Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scirtiie ceva!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
paulca
La orice denivelare mica , ceva imi scirtiie la suspensie pe la roata fata dreapta. De luni de zile caut o explicatie , am fost la meseriasi, am fost la statia ITP, toti au zis ca nu am jocuri pe nicaieri, totul e in regula. Unghiurile proaspat facute, telescoapele nu curg, de frina nu poate fi vorba ca si pe loc face daca o misc sus-jos. Ma innebuneste scirtiitul asta si mi-e rusine sa mai umblu prin oras. Ce poate fi? mad.gif
Ovidiu Comănescu
Caseta de directie sau capetele de bara, bielete directie? Jocuri la directie nu am, dar si eu am acelas scartait uneori , mai mult cand ploua, incerc sa-i dau de cap, dar poate a mai patit cineva si ne spune.
Merced
Cred ca e bratul ala(nici nu stiu cum ii zice, bielete cumva? smile.gif ) cu care se uneste practic si directia. Ala de la capatul burdufului de la directie. Apasa pe masina cu capota ridicata sa vezi daca de acolo se aude. Si eu beneficiez de acest sunet, cauciucul ala fiind mult prea imbatranit, dar momentan n-am banii si timpul sa ma apuc sa schimb toata buscaraia si cauciucaraia de pe rabla. icon_mrgreen.gif

L.E.: Mi-a luat-o Ovidiu inainte. smile.gif
kalyyyyyy
eu am avut o prob asemanatoare,pa spate,era de la tendoane siii..de la un arc care nu statea calumea.Tendoane nu-s pe fata dar arcul asezat prost pt fi.
Ovidiu Comănescu
Mda, adevarul ca la mine capetele de bara sunt cam vechi, este posibil de acolo sa fie, cu toate ca jocuri nu am deloc, dar poate cauciucul sa fie foarte tare si sa frece in bileleta dand un sunet ca un scartait, ma voi uita maine.
Merced
Ala e sigur. Nici eu n-am joc din ce-am bagat de seama, dar scartaitul apare si dispare. Dar de cand mi s-a dus naibii de tot toba din mijloc nu prea-mi mai stau urechile la treaba asta. smile.gif
B31AYZ
Salut ,

Verifica sa nu ai joc la sigurantele de la placutele de frana . Si eu aveam asa ceva , pana am dat intr-o groapa si au sarit definitiv .Cred ca putina vaselina la punctele de contact e ok .
Merced
La mine se aude de la o posta cand e sa se auda, ca e chestia aia, ca e un sunet care vine de sus si in niciun caz de la roata, deci de la placute. cool.gif
paulca
Norocosilor! La voi mai si dispare , la mine e tot timpul. Capete da bara nu pot fi ca sint noi. Aproape totul e nou , ca am tot schimbat ca sa scap de scirtiit
the fast and furious
Se poate sa fie de la placutele de frana ( cica daca n-ar fi originale ) . Mi se intampla sa scartie si in situatii care nu implica franare, cand virez stanga sau dreapta... da cine mai baga in seama aceste aspecte. Facea si inainte de a schimba o bieleta. Sa vedem daca cu placute Ferodo face la fel.
diaconuliviu
Scirtiit la miscare sus-jos a suspensiei: ori fixarea bucselor de brat pe axe, ori teul amortizor in bulon ori a intrat apa in rotule.

Cum se face: recomandabil pe canal sau rampa, cineva sta deasupra si face balans sus-jos pe partea respectiva, altcineva pune mina pe rind pe toate articulatiile; in momentul in care pui mina pe articulatia "bolnava" scirtiitul se va simti la mina ca o marunta vibratie.
Daca e la bucse sau teu, ar trebui demontat si uns din nou cu vaselina. daca e la articulatiile sferice, burdufii sint sparti, ar trebui inlocuiti si umpluti cu vaselina.

Solutie mai ieftina: la bucse se injecteaza putin ulei pe la capetele lor; la articulatiile sferice, daca burduful mai e inca bun se injecteaza ulei in burduf cu o seringa cu ac, se inteapa burduful la partea superioara. Solutia asta e ieftina dar scirtiitul reapare in timp. Mai ales pe ploaie sau treceri prin balti.
paulca
Multumesc , voi incerca si asa.
mircea.a
Un scartait asemanator am avut si eu si am constatat ca era de la tija amortizorului. Poate poti sa strecori cateva picaturi de ulei care sa unga tija si semeringul amortizorului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.