Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
rake1824
am probleme cu treapta I si a II de viteze. cand este motorul rece imi intra bine, dar cand rulez ceva timp imi intra ceva mai greu, adica trebuie sa fortez schimbatorul. am fost la mecanic si mi-a zis ca tb. sa desfaca cutia si sa imi schimbe furce de a I si a II, ca s-a uzat. i s-a mai intamplat cuiva asa ceva? are mecanicul dreptate s-au vrea sa imi ia banii? mentionez ca am 100.000 km rulati. chiar asa de proasta este cutia de nova?
C a t a l i n
Uleiul e la nivel în cutie?
smecheras
lol...cica ai 100.000 km si e proasta cutia de nova... tongue.gif
verifica uleiul cat de bine este...si intreaba si alt mecanic...mai stiu io mecanici dastia care se "muncesc" juma de zi la ea apoi iti misca dintr-o chestie care o putea face in 5 minute si ti-a golit portofelul...nu prea e normal daca la rece iti intra in viteza nu?...
apollo
bine bine, un mecanic zice ca e furca din cutie, alt mecanic zice ca e altceva, etc.

pai daca se gasesc 3 mecanici cu idei diferite, ce va face baiatul?pe cine sa creada?

verifica uleiul si mai regleaza ambreiajul.discul cum e?nu e neaparat sa fie din cutie.
si eu aveam uzura la disc,rulment si placa de presiune si imi intra greu in viteze\ si facea urat.

nu stiu ce sa zic.
timoneria cum e?ai vreo tija de la maneta la cutie stramba?bucsile le-ai mai schimbat?
rake1824
uleiul este la nivel, in cutie.
bucsele le-am schimbat.
ambreiajul este reglat.
nu stiu ce sa mai zic.
dar chiar exista posibilitatea sa se uzeze furca dintre a I si a II?
o sa ma duc la alt mecanic si o sa-i zic sa-mi schimbe tot ce este schimbat de la schimbator catre cutie. apoi o sa vad daca mai face.
gti98
Asa, "pe de rost" e greu de dat un raspuns sigur 100%
Logica spune ca la rece, uleiul e mai vascos dar intratul mai greu la rece apare pe la minus 20; (am patit-o)
Tot logica merge in sensul celor sustinute de mecanic: uleiul mai cald si mai fluid permite joc mai mare si "poticnirea" in praguri sau "devieri" anormale...
Daca ar fi vorba de o problema de joc in timoneria de comanda, nu ar trebui sa depinda de temperatura. Cel mai sigur e sa vezi ce-i inauntru, dar manopera e cam nasoala: demontat motorul si cutia de pe masina, dezasamblat cutia...
Iti tinem pumnii!!
Bafta!! (O sa ai nevoie!!)
rake1824
am rezolvat problema. am fost la mecanic, altul, si mi-a reglat ambreiajul, cica aveam joc la el
mastersync
am mai auzit si eu de asa ceva , dar invers , vara sa mearga bine , iar iarna sa intre mai greu treapta 1 sau a doua . eu spre fericire n`am asemenea probleme . am avut , dar cu totul altceva , mi s`a blocat cutia intre a doua si marsaliermi`a intrat intre 2 viteze . SFAT : evitati sa bruscati cutia , sa va grabiti sa bagati in viteze , sa mergeti cu marsalier , si sa bagati a 1`a fara ca masina sa fie oprita , adica daca masina merge cu spatele putin , si tu bagi 1`a , risti sa rupi 1 dinte la pinionu de marsalier , care acel dinte iti va sari in alti 2-3 dinti , iar aia 3-4 dinti se imprastie prin cutie si`o faci VARZA ! iar piese nu gasesti mai pe nicaieri. pe mine m`a costat peste 400 ron afacerea asta .si`am fost norocos smile.gif de problema ta nush ce sa zic , vad ca ai rezolvat . felicitari , ai fost norocos ca a fost doar atat . tine cont de sfaturile mele inainte sa nu patesti ceva mai rau smile.gif take care
gti98
Deh, tot patitu-i priceput (de mine vorbesc!)
Cum o tii asa o ai !
Sfat valabil!
Bafta!
mastersync
eu iar am probleme , ori la rulemnt , ori la pinionu de a 5`a ....caraie ceva nush ce drq , cred ca din cauza ca i`am bagat ulei t90 din ala , cica sa`i mai bag inca o solutie care mai ingroasa uleiu . o sa incerc maine asta , pe langa curatirea de radiator , si sudarea lui , ca e fisurat , daca nu , il schimb da`l drq . bafta multa !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.