Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme electrice Dacia 1320
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fishHeart
Buna
Am o Dacia 1320 cu o cutie de 6 sigurante , la care la un moment de suprasolicitare -
cu farurile ,stergatorul,aeroterma,casetofonul mergand- s-a ars o siguranta.
Am inlocuit siguranta problematica,care era una de 15 A ,al doilea din spate,care din cate am inteles eu ,era "responsabila "pentru stregator,aeroterma,si casetofon.
Inlocuind si celalalte sigurante ,am constatat ca farurile tot nu merg .Oare ce poate fi problema,daca nu sigurantele?
Mersi pt ajutor
tibip
ai zis ca le-ai suprasolicitat cu farurile. Probabil s-a intrerupt careva releu de far, sau sarmele de la releu la far, sau,mai grav, s-a stricat blocul de lumini sad.gif
fishHeart
Mersi tibip.
In acest as putea sa incerc ceva reparatie pe cont propriu, sau ar fi indicat sa ma duc direct la un electrician auto?
bygy007
daca ai 4 faruri pe faza scurta lumineaza farurile din exterior iar faza lunga pe toate 4, blocul de lumini alimenteaza farurile din exterior pe faza scurta si lunga iar cele de interior pe faza lunga prin releu
ceaki
misca sigurantele, poate ca nu fac bine contact. curata eventual umpic contactele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.