Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Are cineva lumina la scrumiera ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Robert SLZ
Imi cre scuze din start moderatorilor daca postez topicul unde nu trebuie si ii rog ca, in cazul in care am facut aceasta greseala, sa-l mute.

revin :

Catre toti solenzari FUMATORI, lasand la o parte ca scrumiera este foarte incomoda si inca nu s-a gasit un sistem sa ne ajute cumva, nu v-ai lovit de faptul ca nu are pic de lumina acolo ? Mai ales noaptea cand nu vezi unde sa scrumezi ?

Si-a montat cineva luminca la scrumiera, ca as fi interesat .

multzam
RIon
sunt in targuri la accesorii luminite si neoane mici care se alimenteaza la bricheta si sunt folositoare tocmai pt. asa ceva.
Robert SLZ
Thanks RIon, problema mea este ca as vrea ceva exact ca la DSN, in genul ala, nu neaparat sa o alimentez undeva cad am nevoie, mai ales de la bricheta.

dar stiu despre ce vorbesti, si cred ca e o idee buna, sa cumpar niste leduri dalea mici cu alimentare la bricheta, sa le modific , sa le leg la pozitii, si parca s-ar rezolva problema.
RIon
...desi cred ca iesi mai ieftin daca iei 2 leduri si 4 sarme si le montezi singur...
Dsign
daca ai vreo idee, mabag eu sa-ti montez leduri... cu ocazia asta poate imi montez si la legeneul meu ca e tare frustrant...
bodel
Salutare, cel mai simplu mod de arezolva lumina la scrumiera est sa cumperi un LED sau doua cate vrei tongue.gif si pentru fiecare LED cate o rezistenta de 680 de ohmi . Legi rezistenta de unul din picioarele LED-ului si cam asta e toata treba ,mare grija la + si - partea tesita de la baza LED-ului este - .
RIon
bodel, eventual fa si un desen, si da toata procedura, sa fie un fel de tutorial.
bodel
RIon daca te uiti in profilul meu eu am berlina nu slz sau dsn amplasarea LED-ului tine de imaginatia si buna vointa celui ce vre sa faca lucrul asta in rest sunt sunt 4 lipituri cu cositor si cativa cm de varnes.
Tip: pentru ca LED-ul sa dea o lumina disipata si sa nu dea punct acesta se matuieste cu glasspapier fin 600 sau 800
bodel
hai ca ma chinuie talentul si am facut si un desen nu pea de calitate tongue.gif
oricum daca nu sunt firele pozitionate corect + la + si - la - nu se aprinde led-ul
Dsign
bodel, eu lucrez cu leduri de ceva vreme, si apropo: rezistentele de 680 ohmi au valoare mare, eu folosesc cu succes de 470.
deci nu asta era problema ci modul de amplassare al ledului, pentru ca scrumierele la LGN/SLZ sunt mobile

ma gindeam sa montam 2 sau 3 leduri chiar in suportul scrumierei, pe baza. atunci cind scrumiera va fi asezata pe suportul respectiv, va fi luminata pe peretii exteriori. altceva nu se poate face... ma gindeam la lumina difuza (pt bodel: ledurile se pot face difuze si cu ajutorul unei pile de unghii, pe care o sutesti de la sotie/prietena/sora/mama)
Dsign
a, si te-am prins ca nu stii: plusul este pe piciorusul subtire al ledului (in corpul ledului sunt 2 picioruse de dim diferite)
RIon
Topicul este (pana la urma) un tutorial, sau se muta in alta curte, ca nu prea are legatura...?
bodel
Acum ca mai prins ca nu mai prins ce sa zic vu nu stiu cum este cu piciorusele LED-ului fiindca eu la mine le-am taiat eu stiu de faza cu tesitura de la baza LED-ului iar in ceea ce priveste rezistenta folosita este in fuctie de cati amperi este LED ul in general 20 miliaperi. Imparte 14 V tensiunea max la 20 mA si iti va da 700 care rezistenta de 700 de ohmi nu gasesti neam => apropiat dar in limita de siguranta 680 de ohmi nicidecum cum zici tu 470 .
Ca fapt divers am pus la cineva in butoane de nova LED uri cu o rezistenta de valoare mai mica ptr ca vroia sa lumineze mai puternic si sau ars unu cate unu:D
PS:daca am gresit cu ceva si te-am deranjat cu ceva imi cer scuzele de rigoare si asta este
Dsign
aaaaa, nu m-ai deranjat, stai lin. eu montez leduri asa cum ti-am zis de ceva vreme si nu a veni t nimeni sa-mi reproseze ca s-a ars. depinde acum si de leduri, eu am din Germania, caci cu alea chinezesti luate la chil nu m-am inteles nici eu. mai sunt exceptii de au 16-17v in masina de te crucesti!!!!

on- topic: m-am uitat la suportul scrumierei si e cam cu dus-intors faza cu ledurile. mai studiez, deocamdata imi pun leduri in clantele din interior de la usi, ca nu le nimeresc noaptea!!!!
bogo
din pacate (sau din fericire) LED-urile pe lumea asta sunt de multe feluri. din cauza asta si rezistentele pe care le inseriezi pentru a evita prajirea lor au valori diferite in functie de curentul nominal de functionare a LEDului. din cauza asta cea mai potrivita e metoda empirica: sau iei un semireglabil si-l rotesti pana ti se pare ca LEDul lumineaza bine, sau iei un snop de rezistente intre 300 si 1000 de ohmi si le incerci pe rand (de la valorile mari la cele mici) pana o descoperi pe cea care te satisface.

cat despre amplasarea sursei de lumina, lucrurile stau cam asa: initial intentionam sa gauresc suportul scrumierei si sa infig acolo un LED. exista insa riscul ca in cazul unei pozitionari mai putin fericite lumina acestuia sa-ti bata fix in ochi ceea ce noaptea nu-i tocmai o fericire. momentan cred ca cel mai fericit loc pentru fixarea LEDului este partea inferioara a blocului de climatizre, undeva cat mai spre capatul sau liber pentru ca: scrumiera e luminata de sus in jos, lumina n-are cum sa-ti ajunga in ochi pentru ca e umbrita de corpul blocului de climatizare, firele de alimentare se trag mult mai usor (sau de pe siguranta de la pozitii sau de pe soclul luminii de la bricheta) si-n plus nu se vede decat daca-l cauti si astfel se evita eventualele probleme cu garantia.

daca in weekend nu ploua in delta sper sa pun in practica proiectul si revin cu amanunte.
EvilOne
Bogo, pai nu iei si tu led d-ala superbright cu lentila clara. Iei unu cu plastic difuz si gata, nici nu lumineaza prea tare nici nu bate in ochi insa noaptea e suficient sa nu stingi tigara pe piciorul domnisoarei.
bogo
whoops, ai patit-o si tu Evil? smile.gif. nici nu intentionam sa pun un LED prea luminos. oricum intentionez sa pastrez locatia de sub blocul de comanda a climei pentru celelalte avantaje. acuma ma gandesc numai daca o fi o ideie buna sa sa fac ingineria asta cu o zi inaintea reviziei de 10k...
Dsign
ca sa fie si aspectuos, m-am gindit sa montez 3 leduri cu lumina difuza pe lateralele suportului, srumiera este luminata de jur imprejur, nu ai cum s-o ratezi
Marty
Mut topicul la Tuning SLZ
bogo
vad ca tot nu s-a mutat topicul la tunning unde ii e locul. in fine, dupa ce m-am plimbat vreo luna cu montajul in masina, ieri l-am instalat. rezistenta si LED-ul le-am lipit pe o bucatica de cablaj care la randul ei e lipita cu banda dublu adeziva pe interiorul partii inferioare de la masca comenzilor de climatizare. LED-ul e alb, clar de 2.5mm. alimentarea e luata de la becul brichetei astfel incat se aprinde in momentul in care aprinzi pozitiile. rezultatul este cel care se vede in poza.

atentie, blocul brichetei are in total patru fise de contact. masa, plus bricheta, plus bec si inca unul nefolosit care sta chiar langa plusul brichetei. accidental dupa ce am scos mufa de la plusul becului am montat-o pe contactul de langa plusul brichetei (neconectat anterior). am avut (neplacuta) surpriza sa constat ca in momentul in care puneam contactul pe prima pozitie mi se aprindeau pozitiile la masina si se ilumina borul.

succese

bogdan_o
Bogo, referitor la cele 4 contacte. E unul pentru + bec, unul de masa si inca unul pentru + bricheta. Asta e ala din fundul brichetei si care se prinde de bricheta cu un surub fixat de o mica piulita. Ei bine, prea putin conteaza in care borna bagi papucul pentru ca este de fapt o singura bucata de tabla cu 2 conectori. Eu de la papucul liber am luat curent pt actuatorul hayonului pt ca nu am vrut sa macelaresc nici un fir. Si dat fiind ca este aceeasi bucata de tabla, cand primeste curent bricheta e alimentat si actuatorul. Probabil ca ai bagat firul alain alta parte, ca daca l-ai bagat in papucul de care vorbesc eu nu avea cum sa se intample ce spui tu.
bogo
recunosc, exact asa s-a intamplat. practic am facut un scurt intre circuitul brichetei si cel al becului care se aprinde concomitent cu restul luminilor. de aici venea si comportamentul ciudat. pe pipaite, initial nu mi-am dat seama ca am bagat mufa aiurea. se pare ca trebuie sa ma mai antrenez nitel la capitolul asta smile.gif
X-28-TRA
mai baietzi punetzi ma o semnalizare de masina sau alceva in loc de ledurii si va garantez eu ca o sa mearga(eu am semnalizare de golf bagata la scrumiera si se vede bine bine)/curentuu putezi sa il tragetzi de oriunde adica de la orice bec sau chiar de la bricheta
bogdan_o
Cu led-ul e mai simplu. Adica sunt sanse zero sa se arda daca nu ii dai voltaj mai mare. Becul se mai arde si in plus ledul are avantajul ca e mult mai mic.

Insa, ce ati putea face este sa va puneti in plafoniera (pe bordura aia gri) doua leduri de orice culoare dar mai puternice (eu mi-am pus portocalii sa fie in ton cu bordul) si vor lumina toata zona scrumierei si a schimbatorului. Nu puternic, dar suficient cat sa nimeriti sa scruturati scrumul. Nu deranjeaza deloc in mers pentru ca lumna bate in jos, iar plafoniera este putin infundata in plafon asa incat lumina se va disipa fara sa va deranjeze noaptea. In afara de aspectul practic mai ofera si o ambianta un pic mai deosebita. Eu pentru asta le-am pus pt ca desi sunt fumator inrait nu fumez niciodata in masina).
Marty
Ma suczati ca intervin, da' v-ati gindit la niste leduri puse pe dinauntrul consolei centrale ? Nu de alta da' eu m-am gasit sa bag mina pe acolo si am nimerit direct in aeratoare si in bricheta, deci loc ar fi. Pe linga asta, ma gindesc la faptul ca toata chestia ar fi ascunsa sub consola centrala si deci nu v-ar jena la ochi noaptea.
Parerea mea....
bogo
practic e exact ceea ce am facut eu. montajul led-ului e lipit pe interiorul partii inferioare a consolei centrale. daca-l puneam mai sus se pierdea efectul spotului si in loc sa obtin o zona luminoasa unde ma interesa, rezulta o lumina difuza in toata partea din fata a masinii.
richie
Scuze daca par penibil...dar sunt putzintel "disperat".....
Eu nu am Logan...am un Megane sedan recent cumparat de firma la care lucrez.
Intrebarea mea este, daca, vreunul din posesorii de Logan de pe acest forum este de acord sa-mi cedere, (contra cost bineinteles) scrumiera.
Sau ...poate stie cineva de unde pot cumpara una?
Megane-ul are acelasi tip de scrumiera dar...ca si loganul din pacate are doar una.
iar in masina mea, se plimba zilnic, cel putin 3 fumatori......cu care imi dezbat scumiera......asa ca mi-ar fi de mare folos una pentru a o pune in spate......

Acum...iarna mai ales.....e destul de greu...la drum intins respectiv viteze mai mari...cu geamul deschis...implicit curentul creat.
eminescu0
si de ce nu ai pus intrebarea la sectiunea LOGAN ?

ca raspuns la problema ta: incearca in Vitan (daca esti bucurestean...).
richie
QUOTE(eminescu0 @ 4 Jan 2005, 23:19)
si de ce nu ai pus intrebarea la sectiunea LOGAN ?

ca raspuns la problema ta: incearca in Vitan (daca esti bucurestean...).
*



Pai......eram prin 3 pagini...sincer...am vrut sa postez la LGN..dar....mi-a scapat.
Intr-adevar...sunt bucurestean...dar...cam de putin timp....
O sa incerc si pe-acolo...

Merci de info
kingviper
mie mi s-a ars acum cateva luni, ledul de la bricheta... dar nu ma apuc acu sa desfac bordu pentru un licurici biggrin.gif

P.S.: sunt nefumator, deci pentru mine e decat un simplu obiect de decor, in plus smile.gif
slider2
auzi ce ti-a venit tie sa reinvii topicuri din 2005?? in unul am postat si eu din greseala.
sunt vreo 6 topicuri in total.
andr3y_yoo
QUOTE(kingviper @ 5 Feb 2009, 22:47)
mie mi s-a ars acum cateva luni, ledul de la bricheta... dar nu ma apuc acu sa desfac bordu pentru un licurici biggrin.gif

P.S.: sunt nefumator, deci pentru mine e decat un simplu obiect de decor, in plus smile.gif
*


doamne nu mai dezgropa atatea topicuri
da si mie mi s-a ars ledu de la bricheta rolleyes.gif
adryancrystyan
Salut! Mie mi se pare util topicul.
radiozipp
ie vechi... foarte vechi...
extasy_myhay
daca tot e sa dezgropam topicuri vechi , hai sa dam cateva idei pentru luminat scrumiera , eu de exemplu am puse pe sub bord cateva baghete a cate 3 leduri ( aici puteti vedea despre ce este vorba http://www.infoled.ro/baghete-monocrome.htm )si lumineaza super unde mai pui ca merg direct legate la pozitie fara alte rezistente wink.gif

P.S. se gasesc pe Str Maica Domnului si
bolidu
Cat costa p bagheta daia ? Este flexibila ?
extasy_myhay
nu e flexibila si se pride ff usor cu banda dublu adeziva costa 5 si 7 lei bucata
Emid
Vrem pozeee.... excl.gif
matesan adrian
trebuie demontat bordu daca sa ars ledu sau beculetu de la bricheta?

24 Feb 2009, 13:59:
sa stricat ledurile de la spoiler se poate folosi bagheta cu leduri .Asa am cumparat masina si nu stiam de ce nu se aprinde becul la spoiler la apasarea franei
solenzaxjg
sunt nou pe forum dar cel mai simplu cum miam pus eu ii un neon mica deasupra albastru si se vede super si este legat la firele de la bricheta cel mai usor si trainic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.