Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lichid de racire nova gt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
liviu_buc
stimati colegi de forum am urmatoarea intrebare:am deschis capul de la bidonasul de antigel si am vazul ca antigelul era amestecat cu praf fin deci se formase un fel de mal.de la ce poate sa apara?motorul nu are cum sa fie asa murdar.intra praf pe undeva?o fi filtru de aer murdar si nu-si mai face treaba?
C a t a l i n
N-are legătură cu filtrul de aer...

Da, așa de murdară poate fi instalația de răcire, pentru că probabil cineva a băgat praf pentru astupat fisuri...
liviu_buc
imposibil sa fi bagat cineva praf de orice fel ptr ca am curatat bidonasul ala de vreo 2 ori ,limpezit antigelul...asa ca nu e asta...alte explicatii?
C a t a l i n
În instalație există depuneri solide, nu știu exact ce sunt, dar există... Când am desfăcut caloriferul din interior, am dat de o substanță gen mâl care aproape îl obturase... Îți dai seama ce se strange în radiator, poate chiar in blocul motor...

Și făcusem înainte o spălare a instalației...
liviu_buc
si cum scapam de depunderile astea,dar fara ssa schimbam antigelul?din cauza depunerilor cred ca se raceste si mai greu caloriferul...
C a t a l i n
Caloriferul nu trebuie să se răcească... smile.gif

Radiatorul trebuie răcit. Caloriferul e cel ce dă căldură în habitaclu, și prin el apa circulă mereu, indiferent de selectarea din butoanele aerotermei.

Poți scăpa parțial de aceste depuneri cu acele "radiator flush" ce se toarnă în antigel, se încălzește motorul, iar apoi se evacuează tot lichidul... Reversul medaliei: pot apărea microfisuri pe unde să curgă lichidul apoi, sau se redeschid pori mai vechi...

Apoi bagi un full cu apă distilată să clatești instalația, și apoi iar amestec nou de apă și antigel...

Oricum nu vei scăpa de prea mult mâl... decât eventual prin spălarea individuală a pieselor din instalație... sau înlocuirea lor... smile.gif
apollo
se gaseste sa cumpar dopul de la vasul de expansiune?sau cel de DSN/SLZ/LGN merge la borcanul de nova?

am inteles ca acea supapa trebuie sa deschida la 0.8bar.

am gasit borcanul cu totul dar e vreo 50RON.enorm de mult.
mastersync
QUOTE(apollo @ 15 Aug 2007, 20:55)
se gaseste sa cumpar dopul de la vasul de expansiune?sau cel de DSN/SLZ/LGN merge la borcanul de nova?

am inteles ca acea supapa trebuie sa deschida la 0.8bar.

am gasit borcanul cu totul dar e vreo 50RON.enorm de mult.
*



a... eu sunt din bucuresti , si am gasit , chiar ieri l`am inlocuit , celalat se fisurase ... capacul e intact , daca vrei ti`l pot da smile.gif am dat 31 ron pe asta nou .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.