Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carlos Ghosn, cel mai scump CEO din Europa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2
BOG
Directorul executiv al producatorului Renault este cel mai bine platit top manager din Europa. Acesta a castigat anul trecut 45,5 mil. dolari (33,3 mil. euro), conform unui top realizat de Fortune Magazine.
vijelie
E de bine sau e de rau?
Como
Pentru el, da. Pentru angajatii Renault care fac skydiving, putin probabil.

Lista completa. Cica n-au mai numarat si banii pe care i-a luat de la Nissan.
klaus
Chiar ma intrebam la ce foloseste profitul Dacia...
ssilviu
Care e problema? Omul e platit pentru rezultate. Daca cineva se crede in stare sa administreze un grup de zeci de miliarde de euro sa se duca la un dealer dacia si sa-si prezinte cv-ul.
C a t a l i n
Din salariu sau acþiuni? tongue.gif

De obicei ãºtia marii nu mai au salariu...
Ovidiu Comãnescu
si oare ce fac ei cu atatia bani...dupa popa.gif nu ia nimic, se bucura altii, pe cand cei care muncesc, tot cu un salar de rahat traiesc, pe mine nu ma incalzeste cu nimic stirea asta.
adip
Nu mai stiu unde citisem de curand ca managerii de top din romania castiga mai mult decat omologii lor din tarile cu apa calda. Motivul principal ar fi lipsa de persoane calificate pentru respectivele posturi la noi, concurenta slaba pe post -> salarii mai mari oferite pentru a-i atrage pe cei capabili.
Cata vreme de pe urma renault mananca multe guri in tara asta, nu vad problema cu salariul top-managementului.
BOG
O alta explicatie ar fi ca in Romania francezii de la Renault sint priviti ca niste saraci radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Tariceanu cadoriseste Renault cu 4 milioane euro din banul public

"Trei ministri au semnat un document in care se spune ca firma franceza nu are posibilitati financiare"

Detalii
P-A-C-O
QUOTE
Renault : Que le gros salaire lève le doigt !
user posted image
Vous savez probablement tous qu’au Japon les exercices comptables vont du 1er avril au 31 mars alors que chez nous ils correspondent en général à l’année calendaire, c’est pour cela qu’il faut attendre le mois d’avril pour connaitre les résultats des groupes industriels japonais et… les salaires de leurs PDG.

C’est donc le cas de la rémunération annuelle de Carlos Ghosn, patron de Renault mais aussi de Nissan. On a donc appris cette semaine via un communiqué de l’agence Reuters que les revenus 2012 de Carlos Ghosn s’établissent à 11,2 millions d’euros. Si l’on décompose cette somme, nous apprenons que, comme patron de Renault, il a touché 1,23 million d’euros de salaire fixe de base auxquels s’ajoutent 1,01 million d’euros de revenu variable. A cela on ajoutera 430.000€ de plus qui ne seront perçus qu’au terme de l’accord de compétitivité comme cela a été mis en place lors des discussions avec les différents syndicats.
Mais ce n’est pas tout, puisqu’il est aussi PDG du groupe automobile japonais et qu’à ce titre il perçoit une rémunération. On découvre donc que C.Ghosn a touché 8,93 millions d’euros de salaire chez Nissan au titre de l’année fiscale 2012/2013 (8.4 millions en 2010-2.11).
Par ailleurs, le CA de Renault (où l’état français est présent) vient de donner son accord pour que la part variable du salaire du patron du constructeur automobile français passe cette année de 150 à 180% si les objectifs et critères de performances prévus par la direction de l’entreprise sont atteints ou dépassés.



Markos
Sãracul, a cãzut de la 33,3 milioane în 2007 la 11,2 milioane acum sad.gif


L-a distrus criza asta..
P-A-C-O
Hopa ! huh.gif
QUOTE
Les Echos.fr : Le numéro deux de Renault tenté d’aller voir ailleurs
Carlos Ghosn semble loin de vouloir passer la main au sein du groupe. Carlos Tavares, son directeur général, se dit prêt à postuler chez un concurrent.
user posted image
P-A-C-O
QUOTE
Renault : Tavarèskiller…
le août 29, 2013
user posted image
Réunis en urgence ce matin, le conseil d’administration de Renault et bien sur le patron de l’Alliance Renault-Nissan, Carlos Ghosn ont décidé de mettre fin aux fonctions de Carlos Tavarès.

Cette éviction fait suite à la sortie médiatique d’il y a une quinzaine de jours du numéro 2 de Renault de Carlos Tavarès. Pour rappel, le directeur de Renault avait déclaré :« Nous avons un grand patron et il est là pour rester. Quiconque se passionne pour l’industrie, pour l’industrie automobile parvient à la conclusion qu’à un moment donné vous avez de l’énergie et de l’appétit pour devenir numéro 1.  Mon expérience serait bonne pour n’importe quel constructeur. Pourquoi pas GM ! Je serais honoré de diriger un groupe comme celui-ci. »

Ces propos ont fortement choqué les autres dirigeants de Renault et à peine rentré de congés d »été, Carlos Ghosn a sanctionné fermement et sans délai en congédiant C.Tavarès. Et sur ce coup, on découvre que même les syndicats sont derrière Carlos Ghosn notamment FO qui faisait connaitre sa position hier en interne via la publication d’un flyer qui disait : » Comment se fier encore au bien fondé d’un dirigeant, directeur général délégué aux opérations, qui montre aussi peu d’implication et qui, par pure ambition personnelle, lorgne déjà avidement sur nos concurrents ?. »

La « messe » était dite semble t-il depuis quelques jours et si cela fait un peu désordre dans l’image extérieure de Renault (après la fumeuse affaire d’espionnage qui avait coûté la place à Pelata remplacé par… Tavarès), il y a fort à parier que ce soit Carlos Tavarès qui paye cash cette éviction plutôt que le constructeur qui va voir très rapidement sa direction réorganisée par Carlos Ghosn et ses services.


Squirrel
Oficial.
P-A-C-O
QUOTE
Anuntul legat de plecarea lui Carlos Tavares, al doilea om ca importanta la Renault, a scos la iveala un conflict existent la nivelul conducerii Renault. Tavares dorea sa primeasca mai multe responsabilitati, dar CEO-ul Carlos Ghosn l-a refuzat, spun surse citate de Bloomberg. Publicatia mai scrie si ca o serie de directori din Renault ar fi fost deranjati de neobisnuitele declaratii facute de Tavares care, intr-un interviu pe 14 august, a spus ca i-ar placea sa conduca General Motors sau Ford.

Surse citate de Bloomberg spun ca acum cateva zile Tavares s-a dus sa discute cu Carlos Ghosn, seful Renault-Nissan, dorind sa obtina mai multe responsabilitati, mai ales asupra reurselor umane si al chestiunilor legale.

Doua surse spun insa ca Ghosn l-a refuzat, dar i-a propus totusi sa ramana in functia de director operational pe care o ocupa din 2011. Tavares are insa, se pare, ambitii mai mari si stie ca poate ocupa functia de CEO al unui mare producator auto, astfel ca a decis sa parasesca Renault, compania la care a lucrat 32 de ani.

In plus, dat fiind ca Ghosn are un mandat pentru urmatorii cinci ani, pentru Tavares era cat de poate de clar ca nu il va inlocui prea curand la sefia Renault-Nissan si doar la alta companie ar avea sansa sa arate ce poate ca CEO.

Un eveniment care a contat mult s-a petrecut pe 14 august cand Bloomberg a publicat un interviu in care Tavares spunea ca i-ar placea sa lucreze pentru GM sau Ford. Oamenii cu functii mari in industria auto rareori fac referire la alte marci in discutiile cu presa, dar si mai rar un mare director spune ca ar vrea sa fie sef al unei marci rivale.

Bloomberg scrie ca afirmatia ar fi pus presiune pe board-ul Renault dupa ce mai multi directori si lideri sindicali s-au aratat deranjati de faptul ca Tavares a spus public ca i-ar placea sa conduca doua  companii rivale.

Financial Times citeaza doua surse care spun ca Renault va desfiinta postul de director operational si va imparti responsabilitatile lui Tavares la alti directori. In plus, se pare ca si sefi din SUA de la GM si Ford au ramas uimiti de declaratiile lui Tavares si nu exista nicio confirmare ca acesta ar fi avut macar o discutie cu acesti giganti auto.

Cert este insa ca Tavares are o imagine excelenta din punct de vedere profesional si rezultatele sale de pana acum sunt bune.

Functia de director operational la Renault pare una cu ghinion fiindca si predecesorul lui Tavares, Patrick Pelata a plecat dupa un scandal – e drept mult mai mare – fiind vorba de falsele acuzatii de spionaj industrial aduse unor directori. S-a spus atunci, in 2011, ca Pelata nu a avut nicio vina, insa ar fi fost obligat sa plece fiindca trebuia gasit un “tap ispasitor”.
IRONICK
Nu mai poate sindicatul de ce a afirmat Tavares. Gozn asta devine din ce in ce mai penibil.
aphophis
poate omul e bun in ceea ce facea la renault, insa sa iesi ca persoana importanta dintr-o firma si sa declari in presa ca ti-ar place sa lucrezi la concurenta.. Asa ceva nu se face..
IRONICK
Care dintre contractele lui au avut succes? Laguna3? KKoleos? ...
Ampt
Îþi rãspund eu @IRONICK : Latitude ºi Modus ! smile.gif
Ampt
Un interviu cu marele vizionar !

ªi uite aºa toatã lumea vede cã Renault-ul este doar un producãtor de low-cost ºi atât ! smile.gif
Declaraþia lui este doar o confirmare, volumele de vânzãri ale Renault-ului susþin din plin acest lucru !

http://www.zf.ro/zf-24/carlos-ghosn-seful-...creste-11310771
klaus
Ce tare. sa facem o comparatie.
Zice sacalul
QUOTE(ghosn)
Capacitatea de producþie la Tanger a crescut deja în ultimul an la 400.000 de unitãþi, în timp ce la Mioveni aceasta s-a menþinut la 350.000

Dupa care vine nenea Christophe Kugler (seful renault pentru euromed) link :
QUOTE( Kugler)
Uzina Dacia-Renault care produce Lodgy si Dokker in Maroc a livrat 100.000 de masini in cele 19 luni de cand e functionala


Pai... sunt 400k pe an sau sunt 100k in 19 luni (adica 63k pe an)?

Si tot din articol:
QUOTE
Uzina din Tanger a inceput productia in februarie 2012 si acum a ajuns la o capacitate de circa 30 masini/ora, maximul urmand a fi atins in viitor cand ar trebui sa ajunga la 60 masini/ora, scrie presa franceza

Acu, presupunand ca sunt 300 zile lucratoare in an(o, da, cum sa nu), cu 16 ore de lucru pe zi, asta inseamna, la 60 (maxim pe viitor) masini pe ora, cca. 325.000 masini.
Pana la alea 400.000 a lu' Ghosn cred ca mai e ceva drum...
akileon
nu e suficient sa produca, mai trebuie sa se si vanda, eu nu vad un succes Lodgy in europa, spre deosebire de Duster care merge din ce in ce mai bine
centurion
Mie mi se pare foarte clar ce zice Ghosn : "capacitatea de productie a crescut", nu productia in sine. Ei au calculat probabil ca, folosind la maxim actualele linii de fabricatie, pot produce pana la 400.000 de vehicule. Faptul ca au livrat doar 100.000 de vehicule, inseamna ca de atat au fost comenzi.
ssilviu
Pana una alta, capacitate de producþie neocupata arata doar management defectuos. Adicã Ghosn e un gãinar.
AndreiMR
Cam greu sa umpli capacitatea de productie cu Lodgy...nu e un model de succes. In primul rand e monovolum, o categorie de masini care e din ce in ce mai putin cautata, de cand cu invazia de SUV-uri, si in al doilea rand, e un monovolum nesigur si neplacut. Daca la un Sandero mai treaca mearga cu siguranta, intr-un monovolum in care isi cara copiii, vesticii cauta siguranta si confort. Cu 3*, fara ESP standard, fara dotari de confort de baza, precum AC automat...cam greu sa vinzi in categoria asta, chiar daca vii cu un pret mic.
klaus
Declaratia lu Gaozn e clar o stinghie pe la gard pe principiul "putem muta productia Dacia de la Mioveni in Tanger"; n-are nici un suport in realitate, dar am impresia ca negociaza ceva cu cineva.
P-A-C-O
probabil ca mai vor niste fonduri pe care sa le "investeasca" prin Romania... Ponta & Co. ar trebui sa fie mai receptivi !... sleep.gif
Milosi
E tipul cam neplacut [si dur], dar are dreptate.

In privinta Lodgy/Dokker, vad foarte multe prin Bucuresti.
Pare a fi apreciata de cei care au firme mici.

Oricum, Dacia a fi devansata ca cea mai low-cost brand din grupul Renault.
Vine in curand Datsun, pentru pietele si mai sarace [Rusia si India de exemplu].
Bwwlan
Mda, chiar am urmarit recent discursul astuia, precum si preluarile imbecililor din TV. Boaaaaai, ca uzina din Maroc ii mai competitiva, ca are capacitate mai mare, ca muncitorii primesc in medie 250 Euro/luna, fata de 500 romanii si alte labareli de-astea ieftine.

Da' de ce o raportam tot timpul la Romania, de ce sa n-o raportam la Franta daca tot bagam placa cu salariile: in Maroc, cioroii aia castiga de 10 ori mai putin decat frantzujii, e cea mai noua fabrica din concern care ar putea prelua fara probleme asamblarea lui Clio, Megane, etc...

A, si cretinopatii astia din TV mai uita un aspect important: Romania e in UE, pe cand Marocul are fix ZERO sanse sa intre in UE. De aici, decurg avantaje competitive dpdv fiscal si logistic, asa ca sincer, sa ma scuteascasi Ghosn, si televizistii lu' peste. Bah, nu va convine, aveti ceva de comentat? Ia, stiti ce, mah, ia luati-va voi mah fabrica pe sus si carati-va dracului in Algeria, daca tot va place in Africanezia, sa vedem, va tine?

Ii tine pe dracu'. dry.gif
spy_oh_joy1389
Nici Turcia nu e in UE si totusi au niste intelegeri cu ei. Cred ca e la fel si cu Maroc.
corbex
Turcia are acorduri, mai mult, e candidata la ue. Daca vesticii n-ar fi inspaimintati de concurenta turciei, asta ar fi fost deja membru deplin. Marocul n-are sanse desi, la cit de labari sint francezii, orice e posibil.
centurion
QUOTE(ssilviu @ 11 Sep 2013, 22:15)
Pana una alta, capacitate de producþie neocupata arata doar management defectuos. Adicã Ghosn e un gãinar.
*


sau

A pregatit uzina dinMaroc ca, in cazul in care vor sa inchida vreuna (Mioveni????) sa aiba unde transfera productia.
aphophis
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 16 Sep 2013, 12:49)
Nici Turcia nu e in UE si totusi au niste intelegeri cu ei. Cred ca e la fel si cu Maroc.
*


din ce stiu eu atat turcia cat si marocul au fta-uri cu uniunea europeana. nu cred ca se duceau frantuzii de prosti in maroc, ca sa produca masini facute special pentru europa.


http://en.wikipedia.org/wiki/Morocco%E2%80...Union_relations
IRONICK
QUOTE(klaus @ 11 Sep 2013, 10:05)
Pai... sunt 400k pe an sau sunt 100k in 19 luni (adica 63k pe an)?(..)
Pana la alea 400.000 a lu' Ghosn cred ca mai e ceva drum...
*
Nu ca tin cu ursu (faciugaosn), dar ai luat in calcul si ckd-urile? Interesul cumparatorilor fata de Reanult scade vertiginos in ultimul timp. La standul Renault erau cei mai putini vizitatori la IAA 65th comparand cu restul marcilor. Pana si la Dacia erau mai multi.
Bwwlan
Daca e s-o spunem p-aia dreapta, era si cel mai indepartat stand de intrarea principala. Mai in spate decat ei era numa' BMW wink.gif
IRONICK
Me lesi, din cauza asta la Opel peste drum erau curiosi si la Renault doar cativa la concepte.
akileon
adica la BMW nu era nimeni ca era cel mai departe?smile.gif)
IRONICK
era pustiu ... cu lacrimi in ochi se rugau sa ii viziteze si p ei
Bwwlan
Mda, camera ta e mult mai buna decat a mea... Mi-i si jena sa mai pun poze sad.gif
dil
Preºedintele Traian Bãsescu a semnat, joi, decretul decorare a directorului general al Alianþei Renault-Nissan, Carlos Ghosn, cãruia i-a conferit Ordinul Naþional Steaua României în grad de Comandor.

Sursa: http://www.zf.ro/auto/omul-care-a-facut-di...asescu-11491686
Cypher4laguna
Fix degeaba... meritele nu sunt ale lui Goshn.

El doar culege laurii (la Dacia) muncii lui Louis Schweitzer...
yoncv
Carlos Ghosn vine în România

Apropo de Ghosn: cine a hotarat extinderea Dacia si in Europa de Vest, el sau Schweitzer? Asta cred eu ca a fost decizia care a salvat Dacia.
IRONICK
QUOTE(yoncv @ 11 Oct 2013, 10:49)
Apropo de Ghosn: cine a hotarat extinderea Dacia si  in Europa de Vest, el sau Schweitzer? Asta cred eu ca a fost decizia care a salvat Dacia.
*
Tot Schweitzer. Ghosn nu a facut nimic, pana acum a avut numai contracte paguboase. Renault in continuare in picaj liber.
Markos
La Cotroceni
Ampt
QUOTE(yoncv @ 11 Oct 2013, 11:49)
Apropo de Ghosn: cine a hotarat extinderea Dacia si  in Europa de Vest, el sau Schweitzer? Asta cred eu ca a fost decizia care a salvat Dacia.
*


Decizia care a salvat de fapt grupul Renault ! wink.gif
P-A-C-O
curios este faptul ca nimeni nu a scris care este defapt motivul real al vizitei marelui CEO
VladSoare
Pãi ce era de scris? Cã vine sã mai cerșeascã niște facilitãți fiscale, folosind Marocul ca un bau-bau? "Dați-mi, cã altfel plec din România"? Cine ar fi avut curaj sã scrie așa ceva? E un oaspete important, nu vrem sã-l supãrãm... biggrin.gif
Ampt
Un articol intitulat sugestiv "Poziþia vasalului" !

http://www.promotor.ro/masini-noi/opinii/p...alului-11496219
yoncv
S-au inteles a scapat.gif
jay333
QUOTE(VladSoare @ 13 Oct 2013, 09:27)
Pãi ce era de scris? Cã vine sã mai cerșeascã niște facilitãți fiscale, folosind Marocul ca un bau-bau? "Dați-mi, cã altfel plec din România"? Cine ar fi avut curaj sã scrie așa ceva? E un oaspete important, nu vrem sã-l supãrãm... biggrin.gif
*


Sa cerseasca si sa i se dea de 1000 mai mult decat a primit rino pana acum pentru simplul motiv ca meritam (noi, ca tara); nu am stiut sa facem in asa fel incat o eventuala plecare a rino sa nu ne afecteze prea tare. Asa ca Ponta si Base si mumia de Crin sa se puna capra in fata lu Gosn sau oricui din rino si sa stranga din falci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.