Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Miros de benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
k2f6
Salut! Am un break din 2000, injectie. Probleme este ca se simte miros de benzina cand alimentez si la acceleratie mai puternica. Pe caldura mare se simte mai rau
am verificat la pompa de benzina si la furtune (la rezervor) dar nu mi se pare sa piarda benzina pe acolo.
nambanidealtceva
OF.. vezi ca e la topicul "dacia injectie" discutata oarecum problema... daciile din 2000 au in comun mirosul de benzina.. foarte greu scapi de el. Ideea e ca scapa vapori pe la sistemul pompa-plutitor (oricum ai aseza garnitura, rezervorul se bombeaza, se curbeaza, se torsioneaza.. ideea ca ai etans acum si peste 5 minute miroase), chestia asta fiind corelata cu lipsa circuitului de recuperare a vaporilor (adica se face presiune in rezervor si scapa pe sus pe la garnitura cu pricina). Solutia ar fi sa faci in asa fel incat vaporii sa iasa pe altundeva (la berlina se face un sant in garnitura de la busonul de alimentare, la tine e mai complicat ca s-ar putea sa iti intre apa pe acolo in rezervor, asa ca va trebui sa gasesti o alta solutie, ideea ai inteles-o..).
Paca
La berlina mea din 97 miroasea a benzina in portbagaj.M-am suparat si am vopsit cu vopsea groasa tot portbagaju si acum nu mai miroase....probabil am astupat niste pori prin care patrundeau vaporii de benzina.
Merced
Sau la tine miroseau pentru ca nu era etansa sonda. Si cu vopseaua aia pe acolo ai etansat si d-aia nu mai miroase. icon_mrgreen.gif
Paca
Am dat si pe la sonda ce-i drept tongue.gif
Bullix
QUOTE(Paca @ 11 Aug 2007, 15:26)
Am dat si pe la sonda ce-i drept tongue.gif
*



Vezi sa nu inceapa iara, vopseaua ca metoda de etansare n-o vad ca pe ceva de perspectiva... Asta daca intr-adevar, ti-ar fi scapat pe la sonda... Eu am avut problema asta saptamani la rand, am folosit tot felul de chestii ca s-o izolez: garnitura mai groasa, apoi am pus un mastic de jur imprejur care evident mi-a ros in cateva zile (minte de copil, ce vrei tongue.gif ), pana m-am suparat si-am dat rezervoru' jos, l-am spalat, l-am vopsit, am reparat sonda (am indoit contactul alunecator de nivel astfel incat sa-mi preseze mai tare pe spirele reostatului) si-ntrun final am "inmormantat-o pe veci" facand izolarea cu Poxipol. Care al dracu', TINE, nu roade deloc! Daca vreau sa-l scot, tre' sa-l iau cu dalta si ciocanu', asa bine a prins si s-a intarit.

O alta problema, vezi sa n-ai furtunul de tur sau retur spart si sa pierzi benzina care, scurgandu-se macar partial si pe scut, sa devina sursa de miros. Furtunele alea se tot rupeau, luate de noi, pana m-am suparat si-am folosit unele mai lungi, precum cele din fata, de la pompa la carburator. Uite asa (vezi poze):
Si de-atunci nu s-au mai rupt/fisurat.
Tin sa spun ca timp de aproape doua luni am fost urmarit de ghinionul asta al benzinei care n-are liniste in banca ei. Si dupa tot ce-am facut, am scapat definitiv de miros de benzina in masina.
k2f6
Multumesc, dar nu cred ca ma mai intereseaza problema cu benzina, azi mi s-a rupt o supapa... o repar si o vand. sad.gif
bullet
smile.gif bn gandit ku vandutu daciei eu aceeasi problema o am miroase ka dreacu a benzina an breaku meu mai ales cand e cald afara e aurolacie curata blink.gif dupa cum ziceati presiunea din rezervor am avuto plesnita pe stanga spate chiar unde e busonu am rparato singur nu mare meserias juma kg chit a rezolvato dar chestia e ca numai etanseaza bn capacu de la rezervor si numai face presiunea aia an rezervor cre anainte o aveam ma antreb totusi dc candeste a benzina ....... dry.gif
Ionescu
Mie nu mi-a mirosit niciodata a benzina in dacie. Am rezervor nou... poate conteaza si asta. Mie daca imi da miros e clar ca e ceva. De exemplu, in vara trecuta, mi-a mirosit un pic a benzina si apoi masina s-a oprit... Era gaurit furtunasul de retur de la rezervorul de benzina...ala de dedesubt de la punte. smile.gif Le-am schimbat si totul a fost apoi perfect.
@cel cu supapa: de ce s-a rupt? sad.gif
cosminus
Pentru rezervor injectie, scaparile sunt pe lange capacul de plastic unde intra furtunele de tur si retur in rezervor si sonda. Il mai strageti un pic prin bataie cu o surubelnita si ciocan. Daca nu mai strange, destrageti putin si indoiti un pic urechile de tabla, iar apoi strangeti din nou. La mine era rupt si furtunul de la gura rezervorului, cel de recuperare de vapori.
offroad39
Cu mirosul de benzina am avut si eu destule probleme dar am rezolvat-o mai intii am schimbat colierul de tabla si garnitura {degeaba} tot miros.Mereu gaseam [deasupra acolo unde intra furtunele in capacul de la pompa de benzina] ud ,Pīna la urma am schimbat furtunele tur-retur pina la intrare in filtru ,pina sub masina si acum e ok am scapat de acest fenomen destul de stinjenitor in masina trebuie sa miroase a fleur.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.