Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalare cupla
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut232
as vrea sa stiu si eu daca as putea sa ma bag sa schimb o cupla(eu inteleg prin cupla chestia aia de la directie...cand are joc volanu).mentionez ca nu am cine stie ce cunostinte....dar sa desfac 2 sau 3 suruburi cate sunt reusesc eu....
ar trebui alte cunostinte?
Ov
e simplu, scoti cupla veche (2 suruburi), ai grija sa nu misti volanul dupa ce ai scos-o, o pui p-aia noua si pui la loc suruburile avand grija sa nu fie tensionat volanul (nici nu prea are cum). Daca dupa operatiunea asta te trezesti ca-ti trage intr-o parte, atunci se poate tensiona si cupla aia in directia in care trage, dar mai bine nu. Teoretic n-ar trebui sa se intample nimic negativ.

ionut232
QUOTE(Ov @ 22 Oct 2004, 12:34)
e simplu, scoti cupla veche (2 suruburi), ai grija sa nu misti volanul dupa ce ai scos-o, o pui p-aia noua si pui la loc suruburile avand grija sa nu fie tensionat volanul (nici nu prea are cum). Daca dupa operatiunea asta te trezesti ca-ti trage intr-o parte, atunci se poate tensiona si cupla aia in directia in care trage, dar mai bine nu. Teoretic n-ar trebui sa se intample nimic negativ.
*



aia daca imi trage intr-o parte...ar trebui sa mai strang in partea respectiva?
irinel75
QUOTE(ionut232 @ 22 Oct 2004, 10:39)
aia daca imi trage intr-o parte...ar trebui sa mai strang in partea respectiva?
*


NU..se va slabi nitel unul din suruburi..fiind prea strinsa, impiedica la rotatii elasticitatea "AXULUI VOLAN".
Slider
Merge. Eu o schimb singurel de cind ma stiu....adicatelea de fapt de cind am fost la un service si cind am auzit cit imi cere sa schimbe dracia aia am plecat. Am preferat sa beau 3 beri in parcare (la cit imi cerea individu' luam o lada....) si sa o schimb eu. Mi-a reusit din prima de fiecare data.
Spor la treaba! wink.gif ....si pofta buna...la bere!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.