublu tacanit ffffff enervant care creste in frecventa odata cu viteza (la peste 70km/h zic ca nu se mai aude sau se aude in continuuu:)) ).
poate fi cablu de la kilometraj?
ma intereseaza daca afecteaza masina cu ceva? (sau este doar un efect sonor care pt moment poate fi ignorat)
multumesc anticipat
parpanel
Cred ca e de la cablul de kilometraj.
tatuci
pai daca este dependent te viteza masinii si nu de turatia motoruluiin mod sigur este de la cablu de kilometraj...eu am patit-o o data si din fericire era doar usor slabit cablul din ceas si mai "patina" din cand in cand.

baga mana pe sub bord si scoate-l din ceas sa vezi care-i treaba...ori e dor slabit ori e capul acela patratos tocit (sau chiar cablul sa fie desfirat iar sperele rupte sa agate ceva pe la camasa)

e operatiune de 5 minute cu tot cu ichis/deschis usa....merita verificat
ionut.tanase
Poate fi si vitezometrul " pe duca " dar in prima faza fa ce ti-au domnii de dinaintea mea!
constantin_stan78
verifica astazi dupamasa si va dau de veste!!
mersi bajeti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.