Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema intrat in trepte,help plz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paca
Am o problema...destul de stresanta zic eu.Detin o dacie berlina din 97 in 5 trepte.Imi intra greu in 1 si 2...2 mai nimeresc da 1 mai greu...3 4 si 5 merg perfect.Am inteles ca trebuie schimbate sincroanele de la 1 si 2..imi poate da cineva detalii privind pretul pieselor si manoperei ?Va rog mult,multumesc
brandy_tdi
Pana sa faci asta verifica si levieru` schimbatorului sa nu fie stramb sau lovit etc....daca nu e de la asta clar de la sincroane..dar preturi nu stiu sa-ti spun. Salut
Paca
sad.gif Merci...o sa verific si levieru.Am citit pe forum la cunoscatori ca daca sunt sincroanele duse trebuie sa'ti intre in viteza cand masina sta pe loc....mie nu-mi intra decat f greu...la fel de greu ca si cand e in miscare...e adevarat ?Sau poate ar trebui sa schimb uleiul la cutie pentru ca dupa ce se incalzeste putin masina intra parca mai usor.
PH-06-BOA
Sincronul de la 3-4-5 sunt la fel si costa 120 mii lei, iar de la 1 si 2 ( identide) 150 mii lei. Mai trebuie si cate un arc (10-15 mii) cate trei craboti pentru fiecare sincron( care sunt sparti-10mii/ buc.). Manopera-depinde unde te duci.Intrarea grea mai e si de la un ghid limitator aflat sub caroserie,in dreptul manetei, care se regleaza din doua suruburi, asa fel ca atunci cand tragi maneta la picior, (pentru a baga 1 si 2) sa loveasca de el ,si ducand inainte si inapoi (1-2), sa intre perfect. Limitatoru' asta are pe el un plastic care pica la uzura, dand voie sa nimeresti chiar marsarierul ,cand tragi spre a2 a. Eu le fac din tabla de 2, si tin mai mult de cat masina.
Paca
Multumesc,am gasit problema...m'am bagat azi sub masina si am gasit traversa aceea cu 2 tampoane de cauciuc rupta de la jumate...de aceea cutia s'a miscat probabil si nu mai intra in 1-2.Partea din stanga de sub sofer chiar cand am ajuns la iarba verde probabil am atins ceva...s'a desprins si atarna...am intrat repede sub masina,am strans-o si acum intra treptele ceva mai bine dar tot rupta ramane deci tre s'o schimb,e usor de schimbat dupa cate am vazut eu acolo...trebuie dat jos esapamentul si se prinde in suruburi de cutie.Totusi rog sa-mi ziceti daca ati mai intalnit asemenea problema si cam cat costa traversa aceea si cum se cheama exact ca sa nu ma fac de ras la magazin sau la dezmembrari:P Multumesc
viperfox
apropo de acea traversa si de miscarea cutiei, eu am constatat la mine urmatoru fenomen: traversa si tampoanele de cauciuc sunt intregi si la locu lor (cel putin aparent) insa, aveam masina ridicata pe cric de fata, bagata in viteza, si m-am bagat dedesubt si am invartit usor de roata; are putin joc cutia de viteze, insa lasand acel joc la o parte, cand trageam de roata si se bloca (pt ca era in viteza) cutia de viteze se misca, destul de mult zic eu (sus jos stanga dreapta, din acele tampoane), e normal? de asemenea in mers, mai ales la viteze mari se vede (a 5-a, 100+ ) tremura schimbatoru de zici ca o sa sara de acolo, si daca pun mana pe el se simte cum tremura toata cutia, si va zic, plaja in care se misca cutia e mare (2-3cm stanga dreapta si sau sus jos) e normal asa ceva?
PH-06-BOA
Verifica cu atentie tampoanele, bataiala manetei vine de la dezechilibrul rotilor(sa nu lasi femeia sa puna mana pe ea,ca nu mai coboara). Baga un levir intre placile metalice si vezi daca sunt dezlipite, aparent par bune. Oricat ai zice tu ca ai echilibrat rotile, nu vreau sa cred ca este perfect. Eu d-abia am ajuns acasa de la masina de echilibrat, le-am demontat, am facut un dispozitiv de echilibru static, am dat jos 60g in plus de pe o roata si le-am facut mult mai bine (nu perfect). La 70/h rupea masina , acum deabia se simte la 120.
Paca
Stie cineva cat costa acea traversa cu cele doua tampoane de rigoare si daca se gaseste cam la orice magazin de piese auto pt dacia? Rog frumos sa raspunda cineva care a schimbat asa ceva,ma intereseaza pretul f mult pentru ca de schimbat,o schimb eu,multumesc.
FLP
pana in 20 de lei
Paca
m'am scos tongue.gif:P multumesc mult,stima
Bullix
Apropos de acele tampoane din "bratul acela" de ghidaj... mie la un moment dat nu-mi mai intra deloc in a 5-a, am crezut, speriat, c-o fi ceva din cutie. Da' de unde... tampoanele alea erau roase de vreme... n-a avut mecanicu' de schimb atunci cand a venit la mine (magazin? leeene!), asa ca am folosit un tampon de brat al usii de portbagaj, taiat simetric pe din doua... merge PERFECT! icon_mrgreen.gif
Paca
Am cumparat cele necesare: ulei CV Texaco 21.5 RON/litru,traversa 10.6 RON + 2 tampoane 6.5 Ron/buc .Mai trebuie sa le montez si gata dar azi e sarbatoare tongue.gif .Bullix nu vorbim despre aceleasi tampoane...eu zic de tampoanele care se fixeaza pe traversa care sustine cutia si este prinsa de lonjeroane prin suporturi si de cutie prin suruburi,nu vorbim despre aceleasi tipuri de tampoane cred,salut
Bullix
Aha. M-am prins. La mine erau tampoanele dintre cele doua piese care se fixeaza prin doua suruburi una in alta si formeaza acel brat care ghideaza tija spre cutie. Oricum, bine c-ai rezolvat-o! Have some fun! icon_mrgreen.gif
diaconuliviu
Adica tampoanele bieletei.
Schimba bieleta cu una fara tampoane; acele tampoane sint proaste, se dezlipeste cauciucul de pe placutele terminale.
Cele fara tampoane au o singura bucsa, asemanatoare celei de la capetele de cremaliera.
Paca
Asa am eu...dar tot se uzeaza...ca e dacie...made in Ro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.