Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme la franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ydaniel
dacia berlina '97
la franare brusca trage dreapta.daca franez brusc de la 90 fac o pirueta
am aerisit sistemu.toate componentele sunt noi si de calitate;)
daca franez progresiv masina merge drept.
argon
presupun ca ai scos pistonasele din etriere le-ai inspectat si ai pus garnituri noi nu-i asa?
nambanidealtceva
QUOTE(ydaniel @ 17 Aug 2007, 19:14)

am aerisit sistemu.toate componentele sunt noi si de calitate;)
daca franez progresiv masina merge drept.
*



Ia te uita.. deja suntem doi.. eu am schimbat asa: etrieri cu totul, furtunele, conductele, discurile, facut directia (desi nu avea nevoie), placutele, pompa (din alte motive), pistonase spate, saboti spate. Trage exact la fel, la franare brusca, daca franez mai lent nu mai trage. Suspectez arc/amortizor (masina e vizibil mai lasata pe stanga, partea inspre care trage.. si mi se pare normal, merg mai mult singur in masina si nu sunt chiar usurel..). Daca nu e asta, ce poate sa fie? ca de schimbat am schimbat ABSOLUT tot la franare, cu piese identice st/dr.
ydaniel
mariuse: etrieri sunt noi de uzina:)
si pe spate amortizoare noi
faza e ca inainte sa umblu la frane pe spate aveam frana slaba,dar nu tragea;) asa ca mai bine suspend spatele.lasand gluma.luni ma duc la itp:) si sa vedem ce aflu:)
mirceas
cand mi-am facut itp-ul mi-au zis ca pe spate franele sunt un pic "intarziate", cum aveai si tu. din cauza asta la mine franarea e in general usor "progresiva". oricum testul a trecut cu brio. franele le-am avut facute candva ca ma baga cu capul in parbriz si nu prea e placut.

e totusi un avantaj daca pe spate sunt o idee mai slabe: nu mai fuge spatele, mai ales la franari bruste. si mai ales iarna...

ydaniel
am fost la itp:) pe spate dezechilibru zero.deci cred ca inca nu sunt rodate ferodourile
diaconuliviu
"autoreglaj"? cablu frina parcare dezechilibrat/gripat? tamburi cu interioare inegale?
ydaniel
asta la cine?
Dreamer
De obicei aceste dezechilibre la franare, atunci cand masina trage stanga sau dreapta se datoreaza suspensilor care nu raspund la fel la forta de franare. In general este posibil ca un amortizor sa fie mai uzat decat al 2-lea.
ydaniel
pe spate sunt noi:) pe fata sunt bune;)urmeaza un schimb:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.