Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gyony19
salut.
poate sa imi spuna si mie cineva cum pot sa reglez si eu o instalatie de gpl sa comsume putin si sa mearga cat de cat.
$$ilvviu
Sunt 'nspe mii de topicuri deschise cu aceasta problema.
In fine... O tii turata pe la 2000 rot/min si strangi surubul de pe furtunul ce duce in carburator pana incepe sa scada turatia. Eventual apoi mai desfaci juma de tura daca ti se pare ca nu trage. Neaparat sa reglezi si avansul astfel incat sa nu dea in nas la accelerari bruste.
Dupa asta reglezi relantiul din surubul de pe vaporizator.
ionutctn
Cu motorul mergand tii accelerat si strangi robinetul ala de pe furtun (dintre plaman si carburator); strangi robinetul ala in sensul de il insurubezi si pe urma accelerezi din clapeta si o lasi sa revina la ralanti; accelerezi la mana din clapeta de acceleratie a carburatorului si o lasi sa revina la ralanti. Dupa ce strangi robinetul ala cate juma de tura faci chestia asta ce ti-am spus eu; dupa ce insurubezi de mai multe ori, in momentul in care accelerezi din clapeta o sa aiba o intrerupere (dat in nas) la turatii joase se observa asta. In momentul in care da in nas la accelerarile din clapeta mai desfaci robinetul inapoi cate juma de tura nu mai mult pana in momentul in care nu mai da in nas la accelerarile din clapeta si se tureaza frumos (nu se bataie motorul, nu intrerupe etc.). Dupa ce nu mai da in nas, poti sa faci o tura cu masina sa vezi cum trage; daca da in nas la plecarile de pe loc in sarcina sau nu trage deloc atunci mai desfa juma de tura robinetul; iar mai dai o tura si tot asa pana cat de cat merge bine in sarcina.
ceaki
cat ar trebui sa consume pe gaz o dacie? ca a mea ia cam 12 la suta in oras si i-am facut toate reglajele posibile. mers lejer fara plecari sportive.
PH-06-BOA
Cu motorul abia facut(atunci) Ploiesti - Focsani si retur am scos 6,5%, in oras 8-9.
$$ilvviu
Daca zici ca i-ai facut toate reglajele posibile.. o fi de la gaz.
Mai schimba statia si vezi rezultatul
omegabear
ceva lamuriri si pe aici:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...067&mode=linear
gyony19
inca o nelamurire
care aste surubul care este pt sarcina si care este pt relantiu?
am pus si poza si sunt numerotate. surubul 1 este strans la maxim este normal?
si cand am fost cu ea la ei sa mi-o regleze au dat cu banda pe gaura de la filtru de aer.
poate influenta asta cu ceva? este bine? pe unde ar putea sa traga aer fals???
multumesc!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.