Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Seriozitate service Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
acidus
Salutare lume.
Sunt nou pe aici si m-am gandit sa va intreb de reviziile facute la maisnile noi.
Eu m-am lovit de aceasta problema in sensul ca am cumparat masina (Berlina 1310) si dupa 120 Km "batea" ceva in momentul in care miscam volanul. Am fost la service autorizat si mi s-a spus sa mai umblu 1-2000 Km si rezolva baietii problema. sleep.gif ...fie.. acum am 5000 km si maine ma duc la revizie si sunt curios daca repara problema sau nu.
Ideea era sa va intreb si pe voi, v-ati lovit de o asemenea problema? cum e service-ul la voi? (sper ca nu tot asa).
RIon
Eu nu sunt multumit de modul in care te trateaza si de pregatirea oamenilor de acolo, in genreal.
johnsws
sunt 2 intrebari, la care trebuie sa raspundem? sau una e retorica, urmarea primei intrebari?
Ghidioneanu
Prea e in alb si negru chestionarul , ar trebui mai nuantat . De cele mai multe ori isi fac treaba , dar mai cu suflet daca stai pe capul lor, ii pistonezi si stii ce vrei . Nu strica niciodata o spaga mica , asa ca loc de buna ziua . In orice service sunt unul -doi meseriasi foarte buni, dar aglomerati si cativa de care fuge toata lumea . Trabuie sa ai si bafta si rabdare .
acidus
Treaba la mine sta asa: ieri am fost la revizia de 5000 km. Am o problema la volan, inca dup primele 500 de km a iceput sa bata atunci cand il invarteam. S-a schimbat o caseta de directie si tot asa face. AM inteles ca la caseta inainte sa se schimbe trebuiesc facute cateva reglaje adica verificari. ?!?! S-a schimbat caseta de dir. si tot asa bate. Ce sa zic, e bai cu toata coloana ?! In fine, acum sunt la 5500 km si tot asa bate minunea aia. La service mi s-a spus din nou ca va mai trebui sa circul cu masina... pana cand nu stiu.. poata pana raman cu volanul in mana sau ma sui intr-un copac ?! In cazul meu sa zicem ca mecanicul e bun, dar problema in service e ca este un singur meserias si cand vin 10 masini merge pe la fiecare si face 20 de treburi. In fine, se vede clar ca nu sunt pregatiti sau la 100 este 1 meserias. Norocul meu ca pot sta langa masina si vad si eu ce se petrece la acea revizie in schimb sunt locuri ai am prieteni care s-au dus la alte service-uri autorizate si masina a fost inchisa intr-un garaj si proprietarul trimis la plimbare. Dupa revizie proprietarul s-a trezit cu cateva piese schimbate cu mai rele decat erau inainte de revizie care nu necesitau schimbre !?! Mai e o problema pe care am constatat-o la noi la service: patronul a zis ca pe el nu-l intereseaza care ce face, BANI sa iasa! ohmy.gif Conceptie total eronata.. desi nu am ce comenta ca asa e peste tot banuiesc. Pana la urma cum e? pe langa faptul ca mecanicul nu e bun, sau cand se nimereste unul bun, nu e lasat sa faca treaba din cauze manageriale??
Oricum, seriozitatea e 0 atat la service cat si la dealer. Iti da masina, ti ia banii si de aici in colo sa te descurci. Cat am fost la service cu a mea dacie cred ca am facut din ea una noua biggrin.gif
Ake
QUOTE(Ghidioneanu @ 23 Oct 2004, 10:37)
Nu strica niciodata o spaga mica , asa ca loc de buna ziua . In orice service sunt unul -doi meseriasi foarte buni, dar aglomerati si cativa de care fuge toata lumea . Trabuie sa ai si bafta si rabdare .
*


Dupa cat de ingaduitor esti, as spune ca tu esti mecanicul (singurul) care ai votat DA.

Eu sunt curios ce cred mecanicii despre medici smile.gif " sunt unul -doi medici foarte buni, nu strica niciodata sa le dai o spaga mica" tongue.gif


viulian
Eu ma intreb de ce mai stau sa scriu acuma ohmy.gif

Toata lumea e dezamagita de service-uri.. aici pe forum (aici am intalnit-o eu prima data!) exista notiunea de "maimutele de la service". Si mai sunt cateva threaduri despre cum sunt service-urile in general....... cauta dupa "service" si gasesti pe toate.. si o sa gasesti fix aceiasi impresie lasata si de aceste posturi de aici. mellow.gif

Te duci ca nu ai ce face si parca n-ai da 2.000.000 sa-ti pui caseta de directie noua. Dar uite ca n-ai dat, dar nici nimic nu s-a imbunatatit smile.gif

Eu am fost, mi-am luat caseta noua, am fost la mesteru meu acasa, am stat cu masina 2 ore sa bibilim la ea da' merge ca noua acuma. Am economisit si timp si nervi, si m-a costat piesa noua si o manopera de bun simt, si beneficii am satisfactia ca merge bine.

Tu nu ai dat nici un ban, dar.. ai castigat ceva unsure.gif ?

Am auzit ca in service se poarta manevevra asta.
Tu ai ceva prost la masina de 5 ani de exemplu, te duci dai o spaga la mecanic, si vine unu cu masina in garantie care tipa ca ceva nu-i convine. Zice ca e de la caseta, da caseta noua a aceluia jos, pune jungiu de caseta veche; cel cu masina de 5 ani face rost de o caseta noua mai ieftin, gigi cu masina noua si crizat pleaca sperand ca o sa mearga mai bine dar vine si mai nervos a doua oara sa i se faca treaba cum trebuie; atunci o sa i se schimbe corect cu una noua, mecanicu se face cu banu, cel initial cu caseta proasta se face cu caseta noua , patronul ia teapa ca oricum nu plateste bine mecanicii si gasesc si ei cum sa faca un ban wacko.gif ameteala, dar asa e.

E clar si votul meu, da wub.gif
Raoul
Servicii de doi lei la Service-urile Dacia, cel putin la cele tongue.gif tongue.gif din judetul Arges. Cei mai mari mafioti, si cu cea mai mare lipsa de respect pentru clienti. tongue.gif sad.gif
lar
Am votat nu pentru ca mi s-a intamplat de cele mai multe ori sa nu se rezolve din prima toate bubele. Si asta ma deranjeaza cel mai tare, drumurile repatate la service. Cele mai multe cazuri de acest gen le-am avut la problemele de lacatuserie (inchizatori, scaune, scartaieli, apa inside), mai putine la mecanica, unde de regula s-au rezolvat operativ. Dar nefiind total multumit am votat NU.
bertro
problema cea mare (uriasa) in fascinanta noastra patrie este lipsa totala de respect fata de client. observi asta din prima cum intri in service si dai de fețele rustic-viclene si vorbele in 2 peri ale unora incercand sa te "citeasca", sa vada daca te pricepi sau daca te pot prosti cum ii taie capul.

la noi inca se pastreaza mentalitatea aia de pe timpurile lui nea' Nicu, cand clientul intra smerit si cu capul plecat in Alimentara si ruga umil sa i se vanda produsul X pentru ca tanti vanzatoarea era mereu prea nervoasa si ocupata. Faptul de a primi civilizat un produs pe care dadeai bani era un privilegiu, nu un drept. Iar daca indrazneai sa te uiti mai lung sau sa pui intrebari erai luat scurt: "hai, ce faci, dom'le cumperi sau iesi?"

asa-i si acum in multe locuri, mai ales in domeniul auto, constructii, instalatii, etc. tre sa-i iei tu tare de la inceput, altfel te iau "bajetii" in balon si incearca sa te invarta cum le convine lor. nu-i intereseaza ca daca fac munca proasta nu le mai calci in veci pragul. oricand se gasesc alti 10 fraieri in locul tau care inca nu au pațit-o cu firma respectiva si se duc si-si irosesc banii acolo. De aia e bine sa fii mereu constient ca firma X nu e singura de pe lume si ca e okay sa le spui in fata "ori facem cum doresc eu, ori am plecat la urmatorii". Partea mai rea e atunci cand service-ul X chiar e singurul pe o raza de n KM si tu esti cu masina varza. Atunci e raiul pe pamant pentru "șacali".

Clientul nostru - stapanul nostru? ti-ai gasit! Mai e mult pana sa curga apa calda in rumenia. In ziua cand o sa te duci la dezmembrari si o sa ceri un afterburner de F22 pentru dacia si in loc de ironii peste fața ai sa fii tratat cu "sigur, domnule, face x mii euro", atunci o sa stii ca in țarisoara noastra s-a maturizat comertul. pana atunci -> legea junglei: kill or be killed.
stuiberv
Da Bertro, si din pacate in Iasi asta e situatia cu Dacia: e unu singur.
Eu acusi trebuie sa fac revizia la 10k km, si mai vreau sa si intreb despre diverse chestii (cum ar fi de ce galopeaza la relanti).
Cred ca dau un telefon la fostul meu instructor, ca are tot solenta si sigur cunoaste pe cineva cu care se poate discuta cum trebuie (chiar daca trebuie sa dau ceva in plus, da macar sa stiu ca se face treaba cum trebuie).
Nu imi convine, dar asta e.
Nu am curaj sa merg de capul meu, pentru ca eu nu sunt obisnuit sa ma iau de oameni, eu cred ca daca ma duc la cineva imi face treaba cu simt de raspundere, asa cum incerc si eu.
AVT
Am votat NU pentru ca am avut probleme reale cu mecanicosii din service!, cam cum ar fi: intarziere la remedieri minore (de exemplu, 7 (sapte) ore pentru un nenorocit de actuator; sau cat timp a fost masina in garantie, ma duceam la ei si reclamam zgomote ciudate pe fata stanga - de fiecare data ieseam in probe si imi ziceau ca am vedenii acustice, ca masina e in perfecta stare de functionare si totusi, la prima vizita in service dupa ce masina a iesit din garantie, nea Mielu' mecanicosu' imi zice - desi eu nu i-am cerut sa constate - ca am probleme pe fata stanga!?!?!?!).
In concluzie, service-urile din RO sunt la pamant iar un vot NEGATIV este prea putin...!!! (din pacate... )!
Charlton
Am votat DA , eu sunt multumit de Service Dacia ( Caransebes , Caras-Severin ) , mai ales ca aici vin si masini din Resita ( 40 Km ) desi au si ei reprezentanta in localitate .
lar
QUOTE(Charlton @ 20 Jul 2005, 11:55)
Am votat DA , eu sunt multumit de Service Dacia ( Caransebes , Caras-Severin ) , mai ales ca aici vin si masini din Resita ( 40 Km ) desi au si ei reprezentanta in localitate .
*



Te poti considera norocos, te invidiez un pic smile.gif
nairam
Am votat NU ... si asta in conditiile in care m-am dus la service, in garantie, cu "pile" ... Sunt de toata jena.... Nu detaliez pentru ca ma apuca iarasi nervii.....
cmz
Am votat NU. Votul meu reflecta palid realitatea hada din service-ul unic autorizat Dacia din orasul meu: Bistrita. Pentru detalii urmariti va rog posturile mele de la categoria diverse -> alarme.
bogdan_o
Depinde. Sunt service-uri de cretini (cred ca e prea bland cuvantul) gen Dacoserv Militari unde nici batut cu lantul nu m-as duce cu masina mea, dar sunt si service-uri acceptabile cu oameni intelegatori.

Personal sunt anti sintagma "las-o ca merge si asa". Daca e ceva ce urasc mai mult e exact credinta asta. Pe de alta parte, am vazut cazuri de persoane care veneau cu masinile in service doar asa, ca parca au auzit ele ceva la masina. Mai mult, veneau cu o falca in cer si cu una in pamant si uralu pe acolo. Ei, sa fi fost in locul mecanicilor eu le-as fi trimis la plimbare. Nu e nimeni dator sa le suporte lor nesimtirea. Eu as fi inteles daca nu ar fi fost multumite de servicii sa faca scandal, dar chiar asa, sa vii din prima cu gura cat o sura e lipsa de bun simt.

Eu am aistat la o faza intr-un service (nu de masini, ci la UltraPro pe Pantelimon) in care unul a venit cu fiul si cu nevasta si, mai presus, cu o gura cat 10 ca i s-a stricat calculatorul, ca ce porcarii vand aia ca asa si pe dincolo. Le-a facut pe femeile alea in toate felurile, de la animale cornite la femei usoare. Rezultatul: a fost dat afara si i s-a reziliat contractul de garantie plus amninta cu judecata pentru insulte si scandal. Simplu. Numai bine ar fi vorbit civilizat? Ce vina au alea? Ca doar nu au facut ele piesele si, chiar si asa, de-aia e garantie. dar vino omule civilizat. Te manaca undeva pleci cu coada intre picioare.

Revenind la subiect, inainte de analiza munca altora trebuie sa ne analizam munca noastra. Nu-i poti cere unui om sa-si faca treaba ca la carte daca, la randul tau, tu ti-o faci de mantuiala. Si cate astfel de exemple nu sunt? Pe cti ati vazut voi ca-si fac treaba ca la carte. Ma refer aici la colegi de serviciu, la prieteni, la functionai, etc. Pe prea putini. Dar ei,la randul lor, au pretentia ca altii sa le faca treaba ca lumea. Cam mult nu, considerand ca ei o fac de mantuiala? De ce nu ar face-o si altii de mantuiala? Ce, numai ei au dreptul?
Marian_2004
1: bertro are cea mai mare dreptate:

"la noi inca se pastreaza mentalitatea aia de pe timpurile lui nea' Nicu, cand clientul intra smerit si cu capul plecat in Alimentara si ruga umil sa i se vanda produsul X pentru ca tanti vanzatoarea era mereu prea nervoasa si ocupata. Faptul de a primi civilizat un produs pe care dadeai bani era un privilegiu, nu un drept. Iar daca indrazneai sa te uiti mai lung sau sa pui intrebari erai luat scurt: "hai, ce faci, dom'le cumperi sau iesi?" "


2: "Nu-i poti cere unui om sa-si faca treaba ca la carte daca, la randul tau, tu ti-o faci de mantuiala."

Incorect! Nu ii poti cere unui om sa faca o treaba cum trebuie, daca tu (patronul) esti un gutan care habar n-are meserie. Cum poate sa ceara un "smecher", un "afacerist", unui mecanic, sa ii faca cutare chestie, daca el (patronul) habar n-are de treaba aia?

Din cauza afaceristilor sunt angajati in service, mecanici cu pregatire proasta. Au invatat meserie de pe unde au apucat, patronul nu ii verifica la bani marunti...etc. Sa tinem cont ca in Ro se merge pe principiul "las-o ma ca merge si asa"


3: mecanicul chiar daca se pricepe si stie meserie, tot nu face lucru ca lumea. De ce? Pai.. simplu: Daca trebuie sa regleze culbultorii, sa zicem, nu strange suruburile la cuplul la care trebuie, astfel incat ei sa se deregleze mai repede. Peste cateva luni, omul apare iar. Si, evident, da alti bani. Situatia asta se intampla datorita numarului mare de mecanici/numar de masini. Se fac nspe mii de mecanici pe an, prin scolile profesionale. Creste numarul de mecanici... scade proportional numarul de clienti ai mecanicului. Si proportional cu treaba asta, creste pretul, evident. Daca creste pretul... se intelege ca scade numarul de clienti


Ca o concluzie: Parerea mea este urmatoarea: Cine are bani si isi permite... sa dea masina prin service, chit ca o regleaza prost, ca fura piese din ea sau mai stiu eu ce fac aia acolo.
Cine nu poarta degeaba 2-3 kg creier pe umeri, pune mana pe niste carti de mecanica, isi cumpara scule (azi o tubulara, maine un patent...etc) si pune mana sa invete singur. Cine are nelamurir, se poate duce prin service sa puna intrebari. Pana acum nu am fost gonit din nici un service ca puneam intrebari. A plecat eu singur, vazand ca, in general, mecanicii erau cam paralei cu subiectul
bertro
QUOTE(uncyclopedia)
Mechanic
Romania's mechanics are mythical creatures which are said to be able to produce gold/money without moving a muscle, much like the medieval alchemists only lacking any kind of philosopher's stone (the only stones they have are either fake diamonds made of fake zirconium or kidney stones).

They can still be seen around the country lying in the sun all day talking/complaining about the weather, which is NEVER suitable for any type of work.

Still, they seem to possess strange hypnotic powers which make people pay them money for nothing. They are often associated with the term "gunoi" (nice person), or "jeg" (god).
243.gif

bobo77
Nu sunt multumit si nici nu cred ca sunt multumiti in ultimul timp...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.