Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ciorapi de dama
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
brigada_diverse
am auzit la cateva persoane ca s-a rupt cureaua de transmisie cand erau la drum lung si unii au folosit ciorapi de dama ca inlocuitor pana la un service apropiat sau la o benzinarie.

chiar functioneaza metoda?
ag02cws
Merge sigur. A facut taicamio asa odata cand i s-a rupt cureaua. L-a tinut pana la magazin fara probleme.
gabi1
Am ramas de doua ori "in pana de curea de ventilator",o data s-a rupt iar a doa oara mi-au furat alternatorul.....
Metoda folosita este legarea unui snur rezistent numai intre fulia pompei de apa si fulia motorului[COLOR=blue],nu trebuie dat snurul dupa fulia alternatorului pentru ca acesta opune o rezistenta foarte mare .Se poate folosi chiar sfoara desfasurata de pe cureaua rupta,pusa in doua si innodata din 10 in 10 cm.am mers cu metoda asta cam 30 km,viteza pana in 80km/h,fara sa se rupa...atentie insa la ceasul indicator temperatura iar pe timp de noapte ....fiecare dupa cum il tine bateria biggrin.gif
nambanidealtceva
nu, cel mult nu iti incarca constant, sesizezi la faruri.. pompa de apa nu opune cine stie ce rezistenta... daca se rupe, trebuie sa te opresti imediat ca altfel o pui de un gratar...

chestia cu ciorapii de dama e ca sunt elastici si in plus, daca le faci nod , nodul nu are cine stie ce volum.. dar eu zic ca mai bine sa ai la tine intotdeauna o curea de schimb, eu o tin bagata in spatiile din capota, ca sa nu ma deranjeze si sa fie la indemana..

sobolan
merge...testat de mine...fara sa vreau am lasat pe cineva fara dresuri radmasa.gif
diaconuliviu
QUOTE(gabi1 @ 28 Jul 2007, 20:32)
[...]
Metoda folosita este legarea unui snur rezistent numai intre fulia pompei de apa si fulia motorului,nu trebuie dat snurul dupa fulia alternatorului pentru ca acesta opune o rezistenta foarte mare .[...]
pe timp de noapte ....fiecare dupa cum il tine bateria



Tocmai asta e problema, bateria se descarca. Da, dresul de dama rasucit bine da rezultate bune si poate fi (ba chiar e obligatoriu) trecut peste toate fuliile, exact ca pe cureaua originala. Dar, cum scria cineva mai sus, se recomanda o curea de rezerva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.