Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aripa gasita lovita in parcare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Lostboy
sal baieti!
intru si eu in clubuul "accidentatilor", dar a celor usor.
Scuze pt faptul ca mai sunt topicuri de genul asta.
Va rog sa cititi si daca considerati ca nu-si are rostul sa stergeti topicul.
Deci: am gasit masina lovita usor in aripa dreapta. Lovitura nu este mare: o adâncitură cu diametrui de 3 cm în partea de sus a aripii , deasupra liniei aceea care vine din spate până în aripa față (nu am poze momentan). Este în partea de sus - nu are cum să fie lovită de o altă mașină, probabil de un corn de bicicleta al cuiva care s-a dezechilibart (bănuiesc eu) - și aproape de dunga de sus a aripii. Vipseaua nu este zgâriată (am dat cu polish) ci doar se vede o dâră - nu a ajuns la stratul de chit.
Întrebarea mea este:
1. Am fost la service și am vorbit cu băieții și au zis că o repară (o îndreaptă și o revopsesc). Nu știu cât de bine o revopsesc ăștia din service (de schimbat nu îmi schimbă aripa).
2. Are rost să folosesc casco - cred că mă costă între 200-300 ron totată treaba. Momentan plătesc 233 ron pe trimestru. Nu știu cât o să crească casco după dauna asta.
3. blush.gif mă gândeam că pot să o mai îndoi eu puțin ca să o schimbe (în cazul în care nu le au ăștia din service cu revopsirea). Dar apare altă problemă: nu știu dacă o să o mai ”trateze” pe interior ca la fabrică. Știți cumva ce operațiuni se aplică tablei înainte de vopsire (în special în cazul aripilor ) în fabrică ?
4. Ce ar putea să îmi înlocuiască dacă o duc în service - bănuiesc că o să dea spolierul jos și cam atât, nu?
5. Aripa este prinsă prin sudură în vreun loc sau doar prin prindere prin șuruburi?

Mă scuzați și vă mulțumesc pt ajutorul și sfaturile acordate!
Încerc să pun poze cât mai devreme.
Numai bine.
CGB
am patit si io o treaba similara. tot aripa, lovita de-o alta masina. tot in parcare. fiind de plasic, aripa s-a crapat. am schimbat-o pe casco. se apropia data expirarii la casco si d-aia am schimbat-o.
la o luna dupa ce-am schimbat-o am gasit o lovitura in usa spate (un carucior in parcare la carrefour). cum n-am mai facut casco, am lasat-o asa.

io zic ca daca nu e asa grava lovitura la masina ta (si nu exista riscul sa te opreasca politia sa te ia la intrebari), sa nu te grabesti. asteapta pana se apropie data de expirare la casco si repar-o atunci. poate mai apar si alte zgarieturi. macar le faci pe toate o data.
IRONICK

3. Daca este doar infundata nu o sa o schimbe. Trebuie sa fie cutata ...
4. Daca se da aripa jos trebuie dat si spoilerul parca.
5. Aripa este prinsa in suruburi.
Lostboy
din experientele voastre cu vopsire/revopsiri in service, ce parere aveti: sa o revopsesc sau sa o schimb?
ms baieti
Tudor
Vopsirea din fabrica este garantata multi ani, cea in service doar 6 luni. Daca dauna e mica, pentru tine nu e nici o diferenta intre schimbat si reparat. In oricare din cazuri, vopseaua va sari mult mai repede decat pe restul masinii. Ideal ar fi sa gasesti un tinichigiu iscusit care sa iti indrepte (chiar daca nu perfect) aripa astfel incat sa nu fi nevoit sa o revopsesti, dar astia sunt greu de gasit, daca nu imposibil.
Lostboy
pai de aia imi este si mie greata sa ma duc sa vopsesc/revopsesc. Erau pe forum niste filmulete in care dadeau unii cu spray si se indrepta infundatura (ma rog, era mai complex). Știți careva ce pot face în acest sens?
Zgârietura nu e foarte nașpa, dar se vede că e înfundată!
Deci, o modalitate de a remedia înfundătura din exterior ar fi recomandată.

PS: @tudor - pot să folosesc casco ulterior, să zicem peste 2 luni, și să yic că am gasit-o cu 1 noapte înainte în parcare așa?
DragosP
QUOTE(Lostboy @ 13 Aug 2007, 13:42)
PS: @tudor - pot să folosesc casco ulterior, să zicem peste 2 luni, și să yic că am gasit-o cu 1 noapte înainte în parcare așa?

Dacă până atunci nu se ia nimeni de tine, de ce nu? Trecând peste moralitatea faptului în sine.
Lostboy
@dragosp - tocmai la asta ma gandeam. Lasand la o parte moralitatea blush.gif . Mai ales intr-o tara plina de imorali. ms
am gasit asta
Voi ce ziceti?

sau cu pompa cu vacuum - aici
driverx
Pune si tu o poza sa vedem buba...
Lostboy
incerc diseara. daca nu, cel mai tarziu maine.

13 Aug 2007, 14:21:
dar la noi in comuna Romania nu este niciun service care face asa ceva la infundaturi usoare?
driverx
Lostboy,

Sa iti raspund la intrebarea adresata in reputatie biggrin.gif Mentionez ca vopseaua este excelenta, aceasi culoare, aceasi textura, acelasi luciu ca si la vopseua improscata pe ea din fabrica, DAAAAR are totusi o mica problema. Mica de tot. Neglijabila. NU sta pe masina. Pe spoiler deja am 3 locuri in care sare vopseaua, capota a fost lovita de o pietricica, no problem, ma asteptam, dar am constatat ca lacul se exfoliaza usor in zona aia, deci lacul adera PERFECT pe vopsea.
Lostboy
revin cu pozele:



si video: http://img531.imageshack.us/my.php?image=video010te3.flv

<span class='edit'>14 Aug 2007, 08:43:</span>
apropos, am gasit pe net un tip de craiova care zicea ca:"da in situatia in care este lovita de grindina si loviturile nu sunt in diametru mai mari de 20 mm acestea iasa 100%.Iar ce trece de 20 mm iasa 80-90%".
Nu am apucat sa vorbesc cu el despre modalitatea de remediere si sa-i dau pozele. Incerc sa iau legatuira azi cu el si revin cu detali.....

LE: am găsit pe net că unii ar fi încercat cu feonul (sau pistol cu aer cald) și după asta să răcescă cu spray de brichete. Unii dintre ei zic că merge, unii nu....
Vreau să încerc pe o aripă de la dezmembrări să văd dacă merge. A făcut cineva testul ăsta să nu mai încerc eu. Pentru că știți cum este: în teorie totul e frumos dar în practică nu e chiar așa de roz .....Dar, bănuiesc, dacă urmezi conștiincios etapele, nu are ce să nu meargă . Nu?!?!? Sau da!?!?! blink.gif sad.gif
driverx
Da' la vopsea te-ai gandit cand ii aplici socul termic?

Acolo din pacate e intinsa tabla. Prea bine nu o sa iasa. Am si eu o faza dinasta, dar mult mai slaba. M-am consulat cu tinichigiu care mi-a sudat la loc masina si mi-a zis ca ala perfect nu mai iese fara chituire pentru ca e cam intinsa tabla. Iar chituirea presupune vopseala.

Eu as merge pe alta varianta. Ti-o spune unul patit cu masina vopsita. Mergi la un tinichigiu bun sa iti traga tabla inapoi cat se poate de mult, fara a distruge vopseaua. Perfect nu va iesi, dar nu se va vedea asa tare. Si la mine doar din anumite unghiuri se vede. NU merita sa pierzi vremea (cu CASCO) sau bani (plata dauna cash) pentru prostia asta, ca NU se vopseste ca lumea in service-urile Dacia.
IRONICK
QUOTE(driverx @ 14 Aug 2007, 10:10)
NU se vopseste ca lumea in service-urile Dacia
Ce noutate ...si cand te gandesti ca meseriasii din service-uri mai fac si cursuri de vopsit ...
Lostboy
pai tocmai de asta ma gandeam si eu. Chiar daca nu merge o las asa. Am auzit de la multi pe forum (incluziv driverx - 10X) ca vopseaua din service e naspa. Am urmtoarele optiuni:
1. sa incerc pe o alta aripa procedura cu incalzire-inghet sa vad daca merge
2. sa incerc sa o imping usor de pe interior in afara

Daca nu merge niciuna de vopsit nu o vopsesc. Ce-i facut in fabrica e "sfant". Cu ghilimelele de rigoare.
ms baieti
respect

14 Aug 2007, 10:17:
QUOTE
...si cand te gandesti ca meseriasii din service-uri mai fac si cursuri de vopsit ...

deci e vorba de "meserie" nu de zgarcenie, nu?!?!
driverx
Nu sunt expert, dar indraznesc sa imi dau putin cu parerea. Acolo cred ca e de dat jos aripa pentru e ca cam sus si nu cred ca este loc din cauza dublurii de la contra-aripa si sa fie presata/batura inapoi. DAR, gropita o sa ramana, sau poate chiar o sa iasa ceva valuri usoare. Cred ca o sa se vada si daca se face treaba ca lumea.
Lostboy
QUOTE
sa iti traga tabla inapoi cat se poate de mult

Cum poate sa o traga?
Poti sa detaliezi te rog?
La tine ai facut chestia asta?
driverx
Nu. La mine s-a schimbat tot. Nu s-a mers cu jumatati de masura.

M-am exprimat prost acolo. Daca ma tot gandesc, cel mai bine cred ca e de scos aripa, si impins din spate sa revina cat de cat. Aproape sigur asta e solutia cea mai buna. Detaliile un expert ti le poate da.
Lostboy
ok
merci
scuze pt pm. ti-am dat pm in timp ce imi raspundeai.
merci mult

LE @ironick - bine ca ti-ai schimbat avatarul la loc. biggrin.gif

15 Aug 2007, 09:13:
Am fost aseara la un tinichigiu pe care-l cunosc si mi-a indreptat putin. Rezultatul in poze.
Va rog sa-mi spuneti parerea voastra!
Va multumesc pt ajutor.
Lostboy
nu are nimeni pretentie de a iesi perfect dar sa nu mai fie asa de pronuntata adincitura.
mai astept pareri ....
Tudor
las-o asa. parerea mea.
Lostboy
ms
oricum asa o las.
eu unul sunt multumit de rezultat. de la "before" la acum eu zic ca e binisor.
DragosP
Așa să faci, dacă o mai gâdili mult sare sigur vopseaua. Chiar mă mir că încă mai e la locul ei.
b64chr
QUOTE(Lostboy @ 13 Aug 2007, 11:17)
din experientele voastre cu vopsire/revopsiri in service, ce parere aveti: sa o revopsesc sau sa o schimb?
ms baieti
*


Pai e cam acelasi lucru, ori o schimbi ori o repari tot trebuie vopsita in service (adica prost). Nu exista aripi sau orice alt element de caroserie la culoare. Toate sunt la fel si se vopsesc in service.
Lostboy
eu momentan sunt multumit de cum arata (fata de cum arata smile.gif )
Lostboy
Acum am găsit și aripa stânga lovită. Autor necunoscut.

[attachmentid=1627479476]

Dacă tot folosesc casco aș dori să schimb și aripa dreapta lovită anterior (vezi mai sus).

*** Editat de moderator ***

Succes!




29 Oct 2008, 10:22:
Scuze adi!
Solon
Doua constatari, in zile diferite si gata!
Lostboy
și plătesc de două ori franciza.... sad.gif

leinad
QUOTE(Lostboy @ 30 Oct 2008, 08:52)
și plătesc de două ori franciza.... sad.gif
*


Dacă ești la prima daună, la unii asiguratori nu plătești franciza.
Lostboy
La Asiban am casco și, cel puțin la ei, nu se aplică această ”scutire”.
Andy_ACS
Poate. desi mai greu, sa "legi" cele doua evenimente. *** Editat de moderator ***
In mod normal se fac doua dosare separate si platesti doua francize.

Bafta!
Lostboy
Ms de sfaturi....o să mă rezum la un singur eveniment - aripa cel mai ”grav” (dacă pot spune așa) lovită.
Solon
POate nu e asigurat si pentru vandalism!
Acum ca mi-ati spus de faza cu platitul a 2 fransize e mai nasol! Spune-i politistului sa treaca si cealalta aripa! Vezi cum descrii accidentul!
Si dupa aia vezi daca sunt de acord aia de la asigurari!
leinad
QUOTE(Lostboy @ 30 Oct 2008, 13:07)
La Asiban am casco și, cel puțin la ei, nu se aplică această ”scutire”.
*


Nu este stipulat în contract. Au ei niște normative interne pe care evident nu ți le fac cunoscute atunci când semnezi contractul.
La asiban nu știu cum e. întreabă-i totuși.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.