Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: colier planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viperfox
uite am si eu o intrebare, stiu ca poate "s-a mai discutat" dar am dat un search si nu am gasit nimic concret

trebuie sa inlocuiesc un burduf de planetara, si mi-am pus urmatoarea problema: daca pun la burduf colier nou, d-ala cu curub de strangere, in locul celui de sarma original, cum face toata lumea, colieru ala nu e perfect echilibrat la rotatie nu? ca doar are cutiuta aia cu surubu intr-o parte si deci este excentric; si deci intrebarea e, e o idee buna colieru ala, avand in vedere ca el se invarte odata cu roata, si fiind excentric, o sa induca vibratii? da stiu ca e mic, dar si greutatiile de echilibrare a rotii au tot greutati de genu 10-20g
buratino28
am si eu probl asta .dar la roata si forta centrifuga este mai mare si ma gandesc ca n are treaba pe planetara doar sa nu spintece burduful ca colierul ala e mai taios pe margini
PH-06-BOA
Cu cat greutatea(excentrica) e mai aproape de centru , cu atat e mai neglijabila. Deci ,nu se simte.
LuluMOB
Stai liniștit, așa vin din fabrică.
O pietricică prinsă în cauciuc induce sarcini mai mari. Oricum, perfect suportabile.
viperfox
ok am inteles
ma declar lamurit
diaconuliviu
Vorbesti de colierul de pe tija sau cel arc de pe capetele de planetara?
Daca de ala mare, de ce sa nu-l pui pe cel original? se monteaza cu o sfoara.
mircea.a
...sau cu doua tevi de cupru de 6mm diametru bagate pe capetele arcului si folosite ca doua manere.
viperfox
aha, la asta nu m-am gandit, mersi pt idee
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.