Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutati-ma va rog
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bogdan_vs
am o mare problema de o bucata de timp.Pun apa la masina si dupa un timp daca controlez borcanul este gol. Nu pot sa-mi dau seama ce se intampla. M-am uitat poate curge pe undeva ,dar nu.
Muttley
Verifica nivelul uleiului. Daca e prea sus, ai aflat unde se duce. sleep.gif
Garnitura de chiulasa noua.
bogdan_vs
l-am verificat si e normal. E posibil sa se evapore?
ceaki
se poate si evapora daca nu iti inchide capacul la borcan bine. si mie mi se intampla.
diaconuliviu
Chiar nu ai nici o scurgere? nici pe la fulia pompei de apa? la 2-3 ore de la oprire ridica capota, roteste elicea jumatate de tura si priveste; daca e umeda, curge pe la presetupa. Apoi inspecteaza bine de tot locurile de imbinare. De ce nu, caloriferul, poate pierde. Nu ai miros de antigel in masina sau nu simti abur?
Paca
La mine este crapat capacul de la borcan...totusi sta inchis cat de cat dar nu ermetic.Se evapora dar insesizabil.Nu cred sa fie de la asta...cu temperatura cum stai...nu fierbe ?
tatuci
am patit si eu ceva asemanator si culmea...nu vedeam pe unde dispare

pai daca motorul e incins ca naiba cand curge apa se evapora si gata...nu sta sa pozeze pana deschizi capota

pe mine m-a invatat un nene o chestie destul de utila...la imbinarile pe unde poate scapa pune un servetel/hartie absorbanta si prinde-o cu scoch transparent....daca pierde p'acolo se va umfla hartia si vezi unde-i buba chair daca se evapora instant cand iese din instalatie

inca o idee pe la radiator si pe langa capace, robineti, busoane da o dunga cu o vopsea solubila in apa (acuarela ceva) astfel incatr daca iti curge pe acolo sa lase semn si inspectezi pe urma mai atent
Freelancer
Daca are o perforatie mica in radiator apa se evapoara instantaneu. Uita-te cu mare atentie peste tot si vei gasi scurgerea, incearca dimineata cand motorul este rece.
bygy007
mie cu timp in urma imi iesea pe esapament cauza garnitura de qiulasa laugh.gif
SiloS
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=81547&hl= .

La mine cred ca s-a spart radiatorul de caldura, dupa ce l-am anulat nu am mai pierdut strop de apa .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.