Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
mihaivasc
Poate cineva sa-mi spuna ce dimensiuni au anvelopele standard pentru nova? As vrea sa-mi achizitionez 2 si nu am habar ce sa cer. La anvelopele resapate se reface stratul superior de cauciuc sau care ar fi procesul de resapare? Merita sa achizitionez asa ceva? Care ar fi diferenta aproximativa de pret fata de cele noi.
Executron
165/70/13 sunt standard pentru nova.

Nu stiu daca se merita resapate. Eu am dat 2,1 mil pe 2 Matador noi de vara. Din ce-am vazut resapatele se invart pe la 800 mii (corectati-ma)

Procedeul nu-l stiu sigur dar am vazut un documentar la Discovery si da se lipeste deasupra cauciucului vechi (curatat evident) un nou strat de cauciuc.

Acuma tinand cont ca n-ai 200 cai sub capota nu cred sa ai probleme daca ti-ai lua resapate, dar tinand cont ca aceste cauciucuri reprezinta practic importante elemente de siguranta (mai ales la franare) eu as zice s afaci efortul sa iei unele calumea, chiar daca nu pirelli sau michelin.
paulica
Atentie ca va pacalesc vânzatorii. Eu mi-am luat teapa cu Debiça Passio. Il intrebai: "All season?". Si ele sunt de vara. Iarna trebuie sa pun Montanele pe fata si primavara viceversa.
Executron
Ca sa nu va pacliti uitati-va la cauciuc. In primul rand c-o sa scrie pe ele daca sunt all season sau vara. Apoi pipaiti cauciucul. Daca e all season e mai molciu asa. Apoi daca nu observati nici asta, uitati-va la nervurile cauciucului. Cele de iarna au foarte mult taieturi mici. Asemenea celor all season numai ca cele din urma au mai putine wink.gif
cris2dum
Resapate am vazut si la 50 - 60 ron , dar nu recomand! La inceputurile initierii mele in tainele Daciei , cumparam resapate. Pana am facut explozie cu unul pe fata si mi-a mai explodat unul asa din senin , mentionez ca stationam . Daca vrei de vara , la un raport pret-calitate egal , recomand passio (sunt deja la al doilea ciclu si pot spune - no problem) , 95 ron buc. Daca vrei "all season" i-ati navigator 105 ron buc . Parerea mea sofer6.gif
apollo
nu poti avea incredere in resapate.Mai ales cu caldurile astea si cu soarele batand pe cauciucuri, acel strat se va deslipi.stiu de la unchiul meu .

si vorba lui cris2dum : frica soferilor - explozia cauciucurilor.

cumpara cauciuc care sa aibe acele dungi colorate pe el.

in Buzau am gasit Matador 167/70 13 la 75RON bucata cu montajul gratuit.

si mai era ceva gen "AMERICA" (n-am auzit de cauciucurile astea dar erau destul de "carnoase" ) 60-65 ron cu montaj gratuit.

acum ce mai ramane e sa te uiti pe ele sa vezi daca-s "all season" sau fulgul de zapada sau acel soare.

mastersync
am debica 4 anotimpuri , 165/70/13 si sunt foarte multumit de ele , adica ...nici o problema :|
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.