Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsea umflata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
thedragon
deci am observat ca mi sa umflat vopseaua la usa fata dreapta ! ce inseamna asta ca intra apa in ea si o mananca de prin interior? ce pot sa ii fac sa o repar interior chiar si exterior? cum pot sa impiedic fenomenul acesta pe viitor! va multumesc
Bullix
In primul rand, sa te obisnuiesti cu ideea si sa te astepti la asta si pe viitor... In al doilea rand, s-o dai cu ceara mai des... si in al treilea rand, pune si tu azi 50 de mii, maine 30, poimaine 40, deoparte, cat poti... asa incat in momentul in care vei considera tu ca a ajuns in stadiul de "insuportabila", spargi pusculita si-ti tragi o vopsea noua icon_mrgreen.gif
nicu022003
Si din banii pe care ii strangi cumperi si un DEX radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
brigada_diverse
nu e chiar scump....la mine au cazut bucati de vopsea umflata mare cat palma...am rezolvat cu o cutie de chit la 8,5 ron si un spray cu vopsea la 10,49 RON de la carefur....si o bucata de smirghel de 2 RON....si muult timp de lucru...(si niste diluant de 3 RON sa geresez dupa ce am indepartat rugina....si de timp foarte mult
thedragon
frumoasa analogie ati facut! dar eu in cateva saptamani vreau sa imi pun niste difuzoare pe fata si daca intra apa ce pfl-u meu fac tongue.gif ? nu se strica difuzorul ! asta vreau sa stiu daca sa unflat vopseaua rugineste din interior ?
brigada_diverse
rugina apare sub vopsea(in cazul meu) si a inceput sa roada de la exterior catre interiorul masinii...nu a apucat sa gaureasca caroseria
thedragon
ma duc jos rpd si o sa ma uit >:)

12 Aug 2007, 13:00:
deci mam uitat la usa cu pricina si inauntru nu este ruginit ba din potriva este grunduit daca nu ma insel partea de jos ... si la fund era praf am auzit ca ar exista niste aerisiri... unde sunt acestea ca poate is infundate de praful acela
Ake
Acolo umde vopseaua este unflata, imcearca sa spargi basicile de vopsea cu um ac sa vezi daca se dezunfla. Daca nu iese aerul din unflaturi, vezi daca nu cumva sumt unplute cu apa, din cauza ca ti sau imfundat gaurile de scurgere.
thedragon
nu sunt umplute cu apa smile.gif basicile alea is tari! smile.gif
Qubs
ai vopsit masina recent sau e vopsea veche
nambanidealtceva
subscriu la postul lui Ake.. sa unble pe la scurgeri...
Marius97fer
si eu m-am confruntat cu aceeasi problema. la mine a intrat apa pe langa geamul de la portiera si a ruginit din interior. pana sa imi dau seama, era deja sparta zona respectiva.

eu am facut in felul urmator: am smilgheruit bine, apoi am pus o tablita prin interior pe care am prins-o cu niste nituri, apoi am aplicat o gramada de chit pana am scos-o la zero, apoi spray si gata...

nu e cea mai indicata solutie dar e buna pe termen scurt...
thedragon
marius nu am ajuns in situatia asta ! am observat ca basicile is jos ! in locul acela unde se imbina interioru cu exterioru ( la placi ma refer ) in interior nu este nici o urma de rugina ! mai intrreb o data ! Dacia are scurgere pe la portiere! :|
Ovidiu Comănescu
Da dacia are scurgeri si pe interiorul portierelor pe la capetele baghetelor de cauciuc de la geamuri, acele lamele exterioare. E bine ca pe interiorul portierelor sa ungi bine cu vaselina de sus pana jos.
thedragon
hmmm am vazut la geam ca este un cheder sau cum so numi care nu acopera toata portiunea mai ramane in capete ! eu mam gandit sa cumpar altul mai lung sa astup ambele parti bine! dar alta modatilate nu exista decat cu vaselina ? :-s ca o sa bag totusi niste difuri in viitoru apropiat si parca vad ca o sa se imbaxeasca cu vaselina sad.gif
han_1.6 mpi
bagati fratilor parafina din belsug asa cum baga dacia in loganuri la uzina. se gaseste la magazinele de vopseluri auto si se da cu pistol de vopsit in lonjeroane si usi. poate fi data si cu pensula. se mai numeste si "cavity wax" sau " ceara de lonjeroane".avantajul e ca spre deosebire de celebrul ulei ars care se scurge si face mizerie asta ramane acolo si protejeaz foarte bine tabla de condens si apa.
thedragon
Danke smile.gif sper sa gasesc parafina asta ! smile.gif ms foarte mult ... app se gaseste la kil sau la ce gramaj si cam cat sa cumpar pentru cele 4 usi ?
Ovidiu Comănescu
Mada, uite ca nu m-am gandit la parafina, multumesc colegilor pentru completare, eu am de ani de zile vaselina si nu ma plang, de asta nu m-am gandit decat la asa ceva.
Paca
Cauta difuzoare water proof,sony parca avea...oricum majoritatea difuzoarelor pentru masina sunt water proof...scrie pe ele.Si daca iti mai raman bani....cumpara-ti si o carte...ar prinde bine putina cultura pentru ca vopseaua se umfla nu se unfla sad.gif
ydaniel
smile.gif tare;) apropo ceara pt "cavitati" e 25 lei /2kg \
thedragon
da ms ! si oare ajunge pt 2 usi ? biggrin.gif ! si Paca ce vrei mam exprimat prin termenii mei `stiintifici` biggrin.gif
adostar
Ajunge pentru doua usi aka portiere !

P.S. Poate se gaseste vreun moderator sa corecteze titlul topicului.
thedragon
si cum ar trebui pus ? stratul gros sau asa ca sa acopere suprafata ?
ydaniel
deci ca sa dai cu asa ceva trebuie sa ai tabla buna.dar si uleiu ars/nou/vaselina fac acelasi rezultat.doar ca ceara asta e pt oamenii mai civilizati:) adica nu miroase urata si nu pateaza hainele;))))
thedragon
asta am inteles ! dar CAT trebuie sa pun ? il pun gros sau pun strat subtire?
gaby-cta-ro
Bai baieti trezitiva !!! Vopseaua aia s-a uMflat ptr ca dedesubt este rugina !!! Ca a iesit sau nu pe partea cealalta nu conteaza .Sparge basica aia de vopsea si ai sa vezi. Oricum e inestetic.
Si apoi degeaba tratezi pe interior daca pe verso tu deja ai rugina.
thedragon
stii unde se imbina partea interioara cu cea exterioara! rugina este acolo ! si nu pot decat sa sparg basicile si sa pun oleaca de chit grund si vopsea ! wink.gif
gaby-cta-ro
Spargi basicile, cureti bine cu ceva gen lama de cutit si vopseaua din jurul basicilor astfel incat in jurul zonei cu rugina sa ajungi la tabla curata, dai cu smirghel pe locul astfel obtinut cat de bine poti, dai cu o carpa curata cu diluant.
Daca dupa toate astea nu ai reusit sa indepartezi toata rugina (decat daca smirgheluiai pana ieseai pe partea cealalta) trebuie neaparat sa tratezi zona cu o vopsea speciala sau solutie (stii de care ca am mai discutat). Lasi sa se usuce 24 ore (vopseaua). Dupa aia poti aplica chit si vopseaua masinii.
Daca dupa curatare ramane tabla curata (nu cred ca e cazul tau smile.gif)) stergi cu diluant si aplici sprit chit sau chit si vopsea daca vrei.
TBird
Salut,


Am si eu o problema asemanatoare. Masina vopsita acum aprox un an, pe capota/motor s-a umflat vopseaua .. si a cazut o bucatica adica exact cat era umflata.... o portiune cam de 1cm(patrat) cum as putea sa rezolv problema asta ca se vede urat ... ma enerveaza si cred ca a cazut de la spalatorie ca arunca aia cu nu stiu cati bari apa pe masina excl.gif . As cumpara un spray dar nu stiu daca nimeresc alb-ul exact ca masina si imi e frica ca o sa se vada o pata alta culoare acolo sad.gif
thedragon
te duci frumos cu masina la un magazin de specialitate ! si omul de acolo iti da o paleta de culori si in doata gramada aia de culor is mai multe nuante de alb ! si te duci frumos si probezi pe masina culorile de alb ! si care ti se potriveste o cumperi ! si bagi si oleaca de chit (daca este nevoie ) apoi grund si apoi 2-3 straturi de culoare (sau mai multe depinde de gravitate)
TBird
Ok mersi ... am fost eu la un magazin... si zicea vanzatoarea ca se uita ea la masina si imi da spray-ul necesar. Da parca nu am incredere in ochii ei..... nu stiu de ce tongue.gif, mai bine cum zici tu cred.. si probez culoarea undeva unde nu se vede.... eventual pe spatele capotei .. sau undeva pe acolo sa fie la fel biggrin.gif mersi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.