Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum reglez capota?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florinutzu
Masina a fost bagata in ceva, masina, gard... nu stiu, cu partea din fata. Din cauza asta capota motorului a venit inspre parbriz cu 1cm si acum nu se mai inchide decat daca imping, serios cu mana, in dreptul inchizatorii. Si chiar si asa nu ar fi mare deranj, dar, in timpul mersului, face urat din cauza zgomotului care il produce prin frecare cu partea de tabla pe care sta grila cu aerisirile si stropitorile de apa.
Cum pot eu sa o readuc la pozitia initiala asa incat sa se inchida usor si sa stea la cel putin 2mm de cealalta tabla asa incat sa nu mai frece? Am incercat din clemele (balamalele capotei) din fata pe care e prinsa capota dar sunt date la maxim.
E posibil sa se fi indoit cumva clemele acelea (balamalele capotei) asa incat sa nu isi mai faca treaba corect?
Sau e posibil sa se fi deplasat bara pe care sunt prinse balamalele capotei inspre inapoi, in momentul impactului?
Se mai poate rezolva cumva?
Multumesc!
mircea.a
Sigur s-a deplasat bara pe care sunt prinse balamalele capotei. Trebuie scoasa capota si trasa spre inainte. Cred ca trebuie scos si radiatorul deoarece necesita ciocanire. Balamalele capotei sunt din material mai gros si nu cred ca s-au deformat ele.
born2_hate
si yo am acceasi problema si am incercat sa o reglez de suruburile care leaga capota de balamale da nimic vezi ca tio plecat traversa daca ai cric pneumatic pune bucati de lemn pe toata lungimmea barii si inpinge cu cricul si sa masori tot timpul cu cat ai deplasato sa nu o deplasezi mai mult numai ca tre sa dai motorul jos pt asta sau incearca sa tai traversa sa o deplasezi si sa o sudezi inpoi ca cred ca mere ca asa o facut un prieten cu un laguna
baranga
daca ti s-a deplasat si radiatorul spre paleti trebuie sa bati cu un ciocan de 10 kg in colturile de la ochelar;stai linistit ca nu se stramba daca stii sa bati cu masura;asa m-a facut mie azi la service ca m-a lovit unul mad.gif si acuma se inchide capota;la mine a batut cu barosul biggrin.gif dar era meserias nenea tinichigiu....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.