Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: in depasiri pe la 4000 zici ca se taie alimentarea!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dkrysty
In depasiri, pe la 4000, zici ca se taie alimentarea, poate e normal... si totusi de ce se intampla si ce se poate face sa poata mai mult!?!

...trebuie un tuning?... sau e vorba de un reglaj anume avans/carburator ceva?

La voi apar aceste probleme la 4000 rpm??? nu am intentia de a o tine in 4000rpm dar imi place ca o depasire sa nu o fac schimband viteze...

imi place ex a 4-a 3000-pana la 4000 daca e nevoie mai ales daca se nimereste ca cel depasit sa mai si accelereze in timp ce il depasesc... se mai intampla... mai ales ca masina poate...motor nou: 3000-4000 km de cand l-am refacut...

MERCI!!!!!
Ov
posibil sa ai nivel mic in camera de nivel constant din carburator, si la regimuri mai ridicate de turatie sa ramai fara benzina.
dkrysty
merci ...nu m-am gandit asa e... se poate... cum ajung acasa umblu acolo si apoi ii dau o talpa sa vad ce zice... smile.gif MERCI!!!
PH-06-BOA
Poate sa mai fie si pompa , care nu face fata la acel consum. Scoate furtunul de la carburator si da la pompa. Trebuie sa iasa jet ,cat gaura furtunului,si la 10-20 cm distanta.Daca nu, ori pompa proasta ori calea pana la ea e infundata.
dkrysty
S-a rezolvat! am marit nivelul in CNC! era la limita de jos (la relanti) si l-am pus un pic mai sus de jumatate!!! si se pare ca nu mai comenteaza... i-am dat si 4300 rpm si nu zice nimic rau...
Pompa de benzina e noua... 6 luni cred si baga...!
Sunt multumit!!! merci de informatie!

...si ca sa nu fie probleme cu turatia asta i-am schimbat si uleiul... valvoline durablend 10w40 (as fi vrut 15w50 dar se pare ca nu se gaseste in romania... asa mi-au spus distribuitorul... ma rog!)
Acum suna si mai bine motorul... presiune ok!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.