Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se inchide un portbagaj de dacie?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florinutzu
Am dacia berlina ultimile tipuri.
La portbagaj, butucul care inchide porbagajul se poate rasuci cu surubelnita sau cu cutitul si se deschide. Ca si cum ai lega cu ata porbagajul ca sa stea inchis, atata siguranta am la porbagaj.
Cum se face ca sa nu se mai rasuceasca, ii lipseste ceva ... trebuie sa fie un blocator ceva un stift, o clema...
Mai mentionez ca butucul se misca stanga dreapta si ca iese si 2mm inafara daca tragi de el. Si mai spun ca am si deschidere centralizata pe porbagaj. Din cauza asta gandesc ca cel care a pus inchiderea a dat jos ceva de acolo sau a uitat sa mai puna.
Daca ma ajutati raman dator!
Mersi.
paulca
Butucul de portbagaj se blocheaza pe interior cu o lama arcuita un forma de U ( cel putin la mine). Vezi sa nu fie decalita sau lipsa
C a t a l i n
Dacă ai deschidere electrică, și e "de încredere", anulează sistemul "din cheie"...
florinutzu
1 Nu am nici o tabla sub forma de U in spatele butucului.(Ma gandesc ca ar fi nevoie de o tabla sub forma de U ca la butuc la portiera. Gresesc?) E cam greu de bagat acolo ca nu prea ai acces, tre sa ai degetele lungi.
2. Cum sa anulez dechiderea din cheie? Actuatorul (motorasul inchiderii) trage de o chestie care da drumul la porbagaj si el sare ca e tras de arcurile mari de la balamalele lui. Sa bag bete de chibrit in butuc nu ajuta ca il poti rasuci cu patentul din moment ce iese 2 mm inafara. Sa il scot de tot ar ramane gaura de acolo...
Trebuie sa il fac cumva sa nu se mai miste acolo. Poate il sudez daca nu gasesc alta solutie sau dac anu merge solutia de la 1.
paulca
La mine tabla aia se baga din lateral! Intra destul de usor.
Totusi un butuc nou nu e o avere.
diaconuliviu
Butucul intra in capota intr-o gaura rotunda dar cu o excrescenta, o degajare laterala. Butucul are, de asemenea, o nervura care ar trebui sa-l asigure antirotire (ma refer la intrebul ansamblu butuc). Piesa "U" este cum spui, ca cea de la portiere.
In plus, lamela de pe butuc, care actioneaza mecanismul este mai lunga decit e nevoie; ea se taie putin mai lunga decit e necesar iar dupa montare se indoaie incit chiar daca sare acel "U", butucul sa nu poata fi tras cu mina.
florinutzu
Multumesc de sfaturi.
La mine tija in capatul butucului e indoita, dar ii permite butucului sa se miste cam cu 2 mm in afara. Cum spuneam nu am nici o tabla sub forma de U dar o pun cu prima ocazie pe care o am.
Cred ca tesiturile sunt in regula. Urmaeza sa pun U si apoi vad daca e bine sau nu.
Nu ma incanta sa iau un butuc nou intrucat ar fi o alta cheie pe manunchiul pe care il am acum.
Multumesc!
florinutzu
Am pus piesa in forma de U si s-a rezolvat. Daca inainte il deschideai cu surtubelnita sau cu varful cutitului acum tre sa trag putin si de cheie. Multumesc mult.
Bafta tuturor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.