Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CLAXON TARE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
iubitordedacie
salut! imi poate spune cineva unde as putea gasi un claxon mai puternic decat ala standard, cu care vine din fabrica? am cautat in targul Vitan, dar toate sunt in tzipla, si nu stiu cum suna. daca stie cineva care sunt cele mai puternice, cele alungite sau alea in spirala, sau care? un paradis al claxoanelor daca stie cineva sa imi spuna si mie.
Adrian_Solenza
Fratie alea suna tare... Mi se pare ca sunt 2 piese: mos si baba! Si-a luat varu' meu mai de mult (sunt alea rosii, tip melc) ... Da ce naiba faci cu alea ca trezesti mortu'!? Daca vrei sa dai bipuri la gagici fa-i un contact sa se aprinda si faza lunga cand face nino-nino biggrin.gif wink.gif
shaq_rose
vrei sa se auda mai tare? ia-ti un claxon sa se auda pe gustul tau si trage-i un releu si sa vezi belea !
adumitrachy
Am avut si eu de alea rosii tip scoica.Mergeau de sareau capacele.Numa ca s-au ars dupa ce am fost la o nunta ( biggrin.gif ) si a trebuit sa-mi iau altele.Nu am mai avut 600.000 (atat costau alea rosii) si mi-am luat niste porcarii la vre-o 300.000.Astept sa se arda astea sa imi iau iar de alea rosii.Asa ca te sfatui sa iti iei de alea rosii.
RIon
La ce va trebuie sa sune ca la un TIR??? Chiar nu inteleg...??
tarzy
QUOTE(RIon @ 24 Oct 2004, 21:49)
La ce va trebuie sa sune ca la un TIR??? Chiar nu inteleg...??
*




partea naspa este ca daca cauti unul normal nu gasesti de nici o culoarea.
acum vre-o 4-5 saptamani claxonul din fabrica al berlinei mele a sucombat subit, asa ca nu am avut de ales si m-am ales cu o pereche de turcisme care chiar scoala mortul din cosciug. am inceput sa evit a mai claxona decat in cazuri obligatorii doar sa nu mai aud herghelia de sub capota.
daca cineva vrea sa-si schimbe claxonul original cu o pereche de turcisme ma ofer sa-i fac si cinste cu o bere.
Sony
Un prieten avea un claxon obosit, care macanea ca rata. Nu asa era conceput, uzura il adusese in stadiul asta! biggrin.gif Era belea! Am fost dezamagit cand l-a schimbat cu unul nou.
shaq_rose
am patit-o si eu acum pe masina de scarbici, suna parca e o baba la coada la lapte si pe deasupra si ragusita !
Daddy
O pereche de pe un Opel Vecra/Astra , sunt adevarate.
Vezi pe la parcurile cu obosite.
StefanT
e scump un releu de ala? cica se pune doar cand sunt 2 claxoane...care e rolul lui?? de ce s-ar auzi mai tare cu releu?
tarzy
QUOTE(Steffyx @ 1 Nov 2004, 13:56)
e scump un releu de ala? cica se pune doar cand sunt 2 claxoane...care e rolul lui?? de ce s-ar auzi mai tare cu releu?
*



e cam 100k ROL, nu se aude mai tare dar iti protejeaza instalatia electrica.
StefanT
QUOTE(tarzy @ 1 Nov 2004, 16:06)
e cam 100k ROL, nu se aude mai tare dar iti protejeaza instalatia electrica.
*


aha mersi.....dar aia ziceau mai sus ca scoli cenzurat cu un releu de ala
OCEBE
daca e sa se auda mai tare prin releu asta e ptr. ca practic toata tensiunea instalatiei va fi pusa la dispozitia claxonului; fara releu, pana la claxon se pierde tensiune pe conductori si intrerupator.
shaq_rose
QUOTE(OCEBE @ 2 Nov 2004, 12:52)
daca e sa se auda mai tare prin releu asta e ptr. ca practic toata tensiunea instalatiei va fi pusa la dispozitia claxonului; fara releu, pana la claxon se pierde tensiune pe conductori si intrerupator.
*



nimc mai adevarat
iubitordedacie
va anunt ca mi-am pus un claxon minune cool.gif face ca acceleratul. se aude de la trei strazi. cand dau semnal la cate un tico, nu stie din ce parte vine bestia laugh.gif costat 500k plus 150 montatul. merita!
ps. cand fac rost de bani imi mai pun unul smile.gif
Sony
QUOTE(iubitordedacie @ 7 Nov 2004, 13:37)
va anunt ca mi-am pus un claxon minune  cool.gif face ca acceleratul. se aude de la trei strazi. cand dau semnal la cate un tico, nu stie din ce parte vine bestia laugh.gif  costat 500k plus 150 montatul. merita!
ps. cand fac rost de bani imi mai pun unul smile.gif
*


Nu ai incercat sa mergi si pe calea ferata? tongue.gif
Al Cap0nE
Ia vezi daca se da acceleratul din calea ta cand il claxonezi ? smile.gif
iubitordedacie
am incercat sa imi iau din alea de tir excl.gif am gasit pe colentina un paradis al claxoanelor, toate formele si toate marimile. dar imi trebuia compresor special, si de unde? alea cica nici nu sunt pe curent, au o electrovalva la pompa de aer. dar daca imi mai pun vreo doua din astea, tirul o sa fie mic copil. deja si tractoarele se sperie! biggrin.gif
Al Cap0nE
Si unde o sa pui cablul ala de care tragi ca sa sune ? smile.gif
DomnulK
QUOTE(tarzy @ 1 Nov 2004, 16:06)
e cam 100k ROL, nu se aude mai tare dar iti protejeaza instalatia electrica.
*



Ne poti face o schema de montare a unui releu pe claxon? Ca mai sunt si altii interesati si poate nu au cunostinte atat de vaste in domeniu......
Multumesc!
StefanT
mai baieti mi-am luat si eu niste "melci" de aia....pereche....de inalte si joase...i-am montat ca la carte....cu releu, cu sigurnata, bla bla bla......dar sunt si eu curios...a mai avut cineva? is buni de ceva? mentionez ca sunt GMP cica....o firma buna frantuzeasca, dar chestia e ca de fapt sunt facuti in turcia sub licenta GMP (vrajeala)...am dat doar 180k pe melci,,,,,, dar exact asa am vazut in magazin la 340k.......am mai avut unul, care era fara pereche....s-a stricat in 3 luni.....ce e drept nu l-am montat cum trebuie, cu gura in jos (ca sa se scurga condensul) si dupa un mers pe ceatza.....suna mai tare fluieratul unei babe......asta e .... mentionez ca ala nu era montat nici cu releu....oare de asta sa se fi stricat??
StefanT
aha...tarzy zice ca are si el turcisme de astea..... de cand ai postat mesajul mai functioneaza?? smile.gif macar 2 ani sa ma tina si is multumit....salutare
driver
Problema sta cam asa cu melcii aia turcesti, suna frumos prima data si vor suna tot asa daca nu ii folosesti biggrin.gif , adica sa stea cum au stat pe raft, daca ii folosesti pt claxoane mai lungi sau mai nervoase, se "ragusesc" si o sa-ti sune infundat, dar isi revin daca ii lasi un pic sa se raceasca insa cand o sa-ti trebuiasca mai tare nu prea o sa sune, la o nunta mi-au sunat cam 5 min si dupa aia gata smile.gif , am mai claxonat si a doua zi, asta e ce sa-i faci.
As vrea sa-mi cumpar o goarna de tir dar merge pe 24 V, sau cu aer. Asa ca o sa astept sa-mi "creasca" masina, sau o sa-mi cumpar un cap tractor laugh.gif
StefanT
aha...am inteles....nu ma intereseaza claxoane lungi chestii....adik nu pt nunti, dar daca se mai gaseste un bou sa imi taie calea, vreau sa tresara poutin cand fac BIP....
driver
cu tresaritu e discutabil, un mosulet saracu cu bicicleta il bagi in mormant,pe cand pe cel cu ditai mertzanul poate nici nu te aude bine ca el sta bine la partea cu izolatia fonica smile.gif smile.gif smile.gif
tarzy
QUOTE(Steffyx @ 18 Nov 2004, 23:23)
aha...tarzy zice ca are si el turcisme de astea..... de cand ai postat mesajul mai functioneaza?? smile.gif macar 2 ani sa ma tina si is multumit....salutare
*




functioneaza bine merci, dar e drept ca nu le prea folosesc, ma enerveaza ca suna prea tare, ma sperii eu daramite pietonii
mewtwo
Pai prin Vitan gasesti de toate felurile, eu mi-am luat niste turcisme 2/pachet cu 180.000 lei .
Bune rau turcismele alea (pereche) ... ma feresc si eu acum sa claxonez...doar cand este neaparata nevoie !

Vad ca tin si la ploaie si la ceata chiar fara releu !
StefanT
QUOTE(mewtwo @ 19 Nov 2004, 13:27)
Pai prin Vitan gasesti de toate felurile, eu mi-am luat niste turcisme 2/pachet cu 180.000 lei .
Bune rau turcismele alea (pereche) ... ma feresc si eu acum sa claxonez...doar cand este neaparata nevoie !

Vad ca tin si la ploaie si la ceata chiar fara releu !
*


exact 180 am dat si eu pe turcismele mele, dar le-am montat cu releu si 2 sigurante laugh.gif ca sa nu se strice ca imi plac la nebunie cum suna.....in plus, cumparasem tot de astea la 180, dar unul singur...adik 90k....si s-a stricat in 3 luni.....naiba sa ii ia de turci....e drept ca s-a stricat dupa 80 km pe ceatza, ca era pus cu gura inainte, ceea ce nu va sfatuiesc..... eu ziceam ca sa se auda mai tare afara, dar e insignifiabila diferenta, asa ca nu merita.....
StefanT
apropo...eu nu ma feresc sa claxonez, din contra biggrin.gif....cum zicea cineva..."cand am bani imi mai pun o pereche" biggrin.gif biggrin.gif
iubitordedacie
salutare! mi-am mai montat un claxon wub.gif e foarte misto, trei goarne, toate cromate. problema e ca mai aveam unul cu doua goarne. diferenta e aproape insesizabila, desi merg toate cinci, ca le-am verificat. au compresoare separate, totusi nu se simte ca sunt doua ( adica 5 )... ce e de facut, daca stie cineva?
disaster
eu mi-am luat acum doi ani din targ din braila un claxon melc(jumate rosu,jumate negru)si am fost socat de performantele lui.fug romanii si pe trotuar cand claxonez(spre deosebire de rata pe care o aveam inainte).am dat pe el 75k si inca functioneaza ca nou,dar am aceeasi problema ca si driver,daca il tin mai mult isi pierde din putere dar asta poate fi si din cauza consumului prea mare de curent pentru ca isi revine repede.
..IcemaN..
eu am unu veeeechi.....luat de pe o Skoda in paragina cand aveam 12 ani biggrin.gif .... se aude super tare....l-am montat langa filtrul de aer..... si e cu gura-n sus.... dar de 7 ani de cand e pe masina nu a cedat niciodata

mai era unu' langa farul stanga , dar pe ala l-a luat prietenul meu biggrin.gif .....culmea , le-am desfacut cu mana piulitele..... si sunt mandru....ca a doua zi am vazut skoda aia de care mai ramasesera decat claxoanele si volanul(ma rog...volanul laugh.gif ) ca o urcau astia de la primarie pe un trailer cu sigla REMAT ....

deci....mergeti la dezasamblari si cautati cloaxoane de skoda....modelul cu 2 faruri , mai patrate ....si tre sa aiba 2 claxoane ....langa faruri.....in fata radiatorului
elro
ce atatea relee......
eu am pe masina de 3 ani clacxoane delea rorii"turcisme"am dat 200.000 prima data cand au aparut,si in schema lor era prevazut si un releu,dar din comoditate tongue.gif nu am mai pus deloc,si de 3 ani suna de rupe si nu au nici pe naiba ,nici ele nici instalatia.
La cele tip "GOARNE" cu compresor,da acolo trebuie releu neaparat ca este un consum mare si........blocul de lumini nu face fata.

Va urez numai bine tongue.gif
anndi
interesantta discutie de claxoane biggrin.gif . eu am pe nova claxoanele din fabrica, 2 la numar, din alea tip melc si de 8 ani merg fara probleme. si as fi curios sa vad o dacie cu goarne din alea montate pe plafonul masinii. ala da tuNNing biggrin.gif .
ydaniel
sa citez pe cineva:folosesti numai claxonul!ala de dacia e mic si vreu pe bune unul de top.ala turcesti pot sa le pun pe acelasi suport sau trebuie electronica la care nu ma pricep?
matrafox
salut!tata a pus pe masina 2 goarne rosii pe care le-a luat acum 10 ani ptr camionul de la servici.urla intr-un hal de te doare capul.faza tare ca nu am avut probleme cu politia deloc pana acum.ce e drept e ca nici nu am mers langa politist sa-i dau un calxon ptr ca atunci cred ca altfel ar fii stat treaba.deci orice ar fii cautati ceva pe rosu,fiind mult mai bune decat cele de culore inchisa.si a r fii bine sa luati varinta medie de sunet,ptr ca sunt pe 3 nivele din cat am obs eu:inalte,medii si joase.pana acum am vazut ca cele medii se aud cel mai bine.sa ne auzim cu bine.bafta!
iubitordedacie
as vrea sa stiu daca se pot monta din acelea de tir. am inteles ca e nevoie de butelie, ca alea ar fi cuplate pe compresor de nu stiu cate atmosfere. daca se pricepe cineva sa ma lumineze si pe mine, va rog!
ps. as aprecia daca ati posta mistourile in alta parte nu pe threadul meu smile.gif
matrafox
mai parerea mea e ca efectul pe moment e super dar daca stai sa te gandesti chiar nu se portriveste pe dacie un sunet de tir.daca era o camioneta sau mai cine stie ce poate mai mergea ,dar pe o berrlina chiar ii strica ce are cat de cat bun din ea.nu stiu daca se pot monta de tir.nu stiu cum incarci butelia cu aer in rest totul e posibil
Marian_2004
Matrafox are dreptate.... se strica farmecul masinii daca ii puneti claxon de tir.

Presupun ca stiti ca nu este legal sa aveti instalate pe masina mijloace de semnalizare acustica si/sau luminoasa mai puternice decat a fost dotata masina.

Ce se poate face? He he...

Dacia era dotata cu doua claxoane. Majoritatea daciilor mai au doar unul acum, sau daca au doua, suna prost. Faceti-va rost de doua claxoane bune, alimentati-le prin releu si legea nu zice nimic. Cred ca realizati ca doua claxoane care merg bine, tipa destul de tare. Cica aceste claxoane pot emite intre 105 si 120 db, la 2 metrii de masina (asa spune cartea tehnica) . Ori, din cate stiu eu, pragul durerii auditive incepe tocmai de la 120 db.

Oricum, daca totusi vreti sa le tunati, puneti si voi condensatori de mare capacitate pe circuitul lor. In paralel cu ei. Am observat ca un condensator de capacitate mare ridica tensiunea cu cativa volti, daca sursa duce.
Daca tot nu va ajunge, desfaceti claxoanele si bobinati sarma ceva mai groasa. Vedeti daca e destul spatiu. Bineinteles ca vor consuma curent mai mult, dar vor suna mai tare. Si daca politistul nu e atat de afurisit incat sa va duca pana la service, sa va verifice claxoanele... puteti scapa cu scuza "Ce sa fac dom'le... astea sunt claxoanele iei, asa suna de cand le stiu. O fi bateria mai incarcata"


Daca face cineva ce am zis eu mai sus, sa imi spuna rezultatul. Poate fac si eu, daca va iese bine biggrin.gif
V-am dat idei... tunning la claxon smile.gif)
ciprianeduard
Eu am montate 3 tip goarna si la semafor cind claxonez se face liber instantaneu wink.gif
B-34-SGM
Claxon in genul celor care sunt pe vapor, nu a montat nimeni ? smile.gif
ydaniel
adica pneumatice sau cu abur....ca tot sunt in domeniu:P
costi
Cit costa un claxan ordinar de SLZ-a?
Al meu s-a muiat de la ploaie si chiar daca initial am zis ca nu-mi trebuie, s-a dovedit ca nu este asa. Asteptind sa iasa un dobitoc la Metro, am avut surpriza sa-l vad dind inapoi pina m-a sters. Daca aveam claxon reuseam sa-l avertizez.
ydaniel
cam 60 ron,da cumpara unu mai tare,asa de efect tongue.gif
gti98
QUOTE(iubitordedacie @ 28 Apr 2005, 08:25)
salutare! mi-am mai montat un claxon wub.gif e foarte misto, trei goarne, toate cromate. problema e ca mai aveam unul cu doua goarne. diferenta e aproape insesizabila, desi merg toate cinci, ca le-am verificat. au compresoare separate, totusi nu se simte ca sunt doua ( adica 5 )... ce e de facut, daca stie cineva?
*



Salut! Audometria sustine ca daca pui un claxon care scoate 100dB (decibeli, d-aia de zgomot) si daca mai pui unu, doua se aud nu cu 200dB ci doar cu 103 dB!
Deci, pentru crescut harmalaia in mod sensibil, mai pune neica vreo 6-8 goarne (daca mai ai unde!) Mare belea cu surzii astia! Ca-mi parea rau ca nu aveam tun bazooka sau baremi o pusca in momentu cand a acostat un *** si a inceput sa raga din claxon ca-i era lene sa se deplaseze 20 m sa-i sune la usa!
Hai, bafta!
maty680
pe trotineta mea am 2 claxoane unul tipu vechi (ala care face "tit" altfel nu imi vine sa ma exprim ps.cred ca e de la bere ) si o goarna tip melc ("ala mama" cred !!!ca are glasu subtire si enervant) va zic ca e o adevarata senzatie .daca aveti ocazia incercati..combinatia iese ceva de genul bass & trebble (ala mai vechi e mai ragusit biggrin.gif) ...dar tot la masina de servici (iveco dubita) claxonu face ravagii pe strada ,pur si simplu tremura tabla pe langa masinile din jur
Siconi
QUOTE(maty680 @ 13 Dec 2005, 22:51)
pe trotineta mea am 2 claxoane  unul tipu vechi (ala care face "tit" altfel nu imi vine sa ma exprim ps.cred ca e de la bere ) si o goarna tip melc ("ala mama" cred !!!ca are glasu subtire si enervant) va zic ca e o adevarata senzatie .daca aveti ocazia incercati..combinatia iese ceva de genul bass & trebble (ala mai vechi e mai ragusit biggrin.gif) ...dar tot la masina de servici (iveco dubita) claxonu face ravagii pe strada ,pur si simplu tremura tabla pe langa masinile din jur
*


Posibil sa aibe aia foaie de caiet in loc de tabla, de tremura in halul ala. Hai lasati exagerarile, ca "e cam rasuflate":D
Eu am doua claxoane tip vechi, cum erau inainte pe d1300 modelele 70-78 si tipa ca nu stii de unde se aude si incotro sa fugi. Si pe mine m-a speriat tata de cateva ori, dar acum m-am obisnuit. Cu toate astea, daca claxonez intr-o intersectie mai mare, se aude relativ normal; efectul de "panica" il da si acustica locului unde claxonezi; de exemplu, intre blocuri se va auzi mereu mai tare decat in camp deschis. Si se intelege usor de ce. E o chestie de propagare a sunetelor, de reflexie a lor din obiectele din jur, de absorbtie a undelor in anumite obiecte din jur si asa mai departe. Nu vreau sa tin o teorie pe tema asta, dar cert e ca nivelul sonor al claxonului difera in functie si de mediul inconjurator, nu doar de puterea device-ului.
Bafta la tuning de claxoane, ca motoarele si franele sunt oricum de ferrari.
hiper
QUOTE(Adrian_Solenza @ 23 Oct 2004, 20:48)
Fratie alea suna tare... Mi se pare ca sunt 2 piese: mos si baba! Si-a luat varu' meu mai de mult (sunt alea rosii, tip melc) ... Da ce naiba faci cu alea ca trezesti mortu'!? Daca vrei sa dai bipuri la gagici fa-i un contact sa se aprinda si faza lunga cand face nino-nino biggrin.gif wink.gif
*


Salut zi-mi te rog si mie unde faci contactul ala exact sa merga si faza lunga odata cu claxonul. pt ca de mult mi-am pus asta in plan. Cu multumirri
argon
Am si eu o intrebare, are cineva asa ceva, si daca da, cum suna? se ia talonul pentru goarnele astea? unsure.gif

user posted image
djasu82
Eu am si am de gand sa le montez pe masina si sa cuplez si un micro intrerupator pentru a fi deconectate fiindca iti poate loa politia talonul . Eu le-am probat pe balcon si se auzea ca pe stadion , toti vecini s-au uitat disperati biggrin.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.