Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: compatibilitate intinzator lant
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tibip
am inteles ca intinzatoarele de lant de distributie hidraulice sunt mai scumpe si mai proaste. Intrebarea e daca se poate schimba cu intinzator cu arc model mai nou, si cum se poate face? Trebuie obturat ceva gaura de ulei acolo??
EUROPE_
Da sunt mai scumpe, eu am intinzator hidraulic, cand am facut motorul acum un an, mecanicul mi-a zis sa imi pun intinzator mecanic, insa tot el s-a gandit ca s-ar putea sa am probleme cu presiune, si mi-a spus si de ce, daca imi puneam intinzator mecanic trebuia sa astup cu un dop acel orificiu prin care ajunge uleiul la intinzatorul hidraulic, acel dop cred ca se gaseste in magazine, daca dopul are joc in orifiu s-ar putea sa calezi motorul.
Sa sti ca intinzatorul hidraulic are un opritor la o anumita cursa, deci nu functioneaza doar la presiunea uleiului.
ydaniel
se mai gasesc intinzatoare hidraulice?
mirceas
da, dar nu stiu daca renteaza.
ydaniel
cat costa si de ce firma e facut?
tibip
in cluj un intinzator hidraulic e 33 de lei. nu stiu daca merita sad.gif
ydaniel
ala mecanic e intre 15-40 lei,depinde de firma
tibip
si care-s cele mai bune?
MECCA
parerea mea este ca cele mecanice sunt mai bune.Pe le cel hidraulice in timp poate sa scape ulei si pierzi din presiune.
Ovidiu Comănescu
cele mecanice au si ele avantajele lor, cele hidraulice daca nimeresti unul prost cum am patit si eu se poate bloca si nu mai intinde lantul, asa ca cel mecanic este mai bun, dar trebuie astupat orificiul de ulei foarte bine.
ydaniel
asa as recomanda si eu:) mecanic:) dar cumpara de ''uzina'':)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.